αρρωστοφοβία!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1

    αρρωστοφοβία!!!!

    Καλησπέρα!!! εχω πάθει εμμονή με τη μέτρηση της θερμοκρασίας μου!!! καθε απόγευμα εχω 36.8 εχως 37.3 !!!
    εχω μιλησει με γιατρο κ μου ειπε οτι ειναι ειτε ορμονικο ειτε ψυχογενες!!! εχει συμβει σε κανεναν;;; ειναι δεκατα;;;
    πριν 1.5 μηνα πέρασα κόβιντ αλλα παρα πολυ ελαφρα!!
    ενα απογυεμα ενιωσα καπως κ εβαλα θερμομετρο κ ειχα 37.2 κ απο τοτε βαζω θερμομετρο καθε μερα ανα μιση ωρα!!!

  2. #2
    Καλημέρα!!! κανεις σας δεν το εχει παθει ποτε; εδω και χρονια εχω αρρωστοφοβια, απλως με πιανει ειδικα οτνα εχει συμβει κατι πολυ κακο ειτε στην οικογενεια μου ειτε γενικως!!! απλως δεν ξερω ακατα ποσο ειναι αυτη η θερμοκρασια αξιολογισιμη!!!
    τον ιουλιο εκανα εξετασει αιματος κ ηταν πολυ καλες!!!! κ γενικως εχω ξεψαχνιστει αρκετα!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Το έχει η μητέρα μου, αλλά όχι σε τόσο έντονο βαθμό! Εγώ δεν μπορώ να έχω γνώμη γιατί δεν το έχω σχεδόν καθόλου

  4. #4
    την εμμονη με το θεμρομετρο ; την αρρωστοφοβια; η την ανεβασμενη θερμοκαρια;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερα,ειναι φυσιολογικο αυτο που λες...το απογευμα παντα η θερμοκρασια αυξανεται και μεχρι 37.2 θεωρειται φυσιολογικη.Εγω το πρωι εχω 36.2- 36.4 και το απογευμα μεχρι και 37.Μην σε ανησυχει καθολου αυτο.Δεν ειναι δεκατα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    την εμμονη με το θεμρομετρο ; την αρρωστοφοβια; η την ανεβασμενη θερμοκαρια;
    Την αρρωστοφοβία εννοώ, αλλά όχι μόνο για τον εαυτό της, αλλά και (ανησυχεί) για τους άλλους

  7. #7
    σ ευχαριστω πολυ!!! εγω το πρωι εχω απο 36.6 εως 36.8 κ μετα το μεσημερι εχω σταθερα 36.7 εως 37!!!
    χαιρομαι που συμβαινει και σε αλλου!!!!

  8. #8
    ξερω....δυστυχως ετσι εινια .... η χειροτερη ασθενεια στον ανθρωοπ ειναι ο φοβος.....

  9. #9
    xaka10
    Guest
    κοιταξε να πω την αληθεια ξερω ατομο που ειχε δεκατα και ομως ειχε πνευμονια οχι κορονοιου πνευμονια αλλα κανονικη πνευμονια και ειχε αρκετο καιρο δεκατα οποτε ψαξτο μιας και περασες κορονοιο και κανε μια αξονικη ή ακτινογραφια δεν ξερω πως λεγεται στον θωρακα να αποκλεισεις οτι δεν ειναι πνευμονια γιατι και ο χρηστος κελας ο βουλευτης της νεας δημοκρατιας ειχε κολλησει κορονοιο και ειχε μονο δεκατα μεχρι 37,5 και κανεα αλλο συμπτωμα και ομως ειχε παθει πνευμονια.δεν στα λεω για να φοβηθεις αλλα για να ψαξεις και αυτη την περιπτωση μιας και ειχες κολλησει κορονοιο.και τοσα που εχω διαβασει με κορονοιο εχω μαθει αρκετα πραγματα.αν δεν ειχες δεκατα πριν κολλησεις κορονοιο καλο ειναι να το ψαξεις σε νοσοκομειο για να δεις τον θωρακα γιατι οπως σου ειπα το ατομο το φιλικο που ηξερα ειχε παθει εντονη πνευμονια και ειχε μονο δεκατα οπως και ο βουλευτης χρηστος κελλας της νεας δημοκρατιας που ειχε μονο συμπτωμα απο τον κορονοιο μεχρι 37,5 πυρετο και ομως ειχε πνευμονια.βεβαια η αληθεια ειναι οτι ο κελας ανεβασε και αλλο πυρετο και εφτασε στο 39,5 αλλα το φιλικο μου ατομο ειχε σταθερα δεκατα και ειχε πνευμονια

  10. #10
    Καλημερα!!! αρχικα δεν εχω βηχα κ επειδη μετραω και το οξυγονο μου γενικοτερα ειναι 99% μονιμως!!
    επισης δν ειχα ποτε 37.5 εμενα εφτασε εως 37.3 κ δεν συμβανει καθε απογευμα!! πχ το προηουμενο σαββατο εφτασε 37.3 κ μετα εως 37 κ εκεινο οχι καθε απογυεμα!!! δεν ξερω υπαρχει περιπτωση πνευμονιας με τετοια "συμπτωματα";;;;;; οχι τιποτε αυτο το σεναριο δεν το ειχα σκεφτει καν κ τωρα......το σκεφτομαι συνεχως!!!

  11. #11
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    Καλημερα!!! αρχικα δεν εχω βηχα κ επειδη μετραω και το οξυγονο μου γενικοτερα ειναι 99% μονιμως!!
    επισης δν ειχα ποτε 37.5 εμενα εφτασε εως 37.3 κ δεν συμβανει καθε απογευμα!! πχ το προηουμενο σαββατο εφτασε 37.3 κ μετα εως 37 κ εκεινο οχι καθε απογυεμα!!! δεν ξερω υπαρχει περιπτωση πνευμονιας με τετοια "συμπτωματα";;;;;; οχι τιποτε αυτο το σεναριο δεν το ειχα σκεφτει καν κ τωρα......το σκεφτομαι συνεχως!!!
    αμα δεν εχεις βηχα τοτε εισαι μια χαρα...το φιλικο μου προσωπο ειχε και εντονο βηχα,εβηχε σαν φυματικη.αν ειναι μονο δεκατα χωρις βηχα δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι πνευμονια.νομιζα οτι ειχεις και βηχα γι αυτο στο ειπα,δεν το διευκρινισες αυτο

  12. #12
    ναι βηχα εχω ελαχιστο τα πρωινα που ξυπναω αλλα ισως ειναι απο την υγρασια!!!! ευχαριστω για την απαντηση σου!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    Καλημερα!!! αρχικα δεν εχω βηχα κ επειδη μετραω και το οξυγονο μου γενικοτερα ειναι 99% μονιμως!!
    επισης δν ειχα ποτε 37.5 εμενα εφτασε εως 37.3 κ δεν συμβανει καθε απογευμα!! πχ το προηουμενο σαββατο εφτασε 37.3 κ μετα εως 37 κ εκεινο οχι καθε απογυεμα!!! δεν ξερω υπαρχει περιπτωση πνευμονιας με τετοια "συμπτωματα";;;;;; οχι τιποτε αυτο το σεναριο δεν το ειχα σκεφτει καν κ τωρα......το σκεφτομαι συνεχως!!!
    Πάντα και σε όλους η θερμοκρασία του σώματος είναι πιο υψηλή τις απογευματινες ώρες. Οπότε μην ανησυχείς αν έχεις μόνο αυτό το "σύμπτωμα"..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    3
    Μια από τα ίδια...Κόλλημα με τη θερμομετρηση.
    Το περνάω σε φάσεις, από το 2021 που φορούσαμε με τις ώρες τις μάσκες. Όλο ζεστή ένιωθα.
    Μέσα στα 2 αυτά χρόνια , εννοείται έχω κάνει εξετάσεις πολλές φορές στο πλαίσιο check-up.
    Τελευταίες εξετάσεις τον Φεβρουάριο, αιματολογικές κ ακτινογραφία θώρακος, όλα ΟΚ. COVID πέρασα τον Ιούλιο '22. Έλεγχος θυρεοειδούς τον Μάρτιο, επίσης Οκ οι ορμόνες κ τα αντισώματα.
    Κάθε απόγευμα είμαι στο 37. Μέχρι το βράδυ έχει πάει 36,7 μόνο του. Σε μερικές φάσεις νιώθω μάτια, ανάσα κεφάλι ζεστά κ το θερμόμετρο δείχνει πχ 36,8 κ άλλες φορές είμαι ΟΚ κ δείχνει 37 (μέτρηση μασχάλης με υδραργυρικο που δεν επιδέχεται αμφισβήτησης).
    Τί ήθελα κ το είπα σε έναν παθολόγο που έτυχε να πάω για άλλο θέμα, μου λεει δέκατα έχεις να το δούμε (ενώ άλλοι γιατροί μου έλεγαν ότι το 37 δεν αξιολογείται) Περιμένω αποτελέσματα αιματολογικών αύριο κ εννοείται έχω μουρλαθει από το άγχος ????
    Τέλος να πω ότι είμαι 49, με κανονικό κύκλο ακόμα κ περιμένω περίοδο από βδομάδα. Παρόλα αυτά, το 37 με αγχωνει ????????

  15. #15
    Όπως ειπώθηκε πιο πάνω μέχρι 37.2 δεν θεωρείται δέκατα.ειναι φυσιολογικό

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ
    By Alexandramaria96 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 182
    Last Post: 13-02-2020, 02:59
  2. ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ
    By grgagno in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 24-01-2019, 22:43
  3. Αρρωστοφοβία???
    By gl08 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 03-11-2016, 23:05
  4. ...αρρωστοφοβία...
    By lost_soul in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2013, 00:52
  5. αρρωστοφοβία
    By balzac in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 23-05-2012, 07:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •