Δεν μπορώ να ζήσω χωρίς ενοχές.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    63

    Δεν μπορώ να ζήσω χωρίς ενοχές.

    Πέρα από το ψυχαναγκαστικό κομμάτι με τις υποσχέσεις, έχω ένα ακόμη που έχει να κάνει με τον Χριστιανισμό.


    Μου αρέσει να κατεβάζω και να βλέπω ταινίες και σειρές, να βγαίνω με φίλους, να γνωρίζω άτομα και κυρίως, γυναίκες (χεχεχε) και να ζω την ζωή μου ωραία και με μέτρο. Θέλω να είμαι Χριστιανός αλλά υπάρχουν κάποια πράγματα στην θρησκεία που δεν μπορώ να τα καταλάβω ή μου είναι δύσκολα να ακολουθήσω.

    Για παράδειγμα, καταλαβαίνω ότι δεν πρέπει να απατάμε αλλά μου φαίνεται δύσκολο να προσπαθώ συνέχεια να αποφεύγω πονηρές σκέψεις. Άμα μια γυναίκα είναι ωραία μου είναι δύσκολο. Είναι λογικό να νιώσω μια έλξη και να θέλω να την γνωρίσω καλύτερα.

    Επίσης, ο μοναχός μου έιπε ότι μια γυναίκα δεν πρέπει να φοράει παντελόνια και αν θέλει να είναι σωστή Χριστιανή δεν πρέπει να συμμετέχει σε αθλητικές δραστηριότητες. Μου φαίνεται πολυ τραβηγμένο. το είπε απο την άποψη οτι μια γυναικα δεν πρέπει να φοράει παντελόνι. δεν ξέρω αν πιστεύει αν επιτρέπεται να αθληθεί με φούστα.


    Υπάρχουν παντού κανονές οι οποίες από όσο ξέρω, δεν είναι ξεκάθαροι στην Βίβλο. Πχ νομίζω, υπάρχει κανόνας που λέει για τα μαλλιά και για το ύφασμα των ρούχων. Αυτό δεν ισχύει σήμερα? Τότε γιατί ισχύει αυτό με τα ρούχα και τα παντελόνια? Επίσης, γιατί στην Παλαιά Διαθήκη υπάρχουν νομίζω, εδάφια που λένε για θανάτωση ανθρώπων που έχουν αμαρτάνει ενώ ο Χριστός μιλούσε για αγάπη και συγχώρεση. Γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά?
    Last edited by Elrudinam; 13-12-2020 at 18:37.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    τα σπορ είναι για τους άνδρες;
    να αυτομαστιγωθούμε δηλαδή;
    απο όσα έχω καταλάβει εγώ, ο χριστιανισμός "δουλεύει" καλά με το ενοχικό των πιστων.
    πρόσεχε.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    63
    το είπε απο την άποψη οτι μια γυναικα δεν πρέπει να φοράει παντελόνι. δεν ξέρω αν πιστεύει αν επιτρέπεται να αθληθεί με φούστα.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Μην πιστεύεις ότι λέει ο καθένας ακόμα κι αν έχει τίτλο επιστήμονα. Να έχεις δική σου κρίση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Στο είχα ξαναγράψει και παλιότερα ότι κάνει μπαμ ότι έχεις ενοχές στο θέμα της θρησκείας και δεν είναι τυχαίο ότι έχεις ιδεοληψίες σχετικές με θεούς, προσευχές, τιμωρίες, υποσχέσεις και όλα αυτά.

    Φαίνεται σαν να πιέζεις πολύ τον εαυτό σου, να είσαι πεπεισμένος ότι ΠΡΕΠΕΙ να πιστέψεις κάτι, ενώ δεν μπορείς να το πιστέψεις ή έχεις αμφιβολίες.
    Τίποτα δεν πρέπει, είναι δική σου επιλογή το τι θα πιστέψεις και γιατί. Άλλο κομμάτι η πίστη του καθενός που πρέπει να έρχεται ελεύθερα κι άλλο να προσπαθείς να πιστέψεις ψυχαναγκαστικά κάτι κι όταν δεν μπορείς να έχεις ενοχές.

    Για την ενοχικότητα όπως και την ΙΔΨ τα έχουμε πει πολλές φορές, θα σε βοηθήσει ένας ειδικός. Για τα άλλα είναι δικό σου θέμα πως θα το ψάξεις, αλλά νομίζω ότι ρπιν λύσεις τις θρησκευτικού τύπου ΙΔΨ κι όλα αυτά δεν μπορείς να το δεις ψύχραιμα το θέμα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Σε μοναχο πας, σε ψυχιατρο οχι;

    Σου λεει και βλακειες βεβαια γιατι πουθενα στην Αγια Γραφη δεν αναφερεται κατι για παντελονια μιας και δεν υπηρχαν τοτε παντελονια.


    Επισης ολα οσα κανεις, ακομα και η αναφορα σε "αλλους θεους" δεν ειναι αποδεκτα απο τον χριστιανισμο ο οποιος ετσι κι αλλιως ειναι μια θρησκεια γεματη αντιφασεις. Οποτε μηπως να τα αφησεις αυτα και να πας σε εναν καλο ψυχιατρο να τελειωνει το θεμα;

  7. #7
    Unchained
    Guest
    Δυστυχώς έχεις μείνει πίσω(και δεν το λέω με την κακιά έννοια). Είναι 2020 και ρωτάς αν σε αφήνει η θρησκεία να κάνεις αυτό κ εκείνο. Αυτό είναι φυλακή σε μια ιδέα τοποθετημένη ιδέα στο κεφάλι σου από τους γονείς και συγγενείς σου. Το ίδιο ισχύει με τους μουσουλμάνους κ άλλες θρησκίες. Ψάξε μόνος σου να δεις τι υπάρχει σε αυτήν την ζωή από το να ακούς τους άλλους γιατί ξέρεις η μάζα ήταν - είναι και θα είναι λανθασμένη σε πολλές απόψεις. Η θρησκεία έχει τα υπέρ και τα κατά αλλά είναι γενικά ένα ψέμα αν δεν το ψάξεις μόνος σου τουλάχιστον. Γιατί είναι μια ιδέα που σου έχουν φυτρώσει. Ο μονάχος που βλέπεις π.χ μπορεί να ήταν ένα παιδάκι που του άρεσαν οι άντρες κ έγινε μοναχός για να αποφύγει τον πειρασμό(πολύ κλασικό φαινόμενο). Γενικά να έχεις αυτοκριτική και να ψάχνεσαι αλλιώς θα ζεις πάντα σε έναν παραμυθένιο κόσμο όπως ο Πίτερ Παν.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    φιλε μου θεματοθετη, δεν ειναι τα πραγματα ετσι οπως στα ειπε ο μοναχος, εξαλου ειναι μοναχος δεν ειναι ιερεας, δεν ειναι πνευματικος. Αν θελεις τοσο πολυ να ακολουθησεις το δρομο του ΚΥΡΙΟΥ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ,καντω ! και θα ειναι πολυ καλο και πολυ ομορφο να το κανεις. Ομως καντω σωστα ,βρες εναν σοβαρο ιερεα που να εχει την αδεια να ασκει το μυστηριο της εξομολογησης , να ειναι δλδ μορφομενος.
    Οσο για τις γραφες θα σου πω κατις πολυ σημαντικο οπου το εχω μαθει απο σοβαρους ιεραρχες. Ο χριστιανισμος υπαρχει περι τα 2000 χρονια, απο εκεινα τα χρονια μεχρι σημερα οι κοινωνιες των ανθρωπων εχουν αλλαξει παρα πολυ, πρωτα απο ολα υπαρχει η τεχνολογια οπου ειναι αναποσπαστο μερος του κοσμου και θες δεν θες δε γινεται να μη την δεχτουμε, ο χριστιανισμος λοιπον συμβαδιζει με την κοινωνια και με τις αλλαγες της, δες για παραδηγμα την ιατρικη ,ακομα και την αστρονομια οπου μερικοι νομιζουν οτι καταρπτει την πιστη, απεναντιας ο χριστιανισμος αποδεχεται απολυτα και το γαλαξιακο μας σστημα,και του Νευτωνα τις ερευνες και μιλαμε για εποχες πολυ δυσκολες ,για μεσαιωνα Βεβαια υπηρξαν περιπτωσεις οπως του Γαλιλαιου ,αλλα κυριος ηταν αλλος ο λογος .Εξαλου με την λογικη και μονο ,το βλεπουμε, δλδ οταν η Ρωμαικη αυτοκρατωρια πριν χωρηστει υπηρξε οτι πιο ισχυρο ως εξουσιαστικο συστημα και ως αυτοκρατορια εχει γνωρησει πωτες ο ανθρωπος ,αυτο το καταφερε εκμεταλευομενει την τεχνολογια της εποχης εκεινης δια των οπλων, και τι πολυτικο συστημα ειχε? θεοκρατικο με τον χριστιανισμο ,και τον αρχιεπισκοπο σαν απολυτο αρχηγο. Το ιδιο εγινε και στο Βυζαντιο ,παλυς μεσα απο την τεχνολογια, απο την ναυπιγικη, απο την αστρονομιακαι τα μαθηματικα μπορουσε να κυριαρχει σε περιοχες τοσο αγριες.
    Κατις επισης πολυ σημαντικο που δειχνει οτι ο χριστιανισμος αλλαζει και συμβαδιζει ακομα και με τον πιο επισημο τροπο με τα δεδομενα της καθε εποχης ειναι οι λεγομενες "Οικομενικες Συνοδοις" , στις οποιες μαζευοντε ολοι οι ποιμενες καθε πατριαρχιου και συζητωντας μερες ολοκληρες, μεσα απο προσεχες και μεε την χαρη του Αγιου Πνευματος αλλαζουν τους κανωνες σε διαφορα πραγματα, κανονες που μπορει να υπηρχαν αιωνες, ομως τους αλλαζουν κατι που για παραδηγμα το ισλαμ δεν το κανει, διοτις ττο κορανι θεωρειτε ιερο βιβλιο εκ του Αλλαχ ερχομενο και δεν επιτρεπεται ουτε κομα να αλλαξει, και να φανταστειτε οτι το κορανι ειναι δικαιακο συστημα, δλδ ειναι σαν νομοθετιμα, αφου νομο, συνταγμα δεν εχουν οι χωρες αυτες , αλλα εχουν την σαρια, και δικαζουν τα παντα βαση του κορανιου! ,
    Για αυτους τους λογους ο χριστιανισμος φερει την αληθεια και για αυτους τους λογους ξεχωριζει ωε πανανθρωπινο θρησκευμα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    (Εν τω μεταξυ, η ελληνορθοδοξη εκκλησια κρατα τηςν εξελικτικη θεωρια και την σεξουαλικη διαπαιδαγωγιση μακρια απο γυμνασια και λυκεια μεχρι σημερα...)
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    63
    να ρωτήσω. Πως ακριβώς η οικουμενική σύνοδος αλλάζει τους κανονες και γιατι;

  11. #11
    Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    38
    Κρίμα ρε φιλαράκι.

    Να ακριβώς αυτά είναι τα αποτελέσματα της θρησκείας απελπισία, ενοχές, φόβος, αμαρτίες, κόλαση και ούτω καθεξής..
    Ότι πιο φυσιολογικό όμορφο αγνό για τον άνθρωπο ο έρωτας να θεωρείτε ακαθαρσία, δυσοσμία, αμαρτία και σατανική πράξη
    πόσο λυπηρό είναι αυτό.

    Δυστυχώς φίλε αφού διαλέγεις να είσαι καλός χριστιανός και επιλέγεις αυτά τα μονοπάτια είτε συνειδητά, είτε ασυνείδητα, θα υποστείς και τις συνέπειες.. στον χριστιανισμό η λογική πάει περίπατο κυριαρχεί η φαντασία ο φόβος οι ενοχές και η δήθεν αγάπη.. οπότε φυσικό και επόμενο είναι να νιώθεις νοητικά ευνούχος.

    Τώρα ότι και να σου λέμε εμείς από δω πρέπει μόνος σου να βρεις την έξοδο από τον λαβύρινθο.. ίσως είναι η ώρα να ανοίξεις και κανένα άλλο βιβλίο εκτός από την βίβλο.
    Last edited by Giorgos77; 14-12-2020 at 19:17.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    63
    πως μερικοί άνθρωποι καταφέρνουν και ζουν την ζωή τους χωρίς ενοχές?

    πχ υπάρχουν πολλοί που κατεβάζουν. Το καταλαβαίνω να μην θέλουν να είναι Χριστιανοί. Αλλα αν υποθέσουμε ότι υπάρχει κάποιος Θεός και το μόνο που θέλει είναι να είμαστε καλοί άνθρωποι και τίμιοι, αυτοί που κατεβάζουν δεν έχουν ενοχές ότι κατα κάποιο τρόπο δεν σέβονται τον παραγωγό του προιοντος που κατεβάζουν. Δεν λέω απαραίτητα ότι είναι κλέψιμο αλλά αν ο παραγωγός δεν θέλει να το έχεις τσαμπα και έχει πάρει το νόμο με το μέρος του, δεν τίθεται θέμα ατιμίας? Αρα κάποιος, που ακόμη και Χριστιανός να μην είναι, πως γίνεται να μην αισθάνεται ενοχές?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    " ενοχή είναι η ευθύνη που δεν καταλογίστηκε" -αν μιλάμε για την ψυχανάλυση, κάπου είχα ακούσει.
    ποιός είπε οτι οι ενοχές είναι κακό πράγμα;
    ποιός είπε οτι η ευθύνη είναι κακό πράγμα;
    ενοχές πολλές φορές νιώθεις για πράγματα που θέλουν οι άλλοι να νιώσεις μεγάλη ευθύνη, ενώ δεν έχεις καμμία. πχ κάτι που συμβαίνει σε κάποιον άλλο, ή κάτι που δεν έκανες ενώ δεν το ήθελες. επειδή το ήθελαν αυτοί να κάνεις. το λεγόμενο "guilt trap".
    χρειάζεται εξάσκηση.
    καλά κάνεις και πας στην εκκλησία, είναι δική σου ζωή, και ανθρώπινο δικαίωμα, όμως οτι δεν έχεις λόγο εσύ να αμφισβητείς ό,τι σου λένε, ο οποιοσδήποτε, είναι άλλο θέμα.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    38
    πως μερικοί άνθρωποι καταφέρνουν και ζουν την ζωή τους χωρίς ενοχές?

    Φίλε μεγαλύτερη απάτη από τις ενοχές δεν υπάρχει. Υπάρχουν λάθη από τα οποία μαθαίνεις τα αποδέχεσαι συμφιλιώνεσαι και προχωράς παρακάτω.

    Αλλα αν υποθέσουμε ότι υπάρχει κάποιος Θεός και το μόνο που θέλει είναι να είμαστε καλοί άνθρωποι και τίμιοι

    Μπορείς άνετα να είσαι τίμιος, δίκαιος, και καλός άνθρωπος χωρίς Θεό.. τόσο απλά

    Φιλαράκι αυτό το κατεβάζουν τι φάση.. ποιοι κατεβάζουν τι κατεβάζουν δεν το καταλαβαίνω.. αν θες γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    63
    εννοω κατεβαζουν πειρατικα πραματα απο το ιντερνετ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΖΗΣΩ ΧΩΡΙς ΑΥΤΟΝ...
    By ΣΤΕΛΛΑ92 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 17-04-2019, 08:41
  2. Βοήθεια δεν μπορώ να ζήσω έτσι.
    By I.s in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 30-09-2018, 11:37
  3. Δεν μπορώ να ζήσω....- Το έχετε νιώσει;
    By Anny85 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 12-09-2014, 17:03
  4. Δεν μπορώ να ζήσω με περιττά κιλά ΤΕΛΟΣ...
    By AbraKatabra in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 23
    Last Post: 20-05-2011, 17:23
  5. Δν μπορω να ζησω χωρις αυτον
    By iuby in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 70
    Last Post: 13-10-2010, 14:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •