Κατάθλιψη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 47
  1. #16
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εχω ακριβως το ιδιο συμπτωμα απο το 2002 .......
    Σε παρακολουθεί κάποιος γιατρός; είναι το ποιο σημαντικό να βρεις έναν...

  2. #17
    Επίσης έχω ακούσει πως μετά από κάποιον καιρό (τρεις μήνες συγκεκριμενα, ανάλογα και το φάρμακο) πρέπει να αλλάζεις φάρμακο γιατί σταματάει να σε πιάνει

  3. #18
    Εμένα στην αρχή όταν με έβλεπαν οι ψυχίατροι στο αττικον, διαγνωστικα με σχιζοφρένεια και τώρα που πήγα σε ιδιωτική μου είπε πως εχω απλά καταθλιψη και συναισθηματική διαταραχή. Γι αυτό κι λέω πως είναι σημαντικός ο γιατρός.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Katerinakir View Post
    Σε παρακολουθεί κάποιος γιατρός; είναι το ποιο σημαντικό να βρεις έναν...
    Αν εχω βρει λεει, σε 3 εχω παει, ιδιωτες , ο τελευταιος που πηγαινω απο το 2010 καλος ειναι, παραλληλα παω και σε παιδικο φιλο γενικο παθολογο, με ειδικευση στην κτθλψη , αποτελεσμα δεν βλεπω , ειδα το 2010 αποτελεσμα απο το αντκθλκο σεροξατ, για 3 μηνες μονο , μετα ' επεσα' παλι ......εχω δοκιμασει οοολα ταντικαθπτκα , ssri , ssnri's , τρικυκλικα , ΜΑΟ , αλλαζαμε καθε 4 μηνες φαρμακο....δεν ειμαι κατα φαντασιαν ασθενης , και καταβαλλω και προσπαθειες , ακαρπες ομως., σε ψυχολογο δεν εχω παει ποτε ομως ....μην σε αποθαρρυνω , σε καποιους πιανουν τα φαρμακα ....

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Katerinakir View Post
    Εμένα στην αρχή όταν με έβλεπαν οι ψυχίατροι στο αττικον, διαγνωστικα με σχιζοφρένεια και τώρα που πήγα σε ιδιωτική μου είπε πως εχω απλά καταθλιψη και συναισθηματική διαταραχή. Γι αυτό κι λέω πως είναι σημαντικός ο γιατρός.
    Επειδη δεν εχω διαβασει τα παλιοτερα ποστ σου, τελικα τι συμπερασμα βγαλατε με τους γιατρους; Οτι ειχες ενα μεμονωμενο ψυχωσικο επεισοδιο αλλα ηταν λογω εντονης καταθλιψης (οπως συμβαινει σε ενα ποσοστο) η οτι δεν περασες καν ψυχωσικο επεισοδιο;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #21
    Ναι τελικά επειδή είχα πάει σεζόν και εκεί πέρασα πολύ άσχημα επειδή ήμουν μικρή και με εκμεταλευοντουσαν όλοι στην δουλειά, εγώ γύρναγα με κλάματα και γενικά εκεί ήταν ένα καταθλιπτικο μέρος, το άλλο ήταν και ο πρώην μου που δεν με φρόντισε όπως έπρεπε γιατί ήταν εθισμένος στον τζόγο και δεν ταιριαξαμε ποτέ... οπότε επο την έντονη καταθλιψη μου γύρισε στο ψυχοτικο.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Katerinakir View Post
    Ναι τελικά επειδή είχα πάει σεζόν και εκεί πέρασα πολύ άσχημα επειδή ήμουν μικρή και με εκμεταλευοντουσαν όλοι στην δουλειά, εγώ γύρναγα με κλάματα και γενικά εκεί ήταν ένα καταθλιπτικο μέρος, το άλλο ήταν και ο πρώην μου που δεν με φρόντισε όπως έπρεπε γιατί ήταν εθισμένος στον τζόγο και δεν ταιριαξαμε ποτέ... οπότε επο την έντονη καταθλιψη μου γύρισε στο ψυχοτικο.
    Λυπαμαι που περασες μια τοσο δυσκολη κατασταση. Οι πρωτοι γιατροι που σε ανελαβαν δηλαδη σου ειπαν οτι πασχεις απο σχιζοφρενεια και θα πρεπει να παιρνεις αντιψυχωσικα εφ' ορου ζωης;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  8. #23
    Ναι και ακόμα παίρνω αντιψυχωσικα αλλ όχι τόσα όσα έπαιρνα στο νοσοκομείο, τα αντιψυχωσικα δεν βοηθανε την κατάθλιψη απλά σε κάνουν να μην νιώθεις. Τώρα παίρνω 400 mg solian και 40 mg seropram αλλά και πάλι την κατάθλιψη δεν την έχω ξεπεράσει γιατί ότι και να κάνω μου θυμίζει τα παλιά και εγώ στεναχωριέμαι. Παρόλα αυτά που πέρασα απ τον πρώην μου ακόμα τα σκέφτομαι και στεναχωριέμαι αλλά εκείνος προφανώς δεν με αγάπησε ποτέ γιατί όταν ήμουν χάλια απ τα αντιψυχωσικα απλά κοιμόμουν όλη μέρα και δεν έκανα τίποτα, αυτός και οι γονείς του είχαν παράπονα που δεν κάνω τίποτα από δουλειές γιατί εγώ όταν ήμουν καλα δεν έκανε κάνεις δουλειές περ από μένα. αλλά εγώ δεν ήταν που δεν ήθελε να το κάνω, απλά δεν μπορούσα... Και τελικά κατάφερα να αφήσω και το σχολείο γι αυτόν επειδή τον αγάπησα και ενιωθα συντροφιά και αγάπη γι αυτόν, έκανα τα πάντα για να ήταν καλά. Αυτός προφανώς τα ξέχασε και δεν τ εκτίμησε ποτέ.μολις με χώρισε βρήκε άλλη κοπέλα την οποία την έχει αφήσει έγκυος. Αλλά εμένα ποτέ δεν με ενοιαξαν τα λεφτά. Ακόμα και όταν δούλευα μου τα έπαιρνε όλα αλλά εγώ δεν έδινα βάση γιατί νιώθω πως δεν εχουν καμία σημασία. Όταν ήμουν εκεί στο νησί, στην Σαντορίνη για δουλειά εκείνος άλλαξε κι άρχισε να αλλάζει,δεν με φρόντιζε ήταν απόμακρος και κοίταζε μόνο Ν παίζει τζόγο. Εγώ στεναχωριουμουν και γι αυτό και μου έριχνε ευθηνες για μενα δηλαδή ότι εγώ τον έκανα να παίζει τζόγο επειδή ήμουν εγώ εκεί και ήθελε να με κρατήσει καλά, που αυτό δεν έγινε ποτέ γιατί ήταν εθισμένος και σίγουρα δεν έφταιγα εγω για αυτό. Όταν δεν ήμουν καλά μετά απ το επεισόδιο που έπαθα εκείνος με εκμεταλευουσε... Όσο και ν του μιλαγα όσες φορές κι αν τον βοήθησα αυτός ποτέ δεν το εκτίμησε, γι αυτό με αφησε με την πρώτη δυσκολία,δηλαδη μόλις σταμάτησα την δουλειά γιατί δεν ήμουν καλά. Μετά με έδιωξε γιατί προφανώς ήθελε μόνο λεφτά και με λίγα λόγια έχασα όλη την παιδική μου ηλικία (απ τα 15 που δούλευα μεχρι τα 17) και τελικά από αυτόν κατάφερα να γίνω έτσι. Τώρα απλά θέλω να συνεχίσω την ζωή μου και να επαναφέρω την Κατερίνα που ήταν καλά και συναισθηματική.

  9. #24
    Και που ήθελε να βοηθήσει τους πάντες που ειχαν ανάγκη, είτε ζωα είτε ανθρώπους

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Η καταθλιψη ειναι μια τρομαχτικη ασθενια ισως πιο πολυ λογο του οτι δεν μπορεις να εισαι συγουρος πωτε για το αν σταματαει, αν δλδ θεραπευτεις μια και καλη.
    Απο την αλλη, μερικες φορες προσπαθωντας να παριγοριεμαι - αυτο μου το εχει πει ο γιατρος μου - βαζω στο μυαλο μου εικονες ονειρικες, υποθετικες για το πως ζουσαν οι συνανθρωποι μας που ειχαν καταθλιψη προ 200 χρονια ας πουμε. Για φανταστειτε τι θα περναγαν οι κακομοιροι τοτε !! καπου ειχα διαβασει οτι η εκκλησια θεωρουσε δεμονισμενους οσους ειχαν καταθλιψη, επειδη δεν ηθελαν το φως της μερας, εκλειναν δλδ πατσουρια κι τετοια η επειδη δεν ειχαν ορεξη για να σηκοθουν να πανε για δουλεια , τους ελεγαν τεμπεληδες ! δεμονησμενους και αλλα τετοια.
    Βεβαια σαν καταθλιπτηκος που ειμαι σκεφτομαι το αλλο, ποσο ατυχος ειμαι που ζω στο σημερα, διοτις αν ζουσα στο 2100 για παραδηγμα θα υπηρχε καποιο φαρμακο που θα το επερνες και μονομιας θα σο εφευγε η καταθλιψη.

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Αναρωτιέμαι αν όλοι εσείς που λέτε ότι έχετε κατάθλιψη κάνατε κάτι γι αυτό εκτός από τα φάρμακα. Η κατάθλιψη είναι το σύμπτωμα κ όχι η ασθένεια. Το μόνο που κανετε με τα χάπια είναι να φεύγει για λίγο το σύμπτωμα. Η ασθένεια συνεχίζει να κάνει την καταστροφική δουλειά της γι αυτό κάποιοι δε θα γίνεται ποτέ καλά.

  12. #27
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Αναρωτιέμαι αν όλοι εσείς που λέτε ότι έχετε κατάθλιψη κάνατε κάτι γι αυτό εκτός από τα φάρμακα. Η κατάθλιψη είναι το σύμπτωμα κ όχι η ασθένεια. Το μόνο που κανετε με τα χάπια είναι να φεύγει για λίγο το σύμπτωμα. Η ασθένεια συνεχίζει να κάνει την καταστροφική δουλειά της γι αυτό κάποιοι δε θα γίνεται ποτέ καλά.
    Δεν μπορω και ουτε θελω πια να γινω καλα. Η ζωη μου ειναι κατεστραμμενη και τελειως γτπ εξαιτιας της μανας μου!

    Το ξυδι κρασι δεν γινεται.

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Αναρωτιέμαι αν όλοι εσείς που λέτε ότι έχετε κατάθλιψη κάνατε κάτι γι αυτό εκτός από τα φάρμακα. Η κατάθλιψη είναι το σύμπτωμα κ όχι η ασθένεια. Το μόνο που κανετε με τα χάπια είναι να φεύγει για λίγο το σύμπτωμα. Η ασθένεια συνεχίζει να κάνει την καταστροφική δουλειά της γι αυτό κάποιοι δε θα γίνεται ποτέ καλά.
    ευγε!!! μαλιστα, ειδες τελικα , μεσα σε ενα μηνυματακι βρηκες την λυση στη καταθλιψη , τσαμπα τοσα χρονια ανθρωποι οπως ο Γουιλιαμ Τσειμσ ,οΕρικ Ερικσον και ο Φροιντ σπαζαν το κεφαλι τους να βρουν λυση στα ψυχικα προβληματα των ανθρωπων !
    Δυστυχως τα πραματα δεν ειναι τοσο απλα οσο νομιζεις, μακαρι να τα βλεπα και εγω ετσι, δλδ να μην ειχα προβλημα , αν και προσωπικα λογο του ευαισθητου του χαρακτηρος μου δεν θα εγραφα κατις τοσο ελαφρι . Η καταθλιψη χωριζεται σε πολλες κατηγοριες, υπαρχει η πιο απλη αυτη που περναει ο κοσμος με τις αλλαγες των εποχων ,οπου κανονικα λεγετε μελαγχωλια και οχι καταθλιψη αλλα για λογους που συμφερει μερικους ψυχολογους ,οπως καταλαβαινεται εννοω οικονομικος λογος, την βαφτιζουν λοιπον καταθλιψη. Απο εκει και περα τα πραγματα αλλαζουν προς το κακο, υπαρχει δλδ η κλινικη μορφη οπου κατα καποιο τροπο ο ασθενης εχει ορμονικες και δυσκολιες στην παραγωγη απο τον οργανισμο του καποιων ειδων προτεινων οπου μεσα απο τους νευροδιαβηβαστες του θα επρεπε να μεταφερθουν σε συγκεκριμενους υποδωχεις, για να μην κανω τον γιατρο, δες το σαν ενα ειδος ανεμιας αλλα του εγκεφαλου. Οταν λοιπον εχει καποιος τετοιο προβλημα δεν γινετε να μην παρει χαπια! το συγκεκριμενο ειδος καταθλιψης δυστυχως το φερω και εγω.

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    ευγε!!! μαλιστα, ειδες τελικα , μεσα σε ενα μηνυματακι βρηκες την λυση στη καταθλιψη , τσαμπα τοσα χρονια ανθρωποι οπως ο Γουιλιαμ Τσειμσ ,οΕρικ Ερικσον και ο Φροιντ σπαζαν το κεφαλι τους να βρουν λυση στα ψυχικα προβληματα των ανθρωπων !
    Δυστυχως τα πραματα δεν ειναι τοσο απλα οσο νομιζεις, μακαρι να τα βλεπα και εγω ετσι, δλδ να μην ειχα προβλημα , αν και προσωπικα λογο του ευαισθητου του χαρακτηρος μου δεν θα εγραφα κατις τοσο ελαφρι . Η καταθλιψη χωριζεται σε πολλες κατηγοριες, υπαρχει η πιο απλη αυτη που περναει ο κοσμος με τις αλλαγες των εποχων ,οπου κανονικα λεγετε μελαγχωλια και οχι καταθλιψη αλλα για λογους που συμφερει μερικους ψυχολογους ,οπως καταλαβαινεται εννοω οικονομικος λογος, την βαφτιζουν λοιπον καταθλιψη. Απο εκει και περα τα πραγματα αλλαζουν προς το κακο, υπαρχει δλδ η κλινικη μορφη οπου κατα καποιο τροπο ο ασθενης εχει ορμονικες και δυσκολιες στην παραγωγη απο τον οργανισμο του καποιων ειδων προτεινων οπου μεσα απο τους νευροδιαβηβαστες του θα επρεπε να μεταφερθουν σε συγκεκριμενους υποδωχεις, για να μην κανω τον γιατρο, δες το σαν ενα ειδος ανεμιας αλλα του εγκεφαλου. Οταν λοιπον εχει καποιος τετοιο προβλημα δεν γινετε να μην παρει χαπια! το συγκεκριμενο ειδος καταθλιψης δυστυχως το φερω και εγω.
    Σε βολεύει αυτό γιατί έτσι δε χρειάζεται να ξεκουνησεις κ να προσπαθήσεις, τα ρίχνεις σε αυτό το είδος κ καθάρισες. Αλλά σου έχω νέα.. Έχεις μείνει πίσω στις γνώσεις σου. Η χημεία του εγγεφαλου επηρεάζεται κι από αυτά που τρώμε κ από τις σκέψεις που αναμασάμε. Επίσης διάβασε για την νευροπλαστικοτητα τα θαύματα που κανει

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Σε βολεύει αυτό γιατί έτσι δε χρειάζεται να ξεκουνησεις κ να προσπαθήσεις, τα ρίχνεις σε αυτό το είδος κ καθάρισες. Αλλά σου έχω νέα.. Έχεις μείνει πίσω στις γνώσεις σου. Η χημεία του εγγεφαλου επηρεάζεται κι από αυτά που τρώμε κ από τις σκέψεις που αναμασάμε. Επίσης διάβασε για την νευροπλαστικοτητα τα θαύματα που κανει
    Ο.Κ. τοτες να σταματησω να πληρωνω καθε τυχαιο επιστημονα που εφαγε τα χρονια του στα θρανια αλλα και στα μεταπτυχιακα και στα σεμηναρια ωστε να γνωριζει καθε καινουργια ανακαλυψη οπου κανουν οι συναδελφοι του και να ακολουθησω την δικη σου γνωση! , μαλιστα καλο θα ειναι να μην γινει μονο σε εμενα, να παυσουν πολλοι ανθρωποι να χαλανε λεφτα και να πηγαινουν σε θεραπευτες και σε ψυχειατρους, διοτις τι να λεει το οτι σπαταλησαν καμια πενταετια τουλαχιστον στα πανεπηστιμια, τι να λεει αφου υπαρχει το ιντερνετ και μπορεις να γνωριζεις τα παντα , ετσι δεν ειναι?
    Συγνωμη που ειρωνευομαι αλλα ειναι ολιγον προκλητικο αυτο που γραφεις, διοτις ξεχνας το βασηκοτερο απο ολα, οτι καθε ανθρωπος ασθενης, ειναι σχεδον μοναδικη περιπτωση και θελει την δικη του ερευνα ,αρα την δικη του θεραπεια.
    Οσο για την νευροπλαστικοτητα , και γενικα καθε νεα ανακαλυψη προσωπικα τις σεβομαι απολυτα και τις πιστευω, το προβλημα ομως ειναι οτι αφορα την ιατρικη , χρειαζεται χρονος για να κερδισει την εμπιστωσυνη αλλα και να περασει ολα τα τεστ, ολα τα πειραματα για να υπαρξει η αναγνωρηση απο την επιστημονικη κοινωτητα. Συγκεκριμενα η αδεια απο τον ΠΟΥ ειναι ισως οτι πιο γρηγορο μπορει να εχει και παλυε αργει!Αυτο το λεω διοτις εχουν υπαρξει πολλοι απαεωνες, ειδικα στην Ελλαδα εχουμε μεγαλη ιστορια σε κομπογιανητες. Ομως, δεν ειμαι κομπλεξικος, εαν ειναι κατι καλο μακαρι να βγει.
    Ομως το δικο μου προβλημα ειναι συγκεκριμενο και λογο συνοσυροτητας το προβλημα μου ειναι περιπλοκο , κι δυστυχως ενας παραγον που θα βοηθουσε στην θεραπειαμου , η αποδωχη απο την κοινωνια δεν υπαρχει μαλιστα συμβαινει το αναποδο οπως βλεπετε και οι ιδιοι αποωτην δικη σας αντυμετοπιση που εχετε για παραδηγμα σε εμενα. Βεβαια το εχω πλεον ως δεδομενο και δεν στηριζω καμια ελπιδαμου στην κοινωνικοτητα μου.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 09:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •