Τι διαταραχή διακρίνετε με αυτά τα συμπτώματα ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    35

    Αγχώδης Καταθλιπτική Διαταραχή

    καλησπέρα παιδιά , είμαι 36, διαχειριζομαι στην ψυχοθεραπεία ήπια συμπτώματα αποπραγματωσης, πτώση συναισθηματικής κατάστασης, έλλειψη συντονισμού/ταύτισης π το προσδιορίζω οταν κοιταζομαι στο καθρέπτη και ο τρόπος π μιλάω ατα παιδιά μ π βλέπω οτι έχει διαφορα η επικοινωνία μαζί τους.
    Δεν πρόλαβα τη κατάσταση οταν εκδηλώθηκε νωρίτερα :
    - μακροχρόνιο bullying στο σχολείο π με απομόνωνε κοινωνικά
    -άκραιες σχέσεις με τον πατέρα μ με κρύα συμπεριφορά χωρις επιδοκιμασίες και οξύθυμες καταστάσεις στο σπίτι
    -εκδήλωση πρώτης ήπιας κατάθλιψης αποπραγματωσης μέτα τη στρατιωτική θητεία
    -δεν ακολούθησα το δρόμο της ψυχανάλυσης μεταμορφώθηκα σε έναν νευρικό άνθρωπο με ακραίες εκρήξεις θυμου και έντονα ΙΔΨ συμπτώματα με τη δεύτερη έντονη καταθλιπτική διαταραχή να εκδηλώνεται τώρα μολις ολοκληρώθηκε η διάδρομη της επαγγελματικής πορείας π είχα στόχο, και μετά γύρισα να με κοιταξω κ δεν ήμουν πουθενά…με είχα χάσει δεν με φρόντισα.
    Ευχαριστω παιδιά
    Last edited by peter84; 13-12-2021 at 01:58.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Απαγορευετε νομιζω να κανουμε διαγνωσεις σε αυτο το φορουμ. Δεν θα μπορουσαμε κιολας για κατι που θελει επαγγελματια και ωρες συζητησης μαζι του.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    35
    αυτονόητο ότι δεν βασίζεται κάποιος σε ένα διάλογο σε ένα φορούμ για τη ψυχική του υγεία. Ισως άστοχος ο τίτλος .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    απ οσα περιγραφεις, εχεις μαζεψει ηδη αρκετες διαγνωσεις απ τους γιατρους σου, που σιγουρα σε ξερουν καλυτερα απο μας.
    τι να τις κανεις τις περισσοτερες;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by peter84 View Post
    καλησπέρα παιδιά , είμαι 36, διαχειριζομαι στην ψυχοθεραπεία ήπια συμπτώματα αποπραγματωσης, πτώση συναισθηματικής κατάστασης, έλλειψη συντονισμού/ταύτισης π το προσδιορίζω οταν κοιταζομαι στο καθρέπτη και ο τρόπος π μιλάω ατα παιδιά μ π βλέπω οτι έχει διαφορα η επικοινωνία μαζί τους.
    Δεν πρόλαβα τη κατάσταση οταν εκδηλώθηκε νωρίτερα :
    - μακροχρόνιο bullying στο σχολείο π με απομόνωνε κοινωνικά
    -άκραιες σχέσεις με τον πατέρα μ με κρύα συμπεριφορά χωρις επιδοκιμασίες και οξύθυμες καταστάσεις στο σπίτι
    -εκδήλωση πρώτης ήπιας κατάθλιψης αποπραγματωσης μέτα τη στρατιωτική θητεία
    -δεν ακολούθησα το δρόμο της ψυχανάλυσης μεταμορφώθηκα σε έναν νευρικό άνθρωπο με ακραίες εκρήξεις θυμου και έντονα ΙΔΨ συμπτώματα με τη δεύτερη έντονη καταθλιπτική διαταραχή να εκδηλώνεται τώρα μολις ολοκληρώθηκε η διάδρομη της επαγγελματικής πορείας π είχα στόχο, και μετά γύρισα να με κοιταξω κ δεν ήμουν πουθενά…με είχα χάσει δεν με φρόντισα.
    Ευχαριστω παιδιά
    Καλημερα !

    Ενα συμπερασμα που δυστηχως με τους ρυθμους της ζωης που εχουμε δεν μας αφηνει να το διαπιστωσουμε νωριτερα .
    Οπως λενε ομως οτι ποτε δεν ειναι αργα ,μηπως ηρθε πλεον η ωρα με ολα αυτα που εχεις στα χερια σου να ξεκινησεις πιο μαχητικα την ψυχοθεραπεια σου ?

    Θες να μας πεις λιγακι αν εσυ ο ιδιος αντιλαμβανεσαι οτι σε εχει βοηθησει καπου η μεχρι τωρα θεραπεια σου ?
    Το σημαντικοτερο ,την ριζα ολων αυτων την εχεις βρει ,την αποδεχτηκες ή καλυτερα εισα σε θεση να την αναγνωρίζεις και να την δουλευεις ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα !

    Ενα συμπερασμα που δυστηχως με τους ρυθμους της ζωης που εχουμε δεν μας αφηνει να το διαπιστωσουμε νωριτερα .
    Οπως λενε ομως οτι ποτε δεν ειναι αργα ,μηπως ηρθε πλεον η ωρα με ολα αυτα που εχεις στα χερια σου να ξεκινησεις πιο μαχητικα την ψυχοθεραπεια σου ?

    Θες να μας πεις λιγακι αν εσυ ο ιδιος αντιλαμβανεσαι οτι σε εχει βοηθησει καπου η μεχρι τωρα θεραπεια σου ?
    Το σημαντικοτερο ,την ριζα ολων αυτων την εχεις βρει ,την αποδεχτηκες ή καλυτερα εισα σε θεση να την αναγνωρίζεις και να την δουλευεις ?
    Σε ευχαριστω για το σχόλιο σου , είμαι σε ενα σημείο π όλα δείχνουν οτι έπρεπε να ξεκινήσω δυναμικά θεραπεία , παλιότερα ήταν πολύ επιφανειακά οτι εκανα κ το συνδύαζα με ρεικι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by peter84 View Post
    Σε ευχαριστω για το σχόλιο σου , είμαι σε ενα σημείο π όλα δείχνουν οτι έπρεπε να ξεκινήσω δυναμικά θεραπεία , παλιότερα ήταν πολύ επιφανειακά οτι εκανα κ το συνδύαζα με ρεικι.
    Να σαι καλά!
    Θα ξεκινήσεις από όπου νομίζεις εσύ ότι θα λάβεις την καλύτερη βοήθεια.
    Υπάρχουν πολλές μαρτυρίες ανθρώπων που βρήκαν διέξοδο και σε άλλες μορφές εκτός από την κλασική ψυχοθεραπεία.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. Τι είναι αυτά τα συμπτώματα;
    By Polymnia.magnum in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 3
    Last Post: 09-02-2020, 18:54
  2. Replies: 39
    Last Post: 27-08-2019, 19:50
  3. Αγχώδης Διαταραχή με καταθληπτικά συμπτώματα
    By I.s in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 13-02-2018, 04:04
  4. Αγχωδης διαταραχη με σωματικα συμπτωματα
    By Aggelo in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 14
    Last Post: 06-12-2015, 21:39
  5. Ξερει κανεις τι ειναι αυτα τα συμπτωματα?
    By astrid in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 15-09-2009, 16:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •