Ονειρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8

Thread: Ονειρα

  1. #1

    Ονειρα

    Εδω θα περιγραφουμε τι ονειρα βλεπουμε τα βραδια.

    Εγω εδω και χρονια, απο τοτε που εγκατελειψα την σχολη, βλεπω στον υπνο μου οτι ειμαι παλι πισω στο σχολειο, οτι δινω παλι πανελληνιες, οτι αυτην την φορα δεν ειμαι καλος μαθητης (παντα αυτο ακριβως το συναισθημα, οτι βλεπω οτι ειμαι κακιστος στα μαθηματα μου παροτι στους βαθμους σε γυμνασιο και λυκειο ημουν αριστος) και βλεπω παλι ατομα με τα οποια εχω να συναντηθω χρονια, απο τοτε που πηγαινα σχολειο. Μου εχει γινει εφιαλτης αυτο το ονειρο, τωρα θα κοιμηθω και βαζω στοιχημα παλι θα το ξαναδω. Εχθες απο οτι θυμαμαι ονειρευτηκα την πεθαμενη προγιαγια μου να λεει για μενα στο τηλεφωνο σε συγγενεις μου οτι ειμαι αγραμματος.

    Αλλες φορες ονειρευομαι οτι αυτοκτονω στον υπνο μου. Μια φορα ονειρευτηκα οτι πηγα εκδρομη με το σχολειο μου και ημουν πανω σε εναν γκρεμο και πηδηξα κατω και σκοτωθηκα αλλα δεν ξυπνησα οπως συνηθιζεται οταν πεφτεις στον υπνο σου παρα μονο εμεινα ακινητος στο χωμα.

    Μικρος οταν ημουν εβλεπα σχεδον καθε βραδυ εφιαλτες λογω ταραχωδους ζωης αλλα εδω και μερικα χρονια βλεπω σχετικα καλα αν και επαναλαμβανομενα ονειρα. Πολλες φορες ελεγχω τα ονειρα μου, πεταω στον υπνο μου, κανω μεχρι και ερωτα η αυνανιζομαι...

    Γενικα μου αρεσει να κοιμαμαι και να ονειρευομαι γιατι πολυ συχνα τα ονειρα μου ειναι περιπετειωδη κι θυμιζουν αμερικανικες ταινιες. Ειναι σαν να βλεπω ταινια στον κινηματογραφο χωρις να πληρωνω εισητηριο.

  2. #2
    Εχω ανακαλυψει ενα κολπο για να καταλαβαινω αν ονειρευομαι. Τραβαω τον δεικτη μου. Αν τραβηχτει σαν να ειναι καμια πλαστελινη τοτε ονειρευομαι και ετσι μπορω να κανω ο,τι θελω στον υπνο μου. Αλλες φορες τσιμπιεμαι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    Εγώ εδώ και πάρα πολλά χρόνια , δεν θυμάμαι κανενα ονειρο μου....είναι κ κανένας άλλος έτσι;
    από μια πλευρά θα ήθελα να θυμάμαι!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by maragel View Post
    Εγώ εδώ και πάρα πολλά χρόνια , δεν θυμάμαι κανενα ονειρο μου....είναι κ κανένας άλλος έτσι;
    από μια πλευρά θα ήθελα να θυμάμαι!
    Ωωωω καλά είσαι...και τι δεν θα έδινα να ήμουν στην θέση σου μιλάμε...αν είχα εκατομμύρια,θα πλήρωνα χαχαχαχα!Εγώ εδώ κοντά ένα χρόνο βλέπω μονίμως εφιάλτες.Η θα με καταδιώκουν,η θα με παρακολουθούν μέσα στο σπίτι μου,η θα προσπαθεί κάποιος να κάνει κακό στο παιδί μου...μέχρι και παιδικα νεκροταφεία,και άλλα μακάβρια.Αποφευγω πλέον να κοιμάμαι νωρίς το βράδυ για να βλέπω τουλάχιστον λιγότερα όνειρα...Η "ζώνη" ασφαλείας μου είναι να κοιμάμαι πάντα μετά τις 4 το πρωί.Στον μεσημεριανό ύπνο δεν βλέπω ποτέ άσχημα πράγματα.Τι να πω.Ισως βλέπω εφιάλτες το βράδυ επειδή την ώρα που νυστάζω λέω ωχ πάλι τι θα δώ και το έχει πάρει έτσι το υποσυνείδητο μου πια και βλέπω ό,τι φοβάμαι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Τέκνα της ερεβώδους Νύχτας είναι τα όνειρα στη Θεογονία του Ησίοδου. «Κι η Νύχτα γέννησε το φοβερό Μοιραίο και τον μαύρο δαίμονα τον Ψυχοβγάλτη και τον Θάνατο. Γέννησε και τον Ύπνο και των ονείρων τον λαό εγέννησε».[3] Στην κλασική αρχαιότητα, ο Όνειρος ήταν γιος της Νύχτας και αδελφός του Ύπνου και του Θανάτου, αγγελιοφόρος του Δία και όργανο του Απόλλωνα και των θεραπευτών θεών. Διαπιστώνεται και μια προγενέστερη γενεαλογία του που τον έφερνε απόγονο της θέας της γης, της Χθονός: «Χθων ετεκνώσατο φάσματ’ ονείρων», λέει ο Ευριπίδης στην Ιφιγένεια εν Ταύροις, («υπνοφαντασιές νυχτερινές γεννοβόλησε η Γη», μεταφράζει ποιητικά ο Θρασύβουλος Σταύρου).[4] Το όνειρο, λοιπόν, ένα σύμβολο βγαλμένο από τα σπλάχνα της γης, απ’ όπου, επίσης, αναδύεται η πρωτόγονη, προ-αρχαϊκή θρησκευτικότητα που εκδηλώνεται με ποικίλες χθόνιες λατρείες και μαντικές συμπεριφορές, γι’ αυτό και τα όνειρα «συγγένευαν με την εμπειρία του θανάτου και κατατάσσονταν σε ένα στάδιο μεταβατικό μεταξύ καθημερινής πραγματικότητας και επικοινωνίας με το υπερπέραν».

    Τα όνειρα στην ελληνική αρχαιότητα και ένα σχόλιο από τη σύγχρονη μεταψυχολογία(του Θανάση Καράβατου)

    https://www.oanagnostis.gr/%CF%84%CE...-%CF%84%CE%BF/

    https://theogonia.gr/cosmogonia/isiodos.htm
    Last edited by homebod; 08-12-2020 at 09:13.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Ωωωω καλά είσαι...και τι δεν θα έδινα να ήμουν στην θέση σου μιλάμε...αν είχα εκατομμύρια,θα πλήρωνα χαχαχαχα!Εγώ εδώ κοντά ένα χρόνο βλέπω μονίμως εφιάλτες.Η θα με καταδιώκουν,η θα με παρακολουθούν μέσα στο σπίτι μου,η θα προσπαθεί κάποιος να κάνει κακό στο παιδί μου...μέχρι και παιδικα νεκροταφεία,και άλλα μακάβρια.Αποφευγω πλέον να κοιμάμαι νωρίς το βράδυ για να βλέπω τουλάχιστον λιγότερα όνειρα...Η "ζώνη" ασφαλείας μου είναι να κοιμάμαι πάντα μετά τις 4 το πρωί.Στον μεσημεριανό ύπνο δεν βλέπω ποτέ άσχημα πράγματα.Τι να πω.Ισως βλέπω εφιάλτες το βράδυ επειδή την ώρα που νυστάζω λέω ωχ πάλι τι θα δώ και το έχει πάρει έτσι το υποσυνείδητο μου πια και βλέπω ό,τι φοβάμαι.
    Ωωωωχ,βάσανο!δεν πρέπει να ξεκουράζεσαι...από την μια είμαι τυχερή,αν όμως βλέπω ωραία όνειρα; Γιατί σίγουρα βλέπω ,αλλά δεν τα θυμάμαι...

  7. #7
    Χθες βραδυ ειδα σεξουαλικο ονειρο. Οτι βρισκομουν σε μια παραλια με γκομενες και τις αλειφα με λαδι. Τετοια θελω, αφου δεν τα ζω στον ξυπνιο μου να τα ζω στον υπνο μου.

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    απο τοτε που παιρνω φαρμακα δεν βλεπω ονειρα........

Similar Threads

  1. Όνειρα
    By Light1 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-07-2020, 13:28
  2. Ονειρα που μεινανε ονειρα...............
    By Winston_man_2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 10-07-2012, 18:15
  3. Ψυχικα Ονειρα - Η δυναμη που έχουν τα ονειρα
    By Nightmare111 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 10-02-2012, 19:43
  4. Όνειρα
    By essie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 31-01-2011, 22:43
  5. ονειρα
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 63
    Last Post: 01-06-2010, 13:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •