Μπορει αυτο το φορουμ να μας βοηθησει? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Eχω μια αλλη ερωτηση πανω σεαυτο .......αυτοι που δημοσιευουν το προβλημα τους εδω , η τσπαντων μιλανε γι αυτο, ειναι λιγοτερο η περισοτερο υγιεις απο αυτους που δεν ζητον ποτεβοηθεια απο κανεναν ? εχω παρατηρησει απο γνωστους/φιλους οτι αυτοι που εχουν σοβαρα προβληματα δεν ζητουν ποτε βοηθεια , δλδ .σαν να μην αποδεχονται οτι εχουν προβλημα .......τι γνωμη εχετε ?

    παντως εδωμεσα, 20 ζητουν βοηθεια ,και 1 δινει, μεχρι να βαρεθει κι αυτος , η να κουραστει ....
    Σκεψου ομως και τι κατασταση επικρατεί στα περισσοτερα θεματα ...

    Ποσα μελη και να θελουν να ζητησουν βοηθεια ή να δωσουν δισταζουν γιατι ως συνηθως θα πεσουν κατευθειαν οι δηθεν ξερολες να τους ταμπελοφορεσουν και να βγαλουν αυθερετα συμπερασματα ..

    Αν αναλογιστεις ποσα ατομα εδω μεσα μπορουν να κανουν μια ήρεμη και σοβαρη κουβεντα θα καταλαβεις γιατι συμβαινει αυτο .
    Ολες οι μερες και οι μηνες δεν ειναι ιδιες για τον καθενα μας ..
    Άλλοτε εισαι σε φαση που εχεις ορεξη να μπεις να συζητησεις και άλλοτε δεν εχεις ουτε ορεξη ουτε χρονο να διαθέσεις εδω μεσα...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #17
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ναι, αλλά νιώθεις;
    μερικες φορες νιωθω power και αλλες νιωθω το ακριβως αντιθετο.......

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Σκεψου ομως και τι κατασταση επικρατεί στα περισσοτερα θεματα ...

    Ποσα μελη και να θελουν να ζητησουν βοηθεια ή να δωσουν δισταζουν γιατι ως συνηθως θα πεσουν κατευθειαν οι δηθεν ξερολες να τους ταμπελοφορεσουν και να βγαλουν αυθερετα συμπερασματα ..

    Αν αναλογιστεις ποσα ατομα εδω μεσα μπορουν να κανουν μια ήρεμη και σοβαρη κουβεντα θα καταλαβεις γιατι συμβαινει αυτο ..
    καταλαβαινω Μαριλου τι εννοεις , πραματι δεν ειναι αποτελεσματικο το εδω φορουμ κατ εμε αλλα η ερωτηση μου ειναι διαφορετικη , αυτοι που ζητονβοηθεια , ασχετως απο που,ειναι λιγοτερο ψυχικα υγιεις απο αυτους που δεν ζητουν βοηθεια , παλι ασχετως απο που ? επειδη νομιζω οτι οσοι εχουν μεγαλα και πραματικα ψυχολογικα προβληματα , ποτε δεν τα παραδεχονται, και συνεπως δεν αναζητουν βοηθεια .....κρινω παντα απο γνωστους μου ...., πχ. ενας φιλος μου , που ειναι μεγαλομανης , σε σημειο φαντασιοπληξιας , ( τον απομακρυνα γιατι με κουρασε ) πηγε την πασχοντα απο καρκινο αδελφη του στην ψυχολογο, και η ψυχολογος τσιμπησε αυτον ......φυσικα δεν ξαναπηγε ....

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερα...νομιζω καποια θεματα που αφορουν σωματομορφες διαταραχες,συμπτωματα κλπ.κατι κανουν.Εγω προσωπικα μπηκα στο φορουμ γιατι βρηκα εντελως τυχαια ενα θεμα για νευρολογικα συμπτωματα(δεσμιδωσεις)...α� �ο κει και περα η φυση του δικου μου προβληματος(αρρωστοι γονεις σε τελικο σταδιο) ειναι τετοια που δεν γινεται να λυθει αυτο μεσω ενος φορουμ...απλως λεω τον πονο μου για να μην σκασω...και αν μπορω εγω να βοηθησω καποιον με τις οποιες γνωσεις εχω,καλως....Απο κει και περα,υπαρχουν καποια ατομα εδω που αξιζουν,ας σταθουμε σε αυτο.Εγω παντως μισω τα πολυφορεμενα κλισε οσο τιποτε αλλο,θελω να λεω κατι διαφορετικο για να βοηθησω καποιον,κλισε οπως "υπομονη"η ακομα χειροτερα "ολοι εχουμε προβληματα" δεν εχουν θεση στη δικη μου ζωη και στις σκεψεις κ τα επιχειρηματα μου.Προτιμω δηλαδη να μιλαω οταν εχω κατι διαφορετικο να πω ,κατι που μου φανταζει αποτελεσματικο,αξιολογο.Θε λω να βοηθαω οσο μπορω κοσμο,ακομα και στην πολυ δυσκολη κατασταση που ειμαι,αρκει βεβαια κ αλλος να θελει να βοηθηθει.Νομιζω λοιπον οτι μια μικρη βοηθεια δινει το φορουμ,εστω να λεμε τον πονο,τον θυμο,τη θλιψη μας.Μικρη βοηθεια,αλλα καλοδεχουμενη.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Καλησπερα......Απο κει και περα,υπαρχουν καποια ατομα εδω που αξιζουν,ας σταθουμε σε αυτο.Εγω παντως μισω τα πολυφορεμενα κλισε οσο τιποτε αλλο,θελω να λεω κατι διαφορετικο για να βοηθησω καποιον,κλισε οπως "υπομονη"η ακομα χειροτερα "ολοι εχουμε προβληματα" δεν εχουν θεση στη δικη μου ζωη και στις σκεψεις κ τα επιχειρηματα μου.Προτιμω δηλαδη να μιλαω οταν εχω κατι διαφορετικο να πω ,κατι που μου φανταζει αποτελεσματικο,αξιολογο.Θε λω να βοηθαω οσο μπορω κοσμο,ακομα και στην πολυ δυσκολη κατασταση που ειμαι,αρκει βεβαια κ αλλος να θελει να βοηθηθει.Νομιζω λοιπον οτι μια μικρη βοηθεια δινει το φορουμ,εστω να λεμε τον πονο,τον θυμο,τη θλιψη μας.Μικρη βοηθεια,αλλα καλοδεχουμενη.
    Για μενα το φορουμ ειναι μονο για να λεμε τον πονο μας , οχι για να περιμενουμε αποτελεσματικη βοηθεια ...τοκανα εγω , επειδη εχω πολλες γνωσεις πανω σε φαρμακα /συμπληρωματα/ασθενειες , ολο ποινες ετρωγα , εχω μαζεψει 48 ποιντς σε ποινες ,οχι οτι με νοιαζει, αλλα να σου σβηνουν το ποστ που κουραστηκες να γραψεις ( γραφω με το ενα χερι, αργα και κανω πολλα λαθη ) ...τα κλισε ειναι οτι πιο ενοχλητικο υπαρχει , λες και δεν τα ξερουμε και μονοι μας .......αμα φτασεις τα δικα μου ποστ,τα 14,600 , θαχεις βαρεθει/κουραστει να βοηθας ......ευχομαι οτι καλυτερο για τους αρρωστους γονεις σου ......δεν ειναι κλισε , ευχομαι να συνελθουν ταχιστα .....

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Για μενα το φορουμ ειναι μονο για να λεμε τον πονο μας , οχι για να περιμενουμε αποτελεσματικη βοηθεια ...τοκανα εγω , επειδη εχω πολλες γνωσεις πανω σε φαρμακα /συμπληρωματα/ασθενειες , ολο ποινες ετρωγα , εχω μαζεψει 48 ποιντς σε ποινες ,οχι οτι με νοιαζει, αλλα να σου σβηνουν το ποστ που κουραστηκες να γραψεις ( γραφω με το ενα χερι, αργα και κανω πολλα λαθη ) ...τα κλισε ειναι οτι πιο ενοχλητικο υπαρχει , λες και δεν τα ξερουμε και μονοι μας .......αμα φτασεις τα δικα μου ποστ,τα 14,600 , θαχεις βαρεθει/κουραστει να βοηθας ......ευχομαι οτι καλυτερο για τους αρρωστους γονεις σου ......δεν ειναι κλισε , ευχομαι να συνελθουν ταχιστα .....
    +1000 Eίναι εξωφρενικό άνθρωποι που δεν έχουν ζήσει ή δεν συμβιώνουν με μία διαταραχή να κρίνουν το τι πρέπει να γραφτεί και τι όχι σε ένα φόρουμ, πέραν των άλλων είναι και υποκριτικό. Δηλαδή τώρα σου λένε οι διαχειριστές εγώ το απαγορεύω να γράφεις δημόσια ενώ γνωρίζουν πως αυτό που σβήνουν μπορεί να γραφεί και ιδιωτικά και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Ναι αλλά αυτό είναι κουραστικό για εμένα γιατί θα πρέπει πχ να εκφράσω την άποψη μου ιδιωτικά δηλαδή αν 100 άτομα έχουν την ίδια ερώτηση να την απαντήσω 100 φορές. Ε δεν είναι λίγο υποκριτικό όλο αυτό; Τι είναι; Σκέτη κοροϊδία.

    Κάποιος έχει τα χ συμπτώματα και του δίνουν το χ φάρμακο. Αυτός ο άνθρωπος που το ξεκινάει τη στιγμή που το ξεκινάει έχει μία α εμφάνιση η οποια τον ικανοποιούσε και γνωρίζεις εσύ ο απέξω πως αυτό το φάρμακο στη διάρκεια του χρόνου θα του αλλάξει εντελώς όχι μόνο την εμφάνιση του, αλλά τον ίδιο του τον οργανισμό. Αυτό που δεν γνωρίζεις είναι αν θα το αποδεχθεί ή όχι. Αν το αποδεχθεί έχει καλώς, αν δεν το αποδεχθεί και κάνει απόπειρα γιατί άλλα περίμενε και άλλα συνάντησε και εγώ το γνώριζα πως παίζει 50-50 με την έναρξη της θεραπείας να βρεθεί σε αυτό το σημείο τι γίνεται; Επειδή του τα έδωσε γιατρός πρέπει εμείς που το ξέρουμε να το πνίξουμε; Και που γνωρίζουμε εμείς αν ο γιατρός τον ενημέρωσε αναλυτικά για το τι θα συμβεί στην διάρκεια του χρόνου στον οργανισμό του;

    Εγώ άνθρωπο να βλέπω να γράφει ότι είμαι στα πρόθυρα απόπειρας θα κάνω τον κινέζο δεν θα ασχοληθώ καν. Απλώς μόνο διαβάζω το φόρουμ τίποτα άλλο δεν κάνω. Δεν θες να γράφουμε για φάρμακα πάσχοντες που τα παίρνουμε 10 χρόνια, οκ δεν υπάρχει θέμα, εγώ όπως και να έχει θα κοιμηθώ το βράδυ ό,τι και να συμβεί εδώ μέσα έχω την συνείδηση μου ήσυχη!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    +1000 Eίναι εξωφρενικό άνθρωποι που δεν έχουν ζήσει ή δεν συμβιώνουν με μία διαταραχή να κρίνουν το τι πρέπει να γραφτεί και τι όχι σε ένα φόρουμ, πέραν των άλλων είναι και υποκριτικό. Δηλαδή τώρα σου λένε οι διαχειριστές εγώ το απαγορεύω να γράφεις δημόσια ενώ γνωρίζουν πως αυτό που σβήνουν μπορεί να γραφεί και ιδιωτικά και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Ναι αλλά αυτό είναι κουραστικό για εμένα γιατί θα πρέπει πχ να εκφράσω την άποψη μου ιδιωτικά δηλαδή αν 100 άτομα έχουν την ίδια ερώτηση να την απαντήσω 100 φορές. Ε δεν είναι λίγο υποκριτικό όλο αυτό; Τι είναι; Σκέτη κοροϊδία.
    +10, 000 , ειναι υποκρισια να μην επιτρεπεις να γραφεις ' παρε αυτο το φαρμακο ' , ενω αν γραψεις ' εγω ειδα καλο με αυτο το φαρμακο ' εκει ολα οκ ...........συμφωνω για οτι γραφεται σε πμ . δεν υποκειται σε κανενα ελεγχο ......δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο ......

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    +10, 000 , ειναι υποκρισια να μην επιτρεπεις να γραφεις ' παρε αυτο το φαρμακο ' , ενω αν γραψεις ' εγω ειδα καλο με αυτο το φαρμακο ' εκει ολα οκ ...........συμφωνω για οτι γραφεται σε πμ . δεν υποκειται σε κανενα ελεγχο ......δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο ......
    Ναι λες και αν γράψουμε πχ πάρε το ταδε αντιψυχωτικό εκείνος θα πάει στο φαρμακείο να το πάρει και θα το πληρώσει από 60 μέχρι 150 ευρώ το κουτί από την τσέπη του, δεν θα πάει σε γιατρό να του πει ρε γιατρέ μου είπανε για αυτό το φαρμάκο για αυτό και αυτό το λόγο. Ασε που αυτός που θα σκάσει τα λεφτά εξ ολοκλήρου έχει και τα λεφτά να πηγαίνει στους καλύτερους πανακριβους και σε όση συχνοτητα θελουν ιδιώτες. Α σε αυτό που λές έφαγα ποινή γιατί έγραψα πως εγώ το τάδε φάρμακο δεν θα το έπαιρνα ποτέ όταν ο νηματοθέτης ρωτουσε αποψεις για αυτο το φαρμακο.

  9. #24
    awareness
    Guest
    Εγώ πιστευω ο, τι απ τη μια βρίσκεις 'παρηγορια' αλλααπ την άλλη ο καθένας γραφει ότι του κατέβει κ σε επηρεάζει αρνητικά.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by awareness View Post
    Εγώ πιστευω ο, τι απ τη μια βρίσκεις 'παρηγορια' αλλααπ την άλλη ο καθένας γραφει ότι του κατέβει κ σε επηρεάζει αρνητικά.
    Ισχυει κι αυτο , γραφει ο καθενας οτι θελει , αλλους τους ενθαρρυνει ακουγοντας και μονο ,να συνεχισουν τον αρνητισμο τους .....οχι στον αρνητισμο, οχι και στην ακρατη αισιοδοξια ......αμα εντοπισω μελος που ολο κλαιγεται, δεν βρισκω τον λογο γιατι να του γραψω οτιδηποτε ......

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Μπορει αυτο το φορουμ να μας βοηθησει? μπορει να μας κραταει συντροφια στους δυσκολους καιρους? μπορει να μειωσει το αισθημα της μοναξιας?
    και εν τελη να μας κανει καλυτερους ανθρωπους? να μας βοηθησει να σταθουμε παλι στα ποδια μας? με την βοηθεια τοσο των ανθρωπων που αντιμετοπιζουν παρομοια προβληματα οσο και με αυτους που βοηθουν και παρεχουν συμβουλες?
    μακαρι να υπηρχε αυτο που αναφερεις! ποσο καλα θα ηταν, ισως καποια μερα η τεχνολογια το κανει αληθεια.Μεχρι εκεινη την μερα ομως αυτο το φορουμ και καθε τετοιο φορουμ αυτα που μπορει να προσφερει εξαρτωντε κατα μεγα βαθμο απο εμας! Οταν εμεις ειμαστε ευγενικοι, οταν δειχνουμε ενδιαφερον για το προβλημα καποιου συνανθρωπου μας οπου βρησκει το θαρρος να το γραψει! οταν καταθετωντας δικες μας εμπειριες κανουμε τον παθωντα να νιωσει οτι δεν ειναι ο μονος που εχει το οποιο προβλημα τοτες ναι, βοηθαει λιγακι το φορουμ.
    Μην ξεχναμε κατι πολυ σημαντικο , το πλεονεκτημα της ανωνυμιας που προσφερει το φορουμ, ειναι κατι πολυ δυνατο διοτι τα πιο πολλα ατομα θα ντρεποταν σε μια παρεα 5-6 ατομων να πουν το προβλημα τους!, εδω ντρεποντε στο φορουμ που δεν τους βλεπει κανεις και που δεν θα τους μαθει κανεις! ,αυτο λοιπον το πλεονεκτιμα του φορουμ ειναι πολυ σημαντικο και εχει βοηθησει πολλους.
    Αλλη μια βοηθεια ειναι οτι μπορει καποιος να αναφερει την ασθενια που εχει , και να του γραψουν μηνυματα ανθρωποι οπου την ειχαν και εγιναν καλα, αυτο ειναι πολυ ομορφο διοτι δινει πολλες ελπιδες και δυναμη να ξεπερασει ο ενδιαφερομενος το προβλημα ,την ασθενια του σαν διαβαζει αλλους να ειχαν το ιδιο και να γιατρευτικαν.
    Τελος, η παρεα οπως αναφερθει, το γιατρικο της μοναξιας δλδ, ειναι κατι που εχει το φορουμ, ομως ειναι σε πολυ μικρο βαθμο διοτι αλλο πραγμα η παρουσια μεσα σε μια παρεα και αλλο πραμα μια οθονη.

  12. #27
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    μακαρι να υπηρχε αυτο που αναφερεις! ποσο καλα θα ηταν, ισως καποια μερα η τεχνολογια το κανει αληθεια.Μεχρι εκεινη την μερα ομως αυτο το φορουμ και καθε τετοιο φορουμ αυτα που μπορει να προσφερει εξαρτωντε κατα μεγα βαθμο απο εμας! Οταν εμεις ειμαστε ευγενικοι, οταν δειχνουμε ενδιαφερον για το προβλημα καποιου συνανθρωπου μας οπου βρησκει το θαρρος να το γραψει! οταν καταθετωντας δικες μας εμπειριες κανουμε τον παθωντα να νιωσει οτι δεν ειναι ο μονος που εχει το οποιο προβλημα τοτες ναι, βοηθαει λιγακι το φορουμ.
    Μην ξεχναμε κατι πολυ σημαντικο , το πλεονεκτημα της ανωνυμιας που προσφερει το φορουμ, ειναι κατι πολυ δυνατο διοτι τα πιο πολλα ατομα θα ντρεποταν σε μια παρεα 5-6 ατομων να πουν το προβλημα τους!, εδω ντρεποντε στο φορουμ που δεν τους βλεπει κανεις και που δεν θα τους μαθει κανεις! ,αυτο λοιπον το πλεονεκτιμα του φορουμ ειναι πολυ σημαντικο και εχει βοηθησει πολλους.
    Αλλη μια βοηθεια ειναι οτι μπορει καποιος να αναφερει την ασθενια που εχει , και να του γραψουν μηνυματα ανθρωποι οπου την ειχαν και εγιναν καλα, αυτο ειναι πολυ ομορφο διοτι δινει πολλες ελπιδες και δυναμη να ξεπερασει ο ενδιαφερομενος το προβλημα ,την ασθενια του σαν διαβαζει αλλους να ειχαν το ιδιο και να γιατρευτικαν.
    Τελος, η παρεα οπως αναφερθει, το γιατρικο της μοναξιας δλδ, ειναι κατι που εχει το φορουμ, ομως ειναι σε πολυ μικρο βαθμο διοτι αλλο πραγμα η παρουσια μεσα σε μια παρεα και αλλο πραμα μια οθονη.
    Σε ευχαριστω φιλε για την απαντηση... πολυ ωραια τα ειπες!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Μπορει η Αστρολογια να βοηθησει?
    By hlias1988 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 5
    Last Post: 28-03-2020, 18:38
  2. Τι μπορεί να έχω σχετικά με αυτό ας με βοηθήσει κάποιος
    By hiddentiger in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 9
    Last Post: 20-12-2019, 10:07
  3. Μπορει καποιος να με βοηθησει?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 102
    Last Post: 23-10-2018, 22:37
  4. μπορει κανεις να με βοηθησει?
    By μαρακι_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 15
    Last Post: 02-04-2011, 01:29
  5. αν μπορει καποιος να βοηθησει,.....
    By KOSTAS1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 13-04-2009, 01:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •