Αντικαταθλιπτικα και εγκυμοσυνη - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 36 of 36
  1. #31
    awareness
    Guest
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Τώρα άλλαξα αλλά είμαι πολύ κουρασμένη. Δε ξέρω αν είναι καλή ή όχι. Πραγματικά με πιάνει απελπισία ορισμένες φορές. Είναι πολύ δυσκολο
    Απ την εμπειρία μου, η ιψδ θέλει φαρμακευτική αγωγη

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Hope 2

    Να έχεις εμπιστοσύνη τους γιατρούς (ψυχίατρους, γυναικολόγους) και όχι τόσο τους ψυχολόγους. Δεν έχω τίποτα αλλά όταν ακούω σε ένα άνθρωπο που λέει ότι δεν χρειάζεται φαρμακευτική θεραπεία όταν οι ψυχίατροι λένε το αντίθετο, όταν εσύ η ίδια παίρνεις τόσα χρόνια (όπως και εγώ) και μόλις τα κόβεις πέφτεις στα πατώματα νομίζω ότι είναι επικίνδυνος. Εμείς δεν είναι μόνο πως μεγαλώσαμε, οι εμπειρίες κτλ δηλαδή οι περιβαλλοντικοί παράγοντες, σε εμάς είναι θέμα χημικής ανισορροπίας και χρειαζόμαστε φαρμακευτική θεραπεία. Είναι σαν λες σε κάποιον που είναι διαβητικός και το πάγκρεας δεν παράγει καθόλου ινσουλίνη ότι θα το φτιάξει με διατροφή.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Αυτόν που έχω βρει τώρα είναι ψυχίατρος-ψυχοθεραπευτης δηλαδή κάνει και ψυχοθεραπεία. Η άποψη του είναι ότι τα φάρμακα θα τα χρειαστώ για μία ζωή , τα ίδια είπε και ο προηγούμενος, απλά μετά από λίγο καιρό θα πάω σε μία δόση συντήρησης. Το έχω αποδεχθεί και εγώ από τα να είμαι ζωντανός νεκρός καλύτερα με μία φαρμακευτική αγωγή να έχω τουλάχιστον μία πιο ανθρώπινη ζωή.

  4. #34
    awareness
    Guest
    Quote Originally Posted by geraki View Post
    Αυτόν που έχω βρει τώρα είναι ψυχίατρος-ψυχοθεραπευτης δηλαδή κάνει και ψυχοθεραπεία. Η άποψη του είναι ότι τα φάρμακα θα τα χρειαστώ για μία ζωή , τα ίδια είπε και ο προηγούμενος, απλά μετά από λίγο καιρό θα πάω σε μία δόση συντήρησης. Το έχω αποδεχθεί και εγώ από τα να είμαι ζωντανός νεκρός καλύτερα με μία φαρμακευτική αγωγή να έχω τουλάχιστον μία πιο ανθρώπινη ζωή.
    Ποσο σε νιώθω. Ποσο είσαι τώρα ; κ ποτε ανακαλυψες την ιψδ κ άρχισες θεραπεία!?

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by awareness View Post
    Ποσο σε νιώθω. Ποσο είσαι τώρα ; κ ποτε ανακαλυψες την ιψδ κ άρχισες θεραπεία!?
    Τώρα είμαι 43 , από τα 27 άρχισα φαρμακοθεραπεία, από μικρό παιδί θυμάμαι είχα κάποιες ιδεοληψίες και έντονο άγχος απλά τότε είχα φτάσει στο απροχώρητο και μπήκα στον..... μαγικό κόσμο των αντικαταθλιπτικών και άρχισα να ζω κάπως σαν άνθρωπος. Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτά τα φάρμακα, στην κυριολεξία έχουν σώσει εκατομμύρια κόσμου, με τις παρενέργειες θα μου πεις αλλά τι θα κάναμε αλλιώς; Εσύ από πότε και πόσο χρονών είσαι;;ς

  6. #36
    awareness
    Guest
    Quote Originally Posted by geraki View Post
    Τώρα είμαι 43 , από τα 27 άρχισα φαρμακοθεραπεία, από μικρό παιδί θυμάμαι είχα κάποιες ιδεοληψίες και έντονο άγχος απλά τότε είχα φτάσει στο απροχώρητο και μπήκα στον..... μαγικό κόσμο των αντικαταθλιπτικών και άρχισα να ζω κάπως σαν άνθρωπος. Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτά τα φάρμακα, στην κυριολεξία έχουν σώσει εκατομμύρια κόσμου, με τις παρενέργειες θα μου πεις αλλά τι θα κάναμε αλλιώς; Εσύ από πότε και πόσο χρονών είσαι;;ς
    Εγω είχα ιδεοληψίες με αποπροσωποποιηση μαζί από παιδακι κα το 'μπαμ' έγινε στα 19.τωρα ειμαι 35.το είχα ρυθμίσει μια χαρά τόσα χρόνια. Τα διέκοψα όμως κ έκανα υποτροπη απ τον Οκτώβρη κ ακόμη δεν μπορώ να συνέλθω.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ
    By Joker86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 22-12-2020, 16:24
  2. εγκυμοσυνη
    By kapamaru!! in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 29-03-2018, 13:11
  3. Αντικαταθλιπτικά και εγκυμοσύνη
    By maria37 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 21-06-2009, 17:27
  4. εγκυμοσυνη κ αντικαταθλιπτικα
    By donald_girl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 23-08-2008, 19:55
  5. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ
    By PSYCHED in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 31-10-2006, 01:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •