Υποτροπή μετά από διακοπή φαρμακων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151

    Υποτροπή μετά από διακοπή φαρμακων

    Καλησπέρα σε όλους είμαι καινούρια στο φόρουμ. Η ιστορία μου πολύ μεγαλη.. Πρώτη φορά ιψδ στα 22 μου, την ξεπέρασα με ψυχοθεραπεία μετά από ένα εξάμηνο περίπου. Μετά από δύο χρόνια άρχισα να έχω κρίσεις πανικού ολονυκτιες και πήγα για πρώτη φορά σε γιατρό όπου μου έγραψε ζολοφτ για ένα χρόνο. Τα πήρα ένιωσα πολύ καλά και μετά από 1 χρόνο τα έκοψα σε μια μέρα. Δεν ήξερα, δε ρώτησα, δεν είχα επαφή με τέτοια φάρμακα και τα σταμάτησα μόνη μου. Μετά από 1 χρόνο άρχισα να έχω ιδεοληψίες και ψυχαναγκασμους, πολύ ελαφριά κατάθλιψη και πήγα σε μια ψυχολόγο που πραγματικά δεν βοήθησε καθόλου. Αυτό συνεχίστηκε μέχρι που όταν ήμουν έγκυος 6 μηνών όλα μαύρισαν, έντονη κατάθλιψη, έντονες ιδεοληψίες κτλ. Πήρα φαρμακευτική αγωγη στον έβδομο μήνα της εγκυμοσυνης μου, ηρέμησα λίγο οι ιδεοληψίες και η κατάθλιψη και όταν γέννησα αύξησα τη δόση και ήμουν πάρα πολύ καλά. Έχω κάνει δύο απόπειρες διακοπής από τότε με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού αλλά υποτροπιαζω. Αυτή τη στιγμή είμαι στην δεύτερη διακοπή γιατί θέλω να κάνω και άλλο παιδάκι, είμαι 3 μήνες χωρίς φάρμακο αλλά οι δύο μήνες από τους τρεις είναι μαρτύριο, έχω υποτροπιασει πολύ άσχημα. Οι γιατροί μου λένε να ξαναπάρω τα φάρμακα και ότι μπορώ να κάνω παιδί και με αυτά αλλά ήθελα να το παλέψω μόνη μου. Άλλαξα και ψυχολόγο αυτή την εβδομάδα μήπως και γίνει κάτι αλλά έχω πάει μόνο μια φορά μέχρι τώρα και θα πάω πάλι την τρίτη. Είμαι σε απόγνωση. Όλες μου οι φίλες προχωρούν τη ζωή τους κανονικά και εγώ προσπαθώ να κάνω κι άλλο παιδάκι και δε μπορώ. Δεν ξέρω τι να κάνω. Πραγματικά δε ξέρω από που να πιαστώ...

  2. #2
    awareness
    Guest
    Καλησπερα,πασχω κι εγω απο ιψδ και ενω ειχα σταθεροποιηθει και ημουν μια χαρα.εκανα υποτροπη μετα απο 15 χρονια (!)
    Νομιζω χρειαζεται το φαρμακο.

  3. #3
    Elenia781
    Guest
    Να εισαι ευτυχισμενη που καταφερες και εκανες το ενα . Να το χαιρεσαι και να σε χαιρεται. Μην κοιτας τι κανουν οι φιλες,ξαδελφες με 2,3,4 παιδια. Η ξαδελφη μου ετσι εκανε συναγωνισμο και της βγηκε αυτιστικο το δευτερο. Θα αντεξεις τετοι προβλημα ,χτυπα ξυλο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Τι εννοείς ότι επερνε φάρμακα και βγήκε αυτιστικο το παιδί?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by awareness View Post
    Καλησπερα,πασχω κι εγω απο ιψδ και ενω ειχα σταθεροποιηθει και ημουν μια χαρα.εκανα υποτροπη μετα απο 15 χρονια (!)
    Νομιζω χρειαζεται το φαρμακο.
    Έκανες υποτροπή ενώ ήσουν σε φαρμακευτική αγωγή?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Να εισαι ευτυχισμενη που καταφερες και εκανες το ενα . Να το χαιρεσαι και να σε χαιρεται. Μην κοιτας τι κανουν οι φιλες,ξαδελφες με 2,3,4 παιδια. Η ξαδελφη μου ετσι εκανε συναγωνισμο και της βγηκε αυτιστικο το δευτερο. Θα αντεξεις τετοι προβλημα ,χτυπα ξυλο?
    Δε ανταγωνιζομαι κανέναν. Είσαι λίγο επιθετική και δεν καταλαβαίνω το λόγο. Απλά το όνειρο μου ήταν να κάνω και άλλο παιδάκι. Και δύο φορές η κατάσταση μου με πάει πίσω. Και με πιάνει το γαμωτο, οι τύψεις, ενοχές. Γιατί να μην έχει το παιδί μου ένα αδερφάκι. Νιώθω ότι φταίω εγώ για αυτό. Βλέπω γύρω μου τους ανθρώπους να συνεχίζουν τη ζωή τους κανονικά και εγώ να επανέρχομαι στην ίδια κατάσταση..

  7. #7
    Elenia781
    Guest
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Τι εννοείς ότι επερνε φάρμακα και βγήκε αυτιστικο το παιδί?
    Οχι δεν παιρνει φαρμακα οπως εσυ και γω,ειναι υγιεις... Κι ομως τυχαινουν αυτα. Ασε να κανουν τα 2,3,4 παιδια η καθε Μπαλατσινου που εχει και αντρα Υπουργο Υγειας.

  8. #8
    Elenia781
    Guest
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Τι εννοείς ότι επερνε φάρμακα και βγήκε αυτιστικο το παιδί?
    Οχι δεν παιρνει φαρμακα οπως εσυ και γω,ειναι υγιεις... Κι ομως τυχαινουν αυτα. Ασε να κανουν τα 2,3,4 παιδια η καθε Μπαλατσινου που εχει και αντρα Υπουργο Υγειας.
    Δεν ειμαι επιθετικη,ρεαλιστρια ειμαι. Γιατι να ρισκαρεις την υγεια σου ?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Οχι δεν παιρνει φαρμακα οπως εσυ και γω,ειναι υγιεις... Κι ομως τυχαινουν αυτα. Ασε να κανουν τα 2,3,4 παιδια η καθε Μπαλατσινου που εχει και αντρα Υπουργο Υγειας.
    Δεν ειμαι επιθετικη,ρεαλιστρια ειμαι. Γιατι να ρισκαρεις την υγεια σου ?
    Δε θεωρώ ότι μόνο αυτοί μπορούν να κάνουν 2,3,4 παιδιά. Το πρόβλημα με μένα είναι ότι οι ψυχίατροι θεωρούν ότι θα πρέπει να πάρω φάρμακα για πολλά χρόνια αφού υποτροπιαζω αμέσως μετά τη διακοπή, αλλά οι ψυχολόγοι θεωρούν ότι μπορεί να τα καταφέρω με ψυχοθεραπεία. Και εκεί το κεφάλι μου γίνεται μύλος και δε μπορώ να καταλάβω τι μου συμβαίνει και τι πρέπει να κάνω.

  10. #10
    awareness
    Guest
    Οχι.. Τα διεκοψα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Να εισαι ευτυχισμενη που καταφερες και εκανες το ενα . Να το χαιρεσαι και να σε χαιρεται. Μην κοιτας τι κανουν οι φιλες,ξαδελφες με 2,3,4 παιδια. Η ξαδελφη μου ετσι εκανε συναγωνισμο και της βγηκε αυτιστικο το δευτερο. Θα αντεξεις τετοι προβλημα ,χτυπα ξυλο?
    Ο αυτισμός δεν έχει βρεθεί καν από τι προκαλείται. Και δεν έχει καμία σχέση με το αν κάνεις συναγωνισμό. Στο λέω επειδή έχω παιδί με αυτισμό.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Similar Threads

  1. διακοπή φαρμάκων
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 130
    Last Post: 29-10-2020, 20:49
  2. Διακοπη αγωγής και υποτροπη sos
    By Dm89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-06-2020, 21:11
  3. Υποτροπή με λήψη φαρμακων
    By girl1988 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 23-08-2018, 04:32
  4. αποτομη διακοπη φαρμακων
    By kosmein in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 10-01-2010, 01:20
  5. Διακοπη φαρμακων
    By Silmarien in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 18-01-2009, 17:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •