Μπορει αυτο το φορουμ να μας βοηθησει?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    Μπορει αυτο το φορουμ να μας βοηθησει?

    Μπορει αυτο το φορουμ να μας βοηθησει? μπορει να μας κραταει συντροφια στους δυσκολους καιρους? μπορει να μειωσει το αισθημα της μοναξιας?
    και εν τελη να μας κανει καλυτερους ανθρωπους? να μας βοηθησει να σταθουμε παλι στα ποδια μας? με την βοηθεια τοσο των ανθρωπων που αντιμετοπιζουν παρομοια προβληματα οσο και με αυτους που βοηθουν και παρεχουν συμβουλες?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Κανέναν φόρουμ και κανένας φίλος γνωστός ακόμα και γιατρός δεν μπορεί να μας βοηθήσει αν δεν το θέλουμε εμείς οι ίδιοι.

    Αν συμμετέχουμε σε μια συζήτηση με σκοπό να αποκομίσουμε στοιχεία τα οποίο θεωρούμε πως αν τα υιοθετήσουμε θα μας πάνε παρακάτω φυσικά και αυτό είναι μια μορφή βοήθειας .
    Βλέποντας ανθρώπους να αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα με τα δικά μας, ίσως και χειρότερα, παίρνεις δύναμη και κουράγιο ότι δεν είσαι μόνος σου και αξίζει να το παλέψεις όπως παλεύουν όλοι αυτοί και τα καταφέρνουν ..

    Γενικά Ηλία εγώ νομίζω παίζει μεγάλο ρόλο πως θέλεις να δεις εσύ ένα θέμα ,ένα πρόβλημα ,μια κατάσταση γενικά.
    Αν έχεις την θεληση και την διάθεση να την ξεπεράσεις με οποιοδήποτε κόστος το κάνεις .Αν δεν θέλεις και προσπαθείς να βρεις εύκολες λύσεις να πιαστείς δυστηχως δεν θα σε βοηθήσουν τίποτε από όλο αυτα.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    Ρε συ Μαριλου! ακριβως ετσι ειναι...
    εχω ενα κακο. πρεπει να παω για δουλεια. δεν μπορω, αυτο το διαστημα... αλλα αμα με ρωτησεις θα σου πω δεν εχω δουλεια.. δεν μου δινετε..
    δεν μπορω να ειμαι με πακιστανους και να μου λενε για πουτσ*** και για μου** . μου εχει τυχει για αυτο στο λεω... θα μου πεις αμα εχεις αναγκη την δουλεια το κανεις.. συμφωνω.. αυτο σε θεμα δουλειας...
    τωρα εχω δει περιπτωσεις εδω μεσα που μου δινουν δυναμη.. με εμπνεουν να σου πω την αληθεια με καποιο τροπο..
    η πραγματικη ζωη ειναι εκει εξω.. αλλα ξερεις κατι.. εχω καταλαβει οτι κανεις δεν νοιαζετε για τα προβληματα σου... οποτε τους γυρναω και εγω την πλατη...
    αυτα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Αν λύνονται έτσι τα προβλήματα από εδώ μέσα, οι ψυχολόγοι και οι ψυχίατροι θα έκαναν και δεύτερη δουλειά για να ζήσουν [emoji23]! Κάποια πράγματα λύνονται με μια καλή συμβουλή είσαι εντάξει, αλλά στο σύνολο των περιπτώσεων το forum είναι μόνο για να μοιραστείς κάτι και να ανακουφιστεις η ακόμα και να πάρεις ιδέες για το πρόβλημα σου, αλλά εάν δεν το πάρεις απόφαση μέσα σου ότι πρέπει να αλλάξω με ότι συνεπάγεται αυτό, ψυχίατρο, ψυχολόγο, φαρμακευτική αγωγή, ακόμα και νοσηλεία εάν χρειαστεί, αυτό εδώ είναι ανούσιο!!

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    Σε τι αλλαξω εγω ρε φιλε? Ετσι ειναι η συμπεριφορα μου... τους ψυχιατρους τους θεωρω ανουσιους στην δικη μου περιπτωση...να αλλαξω σε τι? Οταν νιωθω εγω καλα με τον ευατο μου γιατι να αλλαξω? Επειδη το λεει η κοινωνια και καποιοι? Φιλε την ιστορια την γραφει ο καθενας οπως την θελει....

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Αν λύνονται έτσι τα προβλήματα από εδώ μέσα, οι ψυχολόγοι και οι ψυχίατροι θα έκαναν και δεύτερη δουλειά για να ζήσουν [emoji23]! Κάποια πράγματα λύνονται με μια καλή συμβουλή είσαι εντάξει, αλλά στο σύνολο των περιπτώσεων το forum είναι μόνο για να μοιραστείς κάτι και να ανακουφιστεις η ακόμα και να πάρεις ιδέες για το πρόβλημα σου, αλλά εάν δεν το πάρεις απόφαση μέσα σου ότι πρέπει να αλλάξω με ότι συνεπάγεται αυτό, ψυχίατρο, ψυχολόγο, φαρμακευτική αγωγή, ακόμα και νοσηλεία εάν χρειαστεί, αυτό εδώ είναι ανούσιο!!
    Φιλαρακο δεν ηθελα να σε προσβαλλω να ξερεις... αλλα με τους ψυχιατρους δεν τα εχω καλα..οκ. παιρνω ενα φαρμακο για να κοιμαμε.. μεχρι εκει.. την ημερα μου εγω την φτιαχνω οχι οι ψυχιατροι ουτε τα φαρμακα....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Φιλαρακο δεν ηθελα να σε προσβαλλω να ξερεις... αλλα με τους ψυχιατρους δεν τα εχω καλα..οκ. παιρνω ενα φαρμακο για να κοιμαμε.. μεχρι εκει.. την ημερα μου εγω την φτιαχνω οχι οι ψυχιατροι ουτε τα φαρμακα....
    Δεν με προσβάλεις καθόλου και σέβομαι την γνώμη σου για τους ψυχιάτρους, πιστεύω είναι και σε ποιόν θα πέσεις!! Δεν ξέρω εάν έχεις αλλάξει και πολλούς!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Έχουμε και το θέμα της δουλειάς το ίδιο πρόβλημα!!

  9. #9
    hlias1988
    Guest
    Καλα με αυτο το θεμα δεν ξερω τι θα γινει... πιεζομαι πολυ...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eχω μια αλλη ερωτηση πανω σεαυτο .......αυτοι που δημοσιευουν το προβλημα τους εδω , η τσπαντων μιλανε γι αυτο, ειναι λιγοτερο η περισοτερο υγιεις απο αυτους που δεν ζητον ποτεβοηθεια απο κανεναν ? εχω παρατηρησει απο γνωστους/φιλους οτι αυτοι που εχουν σοβαρα προβληματα δεν ζητουν ποτε βοηθεια , δλδ .σαν να μην αποδεχονται οτι εχουν προβλημα .......τι γνωμη εχετε ?

    παντως εδωμεσα, 20 ζητουν βοηθεια ,και 1 δινει, μεχρι να βαρεθει κι αυτος , η να κουραστει ....
    Last edited by Macgyver; 12-12-2020 at 09:13.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Κανέναν φόρουμ και κανένας φίλος γνωστός ακόμα και γιατρός δεν μπορεί να μας βοηθήσει αν δεν το θέλουμε εμείς οι ίδιοι.
    .

    Συμφωνω μαριλου, θα προσθεσω ομως την λεξη αν μπορουμε στο αν θελουμε εμεις οι ιδιοι..................

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    .................................................. .................................................. .....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Οταν νιωθω εγω καλα με τον ευατο μου γιατι να αλλαξω?
    Ναι, αλλά νιώθεις;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Eχω μια αλλη ερωτηση πανω σεαυτο .......αυτοι που δημοσιευουν το προβλημα τους εδω , η τσπαντων μιλανε γι αυτο, ειναι λιγοτερο η περισοτερο υγιεις απο αυτους που δεν ζητον ποτεβοηθεια απο κανεναν ? εχω παρατηρησει απο γνωστους/φιλους οτι αυτοι που εχουν σοβαρα προβληματα δεν ζητουν ποτε βοηθεια , δλδ .σαν να μην αποδεχονται οτι εχουν προβλημα .......τι γνωμη εχετε ?

    παντως εδωμεσα, 20 ζητουν βοηθεια ,και 1 δινει, μεχρι να βαρεθει κι αυτος , η να κουραστει ....
    Το φόρουμ είναι ψυχολογίας και η ψυχολογία έχει να κάνει με όλους τους τομείς της ζωής μας. Άρα ο οποιοσδήποτε ανάλογα με τη φάση του, μπορεί να ενδιαφερθεί για κάποιο θέμα, να το συζητήσει, να διαβάσει και κάτι να πάρει ή να αφήσει σε αυτό. Ένα φόρουμ δεν το αντιμετωπίζουν όλοι το ίδιο ούτε με τον ίδιο τρόπο συνεχώς. Θέλω να πω, άλλος μπορεί να έχει κάποιο θεματάκι με τη σχέση του και να θέλει κάπου να το πει και να πάρει γνώμες, άλλος να είναι φοιτητής με ντροπαλό χαρακτήρα και να διάβασε ένα θέμα από άλλον φοιτητή και να του κίνησε την περιέργεια κι άλλος να έχει κάποιο σοβαρό ψυχιατρικό ή ψυχολογικό θέμα και να θέλει να το συζητήσει ή να βρει ομοιοπαθείς ή να πάρει πληροφορίες για μία κατάσταση πιο εξειδικευμένη. Άλλος μπορεί να είχε ένα θέμα και να λύθηκε και να του αρέσει να συμμετέχει σε συζητήσεις ή να μοιράζεται την εμπειρία του κι άλλος να έχει γνώσεις ψυχιατρικής και να τον ενδιαφέρει πιο πολύ ο κλάδος και να βλέπει ότι διαβάζει σαν case studies. Κι ένα σωρό άλλα. Δεν μπορείς να βάλεις τις δυναμικές ενός φόρουμ σε κουτάκι. Μπορεί κάποιος να έχει χίλια προβλήματα και να μην μιλάει, μπορεί να μην έχει και να μην έχει κάτι δικό του να πει. Δεν είναι μαύρο/άσπρο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Συμφωνω μαριλου, θα προσθεσω ομως την λεξη αν μπορουμε στο αν θελουμε εμεις οι ιδιοι..................
    Αν πραγματικα θελουμε Mac τοτε σιγουρα μπορουμε !
    Τωρα αν δεν ειχαμε το επιθυμειτο αποτελεσμα, αυτο εχει να κανει και με τα ερεθισματα που δεχτηκαμε να λαβουμε ωστε να το αντιμετωπισουμε ,μπορει εν αγνοια μας να μην πηραμε τα σωστα ..
    Και κει ακομα μεχρι την τελευταια μας πνοη που λεμε αν θελουμε παλι, ψαχνομαστε για τα σωστα .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μπορει η Αστρολογια να βοηθησει?
    By hlias1988 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 5
    Last Post: 28-03-2020, 18:38
  2. Τι μπορεί να έχω σχετικά με αυτό ας με βοηθήσει κάποιος
    By hiddentiger in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 9
    Last Post: 20-12-2019, 10:07
  3. Μπορει καποιος να με βοηθησει?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 102
    Last Post: 23-10-2018, 22:37
  4. μπορει κανεις να με βοηθησει?
    By μαρακι_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 15
    Last Post: 02-04-2011, 01:29
  5. αν μπορει καποιος να βοηθησει,.....
    By KOSTAS1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 13-04-2009, 01:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •