ψυχοσωματικα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    63

    ψυχοσωματικα?

    δεν ξερω απο που να ξεκινησω...ηθελα καπου να γραψω..καπου που να με καταλαβουν η τουλαχιστον να διαβασουν το μηνυμα μου..παει ενας χρονος απο αυτην την αηδια που περναω..πονολαιμος ..πονος στον αυχενα..πονος στους αδενες..πονος στο δεξι χερι..πονος και αδυναμια στο αριστερο ποδι και στη μεση..μουδιασματα ...και πολλα πολλα αλλα..πηγα σε γιατρους ηθελα να κανω εξετασεις συγκεκριμενα μαγνιτικη..δεν μου εγραφαν..εκανα γενικες αιματος και ολες τις κλασικες εξετασεις ρουτινας..δεν εχεις τιποτα μου ελεγαν εισαι υγιεστατη χαλαρωσε..και οσο μου το ελεγαν τοσο γινομουν χειροτερα..εφτασα να παιρνω αντικαταθληπτικα 5 μηνες τωρα effexor 75..εγινα καλυτερα αλλα μην τα θελουμε ολα δικα μας ...τελειος καλα δεν ειμαι..και εδω ειναι το προβλημα παιδια..ειπα στο γιατρο οτι εχω πονο στη μεση και στο αριστερο ποδι σαν αδυναμια σαν κουραση (αυτο το εχει περασει κανεις σας?) επισης εχει μηνει ενα βαρος στο δεξι ματι σαν ελαφρυς πονοκεφαλος ..ο γιατρος μου μου ειπε οτι θα μειωσουμε τα χαπια και μεχρι τον ιουνιο θα τα εχω κοψει..του ειπα δηλ..οτι ηταν να κανουν τα χαπια το εκαναν και μου ειπε ναι απο δω και περα ολα ειναι στο χερι σου.. (αν θα το ξεπερασω) και εχω την εξης απορια ..αυτος ο απισιος πονος στη μεση και στο ποδι η αδυναμια ..ο πονος στο ματι ...πως στο καλο περνανε ..τα δοκιμασα ολα δεν εχω αλλη υπομονη...πειτε μου σας παρακαλω τη γνωμη σας γιατι θα σκασω..ΥΓ..μην ακουσω για ψυχοθεραπεια...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    και εγω ποναω στη μεση,εχεις να μου προτεινεις κατι σιλια;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Εμενα δεν υπαρχει σημειο πανω μου που να μην με ποναει χααχαχ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    Να σταματησεις ν το σκεφτεσαι....εγω πχ ειχα μουδιασματα στο χερι,το κεφαλι και μολις σταματησα να το σκεφτομαι περασε.....Οσο για τους πονους ειναι απο τα νευρα.οταν δλδ ενα ατομο εχει γενικευμενο αγχος τα νευρα ειναι τεντωμενα ολη την ωρα ετσι ωστε να αιματονεται καλυτερα ο οργανισμος...μολις λοιπον φυγουν,μενει ο πονος....οφειλεται δλδ στο γεγονος πως ειμαστε συνεχεια στην τσιτα.....

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    ntini αυτο πυστευω και εγω οτι συνεχως ειμαστε στιν τσιτα και σφυγμενοι με αποτελεσμα μετα να πονανε οι μυες μας που τοσο τπους ταλεπορουμε.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    63
    καλησπερα..παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις ολους..σημερα ειμαι καλυτερα..λεω να το παλεψω...το μονο που μου φενεται καπως πριεργο ειναι μια κοπωση στο αριστερο ποδι σαν αδυναμο να το πω σαν βαρυ ειδικα οταν ανεβαινω τις σκαλες ..λεω ολα τα αλλα οκ δικαιο εχει ο γιατρος αλλα κι αυτο βρε παιδια ψυχοσωματικο???? κι αυτο? εχει τυχει σε κανεναν σας γιατι θα σκασω...μεχρι και για ογκο σκεφτικα γιατι λεω δεν ειναι δυνατον να ποναω δεξια στο κεφαλι και στο ματι και αριστερα στο ποδι..στο γιατρο που το ειπα δεν μου φανηκε να τον απασχολει ..αν το εχει περασει κανεις σας πειτε μου να ηρεμισω..

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    63
    να προσθεσω οτι αυτο το περιεργο με το ποδι το εχω απο τον οκτωβριο και μου φενεται υπερβολικα μεγαλο διαστημα..το προβλημα με τον αυχενα δεν το συζηταω 1 χρονο..να δουμε τι αλλο θα μας βρει...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    10
    Γεια σου. Καταρχας θα σου ελεγα να σκεφτεις και την ψυχοθεραπεια, αλλα αργοτερα και παντα με τον σωστο ανθρωπο... Εισαι σιγουρη οτι δεν εχεις σκληρυνση κατα πλακας? Μαγνητικη πρεπει να γινει. Βρες τον τροπο και τον καταλληλο γιατρο. Αυτα και καλη τυχη

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τι παει να πει δεν σου εγραφαν μαγνητικη?
    Αφου εχεις πονους?
    Ακομα και ψυχοσωματικοι να ειναι μερικοι μπορει να μην ειναι ολοι!!!!!!!!!
    Το ποδι μπορει να οφειλετε πχ στη μεση (το παιζω γιατρος τωρα).
    Οσο για το σκληρυνση κατα πλακας καλο ειναι να μη το παιζουμε γιατροι και πανικοβαλλουμε τον αλλο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σου ειπε ο γιατρος τι ειναι αυτο που αντιμετωπιζεις?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    63
    αντε και το παιζουμε γιατροι ρε παιδια ,εχω παει σε τρεις ψυχιατρους ..κανενας δεν μου γραφει μαγνιτικη..ολοι λενε οτι ειναι ψυχοσωματικο..επισης οσον αφορα την σκλυρινση κατα πλακας..ενα χρονο που το εχω θα πηγαινε απο το κακο προς το καλυτερο..γιατι ξερω το αντιθετο να γινεται..και ας το αφησω αυτο δεν θα εκδηλωνοταν καπως??????ενα χρονο τωρα σταθερα και μετα τα χαπια να ειμαι καλυτερα δεν ειναι περιεργο?να προσθεσω οτι ολα αυτα τα επαθα μετα απο ενα σοβαρο γεγονος στη ζωη μου..ενα μηνα μετα ξεκινησαν ολα...καλο θα ηταν να μην πανικοβαλουμε τους αλλους...αντε εγω δεν τρομαξα σκεφτεσαι να ηταν καποιος αλλος στη θεση μου και να ετρεχε σε νοσοκομειο?ο γιατροσ μιλησε για διαταραχη πανικου..αγχωδης διαταραχη κατι τετοιο...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    84
    Silia πρεπει να αποκλησεις πρωτα οτι οι πονοι αυτοι δεν οφειλονται σε κατι οργανικο ,κηλη στη μεση ασ πουμε ή προβλημα στον αυχενα που επηεεαζει και το χερι.Εγω ειχα τα ιδια προβληματα συν ζαλαδες και μουδιασματα στο κεφαλι και χερι.Ολοι ελεγαν χυχολογικο οτι ηταν,Τελικα εχω κηλες στον αυχενα και μετατοπιση σπονδυλου στη μεση απο εν ατρακαρισμα,Κανε τις απαραιτητες εξετασεις και αν αποδειχθει οτι δεν ειναι κατι οργανικο τοτε μπορεις να επισκευτεις εναν ψυχολογο.

  13. #13
    Originally posted by SILIA
    καλησπερα..παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις ολους..σημερα ειμαι καλυτερα..λεω να το παλεψω...το μονο που μου φενεται καπως πριεργο ειναι μια κοπωση στο αριστερο ποδι σαν αδυναμο να το πω σαν βαρυ ειδικα οταν ανεβαινω τις σκαλες ..λεω ολα τα αλλα οκ δικαιο εχει ο γιατρος αλλα κι αυτο βρε παιδια ψυχοσωματικο???? κι αυτο? εχει τυχει σε κανεναν σας γιατι θα σκασω...μεχρι και για ογκο σκεφτικα γιατι λεω δεν ειναι δυνατον να ποναω δεξια στο κεφαλι και στο ματι και αριστερα στο ποδι..στο γιατρο που το ειπα δεν μου φανηκε να τον απασχολει ..αν το εχει περασει κανεις σας πειτε μου να ηρεμισω..
    Γλυκιά μου Σίλια, είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, ένιωθα το αριστερο πόδι σχεδόν σαν παραλυτο και τρομερό πιάσιμο και σφίξιμο στον αυχένα. Έκανα 10000 εξετάσεις, μαγνητική εγκεφάλου, αξονικη κλπ. Τελικα πέρασε με τα αντικαταθλιπτικα. Για τον αυχένα λίγα μασάζ θα ήταν καλά.
    Κουράγιο, όλα θα πάνε καλά.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Μπορουμε να κλεισουμε ρε παιδια ραντευου σε νοσκομεια για τετιοιυ ειδους εξετασεις.Αλλα οσες εχω κανει μ βγηκαν καθαρες.Το βασικοτερο μου προβλημα ειναι το αυχενικο και που με καιει το προσωπο μου.Το τελεταιο ειναι επειδη βγαζω φρονιμιτη και εχω μικρη σιαγωνα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Αν ξέρεις ότι έχεις αυχενικό τότε πρέπει να πάρεις αντιφλεγμονώδη και το σημαντικότερο να φορέσεις μερικές μέρες κολάρο.Εγώ με το κολάρο ανακουφίστηκα γιατί υποφέρω απο αυχενικό.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •