Παράξενη φοβία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    31

    Παράξενη φοβία

    Καλησπέρα σας! Είμαι 34 χρόνων και τον τελευταίο περίπου χρόνο βασανιζομαι από μια παράξενη (θα τη χαρακτήριζα) φοβία. Συγκεκριμένα, το βράδυ όταν ξαπλώνω για ύπνο, φοβάμαι να κοιμηθώ! Εννοώ ότι φοβάμαι τη στιγμή που θα με πάρει ο ύπνος όπως λέμε, το πως θα νιώσω εκείνη τη στιγμη. Δε ξέρω γιατί, ίσως είναι το ότι δε θα έχω πλέον συνειδητό έλεγχο πάνω στο σώμα μου. Βέβαια αυτό έχει και τις επιπτώσεις του: όσο κουρασμένος και να μαι, στριφογυριζω στο κρεββάτι, κουνω τα πόδια και τα χέρια μου έτσι ώστε να μην αποκοιμηθώ. Βεβαια σε κάποια στιγμή τελικά κοιμάμαι λόγω εξαντλησης. Αυτό δε συμβαίνει κάθε νύχτα, παρά μόνο αν το θυμηθώ την ώρα που πάω να ξαπλώσω. Όταν όμως το θυμάμαι, εξαντλούμαι πραγματικά.. Υπάρχει κάποιος που να του έχει συμβεί? Πως το αντιμετώπισε? Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!! #

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by GeorgeK View Post
    Καλησπέρα σας! Είμαι 34 χρόνων και τον τελευταίο περίπου χρόνο βασανιζομαι από μια παράξενη (θα τη χαρακτήριζα) φοβία. Συγκεκριμένα, το βράδυ όταν ξαπλώνω για ύπνο, φοβάμαι να κοιμηθώ! Εννοώ ότι φοβάμαι τη στιγμή που θα με πάρει ο ύπνος όπως λέμε, το πως θα νιώσω εκείνη τη στιγμη. Δε ξέρω γιατί, ίσως είναι το ότι δε θα έχω πλέον συνειδητό έλεγχο πάνω στο σώμα μου. Βέβαια αυτό έχει και τις επιπτώσεις του: όσο κουρασμένος και να μαι, στριφογυριζω στο κρεββάτι, κουνω τα πόδια και τα χέρια μου έτσι ώστε να μην αποκοιμηθώ. Βεβαια σε κάποια στιγμή τελικά κοιμάμαι λόγω εξαντλησης. Αυτό δε συμβαίνει κάθε νύχτα, παρά μόνο αν το θυμηθώ την ώρα που πάω να ξαπλώσω. Όταν όμως το θυμάμαι, εξαντλούμαι πραγματικά.. Υπάρχει κάποιος που να του έχει συμβεί? Πως το αντιμετώπισε? Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!! #
    Είσαι σίγουρος ότι αυτός είναι ο λόγος? Δηλαδή ότι δεν θα έχεις συνειδητό έλεγχο πάνω στο σώμα σου?
    Πώς ξεκίνησε αυτό? Θυμάσαι την πρώτη φορά?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    31
    Όχι δεν είμαι σίγουρος! Απλές εικασίες.. Ξέρω μόνο ότι φοβάμαι τη στιγμή που θα αποκοιμηθώ. Έχει καιρό, απλά τον τελευταίο χρόνο είναι πιο έντονο. Την πρώτη φορά? Όχι άλλα υποθέτω ότι μου μπήκε η ιδέα! Έτσι απλά..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by GeorgeK View Post
    Όχι δεν είμαι σίγουρος! Απλές εικασίες.. Ξέρω μόνο ότι φοβάμαι τη στιγμή που θα αποκοιμηθώ. Έχει καιρό, απλά τον τελευταίο χρόνο είναι πιο έντονο. Την πρώτη φορά? Όχι άλλα υποθέτω ότι μου μπήκε η ιδέα! Έτσι απλά..
    Μήπως να το συζητησεις με έναν ψυχολόγο?
    Αυτό το θέμα το έχει και η κόρη μου (παλιά το ειχε σε πολυ μεγάλο βαθμό σχεδόν κάθε βράδυ, τωρα συμβαινει περιπου μια φορα το μηνα). Αλλά επειδή είναι ανήλικη δεν έχουμε καταλάβει τι ακριβώς φοβάται.
    Γι αυτό σε ρώτησα αν είσαι σίγουρος για το τι ακριβώς φοβάσαι.
    Βρες έναν καλό ψυχολόγο και συζήτησε το. Γιατί το θέμα του ύπνου είναι πολύ σημαντικό. Είναι δύσκολο να λειτουργήσει ο άνθρωπος χωρίς ύπνο και με μία δύο φορές. Φαντάσου να συμβαίνει αυτό κάθε μέρα. Κάποια στιγμή θα εξαντληθεις.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #5
    awareness
    Guest
    Επίσης δίχως υπνο, έχεις αδυναμη μνήμη, μειωμένες γνωστικές ικανότητες και φυσικά προβληματα, ψυχιατρικης φυσεως

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Μήπως να το συζητησεις με έναν ψυχολόγο?
    Αυτό το θέμα το έχει και η κόρη μου (παλιά το ειχε σε πολυ μεγάλο βαθμό σχεδόν κάθε βράδυ, τωρα συμβαινει περιπου μια φορα το μηνα). Αλλά επειδή είναι ανήλικη δεν έχουμε καταλάβει τι ακριβώς φοβάται.
    Γι αυτό σε ρώτησα αν είσαι σίγουρος για το τι ακριβώς φοβάσαι.
    Βρες έναν καλό ψυχολόγο και συζήτησε το. Γιατί το θέμα του ύπνου είναι πολύ σημαντικό. Είναι δύσκολο να λειτουργήσει ο άνθρωπος χωρίς ύπνο και με μία δύο φορές. Φαντάσου να συμβαίνει αυτό κάθε μέρα. Κάποια στιγμή θα εξαντληθεις.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Δε νομίζω η κόρη σου να φοβάται αυτό! Πιστεύω ότι είναι άλλοι οι λόγοι, λόγω ηλικίας. Το "φοβάμαι να κοιμηθώ" σε παιδιά ίσως συνδέεται με όνειρα ή την απουσια των γονέων την ώρα που κοιμούνται; Εγώ φοβάμαι τη στιγμή που θα αποκοιμηθώ, τη στιγμη δλδ που σβήνει το μυαλό. Το ξέρω, έχω περάσει αρκετές εξαντλητικές νύχτες! Ευχαριστώ πολύ!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    31
    Το γνωριζω δυστυχώς!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Αυτό που περιγράφεις βασίζεται στο φαινόμενο της υπερ-συγκέντρωσης. Ένας τρόπος αντιμετώπισης (αποτελεσματικός κατά την άποψή μου) είναι αυτός της "παράδοξης πρόθεσης". Δλδ, όταν έρθει η σκέψη που θα σε κάνει να συγκεντρωθείς σε αυτή, αποδέξου την ιδέα σαν να ισχύει (παράδοξο) και μην αντιστέκεσαι σε αυτή.

    https://el.sainte-anastasie.org/arti...paradjica.html

Similar Threads

  1. μια ιστορια παραξενη για πολλους
    By soking in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 21
    Last Post: 21-04-2016, 02:35
  2. Μια παράξενη κατάσταση...
    By beealone in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 48
    Last Post: 21-03-2014, 15:19
  3. μια παραξενη θλιψη..
    By secretly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 09-08-2012, 23:02
  4. ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΙΔΕΟΛΗΨΙΑ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 06-07-2009, 14:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •