Δεν αντέχω άλλο!!! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 93
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post


    Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι άσκοπο να συγκρίνουμε τα προβλήματα μας, ο καθένας έχει το δικό του σταυρό...
    Αγαπητη Κυκνε ,καταλαβα μετα οτι το ποστ μου ηταν αγενες , ιδιως προς την Elenia 781 που εχει αρρωστους τους γονεις της ( σορυ Elenia ) , η marilou θα καταλαβει νομιζω οτι δεν εχω κακες προθεσεις , εχει η ιδια τις καλυτερες , αλλα εχω κι εγω στγιμες που πραματικα ειμαι πολυ χαλια , ισως δεν το γραφω καπου , και δεν θελω να κουραζω τους αλλους με το ναναλυω τα προβληματα μου ............το δικο σου ηταν απλα ενα ξεσπασμα , αλλα οταν εισαι σκ...τα , ολα σου φαινονται σκ...τα , το 1ο ποιντ μου ηταν αφου τα καταφερε ο Στιβεν Χωκινγκς με τοσες αναπηριες να διαπρεψει , μηπως ειναι θεμα προσπαθειας ?..... βεβαια , τα γραφω για να τα διαβαζω κι εγω , μπας και ταρακουνηθω ..... το 2ο ποιντ μου ειναι οπως σωστα επισημαινεις ειναι οτι το προβλημα του καθενος φανταζει στα ματια του ως το μεγαλυτερο ..... το 3ο ποιντ ειναι οτι η ζωη ειναι παραξενη , υποφερουν ανθρωποι που δεν μπορω να καταλαβω γιατι τους αξιζει τετοια μεταχειριση απο την υπερτατη δυναμη ( ειμαι θρησκευομενος , οχι ομως θρησκοληπτος ) , εκει ειναι το σημειο που χανω την πιστη μου ωρες -ωρες .....οτι χειροτερο , να χασεις την πιστη σου ...
    Last edited by Macgyver; 14-12-2020 at 07:57.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by maragel View Post
    ..δεν ξέρεις ο άλλος τι ζόρι τραβάει κ του την Βαρέσε στα κέντρα αισθητικής..μπορεί να ήταν το μοναδικό ευχάριστο πράγμα στην ζωή της... ή να τις φταίνε άλλα πράγματα κ να ξεσπάει εκεί......με αυτή την λογική οι καταθλιπτικοί δεν έχουμε κάνα "σοβαρό" προβλημα, υπάρχουν όπως είπες κ ανάπηροι κτλ κτλ...εγώ καταλαβαίνω ότι κ εσύ με το post σου ξεσπας
    Σωστα αυτα που γραφεις , maragel , δεν γραφω ποτε προσβλητικα η ειρωνικα ποστ , αλλα χθες ημουν σε κακη κατασταση ....ειναι φρικτη ασθενεια η κτθλψη , αυτο εχω καταλαβει απο την κακη πολυχρονη εμπειρια μου , το 1999 πρωτοπηγα σε ψυχιατρο για κτθλψη ...........
    Last edited by Macgyver; 14-12-2020 at 07:59.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αγαπητη Κυκνε ,καταλαβα μετα οτι το ποστ μου ηταν αγενες , ιδιως προς την Elenia 781 που εχει αρρωστους τους γονεις της ( σορυ Elenia ) , η marilou θα καταλαβει νομιζω οτι δεν εχω κακες προθεσεις , εχει η ιδια τις καλυτερες , αλλα εχω κι εγω στγιμες που πραματικα ειμαι πολυ χαλια , ισως δεν το γραφω καπου , και δεν θελω να κουραζω τους αλλους με το ναναλυω τα προβληματα μου ............το δικο σου ηταν απλα ενα ξεσπασμα , αλλα οταν εισαι σκ...τα , ολα σου φαινονται σκ...τα , το 1ο ποιντ μου ηταν αφου τα καταφερε ο Στιβεν Χωκινγκς με τοσες αναπηριες να διαπρεψει , μηπως ειναι θεμα προσπαθειας ?..... βεβαια , τα γραφω για να τα διαβαζω κι εγω , μπας και ταρακουνηθω ..... το 2ο ποιντ μου ειναι οπως σωστα επισημαινεις ειναι οτι το προβλημα του καθενος φανταζει στα ματια του ως το μεγαλυτερο ..... το 3ο ποιντ ειναι οτι η ζωη ειναι παραξενη , υποφερουν ανθρωποι που δεν μπορω να καταλαβω γιατι τους αξιζει τετοια μεταχειριση απο την υπερτατη δυναμη ( ειμαι θρησκευομενος , οχι ομως θρησκοληπτος ) , εκει ειναι το σημειο που χανω την πιστη μου ωρες -ωρες .....οτι χειροτερο , να χασεις την πιστη σου ...
    Καλημέρα Macgyver, όπως βλέπεις κι εγώ ξύπνησα με τις κότες...

    Καταλαβαίνω γι' αυτό δεν διαμαρτυρήθηκα αλλά νιώθω πραγματικά κουρασμένη ψυχικά μ' αυτή την κατάσταση και δεν ξέρω τι να κάνω, έχω στερηθεί σχεδόν όλες τις διεξόδους μου, δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις...
    Κι εγώ αναρωτιέμαι μερικές φορές τι κακό έχω κάνει για ν' αξίζω τέτοια ταλαιπωρία... Πάντως προσπαθώ με όσες δυνάμεις έχω, πίστεψε με...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post


    Καταλαβαίνω γι' αυτό δεν διαμαρτυρήθηκα αλλά νιώθω πραγματικά κουρασμένη ψυχικά μ' αυτή την κατάσταση και δεν ξέρω τι να κάνω, έχω στερηθεί σχεδόν όλες τις διεξόδους μου, δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις...
    Κι εγώ αναρωτιέμαι μερικές φορές τι κακό έχω κάνει για ν' αξίζω τέτοια ταλαιπωρία... Πάντως προσπαθώ με όσες δυνάμεις έχω, πίστεψε με...
    Καλημερα και σε σενα κυκνε , σε καταλαβαινω πιστευω , ξερω τι σημαινει τα στερεισαι ολες τις διεξοδους σου , δεν το συγχεω με το να στερεισαι ολες τις εξοδους σου .......σε πιστευω αν κρινω κι απο μενα οτι προσπαθεις με ολες τις δυναμεις σου, κι εγω προσπαθω , αλλα ΔΕΝ μπορω ......λες και κατι με μπλοκαρει , υπερανω των δυναμεων μου ....

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Σωστα αυτα που γραφεις , maragel , δεν γραφω ποτε προσβλητικα η ειρωνικα ποστ , αλλα χθες ημουν σε κακη κατασταση ....ειναι φρικτη ασθενεια η κτθλψη , αυτο εχω καταλαβει απο την κακη πολυχρονη εμπειρια μου , το 1999 πρωτοπηγα σε ψυχιατρο για κτθλψη ...........
    Φαινόταν ότι ήσουν σε κακή ψυχολογία, μην αγχώνεσαι...όλοι τα έχουμε σκεφτεί αυτά που έγραψες...εγώ τουλάχιστον...αλλά,αρκετά ταλαιπωρημένος είναι ο εαυτός μας...μην τον βαράμε και άλλο λέγοντας τον αχάριστο!!υπομονή παιδιά !!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    Κύκνος,ελπίζω σήμερα να είναι καλύτερη μέρα! Κάθε φορά που νιώθεις ότι δεν αντέχεις να σκέφτεστε θα περάσει!!!σκέψου τι θα κάνεις μόλις γυρίσουμε στα φυσιολογικα

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by maragel View Post
    Φαινόταν ότι ήσουν σε κακή ψυχολογία, μην αγχώνεσαι...όλοι τα έχουμε σκεφτεί αυτά που έγραψες...εγώ τουλάχιστον...αλλά,αρκετά ταλαιπωρημένος είναι ο εαυτός μας...μην τον βαράμε και άλλο λέγοντας τον αχάριστο!!υπομονή παιδιά !!
    Καλο ειναι να υπαρχει αλληλοκατανοηση μεταξυ μελων, και να ξεχωριζουμε ποιος ειναι σε κακη ψυχολογικη κατασταση , και ποιος ειναι απλα κακοπροαιρετος ....

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Ακριβώς όπως τα λες είναι Μαριλού μου... Για τον καθένα είναι σημαντικό κάτι άλλο και (για να γελάσουμε και λίγο) ίσως να φαίνεται πολύ ασήμαντο σε κάποιους το ότι μιλάω κυριολεκτικά για τρίχες Εμένα όμως θα με έκανε να νιώσω καλύτερα αν μπορούσα ν' απαλλαγώ με τον τρόπο που συνηθίζω...

    Έχεις πολύ δίκιο στο ότι είναι ένα ξέσπασμα αλλά με βοηθάει πολύ να εκφράζω ότι με ενοχλεί όσο ασήμαντο κι αν φαίνεται... Δεν μπορώ να τα κρατάω μέσα μου...
    Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους μας !

    Σε ολους μας βοηθαει κυκνε μου πιστεψε με.Οτι μας βασανίζει να το μοιραζόμαστε ακομα και εδω μεσα ξέροντας πως απο πολλους θα παρεξηγηθουν αλλα σιγουρα δεν το κανουν σκοπιμα κάποιοι.
    Οσοι περασαν απο το σταδιο της καταθλιψης μπορει να καταλαβουν πως οι εναλλαγές που υπαρχουν οταν εισαι μεσα σε αυτη ειναι συχνες και εντονες .
    Οποτε την δεδομενη στιγμη που διαβαζει ενα μελος το ποστ σου μπορει να μην ειναι τοσο καλα και ο τροπος που θα αντιδραση να ειναι λιγάκι επιθετικος..
    Δεν περαζει ,ειπαμε καλη καρδια

    Το σιγουρο ειναι οτι απο εμας που γνωρίζουμε πλεον πανω κατω τις προθεσεις του καθενός δεν θα παραξεγηθεις απο ενα τετοιο ποστ εχοντας υποψην μας πλεον και το ιστορικο γραφης σου εδω μεσα και οχι μονο αυτο!

    Mac φυσικα δεν σε παρεξηγησα αν και οντως η απαντηση σου ηταν καπως επιθετικη .Αλλα επειδη ξερω την κατασταση που εισαι φυσικα και δεν θα σου απαντουσα οπως μπορει να απαντουσα σε καποιο αλλο μελος που θα ηξερα οτι η προθεση του θα ηταν καθαρα επιθετικη προς εμενα .
    Αλλωστε το βλεπεις οταν καποιος γραφει κατι με επιθετικο χαρακτηρα ή υπονοει κατι για εμενα κατευθειαν θα απαντησω ...δεν δινω πλεον σε κανεναν το περιθωριο για κατι τετοιο ειτε τους αρεσει ειτε οχι .....
    Αλλωστε επιβαιβεωνεται η προθεση τους οταν μετα την απαντηση μου ,αραζουν στην γωνίτσα τους και δεν απαντούν καν...

    Οχι οτι δεν εχεις δικιο σε αυτο που ειπες ,αλλα ο καθενας μας το προβληματα του το βλεπει διαφορετικα ..

    Δικαιολογημενα καποιος που διαβαζει θα πει ,τι μας λεει τώρα αυτη ,έκλεισε το γυμναστηριο και ειναι χαλια?Μας δουλευει?Εδω ανθρωποι χανονται ..
    Τι να παρεξηγησω ομως απο ενα ανθρωπο που δεν ξερει οτι το δικο μου γυμναστηριο ειναι η αιτια για να μην πονάω πλεον ..Οτι το μηχανημα που στερουμε αυτη την στιγμη ειναι αυτο που με ξαναεφερε στην αρχικη μου κατασταση μετα απο το χειρουργείου μου και εχει σταματησει τους πονους που είχα και πλεον ειμαι καλα και σωματικα και το κυριοτερο ψυχολογικα!
    Οτι ειναι η αιτια που κοιμαμαι και δεν ξυπναω επειδη ποναω ...

    Βλεπουμε λοιπον οτι την δεδομενη στιγμη για καποιον που ειναι κατι χαζο και αχρηστο π.χ. το γυμναστηριο για εμενα ειναι τροπος ζωης και φυσικα η μονη λυση που με κανει να ειμαι οπως και πριν...

    Οποτε σεβαστη και απολυτως κατανοητη οτι μια μπυρα ,ενα καφες ή η έλλειψη περιποιησεις μια γυναικας ειναι εξισου σημαντικη για την ευθραστει ψυχολογια του οποιοδηποτε ..

    "ΜΗ ΚΡΙΝΕΤΕ, ΙΝΑ ΜΗ ΚΡΙΘΗΤΕ..."

    Απλη αυτη η εντολή αλλα τοσο σοφή!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλο ειναι να υπαρχει αλληλοκατανοηση μεταξυ μελων, και να ξεχωριζουμε ποιος ειναι σε κακη ψυχολογικη κατασταση , και ποιος ειναι απλα κακοπροαιρετος ....
    Εννοείται,και ελπίζω να μην σε έκανα να νιώσεις άσχημα,ποιο πολύ για την κύκνο σου απάντησα!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by maragel View Post
    Εννοείται,και ελπίζω να μην σε έκανα να νιώσεις άσχημα,ποιο πολύ για την κύκνο σου απάντησα!
    Αισθανθηκα ασχημα , επειδη εγραψα κατι απρεπο......

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    marilou , οντως το ποστ μου ηταν καπως επιθετικο, αλλα οπως εγραψα , οταν εισαι σκ..τα , ολα σου φαινονται ακριβως ετσι ......
    μα κι μενα το γυμναστηριο ειναι τροπος ζωης αφου γυμναζομαι απο το 1986 , και ηταν η μονη μου ανακουφιση απ την κτθλψη ( οχι, δεν πηγαινα σε γυμναστηριο, δεν ειχα ουτε εχω καμμια διαθεση να παω , κτθλψη βλεπεις , ειχα ολα τα χρειαζουμενα μες το σπιτι μου ), αλλα τωρα παει κι αυτη, αφου πονανε πολυ η κλειδωσεις και των δυο ωμων, ουτε να σβησω με τον μαρκαδορο απ το ημερολογιο μου δεν μπορω , λογω πονου των ωμων , με αποτελειωσε η εγκεφαλιτιδα α, και δεν θυμαμαι καλα πραματα/ονοματα που εγιναν τα τελευταια 20 χρονια , ουτε μπορω να μαθω κατι , δλδ μια ξενη γλωσσα ( οχι οτι μενδιαφερει να μαθω , τιποτα δεν μενδιαφερει, παρα να συνελθω απ την κτθλψη ), η να διαβασω ενα βιβλιο , αφου εχασα μεγαλο μερος της βραχυπροθεσμης μνημη μου , η εγκεφαλιτιδα ειναι πολυ σοβαρη παθηση , ας ειναι αυτοανοση , αυτο δεν λεει κατι ......δλδ και ταξιδακι να θελω να παω , που δεν θελω , λογω κτθλψης , πρεπει ναχω γραμμενο σε χαρτακι τονομα του ξενοδοχειου που μενω , μηπως το ξεχασω .... .....oταν ημουν στο νοσοκομειο , δεν μπορουσα μεχρι και πηρα το εξιτηριο, να θυμηθω το ονομα του νοσοκομειου ( απλα το Υγεια ) , τοχα γραψει σενα χαρτακι.....οπως και τονομα του γιατρου μου ......το χειροτερο ειναι οτι αναγκαστηκα να μετακομισω στους γονεις μου , τους τελευταιους 4,5 μηνες εχω βγει με την μανα μου μονο 4 φορες , κι αυτο για να παω στον γιατρο μου , αλλα ειναι ο 94χρονος πατερας μου πολυ νευρικος , μη συννεοησιμος , κι η 85 χρονη μανα μου , που την ευχαριστω γιατι ηταν καθημερινως στο νοσοκομειο , ο πατερας μου δεν ηρθε ουτε μια φορα , αλλα η μανα μου οτι και να της πω , θα μου πει κατι για θρησκεια ( μηπως ο Κυριος θελει να παρεις το σωμα Του ?) , δλδ. εξτρα σπασιμο νευρων ...
    παραυτα ,θα επαναλαβω οτι τα προβληματα μου ειναι μηδαμινα , μπροστα στην 24χρονη που ειναι καθηλωμενη σενα αναπηρικο καροτσακι.....

    να επισημανω οτι η κτθλψη μονη της καπως ειναι ανεκτη, ας πουμε , αναγκαστικα μαθαινεις να ζεις με αυτην , οσο η 24χρονη μαθαινει να ζει σε καροτσακι, αυτη ξερει μονο ........ αλλα κτθλψη +εγκεφαλιτιδα δεν ειναι ανεκτη ....
    Last edited by Macgyver; 14-12-2020 at 15:48.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αισθανθηκα ασχημα , επειδη εγραψα κατι απρεπο......
    Να μην αισθάνεσαι, ανθρώποι είμαστε...κακές προθέσεις δεν είχες,καταλάβαμε,πιστεύω όλοι,πως το έγραψες...μήπως είσαι κ εσύ ενοχικός; Είμαι κ εγώ...δεν ξέρω αν είναι σύμπτωμα ή θέμα χαρακτηρα

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by maragel View Post
    Να μην αισθάνεσαι, ανθρώποι είμαστε...κακές προθέσεις δεν είχες,καταλάβαμε,πιστεύω όλοι,πως το έγραψες...μήπως είσαι κ εσύ ενοχικός; Είμαι κ εγώ...δεν ξέρω αν είναι σύμπτωμα ή θέμα χαρακτηρα
    Οχι , ενοχικος δεν ειμαι, εχω ομως ενα τρομερο αγχος , μετα την εγκεφαλιτιδα ...... μου κολλανε εμμονες ιδεες , ουτε ΙΔΨ εχω ....δεν ξερω αν ειναι θεμα χαρακτηρα η συμπτωμα το ενοχικος ......σαν συμπτωμα μου ακουγεται, μην λεω και μπουρδες ομως ....

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλημερα και σε σενα κυκνε , σε καταλαβαινω πιστευω , ξερω τι σημαινει τα στερεισαι ολες τις διεξοδους σου , δεν το συγχεω με το να στερεισαι ολες τις εξοδους σου .......σε πιστευω αν κρινω κι απο μενα οτι προσπαθεις με ολες τις δυναμεις σου, κι εγω προσπαθω , αλλα ΔΕΝ μπορω ......λες και κατι με μπλοκαρει , υπερανω των δυναμεων μου ....
    Εμένα ως ένα βαθμό με βοηθάνε τα φάρμακα... Χωρίς αυτά νομίζω πως δεν θα τα κατάφερνα καθόλου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by maragel View Post
    Κύκνος,ελπίζω σήμερα να είναι καλύτερη μέρα! Κάθε φορά που νιώθεις ότι δεν αντέχεις να σκέφτεστε θα περάσει!!!σκέψου τι θα κάνεις μόλις γυρίσουμε στα φυσιολογικα
    Πάνω κάτω στα ίδια είμαι αλλά προσπαθώ να κάνω κουράγιο... Μόλις γυρίσουμε στα φυσιολογικά θα βγω για ψώνια...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν αντέχω άλλο
    By Incomplete in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-08-2017, 02:18
  2. Δεν αντέχω άλλο!
    By Χριπ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 17-05-2017, 20:56
  3. δεν με αντεχω αλλο..
    By νιφάδα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 64
    Last Post: 07-01-2012, 13:58
  4. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!!!
    By AGXOS-NIKI in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 03-01-2012, 23:35
  5. Δεν αντέχω άλλο!!!
    By gian in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 112
    Last Post: 19-05-2011, 14:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •