Θελω να σπουδασω αλλα δεν μπορω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1

    Θελω να σπουδασω αλλα δεν μπορω

    Δεν αντεχω να καθομαι σπιτι και να μην σπουδαζω τιποτα. Ακουω στο YouTube επιστημονες να μιλανε σε βιντεο ειτε για επιστημονικα θεματα εοτε για θρησκευτικα κλπ και ξερω οτι ολοι τους εχουν δυο και τρια πτυχια.
    Περασα με 18.700 μορια στην ιατρικη αλεξανδρουπολης αλλα δεν μπορεσα να περασω ουτε ενα μαθημα. Εδω και χρονια δεν παταω στην σχολη. Δεν μπορω.

    Θελω να ξαναδωσω πανελληνιες και να περασω καπου που ν μου αρεσει (φυσικος η χημικος) αλλα πρωτον, ειμαι τοσο βλακας που και παλι δεν θα περασω ουτε ενα μαθημα και δευτερον, δεν με αφηνουν οι δικοι μου να ξαναδωσω.

    Δεν αντεχω να ειμαι αμορφωτος. Δηλαδη τι αμορφωτος, στοκος ειμαι. Ντρεπομαι για τον εαυτο μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    με 18,700 στόκος δεν είσαι.
    γιατί να μην σε αφήσουν να ξαναδώσεις; είσαι ανήλικος;
    με τους συμφοιτητές σου το συζήτησες, μήπως αντιμετωπίζουν τις ίδιες δυσκολίες με αυτά τα μαθήματα;
    αν δε σε εκφράζει αυτή η κατεύθυνση, να την αλλάξεις. αλλά να το κάνεις γιατί αυτό που θα επιλεξεις θα το θες εσύ κι όχι επειδή κάποιος άλλος έχει κάνει κάτι άλλο κλπ.
    δεν ξέρω..

  3. #3
    Quote Originally Posted by user View Post
    με 18,700 στόκος δεν είσαι.
    γιατί να μην σε αφήσουν να ξαναδώσεις; είσαι ανήλικος;
    με τους συμφοιτητές σου το συζήτησες, μήπως αντιμετωπίζουν τις ίδιες δυσκολίες με αυτά τα μαθήματα;
    αν δε σε εκφράζει αυτή η κατεύθυνση, να την αλλάξεις. αλλά να το κάνεις γιατί αυτό που θα επιλεξεις θα το θες εσύ κι όχι επειδή κάποιος άλλος έχει κάνει κάτι άλλο κλπ.
    δεν ξέρω..
    Δεν με αφηνουν να ξαναδωσω γιατι η οικογενεια μου ειναι διαλυμενη. Ο πατερας Γερμανια, η μανα μαζι μου στην ιδια πολη αλλα δηλωσε ξεκαθαρασα οτι δεν το κουναει ρουπι απο εδω αν ειναι να αλλαξω σχολη...Ζω απο τους παππουδες μου οι οποιοι ειναι κοντα ενενηντα και δεν μπορουν να με φροντισουν ξανα για να δωσω παλι πανελληνιες... Η σκεψη να βρω δουλεια εγω ειναι φυσικα αστεια αφου δεν εχω προσοντα ουτε για να δενω κορδονια...
    Δεν ξερω κανεναν απο την σχολη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση διακρίνω.
    αν δεν ρισκάρεις δεν θα μάθεις ποτέ αν είσαι καλός σε κάτι.
    εστία και τέτοια δεν παίζει;
    η σχολή σου έχει συμβουλευτικό προσωπικό, για τους φοιτητές;
    εμένα η γνώμη μου είναι να συνεχίσεις εκεί -μη ξεγραφτείς δηλαδή- και παράλληλα να διαβάζεις για τις πανελλήνιες. αν κάτι τέτοιο είναι δυνατό. φαντάσου το να συνεχιστεί κι άλλο έτσι. θα το ήθελες;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν έχω καταλάβει τι διαφορά έχει για τους παππούδες να διαβάζεις για τη σχολή σου ή να διαβάζεις για τις πανελλήνιες. Κι αφού η μάνα σου δεν σε ζει, που μπαίνει στο πλανο των αποφάσεων; Επίσης γιατί η σκέψη να βρεις δουλειά είναι αστεία; Δεν έχεις προσόντα για να κουβαλάς δέματα, να φιάχνεις καφέδες, να πακετάρεις γεύματα, να πετάς μπάζα, να πλένεις πιάτα ή οτιδήποτε κάνει ένας ανειδίκευτος εργάτης; Και ιδέα να μην έχεις από αυτά, θα τα μάθεις, δεν είναι πυρηνική φυσική.

  6. #6
    Quote Originally Posted by user View Post
    πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση διακρίνω.
    αν δεν ρισκάρεις δεν θα μάθεις ποτέ αν είσαι καλός σε κάτι.
    εστία και τέτοια δεν παίζει;
    η σχολή σου έχει συμβουλευτικό προσωπικό, για τους φοιτητές;
    εμένα η γνώμη μου είναι να συνεχίσεις εκεί -μη ξεγραφτείς δηλαδή- και παράλληλα να διαβάζεις για τις πανελλήνιες. αν κάτι τέτοιο είναι δυνατό. φαντάσου το να συνεχιστεί κι άλλο έτσι. θα το ήθελες;
    Εχει συμβουλευτικο προσωπικο και δεν με βοηθησε καθολου.
    Εγω να δωσω πανελληνιες αλλα πες περναω θεσσαλονικη, ιωαννινα, πατρα, αθηνα καπου, τι θα κανω;

  7. #7
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δεν έχω καταλάβει τι διαφορά έχει για τους παππούδες να διαβάζεις για τη σχολή σου ή να διαβάζεις για τις πανελλήνιες. Κι αφού η μάνα σου δεν σε ζει, που μπαίνει στο πλανο των αποφάσεων; Επίσης γιατί η σκέψη να βρεις δουλειά είναι αστεία; Δεν έχεις προσόντα για να κουβαλάς δέματα, να φιάχνεις καφέδες, να πακετάρεις γεύματα, να πετάς μπάζα, να πλένεις πιάτα ή οτιδήποτε κάνει ένας ανειδίκευτος εργάτης; Και ιδέα να μην έχεις από αυτά, θα τα μάθεις, δεν είναι πυρηνική φυσική.
    Ειχα την ευκαιρια να ξαναδωσω πανελληνιες πριν 2,3 χρονια οταν μαθευτηκε οτι δεν πηγαινα σχολη και οι δικοι μου με επεισαν ποσο καλη σχολη ειναι η ιατρικη κλπ...
    Προσφατα συζητησα με τους παππουδες μου τι θα κανω στο μελλον μου και ο παππους μου προτεινε να παω Γερμανια.
    Εγω ουτε την γλωσσα δεν ξερω και θα δυσκολευτω ακομη περισσοτερο ...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Οι συγγενείς σε βλέπουν ασταθή και όχι πολύ σίγουρο για αυτό επιμένουν στα δικά τους (και τους περνάει προσωρινά με αποτέλεσμα μεσοπρόθεσμα μηδέν εις το πηλίκον βέβαια...)
    Αν σε δουν αποφασισμένο και να έχεις ένα συγκεκριμένο στόχο και σχέδιο, θα σε στηρίξουν παρα τις αρχικές αντιρρήσεις. Φτάνει να το θες πολύ και να είσαι πρόθυμος να παλέψεις. Δεν είναι δυνατόν να λες ότι δεν μπορείς να δέσεις το κορδόνια σου και που θα βρεις δουλειά, να λες "Αν χρειαστεί θα βρω δουλεία για να στηρίξω τα θέλω μου κι ας μην μπορώ ούτε τα κορδόνια μου να δέσω." Έχει μεγάλη διαφορά. Το ζήτημα είναι αν πράγματι το θέλεις αρκετά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Δεν αντεχω να καθομαι σπιτι και να μην σπουδαζω τιποτα. Ακουω στο YouTube επιστημονες να μιλανε σε βιντεο ειτε για επιστημονικα θεματα εοτε για θρησκευτικα κλπ και ξερω οτι ολοι τους εχουν δυο και τρια πτυχια.
    Περασα με 18.700 μορια στην ιατρικη αλεξανδρουπολης αλλα δεν μπορεσα να περασω ουτε ενα μαθημα. Εδω και χρονια δεν παταω στην σχολη. Δεν μπορω.

    Θελω να ξαναδωσω πανελληνιες και να περασω καπου που ν μου αρεσει (φυσικος η χημικος) αλλα πρωτον, ειμαι τοσο βλακας που και παλι δεν θα περασω ουτε ενα μαθημα και δευτερον, δεν με αφηνουν οι δικοι μου να ξαναδωσω.

    Δεν αντεχω να ειμαι αμορφωτος. Δηλαδη τι αμορφωτος, στοκος ειμαι. Ντρεπομαι για τον εαυτο μου.
    Την ιατρική την έχεις αποκλείσει να συνεχίσεις; δεν σου αρέσει ή λόγω δυσκολίας;Γιατί και το φυσικό κ το χημικό δεν είναι ευκολα..υπάρχουν τρόποι, μπορεί να ζητήσεις βοήθεια και για την ιατρική και για πανελλήνιες..

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Δεν αντεχω να καθομαι σπιτι και να μην σπουδαζω τιποτα. Ακουω στο YouTube επιστημονες να μιλανε σε βιντεο ειτε για επιστημονικα θεματα εοτε για θρησκευτικα κλπ και ξερω οτι ολοι τους εχουν δυο και τρια πτυχια.
    Περασα με 18.700 μορια στην ιατρικη αλεξανδρουπολης αλλα δεν μπορεσα να περασω ουτε ενα μαθημα. Εδω και χρονια δεν παταω στην σχολη. Δεν μπορω.

    Θελω να ξαναδωσω πανελληνιες και να περασω καπου που ν μου αρεσει (φυσικος η χημικος) αλλα πρωτον, ειμαι τοσο βλακας που και παλι δεν θα περασω ουτε ενα μαθημα και δευτερον, δεν με αφηνουν οι δικοι μου να ξαναδωσω.

    Δεν αντεχω να ειμαι αμορφωτος. Δηλαδη τι αμορφωτος, στοκος ειμαι. Ντρεπομαι για τον εαυτο μου.
    Κοίτα.. εγώ έγραψα 5.000 μόρια αλλά δεν με ρίχνει καθόλου γιατί ξέρω ποια είμαι. Με τόσα πολλά που έγραψες εσύ μόνο στόκος δεν είσαι δηλαδή μπράβο σου αλήθειες συγχαρητήρια !!! Άκου με.. η ιατρική έχει κλάδους και κατευθύνσεις.. μπορείς να επιλέξεις ότι ότι θέλεις εσύ δεν σε δεσμεύει.. μπορείς να γίνεις γυναικολόγος, οφθαλμίατρος, ογκολογος ακόμα και ψυχίατρος..μπορείς να γίνεις πολλά.. δεν χρειάζεται να είσαι ένα τυπικός και απλός γιατρός.. ΕΧΕΙς ΠΕΣΕΙ ΣΗΚΩΩΩ.. σε παρακαλώ σήκω και πολεμά πιαστο από την αρχή πιαστο από όπου το άφησες αλλά σήκω. Ζούμε σε εποχές δύσκολες κατάφερες να μπεις σε μια καλή σχολή μην την αφήσεις. Μπορείς και εσύ και όλοι μας μπορούμε άμα προσπαθήσουμε πολυ. Εγώ είμαι στο δεύτερο έτος διοίκησης επιχειρήσεων και χρωστάω τα 9 από τα 12 φαντασουυυ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Απο τα λεγομενα σου σε υπολογιζω στα 25. Να μην δωσεις πανελληνιες , αλλωστε για να βρεις μια δουλεια μετα δεν χρειαζεσαι οπωσδηποτε πανεπιστημιο. Να πας σ ενα καλο, δημοσιο ΙΕΚ , σ ενα τομεα που να σ ενδιαφερει και παραλληλα να κανεις καποια δουλεια για χαρτζηλικι. Και το ηθικο σου θ ανεβει και θα εχεις μια σχετικη ανεξαρτησια. Καλες αποφασεις!

  12. #12
    Unchained
    Guest
    Δεν σου αρέσει αυτό που κάνεις ή που σου έχουν τάξει να κάνεις.

    Κάτσε κάτω και ανάλυσε το τι σου αρέσει και τι όχι. Τι σου κινεί το ενδιαφέρον; Μην περιμένεις από τους γονείς σου ή παππού και γιαγιά να βάλουν στον σωστό δρόμο. Πάρε την ζωή στα χέρια σου. Δοκίμασε να μάθεις κώδικα αν σε ενδιαφέρει (δεν χρειάζεται σχολή), έχει άπειρο υλικό στο διαδίκτυο.

    Επίσης, μίλα πιο ωραία στον εαυτό σου. Να βλέπεις τον εαυτό σου σαν κάποιον που θέλεις να προσέχεις και τον εκτιμάς γιατί θα είστε πάντα μαζί, ενώ όλοι οι άλλοι μπορεί να φύγουν κάποια στιγμή.

    "Δεν αντεχω να ειμαι αμορφωτος. Δηλαδη τι αμορφωτος, στοκος ειμαι. Ντρεπομαι για τον εαυτο μου." Ξεκίνα να σχεδιάζεις την ζωή σου. Πως θες να είσαι σε 3-5 χρόνια από τώρα;

    Είσαι μια χαρά και το ξέρεις.

    Το πτυχίο δεν κάνει τον άνθρωπο, γενικά αυτά που σου έχουν τρυπώσει στο μυαλό οι γονείς σου και η κοινωνία σβηστά, άμεσα. Κάνε αυτό που γουστάρεις, τα πάντα μπορείς να μάθεις πλέον με το ίντερνετ.

    Καλή τύχη

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Μπορείς να πεις για ποιο λόγο δεν περνάς τα μαθήματα; παρακολουθείς το μάθημα; κρατάς σημειώσεις; διαβάζεις; και δεν περνάς;

  14. #14
    Παιδια, ευχαριστω για το ενδιαφερον, το λεω ειλικρινα.

    Δεν θα σπουδασω τιποτα. Βαρεθηκα. Αφου δεν τα καταλαβαινω. Και ειμαι και αδεξιος σε ολα (εργαστηρια).

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Παιδια, ευχαριστω για το ενδιαφερον, το λεω ειλικρινα.

    Δεν θα σπουδασω τιποτα. Βαρεθηκα. Αφου δεν τα καταλαβαινω. Και ειμαι και αδεξιος σε ολα (εργαστηρια).
    Πάντως άμα αλλάξεις γνώμη και χρειαστείς πρακτικα βοήθεια, πες μου,κάτι κατέχω τουλάχιστον από βιολογία και χημεία..είναι πολύ ωραία η σχολή σου!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πρωκτικό σεξ-θέλω αλλά δε μπορώ
    By kokkinoskoufitsa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 154
    Last Post: 01-09-2019, 19:23
  2. θέλω αλλά δεν μπορώ
    By panos19 in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 7
    Last Post: 19-08-2019, 23:53
  3. ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!!!
    By weirdthings in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 31
    Last Post: 18-02-2014, 01:14
  4. ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ
    By donald in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 13-02-2012, 21:24
  5. Replies: 3
    Last Post: 14-07-2010, 23:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •