Κάποιος να βοηθήσει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    16

    Κάποιος να βοηθήσει

    Γεια σας παιδιά ,όλα άρχισαν πριν ένα μήνα που με ξύπνησε μες τη νύχτα ένας δυνατός πονοκέφαλος και εκεί που πήγαινα να ξανά κοιμηθώ δεν με άφηνε ,το πρωί εννοείτε έψαξα στο ιντερνετ τα συμπτώματα και φοβήθηκα ότι ήταν κάτι πολύ σοβαρό με έπιασε το άγχος έκλαιγα συνέχεια και είχα κάθε μέρα πονοκεφάλους και βαρύ κεφάλι,τελικά πηγα σε νευρολόγο έκανα μαγνητική όλα οκ το θέμα είναι ότι την μέρα της μαγνητικής ηρέμησα αλλά μετά ξανά άρχισα ,είχα πονοκεφάλους καμία διάθεση για τίποτα φόβοι ότι έχω κάτι σοβαρό και μια αδυναμία ,ενώ κοιμάμαι αρκετές ώρες αλλά βλέπω κάθε μέρα εφιάλτη ξυπνάω και μετά από δυο τρεις ώρες γίνομαι χάλια νιώθω ατονία κούραση υπνηλία ,θέλω συνέχεια να κλάψω δεν θέλω να κάνω τίποτα .Με απασχολεί πολύ η αδυναμία το είχατε ποτέ σε περίοδο άγχους στρες ;Πηγα σε γιατρό και μου έδωσε αγωγή με seroxat σας παρακαλώ αν κάποιος έχει περάσει τα ίδια ,αίσθημα κόπωσης ,να να μην θέλω να κάνω τίποτα ,τάση για κλάμα ας με βοηθήσει ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα. Είναι απόλυτα φυσικό όταν ο οργανισμός σου είναι στην τσίτα λόγω άγχους να καταναλώνει πολύ ενέργεια και να κουράζεσαι. Επίσης δεν είναι τυχαίο όταν είσαι σε πολύ καλή διάθεση ότι αισθάνεσαι ενέργεια και θες να κάνεις πράγματα. Όταν αγχώνεσαι, έχεις συμπτώματα που σε ταλαιπωρούν και δεν έχεις διάθεση για τίποτα, όλα σου φαίνονται δύσκολα και βουνό και επιζητάς την αδράνεια.
    Δεν έχεις κάτι παθολογικό. Όμως έχεις καταλάβει από που ξεκινήσαν όλα αυτά; Γιατί σε άγχωσε τόσο πολύ ένας δυνατός πονοκέφαλος; Υπάρχει κάτι άλλο που σε απασχολεί αυτόν τον καιρό;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    16
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ,τελευταία με έπιανε μια στεναχώρια που και που και ξέσπαγα σε κλάματα ,μετακομίσαμε με την οικογένεια μου από το εξωτερικό πίσω στην Ελλάδα μετά από κάποια χρόνια έξω,σκεφτόμουν συνέχεια αν τελικά ήταν καλή η επιλογή για τα παιδιά μου,μείναμε και εντελώς μόνοι μετά το καλοκαίρι γιατί οι πολύ κοντινοί μας μένουν έξω.Τώρα δεν ξέρω αν τελικά αυτό επηρέασε το άγχος μου τόσο πολύ και μου βγήκε έτσι ,το θέμα είναι ότι ταλαιπωρούμαι και ταλαιπορω τον άντρα μου δεν ασχολούμαι με τα παιδιά δεν έχω όρεξη για τίποτα ,κάνω τις δουλειές του σπιτιού μαγειρεύω επειδή πρέπει μετά τίποτα θέλω να είμαι ξάπλα και αν με πιάσει η αδυναμία ακόμα χειρότερα .Δεν ξέρω πραγματικά δεν με έχει πιάσει ποτέ τίποτα παρόμοιο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κάθε (καινούρια) αρχή και δύσκολη! Όπως τα γράφεις είναι προφανέστατο το που οφείλονται όλα αυτα, άγχος για το μέλλον, δυσκολία προσαρμογής στην νέα κατάσταση/περιβάλλον, αισθήματα ματαίωσης και μοναξιάς.
    Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο, αλλά αυτό που θα πρέπει σιγά σιγά να κάνεις, είναι να επικεντρώνεις στο σήμερα κι όχι στο παρελθόν, ούτε σε υποθετικές σκέψεις αν θα ήταν καλύτερα έξω ή πόσο ωραία θα ήταν να έχεις κοντά τους φίλους σου που είναι μακριά. Να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι αν τελικά σου βγουν όλα εντελώς ανάποδα δεν σε εμποδίζει κανείς να ξαναφύγεις κι ας είναι δύσκολο, ωστόσο πάνω από όλα πρώτα πρέπει να προσπαθήσεις να χτίσεις εδώ που είσαι σιγά σιγά. Με το να χτίσεις δεν εννοώ μέσα σε μία μέρα καριέρα και περιουσία για τα παιδιά ή ξέρω κι εγώ τι, εννοώ να αρχίσεις με τα απλά. Επιβαρύνει την κατάσταση ο ιός, αλλά το ίδιο θα ίσχυε κι έξω. Άρχισε απο τα απλά. Βάλε κάτι που σε ευχαριστεί μέσα στην καθημερινότητά σου, μην στέκεσαι μόνο σε γενικές σκέψεις ή στις δουλειές και τις υποχρεώσεις. Λίγο περπάτημα, να καλλιεργήσεις μία γνωριμία πχ με τους άλλους γονείς ή τον περιπτερά της γειτονιάς, ένα αφρόλουτρο, ένα ωραίο δείπνο με τον άντρα σου...Επικέντρωσε στα θετικά που έχει η κατάσταση σε σχέση με πριν αλλά και γενικότερα, για να επιστρέψετε κάποιο λόγο θα είχατε. Πάρτο λίγο αλλιώς και προσπάθησε να κάνεις πράγματα έστω και με το ζόρι για αρχή, μην γίνεσαι παρατηρητής του εαυτού σου για πολύ, διότι μετά όλο και πιο πολύ τελματώνεις και μπαίνεις σε φαύλο κύκλο με τα συμπτώματα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    16
    Σε ευχαριστώ παρά πολύ για τις συμβουλές σου πραγματικά χρειάζομαι κάποιον που να μπορώ να μιλήσω,τους γονείς μου που είναι μακριά δεν θέλω να τους στεναχωρώ είναι που είναι μακρυά τον άντρα μπυ προσπαθώ να μην τον κουράζω,προσπαθώ τώρα και με την αγωγή να προχωρήσω αλλά είμαι πεσμένη όλη μέρα δηλαδή όλη μέρα πεσμένη και το δάκρυ με τι μια να τρέξει έτοιμο .Ελπιζω να πάνε όλα καλά με την βοήθεια του Θεού.

Similar Threads

  1. Κάποιος να με βοηθήσει?
    By mandy mandy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2020, 02:30
  2. ας με βοηθησει καποιος
    By giannis97 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 19-04-2014, 01:10
  3. ας με βοηθησει καποιος...:(
    By Eva1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 16-04-2012, 12:26
  4. ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ!!!!!!!!
    By marinaxx in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 18-01-2011, 20:38
  5. ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!!
    By sunrise_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 30-08-2010, 13:22

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •