Φόβος οδηγησης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Φόβος οδηγησης

    Καλησπέρα.Εδω και δύο χρόνια περίπου αντιμετωπίζω τρομερή φοβία με την οδήγηση,όταν οδηγώ σε εθνική ή περνάω πάνω από γέφυρα ,έστω και μικρή, αρχίζω να τα χάνω.νιωθω ότι θα χάσω τον έλεγχο του αυτοκινήτου,δεν νιώθω τα πόδια μου,το κεφάλι μου μουδιάζει ,σαν να ζαλίζομαι και θέλω να σταματήσω να κατέβω....είχα και παλιότερα μικρο φόβο όταν οδηγούσα στην εθνική αλλά τώρα έχει φτάσει στο απροχώρητο.Οταν οδηγώ μέσα στην πόλη δεν έχω κανέναν απόλυτος φόβο. επειδή χρειάζεται να οδηγώ μέχρι και 8 ώρες ,στη δουλειά ,ευτυχώς όμως εντός πόλης,αν χρειαστεί να βγω εθνική με πιάνουν όλα τα παραπάνω. Επίσης εάν οδηγώ πολλές ώρες,όταν γυρνάω σπίτι νιώθω σαν να έχω τρεμουλα σε όλο το σώμα και κυρίως στα πόδια....και εκεί με πιάνουν και οι φοβίες για την υγεία μου. θέλω καμιά συμβουλή από κάποιον που έχει παρόμοια θέματα και πως τα αντιμετώπισε!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Orion16 View Post
    Καλησπέρα.Εδω και δύο χρόνια περίπου αντιμετωπίζω τρομερή φοβία με την οδήγηση,όταν οδηγώ σε εθνική ή περνάω πάνω από γέφυρα ,έστω και μικρή, αρχίζω να τα χάνω.νιωθω ότι θα χάσω τον έλεγχο του αυτοκινήτου,δεν νιώθω τα πόδια μου,το κεφάλι μου μουδιάζει ,σαν να ζαλίζομαι και θέλω να σταματήσω να κατέβω....είχα και παλιότερα μικρο φόβο όταν οδηγούσα στην εθνική αλλά τώρα έχει φτάσει στο απροχώρητο.Οταν οδηγώ μέσα στην πόλη δεν έχω κανέναν απόλυτος φόβο. επειδή χρειάζεται να οδηγώ μέχρι και 8 ώρες ,στη δουλειά ,ευτυχώς όμως εντός πόλης,αν χρειαστεί να βγω εθνική με πιάνουν όλα τα παραπάνω. Επίσης εάν οδηγώ πολλές ώρες,όταν γυρνάω σπίτι νιώθω σαν να έχω τρεμουλα σε όλο το σώμα και κυρίως στα πόδια....και εκεί με πιάνουν και οι φοβίες για την υγεία μου. θέλω καμιά συμβουλή από κάποιον που έχει παρόμοια θέματα και πως τα αντιμετώπισε!!!
    Καλησπέρα!! Μήπως ο δάσκαλος σου στην οδήγηση ήταν αυστηρός;;

  3. #3
    Καθόλου,το δίπλωμα το έχω 20 χρόνια,είχα μια φοβία σχετικά με την ταχύτητα,ποτέ δεν πήγαινα γρήγορα αλλά αυτά τα έντονα φαινόμενα εδώ και δύο χρόνια....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μήπως ο φόβος για την οδήγηση σηματοδοτεί τη δυσαρέσκεια για τη δουλειά σου;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    εχω αυτον τον φοβο, στο περιπου, υστερα απο σοβαρο προβλημα υγειας , που εχω να οδηγησω 5 μηνες , κι εχω ξεσυνηθισει .....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Quote Originally Posted by Orion16 View Post
    Καλησπέρα.Εδω και δύο χρόνια περίπου αντιμετωπίζω τρομερή φοβία με την οδήγηση,όταν οδηγώ σε εθνική ή περνάω πάνω από γέφυρα ,έστω και μικρή, αρχίζω να τα χάνω.νιωθω ότι θα χάσω τον έλεγχο του αυτοκινήτου,δεν νιώθω τα πόδια μου,το κεφάλι μου μουδιάζει ,σαν να ζαλίζομαι και θέλω να σταματήσω να κατέβω....είχα και παλιότερα μικρο φόβο όταν οδηγούσα στην εθνική αλλά τώρα έχει φτάσει στο απροχώρητο.Οταν οδηγώ μέσα στην πόλη δεν έχω κανέναν απόλυτος φόβο. επειδή χρειάζεται να οδηγώ μέχρι και 8 ώρες ,στη δουλειά ,ευτυχώς όμως εντός πόλης,αν χρειαστεί να βγω εθνική με πιάνουν όλα τα παραπάνω. Επίσης εάν οδηγώ πολλές ώρες,όταν γυρνάω σπίτι νιώθω σαν να έχω τρεμουλα σε όλο το σώμα και κυρίως στα πόδια....και εκεί με πιάνουν και οι φοβίες για την υγεία μου. θέλω καμιά συμβουλή από κάποιον που έχει παρόμοια θέματα και πως τα αντιμετώπισε!!!
    Καλημερα!

    Ειχα και εγω καποιες φορες τετοιο φοβο .... μονο ομως οταν βγαίνω στην Εγνατία ή οταν πηγαινω με το αυτοκίνητο Θεσσαλονίκη ,Αθήνα και μπαινω σε δρομους ταχειας κυκλοφορίας ..
    Και εγω ενοιωθα να μουδιαζει το πρόσωπο μου και να μυρμιγκιαζουν τα χερια μου ...Ξερω ομως οτι ειναι απο τον φοβο μου και ξερω και απο που προερχεται..

    Η φυση της δουλεια μου ειναι να ερχομαι σχεδον καθημερινα με δυσκολα τροχαια τα οποια καλουμε να κανω πραγματογνωμοσυνες ..Αυτο σημαινει οτι παίρνω μαρτυριες απο τους εμπλεκομενους και ξερω ακριβώς πως γινονται τα τροχαία ..Ξερω δηλαδη οτι μπορει εσυ να εισαι άψογος στην οδήγηση και μια κακιά ώρα ,που λεω πάντα, να προκαλέσει το χειροτερο ..

    Οποτε οταν εχω να διασχισω αγνωστο δρομο που δεν τον εχω ¨διαβασει¨πολλες φορες ή σε δρομο που οι υπολοιποι οδηγοι ειναι βιαστικοί ,απρόσεκτοι και νευρικοί βαζω στο μυαλο μου ολα αυτα και φυσικο επομενο ειναι να με πιανει φοβία ..

    Πλεον οταν εχω να καλυψω μακρινό περιστατικό ,το μονο που κανω ειναι να ειμαι τρεις φορες περισσότερο προσεκτική στην οδήγηση μου να φοραω παντα ζωνη ασφαλειας και να το ¨διασκεδαζω" ...ξεγελαω το μυαλο μου και την σκεψη μου....
    Κανε οτιδηποτε μεσα στο αυτοκινητο που να σου προσφέρει την μεγιστη ασφάλεια και το κυριοτερο διάλεξε οταν εχεις πολύωρη οδηγηση μουσικουλα που να σε διασκεδάζει και να σε κανει να μην σκέφτεσαι αυτα που σου προκαλουν ολα αυτα .

    Οταν η δουλεια δεν σου επιτρέπει να αποφύγεις ολο αυτό το αντιμετωπιζεις κατάματα, οπως μπορεις ,θα δεις οτι καθε φορα ολο αυτο θα εξασθενεί...
    Αρκει να βρεις τι ειναι αυτο ακριβώς που σου το προκαλεί...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!

    Ειχα και εγω καποιες φορες τετοιο φοβο .... μονο ομως οταν βγαίνω στην Εγνατία ή οταν πηγαινω με το αυτοκίνητο Θεσσαλονίκη ,Αθήνα και μπαινω σε δρομους ταχειας κυκλοφορίας ..
    Και εγω ενοιωθα να μουδιαζει το πρόσωπο μου και να μυρμιγκιαζουν τα χερια μου ...Ξερω ομως οτι ειναι απο τον φοβο μου και ξερω και απο που προερχεται..

    Η φυση της δουλεια μου ειναι να ερχομαι σχεδον καθημερινα με δυσκολα τροχαια τα οποια καλουμε να κανω πραγματογνωμοσυνες ..Αυτο σημαινει οτι παίρνω μαρτυριες απο τους εμπλεκομενους και ξερω ακριβώς πως γινονται τα τροχαία ..Ξερω δηλαδη οτι μπορει εσυ να εισαι άψογος στην οδήγηση και μια κακιά ώρα ,που λεω πάντα, να προκαλέσει το χειροτερο ..

    Οποτε οταν εχω να διασχισω αγνωστο δρομο που δεν τον εχω ¨διαβασει¨πολλες φορες ή σε δρομο που οι υπολοιποι οδηγοι ειναι βιαστικοί ,απρόσεκτοι και νευρικοί βαζω στο μυαλο μου ολα αυτα και φυσικο επομενο ειναι να με πιανει φοβία ..

    Πλεον οταν εχω να καλυψω μακρινό περιστατικό ,το μονο που κανω ειναι να ειμαι τρεις φορες περισσότερο προσεκτική στην οδήγηση μου να φοραω παντα ζωνη ασφαλειας και να το ¨διασκεδαζω" ...ξεγελαω το μυαλο μου και την σκεψη μου....
    Κανε οτιδηποτε μεσα στο αυτοκινητο που να σου προσφέρει την μεγιστη ασφάλεια και το κυριοτερο διάλεξε οταν εχεις πολύωρη οδηγηση μουσικουλα που να σε διασκεδάζει και να σε κανει να μην σκέφτεσαι αυτα που σου προκαλουν ολα αυτα .

    Οταν η δουλεια δεν σου επιτρέπει να αποφύγεις ολο αυτό το αντιμετωπιζεις κατάματα, οπως μπορεις ,θα δεις οτι καθε φορα ολο αυτο θα εξασθενεί...
    Αρκει να βρεις τι ειναι αυτο ακριβώς που σου το προκαλεί...
    Αυτα ακριβώς όταν βγαίνω και εγώ σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας.....νιώθω εγκλωβισμένος,ότι θα μου φύγει το αυτοκίνητο και μπαίνω σε μια κατάσταση πανικού...ειδικά όταν περνάω από γέφυρα εκεί τα χάνω,νιώθω να φεύγει η γη κάτω από τα πόδια μου....έχει γίνει απελπιστική η κατάσταση.ενω όταν είμαι συνοδηγός είμαι μια χαρά.....μόνο μερικές φορές αν περνάω από γέφυρα έχω υψοφοβια ή κλειστοφοβία σε τούνελ αλλά το ξεπερνάω εύκολα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Quote Originally Posted by Orion16 View Post
    Αυτα ακριβώς όταν βγαίνω και εγώ σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας.....νιώθω εγκλωβισμένος,ότι θα μου φύγει το αυτοκίνητο και μπαίνω σε μια κατάσταση πανικού...ειδικά όταν περνάω από γέφυρα εκεί τα χάνω,νιώθω να φεύγει η γη κάτω από τα πόδια μου....έχει γίνει απελπιστική η κατάσταση.ενω όταν είμαι συνοδηγός είμαι μια χαρά.....μόνο μερικές φορές αν περνάω από γέφυρα έχω υψοφοβια ή κλειστοφοβία σε τούνελ αλλά το ξεπερνάω εύκολα.
    Λοιπόν όταν εγώ είμαι συνοδηγός αν σου πω πάλι είμαι στην τσίτα ...Μόνο με άτομο που εμπιστεύομαι είμαι χαλαρή και αυτό είναι συνήθως ένας ,ο άνθρωπος μου.
    Μόνο με εκείνων νοιωθω ασφάλεια να ταξιδέψω και να απολαύσω αυτο που λέμε την διαδρομή...

    Αλλιώς όταν οδηγεί κάποιος που δεν τον γνωρίζω δεν μπορώ ,πάλι εχω τον φόβο, την ανασφάλεια όπως θες πες το...

    Πίστεψέ με δεν είμαστε οι μόνοι ,ξέρεις πόσοι οδηγούν με τέτοιο φοβο αλλά τον παραβλεπουν γιατί πρέπει ..
    Αν και πιστεύω πλέον με όλα αυτά που έχουν δει τα μάτια μου ότι ο οδηγός πρέπει να έχει και την αίσθηση του φόβου μέσα του ...όχι βέβαια σε υπερβολικό βαθμό ,τόσο όσο ,νομίζω ότι αυτό σε κάνει πιο προσεκτικό ...

    Αν δεις τα περισσότερα δυστυχήματα -ατυχηματα γίνονται από ανθρώπους που δεν έχουν καθόλου την αίσθηση του φόβου.Ειναι τόσο σίγουροι και χαλαροί στην οδηγηση που τα αντανακλαστικά τους δεν ειναι αυτά που πρέπει ώστε να τους αποτρέψουν από τυχών λάθους χειρισμούς ..
    Δεν μιλάω βέβαια για περιστατικά που γίνονται κάτω από παρεμβάσεις τρίτων παραγόντων ...

    Εσύ έχεις βρει από πού πηγάζει όλο αυτό?
    Μήπως από κάποιο περιστατικό που έζησες παλιότερα και έχεις πάρει φόβο?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Στην γέφυρα σε πιάνει λογικά λόγω υψοφοβιας και αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις πηγαίνοντας με τα πόδια σε μια γέφυρα. Θα δεις ότι και χωρίς να οδηγείς θα φοβάσαι το ίδιο. Το παθαίνω και εγώ. Π.χ. σε μια συγκεκριμένη γέφυρα που είναι στο Καραϊσκάκη (αν είσαι Αθήνα σίγουρα την ξέρεις) και είναι για πεζούς, εμενα με πιάνει μια τρελή ταχυκαρδία όταν περνάω. Και με το αυτοκίνητο να ήμουν το ίδιο θα φοβόμουν λόγω υψοφοβιας.

    Τώρα για την εθνική, πιστεύω ότι απλά σε πιάνει το άγχος γιατί απλά βλέπεις τον εαυτό σου με 3 αυτοκίνητα δεξιά και 3 αριστερά, και εσύ στη μέση. Πανικοβαλλεσαι γι αυτό το λόγο, έχεις την αίσθηση ότι είσαι εγκλωβισμενος κάπου, όπως και στα τούνελ που ανέφερες. Γι αυτό μέσα στην πόλη δεν φοβάσαι. Είναι όλα γύρω σου πολύ πιο "ήρεμα" και χαλαρά σε σχέση με την εθνική.
    Επίσης προσπάθησε να θυμηθείς αν καποια στιγμη έγινε κάτι που σε τάραξε ενώ οδηγουσες.
    Παλιά είχα πάθει τρέμουλο στο τιμόνι, η οποία πιστεύω ότι ήταν νευρική κρίση, γιατί μπήκα στο αυτοκίνητο πάρα πολύ ταραγμένη και όταν έγινε αυτό είχα κάνει σχεδόν τη μισή διαδρομή για το σπίτι μου. Και από τότε οδηγώ πολύ πολύ σπάνια απλά επειδή φοβάμαι.

Similar Threads

  1. Δίπλωμα οδήγησης
    By Kleopatra in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 26-10-2020, 09:49
  2. Ανασφάλειες??? Φόβος οδήγησης και αγοράφοβια..
    By vickie_victoria in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 17
    Last Post: 25-10-2018, 04:03
  3. Δίπλωμα οδήγησης
    By GiwrgosLxs in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 11-07-2018, 22:07
  4. ΦΟΒΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ
    By Aretousa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 06-12-2017, 13:01
  5. Διπλωμα οδηγησης
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 40
    Last Post: 26-07-2014, 23:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •