Αντικαταθλιπτικα και εγκυμοσυνη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151

    Αντικαταθλιπτικα και εγκυμοσυνη

    Υπάρχει κάποια γυναίκα που έπαιρνε αντικαταθλιπτικα στην εγκυμοσυνη?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Υπάρχει κάποια γυναίκα που έπαιρνε αντικαταθλιπτικα στην εγκυμοσυνη?
    Ο γιατρός σου τι λέει γι αυτό? Το συζήτησες μαζί του?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Ο γιατρός σου τι λέει γι αυτό? Το συζήτησες μαζί του?
    Ναι σε δύο γιατρούς πήγα. Μου είπαν ότι μπορώ να κάνω παιδί παίρνοντας φάρμακα και ότι οι πιθανότητες να πάθει κάτι το παιδί είναι πολύ μικρές. Αλλά φοβάμαι..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Ναι σε δύο γιατρούς πήγα. Μου είπαν ότι μπορώ να κάνω παιδί παίρνοντας φάρμακα και ότι οι πιθανότητες να πάθει κάτι το παιδί είναι πολύ μικρές. Αλλά φοβάμαι..
    Τον δικό σου γυναικολόγο πρέπει να ρωτήσεις που θα του έχεις εμπιστοσύνη.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Τον δικό σου γυναικολόγο πρέπει να ρωτήσεις που θα του έχεις εμπιστοσύνη.
    Το συζήτησα και με τη δική μου γυναικολόγο και με άλλον ένα. Και οι δύο μου είπαν ότι μπορώ. Για να καταλάβεις τι συμβαίνει, προσπάθησα για δεύτερη φορά να κόψω τα αντικαταθλιπτικα για να κάνω και άλλο παιδί αλλά υποτροπιασα και τις δύο. Αυτή τη στιγμή είμαι χωρίς φάρμακο αλλά είμαι χάλια. Δε ξέρω τι κάνω. Ο ψυχολόγος λέει ότι μπορώ να τα καταφέρω και ο ψυχίατρος ότι δε μπορώ χωρίς φάρμακα. Κάποιες φορές νιώθω ότι μπορώ αλλά άλλες είμαι τόσο χάλια που νιώθω ότι μόνο το φαρμακο μπορεί να με θεραπεύσει. Είμαι σε απόγνωση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Το συζήτησα και με τη δική μου γυναικολόγο και με άλλον ένα. Και οι δύο μου είπαν ότι μπορώ. Για να καταλάβεις τι συμβαίνει, προσπάθησα για δεύτερη φορά να κόψω τα αντικαταθλιπτικα για να κάνω και άλλο παιδί αλλά υποτροπιασα και τις δύο. Αυτή τη στιγμή είμαι χωρίς φάρμακο αλλά είμαι χάλια. Δε ξέρω τι κάνω. Ο ψυχολόγος λέει ότι μπορώ να τα καταφέρω και ο ψυχίατρος ότι δε μπορώ χωρίς φάρμακα. Κάποιες φορές νιώθω ότι μπορώ αλλά άλλες είμαι τόσο χάλια που νιώθω ότι μόνο το φαρμακο μπορεί να με θεραπεύσει. Είμαι σε απόγνωση.
    Ξέρω μια μαμά που στην δεύτερη εγκυμοσύνη έπαιρνε τα φάρμακα κανονικά αλλά δεν ξέρω ούτε τι φάρμακα και ούτε ακριβώς την διάγνωση της (δεν την έχω ρωτήσει για να μην έρθει σε δύσκολη θέση). Τώρα το παιδάκι της είναι 5 χρονών περίπου και φαίνεται μια χαρά.
    Αλλά επειδή ο καθένας μας είναι διαφορετικός, αν εμπιστεύεσαι την γυναικολόγο σου καλύτερα να κάνεις ότι σου λέει.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  7. #7
    awareness
    Guest
    Εγώ παιδια δεν έχω και πινω το ladose χρόνια. Σε περίπτωση εγκυμοσύνης μου είπε κ ο ψυχίατρος κ ο γυναικολόγος ότι είναι αι ασφαλή.παρολο αυτα είναι κάτι που με αγχώνει. Δυστυχώς όμως είναι αδυνατο να είμαι λειτουργικη χωρίς το χάπι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by awareness View Post
    Εγώ παιδια δεν έχω και πινω το ladose χρόνια. Σε περίπτωση εγκυμοσύνης μου είπε κ ο ψυχίατρος κ ο γυναικολόγος ότι είναι αι ασφαλή.παρολο αυτα είναι κάτι που με αγχώνει. Δυστυχώς όμως είναι αδυνατο να είμαι λειτουργικη χωρίς το χάπι.
    Όντως τα ladose και τα ζολοφτ που επερνα εγώ είναι τα πιο ασφαλή και ελεγμένα σε μια εγκυμοσυνη. Ο ένας γιατρός μου είπε ότι θα παίρνω τη δόση με την οποία είμαι καλά και ας είναι 100 ή 150 και η άλλη ότι μέχρι 75 μπορώ να παρω. Ο κάθε ένας έχει τη δική του άποψη. Οι ψυχολόγοι από την άλλη σου λένε θα τα καταφέρουμε χωρίς φάρμακα με ψυχοθεραπεία. Κάνω όμως πολλά χρόνια και πάλι υποτροπιασα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by awareness View Post
    Εγώ παιδια δεν έχω και πινω το ladose χρόνια. Σε περίπτωση εγκυμοσύνης μου είπε κ ο ψυχίατρος κ ο γυναικολόγος ότι είναι αι ασφαλή.παρολο αυτα είναι κάτι που με αγχώνει. Δυστυχώς όμως είναι αδυνατο να είμαι λειτουργικη χωρίς το χάπι.
    Τι δόση παίρνεις?

  10. #10
    awareness
    Guest
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Τι δόση παίρνεις?
    Είχα σταθεροποιηθεί για χρόνια στο 1χαπι , όμως τώρα που έκανα υποτροπη, του ξεκίνησα απ το μηδέν δυστυχώς. Τώρα είμαι στα 2,εδω κ 2 μήνες κ ακόμη δεν έχω στρωσει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by awareness View Post
    Είχα σταθεροποιηθεί για χρόνια στο 1χαπι , όμως τώρα που έκανα υποτροπη, του ξεκίνησα απ το μηδέν δυστυχώς. Τώρα είμαι στα 2,εδω κ 2 μήνες κ ακόμη δεν έχω στρωσει.
    Κάνεις και ψυχοθεραπεία? Σε έχει βοηθήσει?

  12. #12
    awareness
    Guest
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Κάνεις και ψυχοθεραπεία? Σε έχει βοηθήσει?
    Ξέρεις να στέλνεις μνμ εδώ;προσωπικο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by awareness View Post
    Ξέρεις να στέλνεις μνμ εδώ;προσωπικο
    Νομιζω δε μπορώ να στείλω ακόμα, πρέπει να συμπληρώσω κάποιο αριθμό σχολίων νομιζω.

  14. #14
    awareness
    Guest
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Νομιζω δε μπορώ να στείλω ακόμα, πρέπει να συμπληρώσω κάποιο αριθμό σχολίων νομιζω.
    Γι'αυτό δεν μπορώ???
    Ναιι κάνω κ ψυχοθεραπεια

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by awareness View Post
    Γι'αυτό δεν μπορώ???
    Ναιι κάνω κ ψυχοθεραπεια
    Κι εγώ κάνω χρόνια αλλά μόλις κόβω το φαρμακο υποτροπιαζω. Τώρα άλλαξα ψυχολόγο και από τι κατάλαβα είναι της θεωρίας ότι πρέπει να θεραπεύσει το εσωτερικό παιδί που έχεις μέσα σου για να γίνεις καλά. Δε ξέρω αν έχω το κουράγιο να το κάνω είμαι 2 μήνες σε χάλια κατάσταση και έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι δε θα τα καταφέρω χωρίς φάρμακο. Απογοητευομαι όμως, γιατί να μη μπορώ?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ
    By Joker86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 22-12-2020, 17:24
  2. εγκυμοσυνη
    By kapamaru!! in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 29-03-2018, 14:11
  3. Αντικαταθλιπτικά και εγκυμοσύνη
    By maria37 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 21-06-2009, 18:27
  4. εγκυμοσυνη κ αντικαταθλιπτικα
    By donald_girl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 23-08-2008, 20:55
  5. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ
    By PSYCHED in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 31-10-2006, 02:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •