Μπερδεμένη κατάσταση, την πλήγωσα, την θέλω ακομα - Page 18
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 18 of 18 FirstFirst ... 8161718
Results 256 to 266 of 266
  1. #256
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Υπάρχουν και οι σωματικές ασθένειες και οι ψυχικές. Ό,τι δυσκολεύει την καθημερινότητα κάποιου σε σημείο δυσλειτουργίας είναι πρόβλημα προς αντιμετώπιση. Όσον αφορά με τον θεματοθέτη, εγώ αυτό έχω καταλάβει από όσα είχε πει. Τώρα το τι ορίζει σαν ψέμα ο καθένας εξαρτάται πάλι από τα στάνταρ που έχει θέσει. Τέλος, το τι είναι φως ή σκοτάδι έχει να κάνει με το τι θέλει ο καθένας. Πάντως μου δίνεις την εντύπωση πως αυτά που γράφονται εδώ στα έχουν πει και δικοί σου άνθρωποι για αυτό είσαι ως ένα βαθμό επιθετικός/αρνητικός ή όπως θες να το πεις.

  2. #257
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Πάντως δεν φαίνεσαι πως είσαι σε φάση να δεχτείς και την αντίθετη γνώμη από αυτή που πιστεύεις, μάλλον είσαι συναισθηματικά μπερδεμένος. Ωστόσο δεν διατίθεμαι να σου αλλάξω την γνώμη. Σέβομαι αυτό που λες, καλή συνέχεια.

  3. #258
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Τέλος, στην ψυχοθεραπεία δεν σου λύνει ο ψυχολόγος το πρόβλημά σου, άρα είτε είναι μέσα στον χώρο είτε έξω μικρή σημασία έχει. Άλλο είναι το νόημά της.

  4. #259
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Υπάρχουν και οι σωματικές ασθένειες και οι ψυχικές. Ό,τι δυσκολεύει την καθημερινότητα κάποιου σε σημείο δυσλειτουργίας είναι πρόβλημα προς αντιμετώπιση. Όσον αφορά με τον θεματοθέτη, εγώ αυτό έχω καταλάβει από όσα είχε πει. Τώρα το τι ορίζει σαν ψέμα ο καθένας εξαρτάται πάλι από τα στάνταρ που έχει θέσει. Τέλος, το τι είναι φως ή σκοτάδι έχει να κάνει με το τι θέλει ο καθένας. Πάντως μου δίνεις την εντύπωση πως αυτά που γράφονται εδώ στα έχουν πει και δικοί σου άνθρωποι για αυτό είσαι ως ένα βαθμό επιθετικός/αρνητικός ή όπως θες να το πεις.
    Νομίζω ότι ο κατ εξοχήν αρμόδιος να απαντήσει για το αν είναι δυσλειτουργικος στην καθημερινότητα του είναι ο θεματοθετης. Ο οποίος όμως απ ότι κατάλαβα δεν μπαίνει πια στο φόρουμ. Επίσης είχες μιλήσει με τον θεματοθετης κι εσύ? Γιατί νομίζω είχες γράψει ότι διάβασες μόνο το πρώτο ποστ του ενώ στη συνέχεια είχε πει περισσότερα.

    Όντως κάποιοι δικοί μου μου τα έχουν πει αυτά που γράφονται εδώ. Άλλοι πάλι μου είπαν προχώρα και μην ακούς κανένα. Και αυτό έκανα αλλά δεν...

    Εκείνο που με εντυπωσιάζει είναι πως τόσο εσύ όσο και η μαριλου πιο πάνω καταφέρατε να κρίνετε από λίγα λόγια την προσωπικότητα ενός ανθρώπου. Μήπως το κρινατε λίγο βιαστικά το θέμα? Και φυσικά μιλάω για το κορίτσι του τς που το κρινατε ως τοξικό άνθρωπο χωρίς να ξέρετε τι ακριβώς κάνει στην προσωπική καθημερινή της ζωη

  5. #260
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Η αλήθεια είναι πως έχω μιλήσει κι εγώ με τον θεματοθέτη, δεν θα ήθελα να μπω σε λεπτομέρειες όμως. Ήταν λαλήστατος μάλλον. Χαχα

  6. #261
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Η αλήθεια είναι πως έχω μιλήσει κι εγώ με τον θεματοθέτη, δεν θα ήθελα να μπω σε λεπτομέρειες όμως. Ήταν λαλήστατος μάλλον. Χαχα
    Εντάξει, αν είχατε μιλήσει κι εσείς τότε ίσως έχουν ειπωθεί πράγματα που μπορούν να οδηγήσουν σε κάποια συμπεράσματα παραπάνω. Ωστόσο με εντυπωσιάζει το ποσό γρήγορα κρίνετε ανθρώπους τόσο για το κορίτσι του θεματοθετη όσο και για το δικό μου αποκαλώντας τες τοξικους ανθρώπους κτλ. Πόσο εύστοχο είναι ακτι τέτοιο για ανθρώπους που ούτε καν γνωρίζουμε? Επίσης ο τς δεν είδε στο κορίτσι κάποια πράγματα που τον κράτησαν σε αυτήν? Ειδικά όπως είπε αφού έβγαινε και με άλλη κοπέλα αμέσως μετά? Δεν ξέρω αν προχώρησε και αν το ξαναέκανα η αν πλήγωσε άλλες κοπέλες βέβαια.

  7. #262
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    14
    Επίσης @end of an Era δεν μου απάντησες σε αυτά που είπα για την ψυχοθεραπεία. Διάλογο κάνουμε και εννοείται συζητάμε όλες τις αποψεις για όλα τα ζητήματα. Επίσης δεν ισχύει αυτό που λες ότι δεν θέλω να ακούσω τι μου λένε οι άλλοι. Αν δεν ήθελα δεν θα ήμουν εδώ.

    Εσύ δεν έχεις εμπιστευτεί ποτέ κάποιον άνθρωπο και τελικά να αποδειχθεί λάθος? Η να αποδειχθεί ότι λέει ψέματα? Τόσο σε ερωτικά όσο και σε φιλικά πλαισια

  8. #263
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Πατώντας το προφίλ του θεματοθέτη φαίνεται πότε μπήκε τελευταία φορά, κάπου στις αρχές του μήνα γράφει. Επομένως, μπαίνει που και που υποθέτω. Άρα θα σου απαντήσει εκείνος κάποια στιγμή. Είναι λίγο άβολο να μιλάμε για κάτι που αφορά έναν τρίτο όταν αυτός δεν είναι παρών με οποιονδήποτε τρόπο.
    Την δική σου κοπέλα δεν την έκρινα. Βασικά καμία δεν έκρινα. Επειδή μια σχέση μπορεί να είναι τοξική, δεν σημαίνει πως το ίδιο άτομο δεν μπορεί να ταιριάξει με υγιή τρόπο με κάποιον άλλον.
    Ο ψυχοθεραπευτής δεν είναι για να σου πει αν σε καταλαβαίνει ή να σου συμπαρασταθεί, λειτουργεί αλλιώς η υπόθεση αυτή. Επομένως δεν χρειάζεται να έχει βρεθεί στην ίδια φάση. Έτσι όπως το πας εσένα μπορεί να σε συμβουλεύσει μόνο όσοι είχαν ερωτική σχέση με άτομο που είχε παράλληλη σχέση με παντρεμένο/η. Περιορίζεις κάπως το κοινό που μπορεί να σε συμβουλεύσει.
    Χμ, κοίτα, έχω εμπιστευτεί άτομα που μπορεί να ήταν λάθος, ωστόσο τίποτα τόσο σημαντικό που να μην μπορώ να το ξεπεράσω. Στην παρούσα φάση ειδικά που είμαι όσο και λάθος να ήταν ή αν είχαν ειπωθεί ψέματα, είμαι σε μια κατάσταση που θα μπορούσα να το ξεπεράσω και να προχωρήσω.

  9. #264
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    14
    Έχεις δίκιο ότι μόνο ο τς μπορεί να απαντήσει σε αυτά τα ερωτήματα. Και όντως είναι άβολο να πεις δημοσίως κάτι που είπατε προσωπικά.
    Μπα δεν νομίζω να ξανά ασχοληθεί με το θέμα. Και καλά θα κάνει. Νομίζω από αλλά ποστ του ότι είναι μια χαρά παιδί. Επομένως η θα προχώρησε με κάποια άλλη η θα γύρισε στο κορίτσι του. Κάτι δηλαδή που θα ήθελα κι εγώ να συμβεί πολύ και σε εμενα.

    Πως ακριβώς λειτουργεί η ψυχοθεραπεία επομένως? Απ ότι καταλαβαίνω κάνεις? Πιστεύεις ότι θα βοηθήσει σε περιπτώσεις όπως η δική μου και του θεματοθετη?

    Νομίζω όλοι μπορείτε να με συμβουλεύετε. Απλά με ξενίζει λίγο ο τρόπος που βάζετε χαρακτηρισμό σε ανθρώπους χωρίς να ξέρετε το παρελθόν τους ειδικά. Για το κορίτσι του τς για παράδειγμα που απ ότι είπε είχε περάσει πολύ δύσκολα με προηγούμενες σχέσεις βάλατε πολύ εύκολα ταμπέλα.

  10. #265
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Η ψυχοθεραπεία στοχεύει στο να βελτιώσεις τον εαυτό σου και τις αντιδράσεις σου στα γεγονότα. Σημασία είναι να έχουμε μια καλή σχέση με τον εαυτό μας και να προχωράει η ζωή με βάση όσα θέλουμε από εμάς. Άλλος μπορεί να θέλει την ηρεμία, άλλος την δράση κοκ.

  11. #266
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by Rtl View Post
    Έχεις δίκιο ότι μόνο ο τς μπορεί να απαντήσει σε αυτά τα ερωτήματα. Και όντως είναι άβολο να πεις δημοσίως κάτι που είπατε προσωπικά.
    Μπα δεν νομίζω να ξανά ασχοληθεί με το θέμα. Και καλά θα κάνει. Νομίζω από αλλά ποστ του ότι είναι μια χαρά παιδί. Επομένως η θα προχώρησε με κάποια άλλη η θα γύρισε στο κορίτσι του. Κάτι δηλαδή που θα ήθελα κι εγώ να συμβεί πολύ και σε εμενα.

    Πως ακριβώς λειτουργεί η ψυχοθεραπεία επομένως? Απ ότι καταλαβαίνω κάνεις? Πιστεύεις ότι θα βοηθήσει σε περιπτώσεις όπως η δική μου και του θεματοθετη?

    Νομίζω όλοι μπορείτε να με συμβουλεύετε. Απλά με ξενίζει λίγο ο τρόπος που βάζετε χαρακτηρισμό σε ανθρώπους χωρίς να ξέρετε το παρελθόν τους ειδικά. Για το κορίτσι του τς για παράδειγμα που απ ότι είπε είχε περάσει πολύ δύσκολα με προηγούμενες σχέσεις βάλατε πολύ εύκολα ταμπέλα.
    Ποιος σου είπε ότι χαρακτηρίζουμε τους ανθρώπους ?
    Τις εκάστοτε πράξεις χαρακτηρίζεις ..

    Αν μια φορά στην ζωή σου έχει τύχει να περάσεις από μια σχέση που δεν είναι και η καλύτερη ,αυτό δεν σε χαρακτηρίζει αυτόματα και σαν προσωπικότητα ..

    Γενικά έχεις μια τελείως λάθος πλευρά που βλέπεις τα πράγματα και γενικά έχεις βάλει σε κουτάκια στο μυαλό σου κάποιες συμπεριφορές και είσαι μόνο εκεί...

    Σε ένα άτομο δεν βλέπεις μια και μόνο συμπεριφορά του ,βλέπεις το σύνολο και από εκεί και πέρα μπορείς να πεις τι χαρακτήρας είναι αυτός ..

    Στο συγκεκριμένο θέμα κανένας δεν χαρακτήρισε ούτε τον θεματοθετη σαν προσωπικότητα ούτε την κοπέλα ..
    Μιλάμε για μια πολύ συγκεκριμένη φάση της ζωής του ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 18 of 18 FirstFirst ... 8161718

Similar Threads

  1. μπερδεμένη κατάσταση
    By lemonpie13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 31-01-2015, 23:04
  2. μπερδεμένη κατάσταση
    By marili in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 26-03-2012, 20:57
  3. Μπερδεμενη...κατασταση!
    By ΕΛΙΝΑ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 18-10-2011, 13:10
  4. Θελω ακομα να πεθανει..
    By Emmanouil in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 08-03-2010, 16:18
  5. την θελω ακομα
    By harrisxr650 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 18-09-2006, 16:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •