Τί να κάνω για να βγω από το τέλμα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133

    Τί να κάνω για να βγω από το τέλμα;

    Καλησπέρα, είμαι σε καλά χάλια ψυχολογικά, νιώθω ότι θέλω να πεθάνω. Προσπαθώ να κοιμάμαι όλη μέρα, δεν έχω όρεξη να φάω, δε θέλω να πάω στη δουλειά και δεν αντέχω άλλο. Παίρνω αντικαταθλιπτικά και ηρεμηστικα. Νιώθω όμως ότι δεν αξίζει να ζω. Υποφέρω. Δεν ξέρω τι να κάνω για να βοηθήσω τον εαυτό μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν είμαι ειδική και δεν μπορώ να στο εξηγήσω καλύτερα, αλλά αισθάνομαι ότι δεν έχεις στραφεί με εποικοδομητικό τρόπο προς τον εαυτό σου. Το κόλλημα με τον μικρό και το πόσο σε έχει επηρεάσει η φάση με ένα περιστατικό επουσιώδες ας πούμε, μου δείχνει κατα κάποιο τρόπο ότι ψάχνεις να "πιαστείς" από κάποιον άλλο ή από εξωτερικούς παράγοντες κι όχι ότι κάνεις δουλειά με τον εαυτό σου. Τα φάρμακα βοηθάνε πολύ, αλλά δεν λύνουν από μόνα τους το πρόβλημα.
    Ψυχοθεραπεία κάνεις; Έκανες ποτέ; Δεν σε έχει βοηθήσει; Από που νομίζεις ότι ξεκινήσαν τα προβλήματα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δεν είμαι ειδική και δεν μπορώ να στο εξηγήσω καλύτερα, αλλά αισθάνομαι ότι δεν έχεις στραφεί με εποικοδομητικό τρόπο προς τον εαυτό σου. Το κόλλημα με τον μικρό και το πόσο σε έχει επηρεάσει η φάση με ένα περιστατικό επουσιώδες ας πούμε, μου δείχνει κατα κάποιο τρόπο ότι ψάχνεις να "πιαστείς" από κάποιον άλλο ή από εξωτερικούς παράγοντες κι όχι ότι κάνεις δουλειά με τον εαυτό σου. Τα φάρμακα βοηθάνε πολύ, αλλά δεν λύνουν από μόνα τους το πρόβλημα.
    Ψυχοθεραπεία κάνεις; Έκανες ποτέ; Δεν σε έχει βοηθήσει; Από που νομίζεις ότι ξεκινήσαν τα προβλήματα;
    Αυτο που μαρεσει Σονια σε σενα ειναι οτι γραφεις συντομα ποστ ....... η πολυλογια και η μακρηγορια δειχνει οτι δεν εχεις στην πραματικοτητα να γραψεις ουσιαστικα πραματα ......σορυ θεματοθετρια για την εμβολιμη παρεμβαση μου .......

    υπαρχει μια ρηση που λεει οτι αν δεν μπορεις να εξηγησεις με απλα λογια την αποψη σου στην γιαγια σου ( η την μανα σου ) , ουτε συ την κατεχεις καλα ......
    Last edited by Macgyver; 08-12-2020 at 17:51.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλά, κάποιες φορές μου βγαίνουν πιο μεγάλα.... : )
    Να σου πω τι πιστεύω... Οι συζητήσεις και οι αναλύσεις βοηθάνε πολύ κάποιον όταν ακόμα δεν έχει καταλάβει τι του συμβαίνει, όταν δεν αισθάνεται για κάτι συγκεκριμένο μία σιγουριά μέσα του και θέλει να το ξεκαθαρίσει ή όταν έχει εντοπίσει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα, είναι πρόθυμος να ακούσει και ψάχνει μία λύση.
    Όταν κάποιος έχει εντοπίσει τι τον χαλάει στη ζωή του αλλά είναι κάθετος στο ότι φταίνε εξωτερικοί παράγοντες, ή επαναλαμβάνει συνεχώς γενικά ότι αισθάνεται έτσι, έχει τα τάδε χαρακτηριστικά και οι συζητήσεις δεν πάνε ένα βήμα παρακάτω, δεν είναι έτοιμος να κάνει αλλαγές, όσο και να το συζητάς τελικά δεν βοηθάει. Μπλέκει σε ένα ατελείωτο κυκεώνα σκέψεων και αναλύσεων και πρακτικά μένει στάσιμος. Όλοι πέφτουμε σε αυτή την παγίδα κατά καιρούς και το βλέπουμε πολύ συχνά κι εδώ μέσα. Ίσως είναι μία στιγμιαία ανακούφιση να συζητάς, αλλά το βασικό είναι να πας ένα βήμα παρακάτω κάποια στιγμή, να μην μένεις στην ανάλυση.
    Γενικά μιλάω τώρα όχι για τη θεματοθέτρια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Καλησπέρα, είμαι σε καλά χάλια ψυχολογικά, νιώθω ότι θέλω να πεθάνω. Προσπαθώ να κοιμάμαι όλη μέρα, δεν έχω όρεξη να φάω, δε θέλω να πάω στη δουλειά και δεν αντέχω άλλο. Παίρνω αντικαταθλιπτικά και ηρεμηστικα. Νιώθω όμως ότι δεν αξίζει να ζω. Υποφέρω. Δεν ξέρω τι να κάνω για να βοηθήσω τον εαυτό μου.

    Γιατι αφησες τον ευατο σου να φτάσει σε αυτο το σημείο?
    Για ενα 20χρονο ανωριμο παιδακι?Μηπως ολο αυτο ηταν μια αφορμη να πυροδοτηθει κατι άλλο? Γιατι βρε κοριτσι μου, δεν μπορω να καταλαβω πως επένδυσες τοσα πραγματα σε ενα τετοιον χαρακτηρα και μαλιστα σε τοσο συντομο χρονικο διάστημα ....
    Εισαι σε μια ηλικια που ξερω πολυ καλα οι γυναικες που αν δεν εχουν κατι σταθερο φτανουν σε σημειο καθε χωρισμο να τον βιώνουν πιο δύσκολα απ οτι οταν ειναι πιο μικρες...
    Αυτη ομως η σχεση απο την αρχη ηταν κατι το οποιο ήξερες οτι δεν μπορεις να επενδυσεις πανω της.

    Γιατι δεν αξιζεις ?
    Μηπως να αρχιζεις να συζητάς τι θελεις εσυ για τον ευατο σου ,χωρις όμως να τον βλεπεις μεσα σε μια σχέση ,οποια ειναι αυτή.Δεν ειναι αναγκη για να εισαι καλα να εχεις ενα συντροφο.Πολλες φορες στην ζωη ενος ανθρωπου ειναι προτιμοτερο να μην υπαρχει ερωτικος συντροφος απο το να μπει σε μια λαθος σχεση που θα του δημιουργεισει του κοσμου τα προβληματα προκειμενου να μην νοιώθει μονος του..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Καλά, κάποιες φορές μου βγαίνουν πιο μεγάλα.... : )
    Να σου πω τι πιστεύω... Οι συζητήσεις και οι αναλύσεις βοηθάνε πολύ κάποιον όταν ακόμα δεν έχει καταλάβει τι του συμβαίνει, όταν δεν αισθάνεται για κάτι συγκεκριμένο μία σιγουριά μέσα του και θέλει να το ξεκαθαρίσει ή όταν έχει εντοπίσει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα, είναι πρόθυμος να ακούσει και ψάχνει μία λύση.
    Γενικά μιλάω τώρα όχι για τη θεματοθέτρια.
    Αν εχεις το κουραγιο , η την διαθεση, μπραβο .......

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    σορρυ που χαλαω το ποστ αλλα και εμενα με εχει βοηθησει η σονια... αλλα δεν ειμαι ετοιμος να κανω αλλαγες ακομα... και δεν ξερω εαν θα τις κανω...

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 19:20
  2. Τέλμα
    By Psychosocial in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 02-04-2020, 02:32
  3. Replies: 4
    Last Post: 31-03-2017, 22:27
  4. τέλμα....
    By zouzounitsaaa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 11-10-2010, 00:30
  5. ΤΕΛΜΑ
    By pennoula_v in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 25-01-2008, 16:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •