Κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
  1. #1

    Κατάθλιψη

    Πως νιώθετε και τι σκέφτεστε όταν έχετε καταθλιψη;

  2. #2
    Συνεχεια εχω καταθλιψη, ακομη και εδω και τρια χρονια που παιρνω τα φαρμακα μου. Συνεχεια παρακαλαω να ψοφησω στον υπνο μου.

    Οποτε εχω καταθλιψη η που θα σκεφτω οτι ειμαι αδιαφορος εμφανισιακα (κατω του μετριου) ειτε θα σκεφτω οτι ειμαι λειτουργικα αγραμματος.

    Ετσι μου ερχεται να παρω ολα τα Ladose που εχω και να παω για πλυση στομαχου...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Γιατί μας στεναχωρείς βρε χάλια μαύρα. Βρήκες κι εσύ όνομα για το φόρουμ, πως σου ρθε. Ξέρω πως σου ρθε έχεις την χειρότερη γνώμη για τον εαυτό σου. Να ξέρεις αυτά που πιστεύουν οι άλλοι για μας δεν έχουν σημασία αλλά αυτά που πιστεύουμε εμείς για τον εαυτό μας έχουν μεγάλη δύναμη κ είναι αυτά που δημιουργούν την πραγματικότητα μας. Άρχισε Ν αγαπάς λίγο τον εαυτό σου να τον φροντίσεις λίγο.. Αν δεν το κάνεις εσύ ποιος θα το κάνει;

  4. #4
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Γιατί μας στεναχωρείς βρε χάλια μαύρα. Βρήκες κι εσύ όνομα για το φόρουμ, πως σου ρθε. Ξέρω πως σου ρθε έχεις την χειρότερη γνώμη για τον εαυτό σου. Να ξέρεις αυτά που πιστεύουν οι άλλοι για μας δεν έχουν σημασία αλλά αυτά που πιστεύουμε εμείς για τον εαυτό μας έχουν μεγάλη δύναμη κ είναι αυτά που δημιουργούν την πραγματικότητα μας. Άρχισε Ν αγαπάς λίγο τον εαυτό σου να τον φροντίσεις λίγο.. Αν δεν το κάνεις εσύ ποιος θα το κάνει;
    Γεια σου, σε εχω δει και αλλου να μου μιλας και το εκτιμω αυτο.

    Το νικ μου Χαλια Μαυρα το σκεφτηκα την χειροτερη περιοδο της ζωης μου οταν προσπαθουσα καθε μερα να κανω αποπειρα.

    Τωρα ο μονος λογος που δεν κανω ειναι επειδη μενω με την μητερα μου αλλιως θα το ειχα ηδη δοκιμασει και μπορει να τα καταφερνα.

    Μισω τον εαυτο μου. Εχω καταντησει να πιστευω οτι ο Στηβεν Χοκινγκς ειχε πιο ολοκληρωμενη ζωη απο εμενα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Katerinakir View Post
    Πως νιώθετε και τι σκέφτεστε όταν έχετε καταθλιψη;
    Τα χειρότερα για τον εαυτό μου σίγουρα...
    Οι άλλες σκέψεις οκ, έρχονται και φεύγουν.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Δεν με ενδιαφέρει η εμφάνιση μου, τρώω μόνο από υποχρέωση για να ζήσω κι αυτό μερικές μπουκιές. Δεν έχω συγκέντρωση σε τίποτα και δεν μπορώ να απολαύσω επίσης καμία ασχολία που πρώτα μου αρεσε. Επίσης θέλω να κοιμάμαι συνέχεια για να μην σκέφτομαι τίποτα γιατί το μυαλό μου έχει μόνο σκέψεις αναξιότητας και αυτοκαταστροφής. Με εκνευρίζουν οι γύρω μου έστω κι αν μου απευθύνουν μια μικρή ερώτηση απορίας. Γενικά είναι να ανοίξει γη να σε καταπιεί. Εύχομαι να μην ρωτάς επειδή το έχεις εσύ ή κάποιος δικός σου αλλά από απλή απορία.

  7. #7
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Δεν με ενδιαφέρει η εμφάνιση μου, τρώω μόνο από υποχρέωση για να ζήσω κι αυτό μερικές μπουκιές. Δεν έχω συγκέντρωση σε τίποτα και δεν μπορώ να απολαύσω επίσης καμία ασχολία που πρώτα μου αρεσε. Επίσης θέλω να κοιμάμαι συνέχεια για να μην σκέφτομαι τίποτα γιατί το μυαλό μου έχει μόνο σκέψεις αναξιότητας και αυτοκαταστροφής. Με εκνευρίζουν οι γύρω μου έστω κι αν μου απευθύνουν μια μικρή ερώτηση απορίας. Γενικά είναι να ανοίξει γη να σε καταπιεί. Εύχομαι να μην ρωτάς επειδή το έχεις εσύ ή κάποιος δικός σου αλλά από απλή απορία.
    Έτσι ακριβώς και εγώ

  8. #8
    Πλέον ελπίζω μόνο στα φαρμακα γιατι ο εαυτός μου και το μυαλό μου μαζί με τις σκέψεις μου, δεν μπορεί να τα καταφέρει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Μια απο τα ίδια. γενικότερα, η κατάθλιψη είναι μια κλινική κατάσταση. δεν έχει συναισθήματα, πολλές φορές. είναι πολύ άσκημο.

  10. #10
    Quote Originally Posted by user View Post
    Μια απο τα ίδια. γενικότερα, η κατάθλιψη είναι μια κλινική κατάσταση. δεν έχει συναισθήματα, πολλές φορές. είναι πολύ άσκημο.
    Ναι όντως είναι πολύ δύσκολο. Δεν ξέρω πως το αντέχω. Μου ερχονται συνέχεια αναμνήσεις και εικόνες από αυτά που μου έλεγαν η αναμνήσεις που αγάπησα και στεναχωριέμαι. Είναι πολύ άσχημο, νιώθω πως δεν μπορεί να το καταλάβει κανείς και δεν μπορώ να περιγράψω αυτά που νιώθω μέσα μου. Επίσης έχω πολύ λάθος στάση σώματος και αυτό με ενοχλεί και με στεναχωρει, όπως νιώθω και πως το σώμα μου και το πρόσωπο μου έχει αλλάξει προς το άσχημο και αυτό δεν με αφήνει να πιστέψω στον εαυτό μου και να έχω αυτοπεποίθηση, όπου είναι πολύ σημαντικό. Αλλά το κυριότερο είναι πως δεν νιώθω!

  11. #11
    Νιωθω πως ειμαι άλλος άνθρωπος από αυτή που ημουν. Είμαι στα καλύτερα μουω χρόνια, στα 18 και βλέπω όλους τους άλλους που είναι καλα και στεναχωριέμαι για τον εαυτό μου που είμαι έτσι. Επίσης στεναχωριέμαι και γι υτο που ημουν γιατί λέω από μέσα μου όταν βλέπω κάποιον Ν ειναι καλά και εγώ λέω από μέσα μου οτι εγώ δεν μπορώ ν καταφέρω Ν γίνω παλι έτσι όπως ήμουν. Παρόλα αυτά επειδή βλέπω το καλό στους ανθρώπους πιστεύω πως θα γινω πάλι η αγνή και συναισθηματική που ημουν. Η γιατρός μου μου λέει πως αυτή η ευαισθησία με έκανε έτσι αλλά εγώ θέλω να επανέλθω σε αυτό γιατί μόνο έτσι ήμουν καλά με τον εαυτό μου. Δεν θέλω να παίρνω φάρμακα που με αλλάζουν.

  12. #12
    Έχει κανείς άλλος κακη σταση σωματος, δηλαδή να κάθεται καμπυλωτα και να τον κάνει να νιώθει μειονεκτικά η μόνο εγώ είμαι τόσο χάλια;

  13. #13
    Δεν μπορω να απολαύσω τίποτα. Δεν νιώθω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Συνεχεια εχω καταθλιψη, ακομη και εδω και τρια χρονια που παιρνω τα φαρμακα μου. Συνεχεια παρακαλαω να ψοφησω στον υπνο μου.
    ...
    Πως θα σου φαινοταν ναχεις κτθλψη και να παιρνεις φαρμακα γι αυτην επι 20 χρονια , οπως εγω , ας εχω να βγω με παρεα απο το 2005 , και νασαι κλεισμενος συνεχως στο σπιτι ........ οχι καλο,ε ? κι ομως , κανω υπομονη .....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Katerinakir View Post
    Δεν μπορω να απολαύσω τίποτα. Δεν νιώθω.

    Εχω ακριβως το ιδιο συμπτωμα απο το 2002 .......

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 09:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •