Ποια είναι η μεγαλύτερη σου φοβία και γιατί;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Unchained
    Guest

    Lightbulb Ποια είναι η μεγαλύτερη σου φοβία και γιατί;

    Καλημέρα παιδιά,

    Ελπίζω να ξεκίνησε καλά η μέρα σας

    Όλοι μας έχουμε φοβίες οι οποίες ζουν στο υποσυνείδητο - πολλές από αυτές δεν έρχονται ποτέ στην επιφάνεια - ενώ άλλες έχουν μια ήπια-δυνατή και συνεχή ζωντάνια στο παρόν.
    Δυστυχώς πολλοί από εμάς(οι περισσότεροι) δεν αφιερώνουμε χρόνο στην ανάλυση της φοβίας-ες και αυτό μπορεί να προκαλέσει τραγικές καταστάσεις στην ζωή μας - μέχρι και να μας κοστίσει την ζωή; αν δεν αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα.

    Θυμάμαι παλιά που είχα φοβίες όπως μην π.χ πεθάνω μπροστά σε κόσμο και γίνω ρεζίλι(η οποία φοβία είναι ανούσια και μη-λογική) όμως την καταπολέμησα και έφυγε και τώρα μου φαίνεται τελείως χαζό που είχα τέτοιες φοβίες αλλά συμβαίνει. Βασικά είναι απλό, όλοι έχουμε παρόμοιες φοβίες απλά τις τρέφουμε διαφορετικά. Όσο πιο πολύ ενέργεια σπαταλάμε σε μια φοβία, τόσο πιο έντονα την νιώθουμε.

    Αλήθεια, ποια είναι η μεγαλύτερη σας φοβία και γιατί;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Γιατι καλα και ντε ναχουμε ολοι υποσυνειδητες φοβιες ? δεν εχω καμμια υποσυνειδητη φοβια , αλλα με φοβιζει η κτθλψη που μεχει τσακισει, μουχει παρει την ζωη κυριολεκτικα , και την χαρα , εδω και 15 χρονια τουλαχιστον ........το βρισκω νοσηρο να σου συμβαινει κατι και το μυαλο σου να πηγαινει στο χειροτερο, εχω μια φιλη , μεγαλη σε ηλικια , που αν την ποναει πχ. το ποδι της , ο νους παει στον καρκινο, που μερικοι ουτε την λεξη αυτη δεν θελουν να πουν , ε αυτο ειναι νοσηρο ....
    μετα απο απωλεια της υγειας σου, σωματικης η ψυχικης , και την ανακτησεις , η φοβια σου γινεται μηπως την ξαναχασεις , αντιλαμβανεσαι οτι ειναι οντως το πολυτιμοτερο αγαθο .....ολα ταλλα αντιμετωπιζονται .........

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    η φοβια μου ειναι οτι με την ζωη που κανω καθιστικη ζωη και πολυ καπνισμα μηπως μου κοστισουν την ζωη....και προς το παρον δεν μπορω να κανω κατι να το αλλαξω...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Unchained View Post
    Καλημέρα παιδιά,

    Ελπίζω να ξεκίνησε καλά η μέρα σας

    Όλοι μας έχουμε φοβίες οι οποίες ζουν στο υποσυνείδητο - πολλές από αυτές δεν έρχονται ποτέ στην επιφάνεια - ενώ άλλες έχουν μια ήπια-δυνατή και συνεχή ζωντάνια στο παρόν.
    Δυστυχώς πολλοί από εμάς(οι περισσότεροι) δεν αφιερώνουμε χρόνο στην ανάλυση της φοβίας-ες και αυτό μπορεί να προκαλέσει τραγικές καταστάσεις στην ζωή μας - μέχρι και να μας κοστίσει την ζωή; αν δεν αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα.

    Θυμάμαι παλιά που είχα φοβίες όπως μην π.χ πεθάνω μπροστά σε κόσμο και γίνω ρεζίλι(η οποία φοβία είναι ανούσια και μη-λογική) όμως την καταπολέμησα και έφυγε και τώρα μου φαίνεται τελείως χαζό που είχα τέτοιες φοβίες αλλά συμβαίνει. Βασικά είναι απλό, όλοι έχουμε παρόμοιες φοβίες απλά τις τρέφουμε διαφορετικά. Όσο πιο πολύ ενέργεια σπαταλάμε σε μια φοβία, τόσο πιο έντονα την νιώθουμε.

    Αλήθεια, ποια είναι η μεγαλύτερη σας φοβία και γιατί;
    Καλησπέρα...

    Εγώ έχω δύο μεγάλες φοβίες... Η μία είναι η σεξουαλική βία γιατί έχω πάρει μια γεύση στο παρελθόν κι η άλλη μήπως καώ ζωντανή γιατί είχα καεί άσχημα μικρή και νομίζω ότι αν πιάσει φωτιά θα παγώσω και δεν θα μπορέσω να κινηθώ ώστε να γλιτώσω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #5
    Φοβαμαι μην καποτε γινω χρηστης ή τα χασω...βεβαια εχω ΓΑΔ και τα σκεφτομαι ολα υπερβολικα...αλλα....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    η μέρα μου ξεκίνησε όχι ωραία.
    η μεγαλυτερή μου φοβία είναι, πέραν του πολέμου και της βίας, που είναι υπαρκτός κίνδυνος, η πλήρης παραφροσύνη!
    επίσης τα ύψη, η κοινωνική κριτική, κλπ.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    1
    Η μεγαλύτερη φοβία που έχω είναι ότι δεν θα μπορέσω ποτέ να ζήσω για τον εαυτό μου ,πάντα με ένοιαζε να είμαι καλη για τους άλλους και να προσφέρω όλο μου το είναι στους γύρω μου σε βαθμό να καταρρέω αλλά να συνεχίζω !Φοβαμαι ότι δεν θα το ξεπεράσω ποτέ αυτό , θα συνεχίσω να δινομαι στους άλλους ,να παραμελώ τον εαυτό μου και την υγεια μου και ότι δεν θα μπορέσω να μάθω ποτέ μου να λεω όχι !! Όταν κανω κάτι για μένα έχω τύψεις μετά ..

  8. #8
    κατ εμε η μεγαλυτερη φοβια που υπαρχει ειναι να γινει ενας ξαφνικος σεισμος αυτη ηταν και η απαντηση που εδωσα τωρα
    στην ομαδα ψυχολογων στο αχεπα οπου εκανα τα διαφορα ψυχομετρικα τεστ
    οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Η μεγαλύτερη φοβία ε? Ο σεισμός και το σκοτάδι. Μπορεί να έχω γενικά κλειστοφοβια αλλά δεν είμαι σίγουρη.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  10. #10
    Unchained
    Guest
    Ενδιαφέρον, ο καθένας εδώ μέσα έχει διαφορετικές φοβίες, φανταστείτε τι χάος μπορεί να δημιουργήσει ο εγκέφαλος μας αν τον αφήσουμε.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

    Εδώ σας έχω ένα ωραίο βίντεο για όποιον ενδιαφέρεται: https://www.youtube.com/watch?v=UMmO...nnel=TomBilyeu

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Ο ξαφνικός ακαριαίος θάνατος.Που δεν θα προλάβω ας πούμε να αποχαιρετήσω η να αγκαλιάσω τα παιδιά μου.Η το να συμβεί κάτι άσχημο σε αυτά...αυτοι είναι οι χειρότεροι φόβοι για μένα..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Η μεγαλύτερη φοβία ε? Ο σεισμός και το σκοτάδι. .

    τον φοβο για το σκοταδι , τον εχουμε ολοι λιγο πολυ , γιατι ειναι ενας εξελικτικος φοβος ...τι σημαινει αυτο ? φοβος που ειναι βαθια ριζωμενος , επειδη ο ανθρωπος υπαρχει τουλαχιστον 2 εκατομ. χρονια , οταν δεν ειχαμε δημιουργησει η καθυποταξει την φωτια ( αυτο συνεβη προ 30,000 ετων περιπου ) μπορουσε να σε αρπαξει ενα ζωο ,θηρευτης , απο το πουθενα και τελειωσε ......οποτε φοβομασταν το σκοταδι , εμφύτως .......με την δημιουργια της φωτιας , βλεπαμε τα αρπακτικα και τα διωχναμε ........ τωρα αν ηταν καλο που απο θηρευομενοι γιναμε θηρευτες , αυτο ειναι μια αλλη ιστορια ......
    Last edited by Macgyver; 14-12-2020 at 13:42.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Φοβάμαι τα ύψη!!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    προσωπικα αυτο που με τρομαζει πιο πολυ αυτον τον καιεο, ατο που αν συμβρι σε εμενα , να κολησω δλδ τον ΚΟΡΟΝΑΙΟ! και με φρικαρει η ιδεα οτι πορει να κολησω καποιο ατομο οπου αγαπαω! ατος ειναι ο χειροτεος φοβος .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Τα περισσότερα που ειπατε είναι φόβοι, υπαρκτοί και δικαιολογημένοι, Φοβία είναι άλλο πράγμα, το να φοβάσαι κάτι χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.
    Το να φοβηθείς την στιγμή του σεισμού είναι φυσιολογικό, το να σου γίνει εμμονή όμως και να φοβάσαι να μπεις σε ένα κτίριο μη τυχόν κάνει σεισμό, είναι φοβία

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-08-2020, 12:59
  2. Όταν η γυναίκα είναι μεγαλύτερη απ' τον άνδρα
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 16-07-2013, 02:15
  3. η μεγαλυτερη μου φοβια
    By theodorosGR in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 05-03-2012, 04:06
  4. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΦΟΒΙΑ ΣΑΣ???!!
    By haniel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 16-06-2009, 08:25
  5. ποια ειναι τα σημαδια που εκπεμπει καποιος οταν ειναι ερωτευμενος;
    By Μαντω in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 04-03-2008, 10:35

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •