Μπερδεμένη κατάσταση, την πλήγωσα, την θέλω ακομα - Page 14
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 14 of 18 FirstFirst ... 41213141516 ... LastLast
Results 196 to 210 of 266
  1. #196
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Συγγώμη, αλλά έψαξες πολύ για να τη βρεις; Τέτοιο λαχείο πουθενά.

  2. #197
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Συγγώμη, αλλά έψαξες πολύ για να τη βρεις; Τέτοιο λαχείο πουθενά.
    Μάλλον εκείνη με βρήκε όπως φαίνεται.

    Κοίτα μην φανταστείς ότι είχε φοβερά προβλήματα. Απλά έπινε παραπάνω κάποιες φορές και είχε κάποιες διαταραχές ύπνου σχετικά σοβαρές που μου έλεγε βάσει σε σε ένα γνωστο της ψυχιατρο να της γράψει υπνωτικά η χαλαρωτικά. Δεν ξέρω με μια φίλη που το συζήτησα βέβαια μου λέει ότι σίγουρα περνάει και κατάθλιψη...

    Τι να πω... Ήταν λαχείο όσο να πεις

  3. #198
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Yugi m View Post
    Ναι Μαριλου έχεις δίκιο. Απλά μέχρι τώρα υπερίσχυε το συναίσθημα σε όλα αυτά που λες. Ίσως όσο περνάει ο χρονος να βλέπω τα πράγματα πιο καθαρά και να υποχωρεί το συναίσθημα. Αλλά όπως και να έχει νομίζω δεν αλλάζει τόσο εύκολα ένας άνθρωπος.
    Καλημερα και χρονια πολλα!

    Παντα σε τετοιες περιπτωσεις αρχικα κυριαρχει το συναισθημα ,οποιο και α ειναι αυτο ...Αν είναι ερωτικό οπως στην περιπτωση σου ,φαντάζομαι θα ειναι πολυ περισσοτερο δύσκολο...
    Μετα μπαινει η λογικη και δυστηχως αυτη ερχεται αφου εχεις φαει στην κυριολεξια τις πρωτες σφαλιαρες και συνηδητοποιεις απο το ταρακουνημα οτι εδω η κατσταση δεν μπορει να κυλισει ομαλα γιατι δεν υπαρχουν οι βασεις απο την αλλη πλευρα ....οι ψυχικες ,οι φυσιολογικες βασεις ....

    Ο δρομος σου θα ειναι δυσκολος θα το δεις, γιατι αυτα τα ατομα οταν καταλαβον οτι σε κρατανε συναισθηματικα ,αρχικα σε πατανε και σε παιζουν εκει...
    Πισωγυρισματα θα εχεις ,αλλα αν εισαι αποφασισμσμενος να τα διαγραψεις ολα και να πας παρακατω θα τα καταφερεις .
    Αν οχι ,αν καταλαβει οτι χανει το παιχνιδακι της να εισαι προετοιμασμενος για πολλα καινουργια πραγματα και κυριως για πολλες δακρύβρεχτες ιστοριες που θα πατανε ακριβως σε αυτο που εχεις ,στο συναισθημα και στο φιλότιμο...

    Μονο οταν καταλαβει οτι ακομα και τοτε δεν εχει μελλον μαζι σου ,εδω θα ειμαι για να μου πεις την πραγματικη της αντιδραση.Γιατι εκει θα καταλαβεις τι πραγματικος ανθρωπος ειναι και πως αντιδράει σε ανθρωπους που δεν μπορει να τους χειραγωγεί πλεον μονο και μονο για να νοωθει εκεινη καλα ...

    Καλη δυναμη σου ευχομαι και πολυ υπομονή .

    Οτι σε προβληματιζει να το λες ,ακομα και εδω και ας ερχομαστε εμεις να σου λεμε το οτιδηποτε ,καλο σου κανει να ακους ολες τις πλευρες ,ακομα και αυτες που δεν σου αρεσουν πιστεψε με ,γιατι μονο ετσι ξυπνας στην πραγματικοτητα ...
    Οταν συζητας τετοια θεματα ,ποιο ευκολα βλεπεις την πραγματικη τους διαστασει .Μονος σου δεν μπορεις να βγαλεις σωστα συμπερασματα ποτε ,να το ξερεις.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #199
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Ναι, τα άτομα που είναι επιρρεπή σε καταχρήσεις είναι συχνά και τα πιο χειριστικά.

  5. #200
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Ναι, τα άτομα που είναι επιρρεπή σε καταχρήσεις είναι συχνά και τα πιο χειριστικά.
    η συγκεκριμενη, επειδη εχει πολλα προβληματικα ταυτοχρονα, οπως πολλαπλες σχεσεις, αδιεξοδες σχεσεις, χειριστικοτητα, ουσιες, ψεματα, κλπ κλπ κλπ, ειναι παααρα πολυ πιθανον να εχει καποια διαταραχη προσωπικοτητας και οχι "θεματα"...
    δεν ξερω ποσο σιγουρο ειναι οτι κανει ψυχοθεραπεια..

  6. #201
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα και χρονια πολλα!

    Παντα σε τετοιες περιπτωσεις αρχικα κυριαρχει το συναισθημα ,οποιο και α ειναι αυτο ...Αν είναι ερωτικό οπως στην περιπτωση σου ,φαντάζομαι θα ειναι πολυ περισσοτερο δύσκολο...
    Μετα μπαινει η λογικη και δυστηχως αυτη ερχεται αφου εχεις φαει στην κυριολεξια τις πρωτες σφαλιαρες και συνηδητοποιεις απο το ταρακουνημα οτι εδω η κατσταση δεν μπορει να κυλισει ομαλα γιατι δεν υπαρχουν οι βασεις απο την αλλη πλευρα ....οι ψυχικες ,οι φυσιολογικες βασεις ....

    Ο δρομος σου θα ειναι δυσκολος θα το δεις, γιατι αυτα τα ατομα οταν καταλαβον οτι σε κρατανε συναισθηματικα ,αρχικα σε πατανε και σε παιζουν εκει...
    Πισωγυρισματα θα εχεις ,αλλα αν εισαι αποφασισμσμενος να τα διαγραψεις ολα και να πας παρακατω θα τα καταφερεις .
    Αν οχι ,αν καταλαβει οτι χανει το παιχνιδακι της να εισαι προετοιμασμενος για πολλα καινουργια πραγματα και κυριως για πολλες δακρύβρεχτες ιστοριες που θα πατανε ακριβως σε αυτο που εχεις ,στο συναισθημα και στο φιλότιμο...

    Μονο οταν καταλαβει οτι ακομα και τοτε δεν εχει μελλον μαζι σου ,εδω θα ειμαι για να μου πεις την πραγματικη της αντιδραση.Γιατι εκει θα καταλαβεις τι πραγματικος ανθρωπος ειναι και πως αντιδράει σε ανθρωπους που δεν μπορει να τους χειραγωγεί πλεον μονο και μονο για να νοωθει εκεινη καλα ...

    Καλη δυναμη σου ευχομαι και πολυ υπομονή .

    Οτι σε προβληματιζει να το λες ,ακομα και εδω και ας ερχομαστε εμεις να σου λεμε το οτιδηποτε ,καλο σου κανει να ακους ολες τις πλευρες ,ακομα και αυτες που δεν σου αρεσουν πιστεψε με ,γιατι μονο ετσι ξυπνας στην πραγματικοτητα ...
    Οταν συζητας τετοια θεματα ,ποιο ευκολα βλεπεις την πραγματικη τους διαστασει .Μονος σου δεν μπορεις να βγαλεις σωστα συμπερασματα ποτε ,να το ξερεις.
    Μαριλου καλησπέρα και χρόνια πολλά,!! Να είσαι πάντα καλά!

    Έχεις δικό σε αυτό που λες ότι αρχικά κυριαρχεί το συναίσθημα και στη συνέχεια είναι που έρχεται η λογική. Το έχω δει κι εγώ. Υπάρχουν στιγμές που λέω τι Μ...μας ήμουν και έμπλεξα σε τέτοια φάση με κοπέλα που πάει με παντρεμένους κτλ.

    Επίσης κάτι που νομίζω ότι δεν έχει γίνει πολύ κατανοητό είναι και η αντίδραση των δικών της όταν τους έπιασε να τους μιλήσει η γυναίκα του παντρεμένου. Δεν ξέρω τι ακριβώς της απάντησαν, αλλά εγώ αν ήμουν πατέρας μιας κοπέλας πιστεύω θα έκανα μια συζήτηση μαζί της. Θα μου πεις τώρα ότι παρεμβαίνω και καταπατω την ελευθερία του παιδιού μου, αλλά...

    Πάντως έχω αρχίσει και βλέπω αλλιώς κάποια πράγματα. Γενικά νομίζω η κοπέλα έχει πολλά θέματα και είναι και τριάντα Πλας οπότε δεν βλέπω να λύνονται ευκολα

  7. #202
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    η συγκεκριμενη, επειδη εχει πολλα προβληματικα ταυτοχρονα, οπως πολλαπλες σχεσεις, αδιεξοδες σχεσεις, χειριστικοτητα, ουσιες, ψεματα, κλπ κλπ κλπ, ειναι παααρα πολυ πιθανον να εχει καποια διαταραχη προσωπικοτητας και οχι "θεματα"...
    δεν ξερω ποσο σιγουρο ειναι οτι κανει ψυχοθεραπεια..
    Ρεμεντι καλησπέρα και χρόνια πολλά. Θα μπορούσες να μου πεις τι εννοείς διαταραχή προσωπικότητας? Συγγνώμη αλλά οι γνώσεις μου από ψυχολογία είναι οι απολύτως βασικές, επομένως δεν μπορώ να σε καταλάβω ακριβώς.

    Επίσης δεν νομίζω να μου λέει ψέματα για τον ψυχολόγο. Μου το έχει πει δυο τρεις φορές και ήταν σε φάσεις που ήταν ειλικρινής. Τώρα αν μου έλεγε ψέματα

    Τέλος δεν είχε ακριβώς πρόβλημα με το αλκοόλ, μην το διογκωνουμε. Ούτε με ουσίες.

  8. #203
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Ναι, τα άτομα που είναι επιρρεπή σε καταχρήσεις είναι συχνά και τα πιο χειριστικά.
    Χρόνια πολλά αρχικά χάος! Όταν λες χειριστικη μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος λίγο? Το έχω ξανακουσει αυτό ακριβώς αλλά ο καθένας από τους φίλους μου που το συζητούσα έδινε άλλον ορισμο για αυτό και σε ρωτάω.

    Επίσης δεν έκανε ακριβώς καταχρήσεις. Δεν μεθούσε πχ κι έτσι. Απλά έπινε παραπάνω.

  9. #204
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339

    Μπερδεμένη κατάσταση, την πλήγωσα, την θέλω ακομα

    Χρόνια πολλά! Θα σου επισυνάψω ένα άρθρο που πιστεύω ότι ταιριάζει στην περίπτωσή σου. Αν θέλεις και δε βαριέσαι, πες μας αν αναγνωρίζεις στοιχεία συμπεριφοράς της σ’αυτά που αναγράφονται εκεί.

  10. #205
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Yugi m View Post
    Μαριλου καλησπέρα και χρόνια πολλά,!! Να είσαι πάντα καλά!

    Έχεις δικό σε αυτό που λες ότι αρχικά κυριαρχεί το συναίσθημα και στη συνέχεια είναι που έρχεται η λογική. Το έχω δει κι εγώ. Υπάρχουν στιγμές που λέω τι Μ...μας ήμουν και έμπλεξα σε τέτοια φάση με κοπέλα που πάει με παντρεμένους κτλ.

    Επίσης κάτι που νομίζω ότι δεν έχει γίνει πολύ κατανοητό είναι και η αντίδραση των δικών της όταν τους έπιασε να τους μιλήσει η γυναίκα του παντρεμένου. Δεν ξέρω τι ακριβώς της απάντησαν, αλλά εγώ αν ήμουν πατέρας μιας κοπέλας πιστεύω θα έκανα μια συζήτηση μαζί της. Θα μου πεις τώρα ότι παρεμβαίνω και καταπατω την ελευθερία του παιδιού μου, αλλά...

    Πάντως έχω αρχίσει και βλέπω αλλιώς κάποια πράγματα. Γενικά νομίζω η κοπέλα έχει πολλά θέματα και είναι και τριάντα Πλας οπότε δεν βλέπω να λύνονται ευκολα
    Με συνγχωρεις αλλά οι πιο πολύ στην ίδια φράση καταλήγουν.Τι μ@λ@κ@ς ήμουν ,πως έπεσα εγώ σε τέτοια παγίδα και πολλά πολλά άλλα...

    Ξέρεις εγώ αυτό που λέω πλέον σήμερα ότι άνθρωποι που επιτρέπουν να τους φέρονται έτσι τέτοια άτομα έχουν και αυτοί θέματα ..

    Συγνώμη αν θηγεσαι αλλά πραγματικά ,όταν επιτρέπεις να εισβάλουν στην ζωή σου άνθρωποι που δεν σέβονται τα θέλω σου ,παίζουν με την νοημοσύνη σου ,την ευαισθισια σου και το κυριότερο σε χρησημοποιουν για το δικό τους καλό φταις 60% εσύ και 40%αυτοι για το αν εξελιχθεί λάθος όλο αυτό ..

    Γιατί πολύ απλά ένας άνθρωπος που πατά γερά στα πόδια του και τηρεί τα όρια που έχει μάθει να βάζει σε όλους και όλα στην ζωή του ,προσπαθεί μια άντε δύο το πολύ ,την τρίτη φεύγει και μάλιστα φεύγει με τέτοιο τρόπο που δείχνει στον άλλον ότι δεν επιτρέπει σε κανέναν και τίποτα να παίζει με τον ίδιο ...


    Τώρα όσο αφορά τους δικούς της τι να πω βρε φίλε μου?
    Τριάντα χρόνων είναι η κοπέλα ,πόσο να επέμβουν στην ζωή της ?Τι είναι το κοριτσάκι στην εφηβεία να το κατσαδιασουν και να του δείξουν ότι αυτό που κάνει είναι ανήθικο?
    Εγώ αν ήμουν η μητέρα της να σου πω την αλήθεια πιο πολύ θα προβληματιζομουν όλα αυτά τα χρόνια γιατί το παιδί μου εμφανίζει τέτοιες συμπεριφορές ,μπαίνει σε σχέσεις που του ασκούν βία και όλα αυτά και θα το έσερναν στην κυριολεξία στον ψυχολόγο ...
    Τώρα αν έμπλεκε με ένα παντρεμένο εντάξει η πρώτη ήταν ή η τελευταία ...και στο κάτω κάτω η γυναίκα με ποια λογική πήγε στους γονείς της?Τον άντρα της να μαζέψει και να καθήσουν σαν ζευγάρι να τα βρουν οι δυο τους ..
    Αν και με αυτό που μου λες πάει και αλλού το δικό μου μυαλό ..Μήπως η κοπέλα έχει δημιουργήσει τόσο χοντρό πρόβλημα στο γάμο του και όλα αυτά τα δήθεν ότι είναι στα χωρίσματα και ότι άλλο παραμύθι σου λέει είναι απλά ένα ακόμα κολπακι να καλύψει την όλη ανηθικότητα της ?
    Η κίνηση αυτής της γυναίκας πάντως δεν δείχνει άνθρωπο που είναι στα χωρίσματα και δεν την ενδιαφέρει το σπίτι της ..Μάλλον για να φτάσει σε τέτοιο σημείο απελπισμένη θα είναι γιατί βλέπει κάποια πράγματα ...
    Ξέρεις μήπως αν παίχτηκαν χοντρά σκηνικά με πρωταγωνιστή την δικιά σου?

    Δεν ξέρω βρε συ πολύ περίεργες καταστάσεις ..Δηλαδή αυτή η κοπέλα πόσο πιο μπλεγμένη ακόμα είναι σε πράξεις ανηθικότητας και προσβολής οποιαδήποτε άλλης ανθρώπινης αξίας ....

    Ευτυχώς εισαι σε καλό δρόμο και άρχισες και διακρίνεις πράγματα ..

    είμαι σίγουρη ότι όταν διαβάσεις τα άρθρα της chaos που περιγράφει απλά και κατανοητά τι σημαίνει χειριστικος άνθρωπος θα βρεις πολλά χαρακτηριστικά κοινά με την κοπέλα ..
    Αλλά έστω και ένα να βρεις είναι ικανό μόλις το συνηδειτοποιησης ότι υπάρχει στο χαρακτήρα της να σε κάνει να απομακρυνθείς μίλια μακρυά ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #206
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Χάος σε ευχαριστώ πολύ για τα Λίνος. Θα τα κάνω αύριο και θα σας πω

  12. #207
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Με συνγχωρεις αλλά οι πιο πολύ στην ίδια φράση καταλήγουν.Τι μ@λ@κ@ς ήμουν ,πως έπεσα εγώ σε τέτοια παγίδα και πολλά πολλά άλλα...

    Ξέρεις εγώ αυτό που λέω πλέον σήμερα ότι άνθρωποι που επιτρέπουν να τους φέρονται έτσι τέτοια άτομα έχουν και αυτοί θέματα ..

    Συγνώμη αν θηγεσαι αλλά πραγματικά ,όταν επιτρέπεις να εισβάλουν στην ζωή σου άνθρωποι που δεν σέβονται τα θέλω σου ,παίζουν με την νοημοσύνη σου ,την ευαισθισια σου και το κυριότερο σε χρησημοποιουν για το δικό τους καλό φταις 60% εσύ και 40%αυτοι για το αν εξελιχθεί λάθος όλο αυτό ..

    Γιατί πολύ απλά ένας άνθρωπος που πατά γερά στα πόδια του και τηρεί τα όρια που έχει μάθει να βάζει σε όλους και όλα στην ζωή του ,προσπαθεί μια άντε δύο το πολύ ,την τρίτη φεύγει και μάλιστα φεύγει με τέτοιο τρόπο που δείχνει στον άλλον ότι δεν επιτρέπει σε κανέναν και τίποτα να παίζει με τον ίδιο ...


    Τώρα όσο αφορά τους δικούς της τι να πω βρε φίλε μου?
    Τριάντα χρόνων είναι η κοπέλα ,πόσο να επέμβουν στην ζωή της ?Τι είναι το κοριτσάκι στην εφηβεία να το κατσαδιασουν και να του δείξουν ότι αυτό που κάνει είναι ανήθικο?
    Εγώ αν ήμουν η μητέρα της να σου πω την αλήθεια πιο πολύ θα προβληματιζομουν όλα αυτά τα χρόνια γιατί το παιδί μου εμφανίζει τέτοιες συμπεριφορές ,μπαίνει σε σχέσεις που του ασκούν βία και όλα αυτά και θα το έσερναν στην κυριολεξία στον ψυχολόγο ...
    Τώρα αν έμπλεκε με ένα παντρεμένο εντάξει η πρώτη ήταν ή η τελευταία ...και στο κάτω κάτω η γυναίκα με ποια λογική πήγε στους γονείς της?Τον άντρα της να μαζέψει και να καθήσουν σαν ζευγάρι να τα βρουν οι δυο τους ..
    Αν και με αυτό που μου λες πάει και αλλού το δικό μου μυαλό ..Μήπως η κοπέλα έχει δημιουργήσει τόσο χοντρό πρόβλημα στο γάμο του και όλα αυτά τα δήθεν ότι είναι στα χωρίσματα και ότι άλλο παραμύθι σου λέει είναι απλά ένα ακόμα κολπακι να καλύψει την όλη ανηθικότητα της ?
    Η κίνηση αυτής της γυναίκας πάντως δεν δείχνει άνθρωπο που είναι στα χωρίσματα και δεν την ενδιαφέρει το σπίτι της ..Μάλλον για να φτάσει σε τέτοιο σημείο απελπισμένη θα είναι γιατί βλέπει κάποια πράγματα ...
    Ξέρεις μήπως αν παίχτηκαν χοντρά σκηνικά με πρωταγωνιστή την δικιά σου?

    Δεν ξέρω βρε συ πολύ περίεργες καταστάσεις ..Δηλαδή αυτή η κοπέλα πόσο πιο μπλεγμένη ακόμα είναι σε πράξεις ανηθικότητας και προσβολής οποιαδήποτε άλλης ανθρώπινης αξίας ....

    Ευτυχώς εισαι σε καλό δρόμο και άρχισες και διακρίνεις πράγματα ..

    είμαι σίγουρη ότι όταν διαβάσεις τα άρθρα της chaos που περιγράφει απλά και κατανοητά τι σημαίνει χειριστικος άνθρωπος θα βρεις πολλά χαρακτηριστικά κοινά με την κοπέλα ..
    Αλλά έστω και ένα να βρεις είναι ικανό μόλις το συνηδειτοποιησης ότι υπάρχει στο χαρακτήρα της να σε κάνει να απομακρυνθείς μίλια μακρυά ...
    Θέτεις πολλά θέματα Μαριλου και δεν είναι όλα ακριβώς έτσι. Αν οι περισσότεροι λένε τι Μ... Ήμουν αναγνωρίζουν το λάθος τους.

    Δεύτερον, δεν επέτρεψαν όπως λες σε αυτή την κοπέλα να εισβάλλει στη ζωή μου. Απλά ξεκινήσαμε μια γνωριμία που συνεχίστηκε στο ερωτικό κομμάτι και απέγινε σχέση. Όπως έγραψα για ένα διάστημα ήμασταν καλά. Επίσης όλοι κάνουμε λάθη, αν εμπιστευτούμε η πιστέψουμε σε ανθρώπους που δεν έπρεπε. Κι εσύ αν σκεφτείς σίγουρα θα έχεις κάνει τέτοιο λάθος. Έτσι νομίζω τουλάχιστον. Όχι απαραίτητα σε ερωτικό επίπεδο, μπορεί σε φιλικό, επαγγελματικό κτλ

    Επίσης στο έχω ξαναγράψει παραπάνω νομίζω η σε εσένα η στη Σόνια, στη ζωή μας κάποιες φορές υπάρχουν και γκρίζες ζώνες. Δυστυχώς. Κάποιες φορές κινούμαστε σε αυτές τις γκρίζες ζώνες και δείχνουμε ανεκτικότητα σε ανθρώπους που δεν πρέπει. Αυτό το παθαίνουν και άνθρωποι πολύ μεγαλύτερης ηλικίας και πολύ πιο ψημένοι στη ζωή από εμένα η εμάς (δεν γνωριζω ακριβώς την ηλικία σου). Αυτό επομένως δείχνει ότι δεν είναι τόσο σωστή η απόδοση των ευθυνών που κανείς. Κάποιες φορές μας χειρίζονται και μας ξεγελανε οι άνθρωποι και για πολλούς λόγους εμείς δείχνουμε μια ανεκτικότητα. Δεν μπορούμε να χτυπάμε συνέχεια τη γροθιά στο μαχαίρι.

  13. #208
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Με συνγχωρεις αλλά οι πιο πολύ στην ίδια φράση καταλήγουν.Τι μ@λ@κ@ς ήμουν ,πως έπεσα εγώ σε τέτοια παγίδα και πολλά πολλά άλλα...

    Ξέρεις εγώ αυτό που λέω πλέον σήμερα ότι άνθρωποι που επιτρέπουν να τους φέρονται έτσι τέτοια άτομα έχουν και αυτοί θέματα ..

    Συγνώμη αν θηγεσαι αλλά πραγματικά ,όταν επιτρέπεις να εισβάλουν στην ζωή σου άνθρωποι που δεν σέβονται τα θέλω σου ,παίζουν με την νοημοσύνη σου ,την ευαισθισια σου και το κυριότερο σε χρησημοποιουν για το δικό τους καλό φταις 60% εσύ και 40%αυτοι για το αν εξελιχθεί λάθος όλο αυτό ..

    Γιατί πολύ απλά ένας άνθρωπος που πατά γερά στα πόδια του και τηρεί τα όρια που έχει μάθει να βάζει σε όλους και όλα στην ζωή του ,προσπαθεί μια άντε δύο το πολύ ,την τρίτη φεύγει και μάλιστα φεύγει με τέτοιο τρόπο που δείχνει στον άλλον ότι δεν επιτρέπει σε κανέναν και τίποτα να παίζει με τον ίδιο ...


    Τώρα όσο αφορά τους δικούς της τι να πω βρε φίλε μου?
    Τριάντα χρόνων είναι η κοπέλα ,πόσο να επέμβουν στην ζωή της ?Τι είναι το κοριτσάκι στην εφηβεία να το κατσαδιασουν και να του δείξουν ότι αυτό που κάνει είναι ανήθικο?
    Εγώ αν ήμουν η μητέρα της να σου πω την αλήθεια πιο πολύ θα προβληματιζομουν όλα αυτά τα χρόνια γιατί το παιδί μου εμφανίζει τέτοιες συμπεριφορές ,μπαίνει σε σχέσεις που του ασκούν βία και όλα αυτά και θα το έσερναν στην κυριολεξία στον ψυχολόγο ...
    Τώρα αν έμπλεκε με ένα παντρεμένο εντάξει η πρώτη ήταν ή η τελευταία ...και στο κάτω κάτω η γυναίκα με ποια λογική πήγε στους γονείς της?Τον άντρα της να μαζέψει και να καθήσουν σαν ζευγάρι να τα βρουν οι δυο τους ..
    Αν και με αυτό που μου λες πάει και αλλού το δικό μου μυαλό ..Μήπως η κοπέλα έχει δημιουργήσει τόσο χοντρό πρόβλημα στο γάμο του και όλα αυτά τα δήθεν ότι είναι στα χωρίσματα και ότι άλλο παραμύθι σου λέει είναι απλά ένα ακόμα κολπακι να καλύψει την όλη ανηθικότητα της ?
    Η κίνηση αυτής της γυναίκας πάντως δεν δείχνει άνθρωπο που είναι στα χωρίσματα και δεν την ενδιαφέρει το σπίτι της ..Μάλλον για να φτάσει σε τέτοιο σημείο απελπισμένη θα είναι γιατί βλέπει κάποια πράγματα ...
    Ξέρεις μήπως αν παίχτηκαν χοντρά σκηνικά με πρωταγωνιστή την δικιά σου?

    Δεν ξέρω βρε συ πολύ περίεργες καταστάσεις ..Δηλαδή αυτή η κοπέλα πόσο πιο μπλεγμένη ακόμα είναι σε πράξεις ανηθικότητας και προσβολής οποιαδήποτε άλλης ανθρώπινης αξίας ....

    Ευτυχώς εισαι σε καλό δρόμο και άρχισες και διακρίνεις πράγματα ..

    είμαι σίγουρη ότι όταν διαβάσεις τα άρθρα της chaos που περιγράφει απλά και κατανοητά τι σημαίνει χειριστικος άνθρωπος θα βρεις πολλά χαρακτηριστικά κοινά με την κοπέλα ..
    Αλλά έστω και ένα να βρεις είναι ικανό μόλις το συνηδειτοποιησης ότι υπάρχει στο χαρακτήρα της να σε κάνει να απομακρυνθείς μίλια μακρυά ...
    Η μητέρα της δεν ξέρει κάτι για την όλη φάση. Μόνο ο πατέρας τηςκαι η μία αδελφή της. Κοίτα δεν νομίζω ότι θα έκανε κάτι με παντρεμένο αν όντως δεν ήταν στα χωρίσματα. Αυτό που ξέρω είναι ότι της είχε πει ο άλλος ότι είναι σε διάσταση, απλά προέβαλλε κάποιες δικαιολογίες ότι μένει παντρεμένος με τη γυναίκα του για τα παιδιά που είναι στην εφηβεία. Αλλα ο γιος του κοντεύει να ενηλικιωθεί τώρα. 17 είναι σίγουρα δηλαδή.

    Το ότι πήγε κι έπιασε τους δικούς της και τους έβριζε μπορεί να το έκανε εκβιαστικά η άλλη για να της προκαλέσουν πρόβλημα και να τον αφήσει ξέρω γω. Η δικιά μου πάντως μου έλεγε ότι η γυναίκα του τον ξαναθελει πίσω τον άλλο κι εκεινος δεν τη θέλει. Κάτι τέτοια κουλά. Κοίτα η όλη φάση της με τον άλλο Κούλη ήταν αλλά τεσπα

    Χοντρά σκηνικά δεν μου είχε πει ότι παίχτηκαν. Μόνο αυτό που έπιασε η σύζυγος τους δικούς της και έβριζε και ότι της έστειλε στο ινστα και την έβριζε την ίδια. Μου το έδειξε αυτό το μήνυμα και ήταν αηδιαστικό όντως. Όχι για την παντρεμένη, για την δικιά μου.

    Τώρα αν μου έχει πει τόσα ψέματα για αυτό και όντως δεν είχε θέμα ο γάμος του άλλουνου... τι να πω...

  14. #209
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Την επέτρεψες να εισβάλει αλλά το κυριότερο της έδειξες ότι μπορεί να σε χειρίζεται όπως θέλει.
    Ξέρεις γιατι το λέω αυτό?
    Γιατί εντάξει ,γνωριστήκατε και είσασταν μαζί .Οκ ! ήταν κοινή η απόφαση ,αλλά το γεγονός ότι παρέμεινε στην ζωή σου μετά από όλα αυτά που μάθαινες και σου έκανε, ήταν δική σου απόφαση .Εσύ της το επέτρεψες, την δεχοσουν ,αυτό εννοώ ..Φυσικά και εγώ και όλοι μας κάνουμε λαθοι.Δεν υπάρχει άνθρωπος ακόμα και εδώ μέσα που δεν έχει κάνει λάθος επιλογές .Το θέμα είναι όμως πως αντιδράει ο καθένας μας .
    Άλλος με το που αντιλαμβάνεται τι παίζει γίνεται λούης κατευθείαν ,άλλος δίνει ευκαιρίες στον άλλον και προσπαθεί να τον βοηθήσεις και άλλος πέφτει με τα μούτρα και όσα και να του κάνει δεν έχει την δύναμη να τον παρατήσει και να φύγει.
    Εκεί είναι η διαφορά με τους υπόλοιπους ..όλοι μας μπορεί να έχουμε παρόμοιες εμπειρίες είτε φιλικές είτε συναισθηματικές αλλά ο καθένας αντιδράει τελείως διαφορετικά .....

    Δεν παίζει καθοριστικό ρολο η ηλικία να το ξέρεις .
    Συμφωνώ ότι όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος αποκτώντας περισσότερες εμπειρίες μπορεί να διαχειριστή καταστάσεις πιο ώριμα αλλά όταν ένας άνθρωπος δεν έχει παρόμοιες εμπειρίες ποτέ στην ζωή του ,όσο χρόνων και να είναι μπορεί άνετα να την πατήσει..
    Και σου μιλάω για εμένα ..40 χρόνων είμαι δεν είμαι παιδάκι και ξέρω πολύ καλά τι μου γίνεται και που πατάω και που βρίσκομαι ..
    Όταν την πάτησα όμως δεν ήμουν καλά ψυχολογικά ,ήμουν στον δικό μου λαβύρινθο και ειλικρινά όταν μου έλεγαν ότι μέχρι να συνηθίσεις την θεραπεία θα περάσεις από πολλά στάδια δεν το πίστευα...
    Εκτός αυτού ποτέ μα ποτέ στην ζωή μου δεν είχα συναντήσει τέτοιου είδους χαρακτήρα ...
    Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι μπορεί ένας άνθρωπος να εκμεταλλευτεί την βοήθεια που πας να του προσφέρεις με όλη σου την καρδιά, να κρύβει τέτοια ψυχικά νοσηρα θέματα ...
    Πραγματικά το θεωρω τύχη να το πω ,ευλογία να το πω ,που στην κανονική μου ζωή δεν υπάρχει όχι δείγμα αλλά ίχνος τέτοιων χαρακτήρων ...
    Εκεί την πάτησα εγώ φίλε μου ,αλλά όταν άρχισα να σκέφτομαι δύο και τρεις φορές κάποιες συμπεριφορές που δεν είχαν λογική ,που αν διάβασες το άρθρο της chaos μου εσκαγαν μια προς μια μπροστά στα μάτια μου όλες αυτές οι άρρωστες συμπεριφορές ,τότε ξύπνησα να το πω απλά ..
    Και όσο εγώ ξυπνουσα και άρχισα να αντιδρώ όπως θα αντιδρούσε κάθε νοήμων άνθρωπος τόσο έβγαιναν αληθινά στοιχεία του χαρακτήρα του ...
    Ειδικά όταν ήρθε και η επιβεβαίωση από ένα ακόμα άτομο που ήξερε και αυτό παρά πολλά....Για αυτό σου είπα αν συναντηθείς με το παντρεμένο είμαι σίγουρη ότι θα βρείτε πολλές κοινές αντιδράσεις της και στους δύο ..
    Εκεί πλέον έκανα καταμερισμό ευθυνών ..Γιατί παρόλο τόσο καιρό καταλαβαινα πολλά και έδινα ευκαιρίες για μια ντρομπρα και αντρικά εξήγηση,πάλι όμως ήμουν επιφυλακτική ότι μπορεί να είμαι λάθος ..είναι αυτό που λένε, καλα τι άλλο θέλεις να το δεις με τα μάτια σου για να πειστεί ς?
    Ε ναι εγώ έτσι είμαι ,δεν θέλω να αδικο κανέναν ,ακόμα και τέτοιους ανθρώπους ...
    Εκεί λοιπόν οχι μόνο ανελαβα τις δικές μου ευθύνες αλλά τον υποχρέωσα να αναλάβει και τις δικές τους ..Όχι εύκολα μπορώ να πω αλλά στην τελική δεν είχε άλλη επιλογή βέβαια παραδέχτηκε ποιος ήταν ο πραγματικά άρρωστος στην όλη υπόθεση ...
    Όχι εγώ φυσικά όπως θέλουν να σε παρουσιάζουν όλοι αυτοί οι χαρακτήρες ...

    εκεί φίλε μου εκτός ότι έρχεται η ηθική σου ικανοποίηση καταλαβαίνεις ότι μόνο όταν φέρνεις τον άλλο αντιμέτωπο με τις πραγματικές ευθύνες των πράξεών του μπορείς να καταλάβεις τι άνθρωπος είναι .

    Εκεί ελπίζεις ότι αν και δεν σε ενδιαφέρει πλέον ότι δεν θα ξαναπροσπαθήσει να σε χειριστεί όπως έκανε τόσο καιρό ...

    Αυτό θέλω να κάνεις για να καταλάβεις επιτέλους κατά πόσο αυτός ο άνθρωπος σε χειρίζεται ή όντως έχει πολύ χοντρό θέμα και υπάρχει μια πιθανότητα να θέλει να αλλάξει με εσένα κοντά της ...

    Την έχεις φέρει ποτέ σε σημείο που να της πεις φταις εσύ?
    Φταις για αυτό και για αυτό γιατί εσύ η ίδια πας και μπλεκεις σε τέτοιες καταστασεις ..Γιατί μου κλαίγεσαι και δεν φεύγεις από όλο αυτό?
    Γιατί να έρχεσαι εσύ και να δικαιολογείς τα αδικαιολόγητα ?

    Συμφωνώ ότι θηγω πολλά θέματα .
    Θέματα όμως που έπρεπε να σε προβληματίζουν εσένα πρωτίστως ..
    Έφτασες πλέον σε ένα σημείο που κάθε τι που σου λέει , πρέπει να το σκέφτεσαι δύο και τρεις φορές αν είναι αλήθεια ή αν στέκει βρε παιδί μου και όχι να ψάχνεις να βρεις δικαιολογίες μέσα από τα λόγια της που ξέρεις πολύ καλά πλέον πως είναι άκρως χειριστικα και με απώτερο στοχευμένο σκοπό ....


    Τώρα για τον παντρεμένο ,αυτό που θα σου πω είναι ότι δεν υπάρχει γυναίκα ή άντρας αυτή την στιγμή που να έχει αξιοπρέπεια και σέβεται τους γύρους του και να συνεχίζει να είναι με παντρεμένο-παντρεμενη ...να βλέπει ότι έστω ένας από τους δύο κάνει προσπάθειες επανασύνδεσης και αυτός -η να συνεχίζει να είναι μαζί του...

    Σηκώνεσαι και φεύγεις έτσι απλά ...βλέπεις μια γυναίκα να παλεύει για το σπίτι της εσύ τι κάνεις?
    Κάθεσαι και χαίρεσαι γιατί ο άντρας της είναι μαζί σου ?

    Στο κάτω κάτω αν δεν ήθελε και αυτός θα έφευγε ..μένει όμως γιατί βολεύεται ..
    Την χρησημοποιει και ίδιος με την σειρά του ..

    Που είναι ο σεβασμός στον ίδιο της τον ευατο καταρχήν?

    Δεν θέλω να σου γράφω και να νομίζεις ότι σου κουνάω το δάκτυλο ,θέλω να σε φέρνω αντιμέτωπο με τις λογικές σκέψεις χωρίς όμως να προσπαθείς να μου την δικαιολογείς ..
    Δεν θέλω να την δικαιολογείς γιατί δεν μου είναι κάτι αυτός ο άνθρωπος ..
    Αν όντως έβλεπα εγώ τουλάχιστον οτιδήποτε που να έδειχνε ότι Παρ όλο ότι έχει κάνει ,ότι έχει περάσει, δείχνει ότι προσπαθεί να αλλάξει θα στο έλεγα και θα της το αναγνώριζα και θα ήμουν και μαζί σου !
    Όλοι οι άνθρωποι έχουν δικαίωμα να αλλάξουν κάποια στιγμή ..Το θέμα είναι να το κάνουν συνειδητά και επειδη καταλαβαίνουν ότι έχουν χοντρά θέματα ..Εδώ δυστηχως δεν βλέπω κάτι τέτοιο ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #210
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Φίλε θα σου δώσω μία συμβουλή που μου έδωσε η πρώην μου και χωρίσαμε πριν από λίγες μέρες μετά από χρόνια συμβίωσης. Ο χρόνος είναι το πολυτιμότερο αγαθό στην ζωή ενός ανθρώπου και πρέπει πάντα να κοιτάμε το σήμερα και το αύριο ποτέ το χθες. Τώρα όσο καιρό θα ασχολείσαι με αυτή τόσο ο χρόνος θα περνά ανεκμετάλλευτος και είναι κρίμα για εσένα να αναλώνεσαι σε κάτι που δεν αξίζει να ασχολείσαι ούτε γιατί είπε αυτά που είπε, ούτε γιατί έκανε αυτά που έκανε. Δεν ξέρω αν θα βρεις αυτό που θες στην επόμενη, εγώ προσωπικά δεν μου αρέσει να ζω ελπίζοντας το θεωρώ ανούσιο, η ζωή θα δείξει για να δείξει όμως θα πρέπει να δούμε το αύριο και όχι το χθες.

    Αυτά, χρόνια μας πολλά και περαστικά μας!

Page 14 of 18 FirstFirst ... 41213141516 ... LastLast

Similar Threads

  1. μπερδεμένη κατάσταση
    By lemonpie13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 01-02-2015, 00:04
  2. μπερδεμένη κατάσταση
    By marili in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 26-03-2012, 21:57
  3. Μπερδεμενη...κατασταση!
    By ΕΛΙΝΑ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 18-10-2011, 14:10
  4. Θελω ακομα να πεθανει..
    By Emmanouil in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 08-03-2010, 17:18
  5. την θελω ακομα
    By harrisxr650 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 18-09-2006, 17:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •