Κατάθλιψη - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 47
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Διαλέξεις γιατρών κ ψυχολογων παρακολουθώ μόνο που δεν είναι Έλληνες. Εγώ δεν είμαι κατά των φαρμάκων αλλά πιστεύω ότι βοηθανε μόνο να απαλύνει ο πόνος όχι να γιατρευτεις

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Διαλέξεις γιατρών κ ψυχολογων παρακολουθώ μόνο που δεν είναι Έλληνες. Εγώ δεν είμαι κατά των φαρμάκων αλλά πιστεύω ότι βοηθανε μόνο να απαλύνει ο πόνος όχι να γιατρευτεις
    καλο θα ηταν να μην συγκρηνεις τις γνωσεις σου με αυτες των γιατρων δεν το λεω για να σε προσβαλω, εξαλου φανταζομαι απο μονη σου θα καταλαβαινεις την χαοτικη διαφορα της δικης σου γνωσης με αυτες ενος πρωτοαιτους φοιτητη, αλλα στο λεω διοτις μερικα μελοι εδω μεσα τετοιες αφορμες ψαχνουν για να κανουν αναφορες και να σε μπλοκαρουν, απο εμενα παντος δε κινδηνευεις στο λεω ξεκαθαρα.
    Τα φαρμακα που αναφερεις , αυτα δλδ που απαλυνουν τους πονους δλδ λεγοντε παυσιπονα αναλγυτικου τυοπου συνηθως , ειτε οποιουχα ειτε οποιοειδοι , δεν ειναι φαρμακα οπου γιατρευουν .Υπαρχουν ομως πολλα φαρμακα οπου γιατρευουν διαφορες ψυχικες ασθενιες, αν τωρα ,εδω που εχει σχεση δλδ με την καταθλιψη θα πρεπει πρωτα ο γιατρος να κανει διανωση ,να δει δλδ ποιο ειναι το προβλημα, δεν ειναι για ολους τα ιδια φαρμακα, αλλος μπορει να εχει θεμα με τους αναστολης σερωτονινης, αλλος με την ντοπαμινη, αλλος με τους νευροδιαβιβαστες αυτων, για καθε λοιπον τετοια περιπτωση ειναι και διαφορετικο φαρμακο, δεν ειναι απλα τα πραματα και ειναι πολυ αδικο να τα ξεφτυλιζουμε ετσι, απλα.

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Εγω δεν ανέφερα φαρμακα ίσα ίσα αυτό που λέω είναι μια φυσική μέθοδος που την εφαρμόζουν ψυχολόγοι λέγεται γνωσιακη συμπεριφορικη

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    γνωσιακή συμπεριφορική, τη προτιμώ κι εγώ απο τη διαλεκτική, είναι πιο εφαρμόσιμη.
    τον πόνο μαλακώνει το ποτό-όχι μόνο το αλκοόλ, και ο καφές και η σοκολάτα κλπ, το φαγητό, η γυμναστική, το παιχνίδι, μια κουβέντα με ένα φίλο, τέτοια πράγματα. τα φάρμακα είνα κάτι πολύ σοβαρό και είναι για να θεραπεύσουν μια κλινική κατάσταση. κι επίσης δεν είναι απαραίτητα πάντα.

  5. #35
    Δεν μπορω να σταματήσω να σκεφτομαι, ενώ παλιά ίσχυε το άκρως αντίθετο, είχα ένα καθαρό μυαλό και μια καθαρή ψυχή.

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Katerinakir View Post
    Δεν μπορω να σταματήσω να σκεφτομαι, ενώ παλιά ίσχυε το άκρως αντίθετο, είχα ένα καθαρό μυαλό και μια καθαρή ψυχή.
    Κανένας μας δεν μπορεί συνέχεια σκεφτόμαστε. Εγώ δεν σκέφτομαι μόνο όταν τρέχω η όταν βρω μια ασχολια που θα με απορροφήσει η μία καλη ταινία ή ένα καλό βιβλίο. Βρες κάτι που να σ αρέσει για να απασχολείς το μυαλό σου με κάτι αλλο.

  7. #37
    H καταθλιψη προκαλεί και λάθος στάση σώματος;; αισθάνομαι πολύ άσχημα σωματικά

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by Katerinakir View Post
    Ναι και ακόμα παίρνω αντιψυχωσικα αλλ όχι τόσα όσα έπαιρνα στο νοσοκομείο, τα αντιψυχωσικα δεν βοηθανε την κατάθλιψη απλά σε κάνουν να μην νιώθεις. Τώρα παίρνω 400 mg solian και 40 mg seropram αλλά και πάλι την κατάθλιψη δεν την έχω ξεπεράσει γιατί ότι και να κάνω μου θυμίζει τα παλιά και εγώ στεναχωριέμαι. Παρόλα αυτά που πέρασα απ τον πρώην μου ακόμα τα σκέφτομαι και στεναχωριέμαι αλλά εκείνος προφανώς δεν με αγάπησε ποτέ γιατί όταν ήμουν χάλια απ τα αντιψυχωσικα απλά κοιμόμουν όλη μέρα και δεν έκανα τίποτα, αυτός και οι γονείς του είχαν παράπονα που δεν κάνω τίποτα από δουλειές γιατί εγώ όταν ήμουν καλα δεν έκανε κάνεις δουλειές περ από μένα. αλλά εγώ δεν ήταν που δεν ήθελε να το κάνω, απλά δεν μπορούσα... Και τελικά κατάφερα να αφήσω και το σχολείο γι αυτόν επειδή τον αγάπησα και ενιωθα συντροφιά και αγάπη γι αυτόν, έκανα τα πάντα για να ήταν καλά. Αυτός προφανώς τα ξέχασε και δεν τ εκτίμησε ποτέ.μολις με χώρισε βρήκε άλλη κοπέλα την οποία την έχει αφήσει έγκυος. Αλλά εμένα ποτέ δεν με ενοιαξαν τα λεφτά. Ακόμα και όταν δούλευα μου τα έπαιρνε όλα αλλά εγώ δεν έδινα βάση γιατί νιώθω πως δεν εχουν καμία σημασία. Όταν ήμουν εκεί στο νησί, στην Σαντορίνη για δουλειά εκείνος άλλαξε κι άρχισε να αλλάζει,δεν με φρόντιζε ήταν απόμακρος και κοίταζε μόνο Ν παίζει τζόγο. Εγώ στεναχωριουμουν και γι αυτό και μου έριχνε ευθηνες για μενα δηλαδή ότι εγώ τον έκανα να παίζει τζόγο επειδή ήμουν εγώ εκεί και ήθελε να με κρατήσει καλά, που αυτό δεν έγινε ποτέ γιατί ήταν εθισμένος και σίγουρα δεν έφταιγα εγω για αυτό. Όταν δεν ήμουν καλά μετά απ το επεισόδιο που έπαθα εκείνος με εκμεταλευουσε... Όσο και ν του μιλαγα όσες φορές κι αν τον βοήθησα αυτός ποτέ δεν το εκτίμησε, γι αυτό με αφησε με την πρώτη δυσκολία,δηλαδη μόλις σταμάτησα την δουλειά γιατί δεν ήμουν καλά. Μετά με έδιωξε γιατί προφανώς ήθελε μόνο λεφτά και με λίγα λόγια έχασα όλη την παιδική μου ηλικία (απ τα 15 που δούλευα μεχρι τα 17) και τελικά από αυτόν κατάφερα να γίνω έτσι. Τώρα απλά θέλω να συνεχίσω την ζωή μου και να επαναφέρω την Κατερίνα που ήταν καλά και συναισθηματική.
    Καλησπέρα Κατερίνα θα είμαι αυστηρή μαζί σου, πρώτον ήσουν 15 χρονών πράγμα όχι τόσο ώριμη και λογική, αποφάσισες να είσαι με έναν άνθρωπο που το μόνο που τον ένοιαζε ήταν η πάρτι του και τίποτα άλλο και φαίνεται και από τους γονείς του που επισεις ήταν ότι να ναι, δεν ξέρω άμα από τέτοια ηλικία έμενες μαζί του πράγμα πολύ λάθος αν έγινε, και τι έκανες πέταξες στον τοίχο στην κυριολεξία τον εαυτό σου τον μείωσες όσο δεν πάει, του πήρες με την βία την μάθηση την ελευθερία γενικά και του λόγου (δηλαδή να μην μιλάς να μην λες την γνώμη σου ή το τι πιστεύεις} δεν σε προστάτεψες, δεν σε στήρηξες, και μέχρι σήμερα ακόμα μετά συγχωρήσεως σε έχεις χεσμενη, ούτε η συναισθηματική Κατερίνα μπορεί να σε βοηθήσει γιατί δεν υπάρχει τόσο απλά, και ακόμα εξακολουθείς να σκέφτεσαι ένα άτομο που απλά δεν είχε κανένα λόγο να βρίσκεται και σαν σκέψη στην ζωή σου, μπορεί να είναι τέρμα μ... ακας, αλλά την ζημιά δεν την έκανε 100% αυτός αλλά εσύ έγινες αυτός πήρες το φερσημό του και βαράς ανελέητα τον εαυτό σου, και όλα αυτά γιατί?
    Τα χάπια δεν πρόκειται να σε βοηθήσουν οταν εσύ δεν έχεις καμία επικοινωνία με τον εαυτό σου!
    Πρέπει όλα να τα ξεκινήσεις από την αρχή να γίνεις η Κατερίνα που σέβεται τον εαυτό της, θα εμπλουτίσει με γνώση το μυαλό της, θα της παρέχει ασφάλεια και προστασία, δεν θα αφήσει κανέναν να την εκμεταλευεται, θα δουλεύει για την πάρτη της θα έχεις το δικό σου πορτοφόλι και θα κάνεις πράγματα για σένα είτε για εμπειρίες είτε για γνώση είτε για να βοηθήσεις ανθρώπους η ζώα (ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ ΤΟ ΧΡΕΙΆΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΌΧΙ ΝΑ ΕΊΣΑΙ ΤΟ ΚΟΡΌΙΔΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΡΤΟΦΌΛΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ) θα σε ταΐζεις,θα σε πλένεις, θα σου παρέχεις ζέστη, καθαρό νερό όλα που σου αξίζουν να έχεις.
    Δεν γνωρίζω την ηλικία σου τώρα λογικά είσαι ποιο μικρή ηλικία από εμένα, οπότε συνελθε και ξεκινά για σένα..!
    Last edited by Twome22; 18-12-2020 at 02:00.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Εγώ καμπουριαζω κυρίως παλαιότερα όταν κάθομαι, τώρα όχι τόσο! Αλλά να σου πω και κάτι άλλο είσαι 18 εάν δεν κάνω λάθος, τώρα ξεκινάει η ζωή για εσένα και πας να την πετάξεις στα σκουπίδια, ξέχνα το παρελθόν δεν αλλάζει κοίτα το παρόν, ότι λάθη και να έκανες άστα πάει πέρασαν, εάν δεν θελήσεις να βοηθήσεις εσύ τον εαυτό σου κάνεις δεν πρόκειται να το κάνει!!! Όχι ότι εγώ έχω λύσει τα προβλήματα μου όχι, τρία περίπου χρόνια που ταλαιπωρουμε με τα δικά μου ψυχολογικά προβλήματα που δεν είναι μεγάλα και καταβαθως το ξέρω αυτό, μένω εκεί στάσιμος το μεγαλύτερο λάθος είναι να βάλεις μια ταμπέλα για το εαυτό σου και να αναπαυτεις εκεί!!! Κοίτα να προσπαθήσεις από εδώ και τώρα να αρχίσεις να βλέπεις αλλιώς τα πράγματα, το πρόβλημα σου δεν λέω ότι είναι εύκολο σε καμία περίπτωση ούτε είμαι στην θέση σου αλλά βάλε λίγη νότα αισιοδοξίας, λίγη λάμψη στην ζωή σου, πήγαινε τελείωσε το σχολείο, θα κάνεις και παρέες εκεί, βρες κάποια δουλειά βήμα, βήμα και καμιά δραστηριότητα, τρέξιμο, ποδήλατο και όλα θα πάνε καλά, θα πάρεις και τα φάρμακα βέβαια αφού χρειάζονται! Άντε περιμένω το 2021 να μας έχεις καλύτερα νέα για εσένα!!

  10. #40
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για την στήριξη! Δεν ξέρω τι άλλο να πω ελπίζω και εγώ το 2021 να είμαστε όλοι και όλα καλά. Όσο για εμένα πραγματικά τα έχω πετάξει όλα στα σκουπίδια, ότι και να μου λένε οι άλλοι εγώ δεν νιώθω, δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω. Πιστυεω πως θέλω πάλι νοσηλεία αφού είμαι έτσι και σκέφτομαι και αυτό καταστροφικά. Μιλάω με τους δικούς μου, μου λένε τα καλύτερα λόγια πως είμαι καλύτερα και πως εχω όλη την ζωή μπροστά μου αλλά εγώ δεν έχω καμία πίστη σε μένα και νιώθω πως τίποτα δεν μου κάνει καλό αλλά ούτε και εγώ μπορώ να κάνω καλό. Νιωθω καλα μόνο όταν βοηθάω κάποιον που το έχει ανάγκη αλλά τώρα δεν δουλεύω οπότε ούτε αυτό μπορώ να το κάνω. Πέρασα πολύ δύσκολα και τώρα που έφτασα τα 18 έπρεπε να ξεκινήσω την ζωή όλα μου εχουν πάει ανάποδα και μου φαίνονται όλα βουνό. Η θα κάνω κακό στον εαυτό μου γιατί νιώθω πως κάνω και τους άλλους να νιώθουν άσχημα για εμένα και δυστυχώς όλα τα βλέπουμε όπως είμαστε.

  11. #41
    Παίρνω σολιαν 400, ζυπρεξα των 5, σεροπραμ 60, ακινετον και λαμικταλ καθώς έχω και επιληψία. Έχω βρει χιλιάδες τρόπους να πεθάνω αλλά ούτε έναν για να ζήσω και ο λόγος που δεν το κάνω είναι ο πατέρας μου που μου έχει σταθεί σε όλα και πάντα ήταν δίπλα μου να με βοηθαει και να με αγαπάει. Θέλω πολύ να μπορώ να τον βοηθήσω και αυτόν αλλά δυστυχώς δεν μπορώ. Όταν ήμουν καλά και συγκατηκουσα με τον πρώην μου θυμάμαι πως ήθελα να βρω δουλεια για να βοηθήσω τον πατέρα του για να ξοφλησουν όλα αυτά που δεν είχαν πληρώσει. Αλλά δεν ήταν πως δεν είχαν λεφτά, ίσα ίσα έκαναν και οι δύο πολύ καλές δουλειές σχετικα με το χρήμα αλλά δυστηχως ήταν κια οι δύο εθισμένοι στο τζόγο και έτσι δεν μπορούσαν για να πληρώσουν. Με αυτά θέλω απλά να περιγράψω τον ευατο μου πως ήμουν τότε και πόσο καλά μυαλά είχα, ενώ τωρα το μυαλό μου σκέφτεται μόνο άσχημα χωρίς να ξέρω τι έχω. Και πάλι ευχαριστώ για όσους μου γράφουν. Εγώ πάλι το κάνω για να τα βγάλω από μέσα μου. Δηλαδή δεν θέλω να έχω αναμνήσεις καθόλου απ το παρελθόν θέλω να νιώθω καλά και να κάνω ένα restart στην ζωη μου

  12. #42
    Ελπίζω και εγώ όταν γίνω καλά να μπορώ να σας βοηθήσω και να σας στηρίξω όπως κάνετε εσείς τώρα. Να σας δίνω συμβουλές για το πρόβλημα ακόμα και να μην είναι πρόβλημα. Ελπίζω να είστε όλοι καλά και να μην έχετε ούτε εσείς κανένα ψυχολογικό θέμα

  13. #43
    εξηγούνται χημικά τα βάσανα μας. Από μικρή ήμουν πολύ ώριμη και συναισθηματική και αθώο παιδί. Πότε δεν σκεφτόμουν κακα πράγματα και σίγουρα δεν μιλούσα από μέσα μου

  14. #44
    Δεν έχω όνειρα πλέον, μονάχα ιδέες περιστασιακες και ελπίδες

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by Katerinakir View Post
    Δεν έχω όνειρα πλέον, μονάχα ιδέες περιστασιακες και ελπίδες
    Για αυτο άμα ξεκινήσεις από την αρχή να σε φτιάχνεις, θα τα καταφέρεις, ελπίζω όλα να σου πάνε καλά από εδώ και πέρα.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 08:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •