Ανησυχώ για καταρά.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    63

    Ανησυχώ για καταρά.

    Ο ψυχαναγκασμός μου λέει οτι ΜΠΟΡΕΙ να έσπασα μια ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ συμφωνία που ΜΠΟΡΕΙ να είχα πει στον Χριστιανικό Θεό. Σε περίπτωση που ο Χριστιανικός Θεός δεν είναι αληθινός, ανησυχώ μήπως την συμφωνία την δέχτηκε άλλος Θεός ή άλλοι Θεοί. Ανησυχώ γιατί μπορεί να ζητήθηκε κάποια κατάρα σε περίπτωση σπασίματος της συμφωνίας. Ακόμη και τώρα που γράφω αυτό το μήνυμα, ο ψυχαναγκασμός μου λέει οτι ΜΠΟΡΕΙ να σπάω την συμφωνία. Ανησυχώ επειδή μπορεί να ειπώθηκε η λέξη "κατάρα". Αν κάποιος που ζητάει κατάρα, την παθαίνει, άσχετα από το αν έχει ψυχαναγκαστική διαταραχή?

    Είχα πει στον Χριστιανικό Θεό ότι θα μετράει μια υπόσχεση/συμφωνία αν κάνω τον σταυρό μου 3 φορές. Επίσης μια φορά σε άλλη περίπτωση που πήγα να κάνω τον σταυρό 3 φορές, σταμάτησα στην δεύτερη και ακύρωσα την συμφωνία και είπα στο περίπου, ότι δεν τα θέλω όλα αυτά και όλα είναι ψυχαναγκασμοί. Αν έκανα άλλη συμφωνία κάνοντας τον σταυρό 3 φόρες και δεν το θυμάμαι?

    Θυμάμαι εκείνο το βράδυ, ήμουν με άλλους 2 φίλους και βλέπαμε κάτι σαν πανσέληνο. Εγώ σκεφτόμουν τους ψυχαναγκαστικούς μου φόβους και ανησυχούσα μήπως, την προηγούμενη μέρα είχα σπάσει καποια συμφωνία. Τότε αισθανόμουν χάλια και σκεφτόμουν τον ψυχαναγκαστικό φόβο. Νομίζω, θυμάμαι, σε κάποια φάση είχα πάει λίγο πίσω και άφησα τους φιλους μου μπροστά, ώστε να προσευχηθώ/να κάνω το σταυρό μου. Νομίζω προσπαθούσα να ξεκινήσω την προσευχή κάνοντας τον σταυρό μου και ντρεπομουν μην με δουν οπότε νομίζω σταμάταγα και ξαναξεκινόυσα. Νομίζω, ήθελα να ζητήσω συγχώρεση και ίσως, επειδή σκεφτόμουν την κατάρα σε περίπτωση σπασίματος της συμφωνίας, να φρικαρα τόσο που να μην ήθελα να περιμένω μέχρι να πάω σπίτι, οποτε, ίσως άρχισα να προσεύχομαι τότε και κάθε φορα που ένιωθα οτι μπορει να με κοιταξουν να σταματούσα και μετά, πάλι απο την αρχή. Αυτό το εκμεταλλεύεται ο ψυχαναγκασμός και μου λέει οτι μπορεί να έκανα τον σταυρό για κάποια νέα συμφωνία. Σκέφτομαι ότι έτσι, όπως ήμουν εκεινο το βράδυ, αποκλείεται να τολμούσα να κάνω νέα συμφωνία και δεν θα έκανα τον σταυρό για να την επικυρώσω. Νομίζω, ήδη είχα φρικάρει με τις βιαστικές συμφωνίες/υποσχέσεις οπότε δεν θα τολμούσα να κάνω άλλη.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    45
    Οι θεοί, αν υπάρχουν, έχουν νομίζω πολύ πιο σημαντικά θέματα να ασχοληθούν από το να ρίχνουν τιμωρίες σε σένα επειδή νομίζεις ότι πήρες μια χαρτοπετσέτα ή άφησες μια μύξα κάτω από το γραφείο. Δες την αλλιώς μπας και ηρεμήσεις κι επιτέλους πήγαινε σε έναν ειδικό.

Similar Threads

  1. Ψυχωση:Κατάρα ή Ευλογία;;
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 43
    Last Post: 28-08-2016, 07:36
  2. η καταρα του καλου παιδιου
    By Macgyver in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 172
    Last Post: 24-07-2016, 19:48
  3. Η μαύρη κατάρα!Το μετατραυματικό στρες.
    By ΜάυροΧάος in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 32
    Last Post: 30-07-2014, 07:25
  4. ΕΥΧΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΑ
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 13-06-2011, 02:23
  5. Ευλογία ή κατάρα?
    By Elly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 05-09-2006, 17:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •