Παράλυση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Παράλυση

    Καλησπέρα κ απο εμενα.
    Εχω πανικοβληθει τις τελευταίες μερες με μια αδυναμια βαδισης στα ποδια οπου αργοτερα βγήκε κ στα χερια κ.μεση οσο περπαταω.
    Ολα ξεκινησαν με μια ζαλαδα κ θολουρα
    Ίλιγγο Που αποδωθηκε σε κκρυωμα αυτιου.
    Πλεον δεν εχω ζαλαδες ιλιγγο αλλα μολις εφυγε αυτο παρουσιαστηκε
    μια αισθηση αδυναμιας παραλυσης σοκ,ελαφρυ μουδιασμα
    Πασχω απο αγκυλοποιητικη κ ειμαι σε θεραπεία με βιολογικους παραγοντες.
    Εδω κ πεντε μερες μερα με την μερα νοιώθω χειροτερα απο αγχος κ στρεςς κ νομιζω οτι θα μεινω ανάπηρος.
    Εδω κ ενα χρονο εχω διαφορα ψυχοσωματικα,δυσπνοιες εντερο ταχυκαρδιες κτλ. Μια φευγει το ενα μια ερχετε το αλλο,αλλα αυτο που εχω τωρα ειναι πρωτοφανες κ επωδυνο.
    Με πιανει φοβος τρομος κτλ.
    Περιμενω απαντησεις εξετασεων κ νευρολογου.
    Εχει.κανεις σας παρομοια εμπειρια;
    Τον ιουνιο ψυχιατρος με διεγνωσε με σωματοποιηνενο αγχος.
    Ευχαριστω.

  2. #2
    Elenia781
    Guest
    Quote Originally Posted by Kousto View Post
    Τον ιουνιο ψυχιατρος με διεγνωσε με σωματοποιηνενο αγχος.
    Ευχαριστω.
    σου εδωσε καποιο φαρμακο να σε βοηθησει?

  3. #3
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    σου εδωσε καποιο φαρμακο να σε βοηθησει?
    Μου ειχε δώσει ενα αντικαταθληπτικο νεας γενιας δεν θυμαμαι ονομασια αλλα μου φερε θολουρα κ εμετους κ τρομαξα κ το σταματησα. Μετα εφυγα για σεζον σε νησι κ το παλεψα μονο μου.
    Δεν ξερω αν ολα αυτα που νοιωθω ειναι ψυχοσωματικά γιατι επιμενουν κ χειροτερεύουν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Quote Originally Posted by Kousto View Post
    Μου ειχε δώσει ενα αντικαταθληπτικο νεας γενιας δεν θυμαμαι ονομασια αλλα μου φερε θολουρα κ εμετους κ τρομαξα κ το σταματησα. Μετα εφυγα για σεζον σε νησι κ το παλεψα μονο μου.
    Δεν ξερω αν ολα αυτα που νοιωθω ειναι ψυχοσωματικά γιατι επιμενουν κ χειροτερεύουν.
    Καλησπερα,εαν εχεις αγκυλοποιητικη σπονδυλιτιδα ισως πρεπει να τσεκαρεις ανα καιρους με μαγνητικες τον αυχενα σου και τη μεση σου.Βεβαια ο νευρολογος απο την εξεταση μπορει να καταλαβει πολλα πχ εαν υπσρχει πιεση σε καποιο νευρο ...εγω εχω κηλη α5 α6 αυχενα πιεση νευρου και στενωση χωρις αδυναμια η μουδιασμα αλλα ειμαι κουρασμενος η εχω περπατησει πολυ τα ποδια μου πονανε και ζοριζομαι αρκετα.

  5. #5
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Καλησπερα,εαν εχεις αγκυλοποιητικη σπονδυλιτιδα ισως πρεπει να τσεκαρεις ανα καιρους με μαγνητικες τον αυχενα σου και τη μεση σου.Βεβαια ο νευρολογος απο την εξεταση μπορει να καταλαβει πολλα πχ εαν υπσρχει πιεση σε καποιο νευρο ...εγω εχω κηλη α5 α6 αυχενα πιεση νευρου και στενωση χωρις αδυναμια η μουδιασμα αλλα ειμαι κουρασμενος η εχω περπατησει πολυ τα ποδια μου πονανε και ζοριζομαι αρκετα.
    Τα τελευταία χρονια ειχα πονους σε αυχενα ειδικά εδω κ ενα χρονο κ.μααγκωμα
    Στιγμιαιο με τριγμους το οποιο εμφανιζονταν σε νοτιαδες η υψηλη υγρασια.
    Μαρεσει το περπατημα κ περπαταω ωρες κ δουλειες με ορθοστασια εχω κανει πολλες
    , τετοιο πραγμα στα ποδια μπαμ κ κατω δεν το χω ξαναπαθει κ μου εχει πυροδοτήσει το στρεςς στο επακρο.
    Λογικα θα κανω μαγνητικη να φανουν τα πραγματα. Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας, ευχομαι να ειστε καλα κ χαρουμενοι.

  6. #6
    Cybalta μου ειχε δωσει τωρα το.θυμήθηκα

  7. #7
    Δυστυχώς τα συμπτώματα επιμενουν κ φοβαμαι λογο κλειστοφοβιας να κανω μαγνητικες. Ειμαι ολη μερα στο κρεβάτι σαν αναπυρος κ νοιωθω οτι αργοπεθαινω μαρτυρικά. Δεν εχω ξαναβιωσει τετοιο πραγμα, σιγουρα θα εχω καποιο σοβαρο νευρολογικο. Ειμαι σε απογνωση η ζωη μου τελειωνει. Help!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ο νευρολογος εχει τον πρωτο λογο, στην αγχωδη κτθλψη μου ειπε μπουρδες ο νευρολογος , στην αυτοανοση εγκεφαλιτιδα μου ( νευρολογικη ασθενεια , φλεγμονη εγκεφαλου , οχι οτι εχεις τετοια ) ειπε μπουρδες ο ψυχιατρος μου ......

  9. #9
    Φοβαμαι οτι θα μεινω ετσι κ δεν θα επανελθω ποτέ. Ειναι μαρτυριο ολο αυτο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αυτο ειναι φοβια , καθαρη , δεν εχει καμμια απολυτως βαση ........

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερα κ χρονια πολλα.Μην το αφηνεις να σε τρωει πηγαινε κανε μαγνητικη και ηλεκτρομυογραφημα.Οι νευρολογικες ασθενειες δεν ειναι μπαμ και κατω ουτε χτυπανε ολο το σωμα....εφοσον εχεις ΑΣ πρεπει να δεις μηπως καπως σπονδυλος με φθορα μαγκωσε καμια νευρικη ριζα στη μεση η στον αυχενα.Ειναι συνηθισμενο και αντιμετωπιζεται.Μην το αφηνεις ομως κοιταξε το.Στην αναγκη ας σου βαλουν ναρκωση για τη μαγνητικη.Σε καθε περιπτωση ξεκινα απο νευρολογο.

  12. #12
    Φιλε μου ευχαριστώ για την απαντηση , πηγα σε νευρολογο εκανα ηλεκτρομυογραφημα κ βγηκε σχετικα καλο με κατι ηπιο που πθστευει ειναι απο την αγκυλοποιτικη. Εκανα κ λαβυρινθο κ βγηκε οκ. Αιματολογικες ειδικές οκ.
    Μου δωσε ενα αντιξαταθλιπτικο με ζαναξ.
    Πιστεύει εχω σωματοποιησει αγχος κ μ πε κανε κ μια μαγνητικη καλου κακου.
    Ο ρευματολογος μου με φοβισε διοτι οι βιολογικοι παραγοντες που κανω φερνουν σκπ κτλ.
    Οποτε αν εχω σκπ θα κοψω κ την θεραπεια της ΑΣ και θα καθηλωθω με πονους κτλ.
    Γυρνανε ολα στο κεφαλι μου κ υποφερω,
    Σεναρια υποθέσεις συν τα συμπτώματα μουδιασματα δυσκολια στο περπάτημα κ ασταθεια και εχω καθηλωθεί κ κλαιω.

  13. #13
    Τωρα εχω κ σφυξιμο στο κεφαλι εσωτερικη πιεση σαν να χω αέρα μεσα κ πιεζει να βγει. Να κανω μια αξονικη μεχρι να ρθει το ραντεβού της μαγνητικης; εχω απελπισει περα των αλλων συμπτωμάτων νομίζω θα εκραγει το κεφαλι μου.
    Για σκπ φοβομουν κ τωρα οδηγηθηκα σε αλλα εγκεφαλικου τυπου παθησεις,oγκους κτλ..
    Δεν θα βγει η νυχτα αποψε..
    Χανω την μάχη, αντιο
    Last edited by Kousto; 10-01-2021 at 09:29.

Similar Threads

  1. Υπνικη παράλυση
    By Lenale in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 2
    Last Post: 11-07-2018, 23:16
  2. Παραλυση υπνου
    By arntaben in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 33
    Last Post: 22-05-2016, 23:22
  3. παράλυση
    By todestrieb in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 05-01-2014, 21:17
  4. Παράλυση
    By Σωτηρης1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 14-09-2007, 06:29
  5. ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ Κ ΠΑΡΑΛΥΣΗ ΥΠΝΟΥ
    By Nostras in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 10
    Last Post: 19-09-2005, 22:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •