Ladose Πρώτη φορά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    8

    Ladose Πρώτη φορά

    Γεια σας, ξέρω ότι υπάρχουν άπειρα ποστ για τo ladose αλλά προφανώς δεν μου έφτασαν
    Πρόκειται να τα ξεκινήσω (εννοειται ότι επισκέπτομαι γιατρό) και θα ήθελα γνώμες για παρενέργειες και αν λειτουργουν. Μου τα δίνει για αγχωδη διαταραχή, κοινωνική φοβία , κρίσεις πανικου κτλ. Παλιότερα έπαιρνα το Remeron. Στις αρχές είχε φανεί κάποια διαφορά αλλά μετά από καιρό σαν να "ξανακυλησα", και μετά από διάφορα άσχημα περιστατικα στη ζωή μου συν την παρουσα κατάσταση , σαν να έχουν γίνει όλα απείρως δυσκολα. Λοιπον;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κανεις δεν μπορει να σου πει με βεβαιοτητα οτι το ladose ειναι καλο ανκθλτο , η αν δουλευει , σεμενα δεν ειχε καμμια απολυτως επιδραση .......αλλα ως πρωην prozak , το πρωτο Αμερικανικο ssri , εχει φαει πολυ promotion .......απο το 1995 ....παρεργεια ? ναι, σεξουαλικη δυσλειτουργια η ελλειψη λιμπιντο αν θες .....
    ενω το ρεμερον μου εκανε μια αγχολυση γερη , αλλα παχαινει, δλδ. ανοιγει πολυ την ορεξη ....
    αντικαταθλιπτικη δραση δεν εχω δει απο κανενα , αλλοι ομως εχουν δει .....................

    ειδα το 2010 αντικαταθλιπτικη δραση απο το σεροξατ , μονο για 3 μηνες ομως , μετα ξανακυλησα ......

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    8
    Κι εγώ πηρα κιλά με το ρεμερον δυστυχώς. Αλκοόλ και λαντοζ να φανταστώ απαγορευεται;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    19
    Εχω να σας πω τα χειρότερα τόσο για το Ladose όσο και για τους νευρολόγους-ψυχιάτρους. Τσαρλατάνοι. Ολοι δίνουν τα ίδια. Παράδειγμα: Εχω τη μητέρα μου με άνοια. Ολοι rispelen. "Aν την πειράζει να δώσουμε κάτι άλλο. Υπάρχουν 2-3 εναλλακτικά". "Ναι, την πειράζει, δώσε κάτι άλλο". "Ε, γιατί να το αλλάξουμε τώρα..". "Γιατί όχι γιατρέ, αφου είπες.."."Αν με αμφισβητείτε να πάτε σε άλλον...". Και σε άλλον που πήγα τα ίδια. Δεν μπόρεσε κανένας τους να μου δώσει μια εξήγηση γιατί να μην το αλλάξει...
    Πάμε στο Prozac (Ladose για την ευρώπη). Οταν το έπαιρνα με έκοβε στο στομάχι και δεν είχα καμμία όρεξη να φάω. Ημουν μες την αδυναμία και τη μαστούρα. Ποτέ μου δεν κατάλαβα αν έτσι λειτουργεί το φάρμακο ή εγώ είχα αντίδραση σ'αυτό. Με τα ψυχολογικά μου δεν ασχολιόμουν γιατί με έκοβε το στομάχι μου...μη φανταστείτε διάρροιες ή τέτοια αλλά ενα μόνιμο μάγγωμα.
    Σαν αντικαταθλιπτικό έπαιρνα και παίρνω όταν έχω κάποιο πρόβλημα το xanax. Στο εμπόριο όμως κυκλοφορεί και το συμπλήρωμα διατροφής 5-HTP που έχει παρόμοια δράση και δεν θέλει συνταγογράφηση.
    Η λύση στα προβλήματά μου ήρθε όταν έφυγαν οι τοξικοί άνθρωποι απο τη ζωή μου... Ηρέμησα και εδω και 2-3 χρόνια απολαμβάνω τις μικροχαρές της καθημερινότητας... Γιατί να πας στα φάρμακα; Ειμαι 55 και ξεκίνησα τα αντικαταθλιπτικά απο τα 17 μου....Μην φοβάσαι να τα γκρεμίσεις όλα και να τα ξαναχτίσεις στα μέτρα σου απο την αρχή. Κάθε τι καινούργιο είναι μόνο για καλό. Μη με πιστέψεις σ'αυτό. Ψάξτο, ρώτα. Ξέρω πολλούς γιατρούς που λένε μην πας σε shrink, φτιάχτο μόνος σου... Wishing you best luck!

  5. #5
    awareness
    Guest
    Εγώ υποφέρω από ιψδ με αποπροσωποποιηση και κρίσεις πανικου .
    Πίνω χρόνια το λαντοζ κ με έχει βοηθήσει παρα πολυ . Βέβαια έχω 2 μήνες που υποτροπιασα επειδή το διεκοψα. Το ξεκίνησα ξανά, ομως εδώ κ 2ηνες δεν έχω δει βελτίωση ακόμη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Ina93 View Post
    Κι εγώ πηρα κιλά με το ρεμερον δυστυχώς. Αλκοόλ και λαντοζ να φανταστώ απαγορευεται;
    Νατο φανταστεις , βεβαιωτατα .......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by hitech444 View Post
    Εχω να σας πω τα χειρότερα τόσο για το Ladose όσο και για τους νευρολόγους-ψυχιάτρους. Τσαρλατάνοι. Ολοι δίνουν τα ίδια. Παράδειγμα: Εχω τη μητέρα μου με άνοια. Ολοι rispelen. "Aν την πειράζει να δώσουμε κάτι άλλο. Υπάρχουν 2-3 εναλλακτικά". "Ναι, την πειράζει, δώσε κάτι άλλο". "Ε, γιατί να το αλλάξουμε τώρα..". "Γιατί όχι γιατρέ, αφου είπες.."."Αν με αμφισβητείτε να πάτε σε άλλον...". Και σε άλλον που πήγα τα ίδια. Δεν μπόρεσε κανένας τους να μου δώσει μια εξήγηση γιατί να μην το αλλάξει...
    Σαν αντικαταθλιπτικό έπαιρνα και παίρνω όταν έχω κάποιο πρόβλημα το xanax.
    Η λύση στα προβλήματά μου ήρθε όταν έφυγαν οι τοξικοί άνθρωποι απο τη ζωή μου... Ηρέμησα και εδω και 2-3 χρόνια απολαμβάνω τις μικροχαρές της καθημερινότητας... ; Ειμαι 55 και ξεκίνησα τα αντικαταθλιπτικά απο τα 17 μου..... Ψάξτο, ρώτα. Ξέρω πολλούς γιατρούς που λένε μην πας σε shrink, φτιάχτο μόνος σου... Wishing you best luck!
    ΧΑ, ΧΑ , οχι χρυση αυγη βεβαια .....γελακι ειναι ....γεια σου σχεδον συνομηλικε , 59 ειμαι ......πραματικα , κι εγω εχω σχηματισει την χειροτερη γνωμη για ψυχιατρους , στα 40 μου πρωτοπηγα σε ψυχοτετοιο , το μονο που καταφεραν ειναι να με εθισουν σε πολλαααα ζαναξ , 9-10 /μερα , εχω σπασει ισως πανευρωπαικο ρεκορ στην συνολικη ληψη ζαναξ τα τελευταια 20 χρονια , εχω παρει περιπου 48,000 ζαναξ , και ειδα κι επαθα να τα μειωσω με τεραστια προσωπικη προσπαθεια στα 3/μερα .......τοξικοι ανθρωποι ε ? εγω τους εχω απομακρυνει πολλα χρονια πριν , κι ομως δεν περασε η κτθλψη , εδω ειναι και μου κλεινει το ματι ........ταντικαταθλιπτικα ταχω κοψει πολυ καιρο .........καλα λενε οι γιατροι μην πας σε shrink , δεν παω σε κανεναν πια , μονο στον παιδικο μου φιλο , γενικο παθολογο , κυριως φιλο.......παντως συμφωνω με τα γραφομενα σου ......
    κι εγω σου ευχομαι καλη τυχη .....

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by hitech444 View Post
    Εχω να σας πω τα χειρότερα τόσο για το Ladose όσο και για τους νευρολόγους-ψυχιάτρους. Τσαρλατάνοι. Ολοι δίνουν τα ίδια. Παράδειγμα: Εχω τη μητέρα μου με άνοια. Ολοι rispelen. "Aν την πειράζει να δώσουμε κάτι άλλο. Υπάρχουν 2-3 εναλλακτικά". "Ναι, την πειράζει, δώσε κάτι άλλο". "Ε, γιατί να το αλλάξουμε τώρα..". "Γιατί όχι γιατρέ, αφου είπες.."."Αν με αμφισβητείτε να πάτε σε άλλον...". Και σε άλλον που πήγα τα ίδια. Δεν μπόρεσε κανένας τους να μου δώσει μια εξήγηση γιατί να μην το αλλάξει...
    Πάμε στο Prozac (Ladose για την ευρώπη). Οταν το έπαιρνα με έκοβε στο στομάχι και δεν είχα καμμία όρεξη να φάω. Ημουν μες την αδυναμία και τη μαστούρα. Ποτέ μου δεν κατάλαβα αν έτσι λειτουργεί το φάρμακο ή εγώ είχα αντίδραση σ'αυτό. Με τα ψυχολογικά μου δεν ασχολιόμουν γιατί με έκοβε το στομάχι μου...μη φανταστείτε διάρροιες ή τέτοια αλλά ενα μόνιμο μάγγωμα.
    Σαν αντικαταθλιπτικό έπαιρνα και παίρνω όταν έχω κάποιο πρόβλημα το xanax. Στο εμπόριο όμως κυκλοφορεί και το συμπλήρωμα διατροφής 5-HTP που έχει παρόμοια δράση και δεν θέλει συνταγογράφηση.
    Η λύση στα προβλήματά μου ήρθε όταν έφυγαν οι τοξικοί άνθρωποι απο τη ζωή μου... Ηρέμησα και εδω και 2-3 χρόνια απολαμβάνω τις μικροχαρές της καθημερινότητας... Γιατί να πας στα φάρμακα; Ειμαι 55 και ξεκίνησα τα αντικαταθλιπτικά απο τα 17 μου....Μην φοβάσαι να τα γκρεμίσεις όλα και να τα ξαναχτίσεις στα μέτρα σου απο την αρχή. Κάθε τι καινούργιο είναι μόνο για καλό. Μη με πιστέψεις σ'αυτό. Ψάξτο, ρώτα. Ξέρω πολλούς γιατρούς που λένε μην πας σε shrink, φτιάχτο μόνος σου... Wishing you best luck!
    Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές. Δυστυχώς κάποια πράγματα δεν γίνεται να τα παλεψω χωρίς χάπια απ' ο,τι φαίνεται, οσο και να προσπαθω χωρίς αγωγή. Ουτε για μένα είναι ευχάριστο. Εμπιστευομαι και τον γιατρό μου φυσικά. Ελπίζω να δω κάποια διαφορά με τα συγκεκριμένα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by awareness View Post
    Εγώ υποφέρω από ιψδ με αποπροσωποποιηση και κρίσεις πανικου .
    Πίνω χρόνια το λαντοζ κ με έχει βοηθήσει παρα πολυ . Βέβαια έχω 2 μήνες που υποτροπιασα επειδή το διεκοψα. Το ξεκίνησα ξανά, ομως εδώ κ 2ηνες δεν έχω δει βελτίωση ακόμη
    Χαίρομαι που σε βοηθησε. Από παρενέργειες?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by hitech444 View Post
    Εχω να σας πω τα χειρότερα τόσο για το Ladose όσο και για τους νευρολόγους-ψυχιάτρους. Τσαρλατάνοι. Ολοι δίνουν τα ίδια. Παράδειγμα: Εχω τη μητέρα μου με άνοια. Ολοι rispelen. "Aν την πειράζει να δώσουμε κάτι άλλο. Υπάρχουν 2-3 εναλλακτικά". "Ναι, την πειράζει, δώσε κάτι άλλο". "Ε, γιατί να το αλλάξουμε τώρα..". "Γιατί όχι γιατρέ, αφου είπες.."."Αν με αμφισβητείτε να πάτε σε άλλον...". Και σε άλλον που πήγα τα ίδια. Δεν μπόρεσε κανένας τους να μου δώσει μια εξήγηση γιατί να μην το αλλάξει...
    Πάμε στο Prozac (Ladose για την ευρώπη). Οταν το έπαιρνα με έκοβε στο στομάχι και δεν είχα καμμία όρεξη να φάω. Ημουν μες την αδυναμία και τη μαστούρα. Ποτέ μου δεν κατάλαβα αν έτσι λειτουργεί το φάρμακο ή εγώ είχα αντίδραση σ'αυτό. Με τα ψυχολογικά μου δεν ασχολιόμουν γιατί με έκοβε το στομάχι μου...μη φανταστείτε διάρροιες ή τέτοια αλλά ενα μόνιμο μάγγωμα.
    Σαν αντικαταθλιπτικό έπαιρνα και παίρνω όταν έχω κάποιο πρόβλημα το xanax. Στο εμπόριο όμως κυκλοφορεί και το συμπλήρωμα διατροφής 5-HTP που έχει παρόμοια δράση και δεν θέλει συνταγογράφηση.
    Η λύση στα προβλήματά μου ήρθε όταν έφυγαν οι τοξικοί άνθρωποι απο τη ζωή μου... Ηρέμησα και εδω και 2-3 χρόνια απολαμβάνω τις μικροχαρές της καθημερινότητας... Γιατί να πας στα φάρμακα; Ειμαι 55 και ξεκίνησα τα αντικαταθλιπτικά απο τα 17 μου....Μην φοβάσαι να τα γκρεμίσεις όλα και να τα ξαναχτίσεις στα μέτρα σου απο την αρχή. Κάθε τι καινούργιο είναι μόνο για καλό. Μη με πιστέψεις σ'αυτό. Ψάξτο, ρώτα. Ξέρω πολλούς γιατρούς που λένε μην πας σε shrink, φτιάχτο μόνος σου... Wishing you best luck!
    Καλησπέρα για αυτό το συμπλήρωμα διατροφής το 5-HTP τι κοινά έχει με το ζαναξ?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Twome22 View Post
    Καλησπέρα για αυτό το συμπλήρωμα διατροφής το 5-HTP τι κοινά έχει με το ζαναξ?
    Eπετρεψε μου να σου απαντησω , υποτιθεται οτι το 5-htp αυξανει τα επιπεδα σεροτονινης , ενεργεια που δεν εχει το ζαναξ , αλλωστε σε χρονίως καταθλιπτικους που εκαναν νεκροψια , δεν βρεθηκαν μειωμενα επιπεδα σεροτονινης , δλδ καποια αλλη ειναι η αιτια κτθλψης ......... αλλο η σεροτονινη, αλλο η δραση ενος αγχολυτικου , που αντικαθιστα το GABA , το φυσικο ηρεμιστικο του οργανισμου , ενας νευροδιαβιβαστης , του οποιου αδρανοποιει την επηρρεια η μακροχρονη χρηση του ζαναξ , αυτο ειναι το μεγαλο κακο του ζαναξ ....και μια ωραια πρωια βρισκεσαι βαρια εθισμενος στα ζαναξ , αλλα κι εκει υπαρχει λυση , αν εχεις θεληση /κουραγιο ......
    Last edited by Macgyver; 16-12-2020 at 11:46.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    19
    Υπάρχει GABA συμπλήρωμα διατροφής για όποιον θέλει... Και τώρα συγγνώμη αν πω κάτι κοινότυπο που ίσως ήδη το ξέρετε: Μια και οι κοινωνικές επαφές είναι δύσκολες για διάφορους λόγους υπάρχει και το internet. Μπείτε σε ομάδες με χιούμορ, συζητήστε, ποστάρετε και ο οργανισμός θα παράξει αυτά που πρέπει..
    Πάντως το μεγαλύτερο φάρμακο που υπάρχει παιδιά είναι η αγάπη...

  13. #13
    awareness
    Guest
    Quote Originally Posted by Ina93 View Post
    Χαίρομαι που σε βοηθησε. Από παρενέργειες?
    Δυστυχώς έχει τον πρώτο καιρό. Απίστευτη υπερένταση κ άγχος. Γι'αυτό δίνουν κ αγχολυτικό μαζί

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by awareness View Post
    Δυστυχώς έχει τον πρώτο καιρό. Απίστευτη υπερένταση κ άγχος. Γι'αυτό δίνουν κ αγχολυτικό μαζί
    Σε ευχαριστώ πολυ

Similar Threads

  1. Πρώτη φορά
    By kat7 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 03-03-2020, 12:05
  2. Πρωτη σας φορα!!!
    By archangel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 04-04-2018, 15:49
  3. Η πρωτη μου φορα..
    By Ο εαυτος μου και εγω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-11-2017, 05:58
  4. πρώτη φορά
    By TTK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 16-11-2010, 17:48
  5. η πρώτη φορά
    By geiasas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 06-08-2008, 12:50

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •