Εχει νοημα να πηγαινουμε σε ψυχολογους;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Εχει νοημα να πηγαινουμε σε ψυχολογους;

    Τα προβληματα μας πηγαζουν σε μεγαλο βαθμο απο τον χαρακτηρα μας, αν ειμαστε "φυσιολογικοι" η οχι. Ομως ο χαρακτηρας καθοριζεται στα πρωτα χρονια της ζωης μας ως παιδια και μετα σχεδον απιθανο να αλλαξει. Κατι σαν τα δεντρακια που αμα μεγαλωσουν στραβα μετα δεν φτιαχνουν ο,τι και να κανεις. Νιωθω οτι οσες συμβουλες και αν μου δωσει καποιος εγω "στραβος" γινηκα και δεν μπορω να αλλαξω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ειναι σαν ναακυρωνεις μονος σου τους ψυχολογους .......... δεν εχω παει ποτε , δεν ξερω......αλλα πολλη ηττοπαθεια βρε αγορι μου ......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Είμαι της άποψης ότι είναι ανάλογα στο/ την ψυχολόγο! Υπάρχουν καλή και όχι τόσο καλή ψυχολόγοι, άσε που πρέπει να ταιριάζεις με κάποιον/ οια. Δεν ξέρω πόσους ψυχολόγους έχεις αλλάξει αλλά θέλει ψάξιμο, θα πας και σε δεύτερο και σε τρίτο εάν δεν βλέπεις αποτέλεσμα από τους προηγούμενους!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    όντως, στα πρώτα χρόνια της ζωής διαμορφόνωνται και κρίνονται πολλά. γι αυτό και έιναι πολύ σημαντική απόφαση να γίνει κάποιος γονιός.
    ο ψυχολόγος δουλειά του είναι να καταλάβει την ιδιαιτερότητα της κατάστασης και με την εκπαιδευση που έχει κάνει να σου δώσει τα κατάλληλα εργαλεία να αντιμετωπίσεις την όποια δυσκολία έχει εμφανιστεί ή παιδικό τραύμα κουβαλάς, να υποστηρίξει την αυτοπεποίθησή σου κλπ.
    δεν ξέρω γιατί πιστεύεις οτι τίποτα δεν αλλάζει, πρέπει να κάνεις κάτι για να αλλάξει, πρέπει να δώσεις μια ευκαιρία, και συμφωνώ πως έχει να κάνει και με τον άνθρωπο και την μέθοδο που σου ταιριάζει. πάντως όσο κοιτάς τη χύτρα το φαγητό δε βράζει πιο γρήγορα -είναι μια παροιμία που δε θυμάμαι καλά τώρα. ελπιζω να κατάλαβες τί εννοώ.
    επισης τί θα πει φυσιολογικός; νορμαλ; όχι. φυσιολογικός θα πει εντάξει με τη φύση σου. αν με ρωτάς εμένα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν τα προβλήματα πηγάζουν από τον χαρακτήρα σου και το έχεις πάρει απόφαση ότι σε ενοχλούν τόσο πολύ που θες να αλλάξεις κάποια χαρακτηριστικά σου, με κάποιον ψυχολόγο που θα σου ταιριάξει μπορείς να κάνεις μεγάλη πρόοδο και αλλαγές. Αρκεί όντως να το θέλεις πολύ και να ξέρεις ότι θα χρειαστεί προσπάθεια μεγάλη.

    Αν πιστεύεις οτι δεν γίνεται να αλλάξει τίποτα και μένεις απλά στην παρατήρηση του εαυτού σου και στην γκρίνια ή αν περιμένεις ότι ο ειδικός έχει μαγικό ραβδάκι και θα σου λύσει τα προβλήματα από τη μία στιγμή στην άλλη, είναι άδικος κόπος.

  6. #6
    Elenia781
    Guest
    2 φορες εχω παει σε ψυχολογο μου εξηγησε καποια πραγματα που με απασχολουσαν εκεινο τον καιρο οκ . Εχω θαψει μεσα μου πολλα γεγονοτα. να τα αναλυσω γιατι ημουν ετσι και γιατι οι συγκηριες ηταν ετσι ειναι πολυ μακρινο παρελθον δεν μπορω να αλλαξω το παρελθον. Ειναι αβολο να μιλαω γιατι με επηρεασαν αυτα τα γεγονοτα Αυτο που με ειχε βοηθησει ηταν η εργοθεραπεια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Αυτο που με ειχε βοηθησει ηταν η εργοθεραπεια

    Πιστευω οτι η εργασια βοηθα την κτθλψη ......... δλδ.η απασχοληση ...... η αδρανεια ειναι ο μεγαλυτερος συμμαχος της .......
    Last edited by Macgyver; 18-12-2020 at 00:38.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Πιστευω οτι η εργασια βοηθα την κτθλψη ......... δλδ.η απασχοληση ...... η αδρανεια ειναι ο μεγαλυτερος συμμαχος της .......
    Νους υγιής εν σώματι υγιή!!

  9. #9
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Τα προβληματα μας πηγαζουν σε μεγαλο βαθμο απο τον χαρακτηρα μας, αν ειμαστε "φυσιολογικοι" η οχι. Ομως ο χαρακτηρας καθοριζεται στα πρωτα χρονια της ζωης μας ως παιδια και μετα σχεδον απιθανο να αλλαξει. Κατι σαν τα δεντρακια που αμα μεγαλωσουν στραβα μετα δεν φτιαχνουν ο,τι και να κανεις. Νιωθω οτι οσες συμβουλες και αν μου δωσει καποιος εγω "στραβος" γινηκα και δεν μπορω να αλλαξω.
    Δυστυχώς θα συμφωνήσω. Αυτη είναι και δική μου εμπειρία. Ο ψυχολόγος θα σου φαει αρκετά λεφτα και στο τέλος οταν εσυ του πεις τι ονειρευοσουν να γίνεις θα σου απαντήσει "μα εσύ νομίζεις πως ήδη εκτισες πολυκατοικία και ζεις μεσα σ αυτή", ολοκληρώνοντας τη σκέψη του με πιο απτά επιχειρηματα, βγάζοντας σε τελικα εμμεσως πλην σαφως άχρηστο για τα πάντα. Θα σου το πει κι εμμέσως στην αρχή οταν του πεις απο δέκατος στη σειρα πιο δημοφιλής στην ομαδα, δηλαδή ο τελευταιος θα θελα να μαι πρώτος, θα σου ανταπαντήσει βλεποντας σε με απαισιοδοξία - υποβολή " έκτος - έβδομος".

    Το γραψα κι αλλου εδω μεσα, γονεις τα παιδιά σας! Διότι η αρχή είναι το ήμισυ του παντός. Υπάρχουν ομως καποιες φάσεις σημαντικης αλλαγής στη ζωη πχ μετακομιζεις σε αλλη πόλη ή μπαινεις σε νέα δουλειά ή μπαινεις σε μια ομάδα ανθρώπων, όταν η αλλαγή αυτή μεσα σου συνοδεύεται απο κινητηριο αισιοδοξία και δυναμισμό. Αν εκει που θα πας δεν βρεις το κατάλληλο υποστηρικτικο περιβαλλον ανθρώπων τότε τα ψυχικα σου θα βγουν στην επιφάνεια κι απλα θα εισαι ο ιδιος σε εναν νεο χώρο.

Similar Threads

  1. Τίποτα δεν έχει νόημα για μένα.
    By PanosM in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 13-07-2017, 00:04
  2. Δεν εχει νοημα να ζω
    By nito in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 31-05-2017, 23:35
  3. Δεν έχει νόημα ο τίτλος...
    By Antreas MpR in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 50
    Last Post: 01-05-2014, 18:59
  4. έχει κανένα νόημα;
    By Sidarta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 19-04-2014, 11:58
  5. Καφεΐνη, έχει νόημα η διακοπή της?
    By papg in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 27-11-2009, 01:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •