Δεν ήθελα να πάρω αλλά δεν ήθελα να διαφωνήσω και να το κάνω θέμα. Ο λόγος που δεν ήθελα είανι επειδή αρκετες φορές περνούσα από αυτό το μαγαζί με το αμάξι του αδερφού μου. Κάποιες φορές σκέφτηκα ότι αν ήθελα να καπνίσω, θα μπορούσα να πάρω τσιγάρα απο το συγκεκριμένο μαγαζί. Μια φορα, ανησυχουσα για έναν ψυχαναγκασμό την ώρα που περνούσαμε απέξω.

Ετσι, το ocd κανει υπόθεση ότι μπορεί να έκανα συμφωνία/υπόσχεση με τον Θεό ή τους Θεούς σχετικά με το να μην αγοράσω τσιγάρα, κάτι τέτοιο. Ανησυχώ μήπως, όταν έκανα την ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ υπόσχεση/συμφωνία, μήππως μίλησα γενικά για το να μην αγοράσω από το συγκεκριμένο μαγαζί.

Δεν θυμάμαι τίποτα τέτοιο, αλλά είναι λες και αυτές οι υποθέσεις είναι αρκετά πιθανές.


Νομίζω, δεν είχαν ελευθερο τύπο, οπότε δεν πήρα τίποτα αλλά πάλι αγχώνομαι. Ένας λόγος που πήγα ήταν επειδή δεν ήθελα να λειτουργήσω ψυχαναγκαστικά. σκέφτηκα θα μου κάνει καλό να αγνοήσω το ocd.

και αν όμως έκανα τέτοια υπόσχεση και την ξεχασα? δεν ήμουν σε κατάσταση να λειτουργήσω ψυχαναγκαστικά σήμερα. ΒΑΡΕΘΗΚΑ και αγνοησα το ocd. αν ομως εχει δικιο? ανησυχώ γιατί ίσως προκείται για υποσχεση ΠΡΙΝ εμφανιστεί το ψυχαναγκαστικό θέμα με τις υποσχέσεις.