εχω φρικαρει.... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 59
  1. #16
    hlias1988
    Guest
    Ο λογος που εκανα αυτο το θρεντ ειναι οτιβεχω φρικαρει για το ποσο κακο κανουν αυτα τα φαρμακα.. οι γιατροι τα δινουν ετσι χωρις να προειδοποιούν τους ασθενεις για τις μακροχρονιες επιπτωσεις...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    χαρα μου αμα ξερω κατι να το πω σε καποιον μπας και βοηθησω εσττω και με μια σκεψη
    μην παρεξηγηθω ομως... μιλαω απο την προσωπικη μου εμεπειρια. καθενας ειναι διαφορετικος και αντιδρα αλλιως σε καποιο φαρμακο, σε καποιο γιατρο, σε καποιο ψυχολογο. ψαξου θσ σου ελεγα.. αξιζει χτυπα ξυλο να υποτροπιασεις? και τοτε φιλε μου Ηλια θα τα παιρνεις με τις χουφτες θελεις δε θελεις.
    σε παρακαλω προσεχε τον εαυτο σου κι εσυ και ολοι που εχουμε φτασει σε αυτην απελπισια λογω της παθησης αλλα και των φαρμακων
    κοιτα το depon τι παρενεργειες μπορει να φερει..αστο..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #18
    hlias1988
    Guest
    Εσυ δεν θα ηθελες μια ζωη περα απο τα φαρμακα?

  4. #19
    davidh
    Guest
    Και που ζουμε πολλα ζηταμε..

  5. #20
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    Και που ζουμε πολλα ζηταμε..
    Καλα ετσι οπως εχουν ερθει τα πραγματα και τον αερα που αναπνεουμε τον πληρωνουμε.. Αλλα δεν μπορουμε να παμε κοντρα? Να καταφερουμε αυτο που θελουμε για να ειμαστε ευτυχισμενοι? Εκτος και εαν ειστε ευτυχισμενοι.... δεν το λεω για σενα γενικα μιλαω...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Εσυ δεν θα ηθελες μια ζωη περα απο τα φαρμακα?
    ενοειται σαν τρελη θα ηθελα να τα κοψω..
    μπορει στο μελλον να δω βελτιωση γιατι τωρα 10 χρονια σχεδον ειμαι σε μια διαρκη υποτροπη με καποια διαλειμματα.. τραγικο ε?!

    αμα σκεφτεις οτι ειμαι σε μια ηλικια που θα ηθελα να εχω τη δικη μου οικογενεια οπως οι περισσοτεροι που ηξερα.. ή που θα ηθελα να δουλευω..

    στεναχωριεμαι,
    απελπιζομαι πολλες φορες,
    σγχωνομσι,
    φοβαμαι,
    θυμωνω,
    νευριαζω,
    ποναω,
    με πιανει το παραπονο.

    αλλα ειμαι δυσλειτουργικη και χωρις αυτα χανομαι στον κοσμο μου

    ποσο θα ηθελα να ειμαι "νορμαλ", να συζηταω με φιλους για θεματα της ηλικιας μου, χωρις να σκεφτομαι τα δικα μου και τις δυσκολιες στην κοινωνικη ζωη
    μονη μεσα σε κοσμο
    κι εγω εχω μαθει να φοραω τη μασκα μου..

    χωρις φαρμακα (αμα κοβω δοσεις απο μονη μου 'η αμα ξεχαστω να παρω καμια δοση), χανω επαφη τελειως, μπαινω σε εναν αλλο κοσμο.. εφιαλτης

    σταδιακα ειναι καπως καλυτερα
    αλλα για οποια μειωση ολοι οι γιατοι μμου ζητανε 6μηνο σατθεροτητας πριν την παραμικρη μειωση
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ξερετε κατι παιδια?
    αμα συγκριθου με αλλα ατομα κι ας εχουν προχωρησει τη ζωη τους εχω να πω οτι αντεχουμε περισοτερες δυσκολες καταστασεις που ουτε στο ελαχιστο δε θα μπορουσαν να αντεξουν αυτα που εμεις εχουμε να αντεχουμε.
    στα ευκολα και τα ωραια ξερω κι εγω..
    περνα φιλε καλε μου φιλε που μου μιλας εκ του ασφαλους και μετα ελα παιξτο μας ιστορια..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #23
    hlias1988
    Guest
    Συμφωνω μαζι σου... μπορει να περνανε και αυτοι χειροτερες δυσκολιες και να μην το δειχνουν... ολοι απελπιζομαστε.. μου αρεσει η μεταφυσικη και η αστρολογια.. εχω πειστει οτι ειναι αληθεια.. και το πιστευω... εχω παθος με αυτο... με λανει και ονειρευομαι και ξεχνιεμαι απο την αλλη ειμαι δυσλητουργικος δεν δουλευω δεν μπορω να ποιασω δουλεια... πιστευω οτι αμα κοψω τα φαρμακα θα ξανα ποιασω δουλεια...

  9. #24
    hlias1988
    Guest
    Μαι στην τελικη φαρμακα περνουμε δεν κανουμε κατι κακο... εχουμε αυτογνωσια στα προβληματα μας και τα λυνουμε.. απλα εμενα με αγχωνει οτι προκαλουν βλαβες στην υγεια....

  10. #25
    hlias1988
    Guest
    Και εγω χανομαι στον κοσμο μου αλλα το θεωρω εμπνευση... δηαλδη κανει διαλλειμα το μυαλο να ξεκουραστει... ετσι το βλεπω και εγω... απο την αλλη αμα εμπαινε στο μυαλο μου καποιος για ενα 24ωρο θα ελεγε παει αυτο το εχςι χασει... αλλα ξερεις κατι αστο τρελο στην τρελα του... δεν το λεω για να πενεψω τον ευατο μου αλλα ολοι οσοι ειναι διαφορετικοι ειναι τρελοι? Δεν νομιζω...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Καλά κάνουμε και παίρνουμε φάρμακα, στην τελική μας αρέσει και τα παίρνουμε;;; Όχι βέβαια χρειάζεται, ποιος δεν θέλει μια ζωή χωρίς φάρμακα, καλό είναι μόνο την δοσολογία και την αλλαγή φαρμάκου να γίνεται με την παρακολούθηση και συμφωνία ειδικού. Εγώ παίρνω τόσο καιρό τα ίδια φάρμακα αλλά δεν έχω παει, έχω να πάω καιρό σε ψυχίατρο, χρειάζεται όμως γιατί ίσως θέλει αλλαγή η μείωση του φαρμάκου, βέβαια η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, εδώ διαβάζω τόσα πολλά συμπτώματα, οπότε τα φάρμακα θα είναι πολλοί βαριά με παρενέργειες, τα δικά μου πέρα από ότι μου αύξησαν το βάρος δεν είχα καμία παρενέργεια!!

  12. #27
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Καλά κάνουμε και παίρνουμε φάρμακα, στην τελική μας αρέσει και τα παίρνουμε;;; Όχι βέβαια χρειάζεται, ποιος δεν θέλει μια ζωή χωρίς φάρμακα, καλό είναι μόνο την δοσολογία και την αλλαγή φαρμάκου να γίνεται με την παρακολούθηση και συμφωνία ειδικού. Εγώ παίρνω τόσο καιρό τα ίδια φάρμακα αλλά δεν έχω παει, έχω να πάω καιρό σε ψυχίατρο, χρειάζεται όμως γιατί ίσως θέλει αλλαγή η μείωση του φαρμάκου, βέβαια η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, εδώ διαβάζω τόσα πολλά συμπτώματα, οπότε τα φάρμακα θα είναι πολλοί βαριά με παρενέργειες, τα δικά μου πέρα από ότι μου αύξησαν το βάρος δεν είχα καμία παρενέργεια!!
    καταρχην ποσο καιρο παιρνεις φαρμακα και σε τι δοσολογιες?
    εγω σου ειπα ποιο πανω.. την περιπτωση μου...
    δεν εχεις κανει ποτε εξετασεις αιματος να δεις εαν εχει κατι αλλαξει?
    εγω διαβασα οτι το αντιψυχωσικο που παιρνω μειωνει το προσδοκιμο της ζωης κατα 20 χρονια... προκαλει καρδιοπαθειες... αυτο η ψυχιατρος δεν το καταλαβαινει... το καταλαβαινω εγω ομως δεν πειραζει!

  13. #28
    xaka10
    Guest
    ναι εχει αποδειχτει οτι τα ατομα με ψυχωση ζουνε 20 χρονια λιγοτερο απο τον γενικο πληθυσμου και αυτο οφειλεται οχι μονο στα φαρμακα αλλα στο υπερβολικο καπνισμα στην παχυσαρκια την καταχρηση αλκοολ την ελλειψη διαγνωσης ιατρικων σωματικων παθησεων οπως καρδιοπαθειες και τα λοιπα γιατι σαν <<τρελοι >> που ειμαστε δεν εχουμε δικαιωματα και ιση μεταχειρηση με τους υπολοιπους στο γενικο πληθυσμο οπως εκαναν και οι ναζι ετσι κανουν και οι περισσοτεροι γιατροι.παραδειγμα ειχα εμφανισει ενα προβλημα υγειας και παρακαλουσε η μανα μου τον γιατρο σε δημοσιο νοσοκομειο να δουν την καρδια μου μην την εχει επηρεασει αυτο το προβλημα υγειας που εμφανισα.ουδεποτε ενδιαφερθηκε μολις ειδε στο αμκα οτι ειμαι ψυχικα ασθενης δεν ενιωσε στο ελαχιστο την συμπαθεια να με ελεγξει απο ενα σοβαρο προβλημα υγειας που μπορουσα να ειχα εμφανισει και ουτε μου την εκανε ποτε την εξεταση.


    αλλο παραδειγμα ειχα καποιον ψυχιατρο μεγαλοψυχιατρο που ποτε στα τοσα χρονια που με εβλεπε ενω μου χορηγουσε ποσα φαρμακα δεν μου προτεινε να κανω γενικη εξεταση.μας εχουν για πεταμα.δεν δινει κανεις σημασια για το πως θα ζουμε συν τις διακρισεις που υφισταμεθα και δεν μας θελει κανενας παρεα.

    αν ζητατε ρατσισμο οι ομοφυλοφιλοι,αλλοδαποι και ουτε καθεξης. δυο κατηγοριες βιωνουν τον απολυτα ρατσισμο και δεν μας θελει κανενας οι σοβαρα ψυχικα πασχοντες και οι τοξικομανεις ακομα και οι παραπανω κατηγοριες υπαρχει ενα ποσοστο του πληθυσμου που τους αποδεχεται εμας κανενας.ακομα και προοδευτικοι αριστεροι που ειναι κατα του ρατσισμου εμενα με απομακρυνανε λογω της ψυχικης μου παθησης χωρις να ειχα προκαλεσει ποτε τσακωμους.οπως και ενας σοβαρα ψυχικα πασχοντας δεν εχει κανεναν φιλο μη ψυχικα πασχοντα ακομα και αυτους που εχουν ψυχικα προβληματα αλλα πιο ηπια οπως καταθλιψη ιδεοψυχαναγκασμο και ουτω καθεξης.

    το ιδιο στυλ ειναι και στους τοξικομανεις που δε τους θελει κανενας αλλα αντε κει να το καταλαβω εν μερει να φοβουνται μην μπλεξουν και αυτοι στις ουσιες αλλα ο <<τρελος>> δεν προκειται να σου κολλησει την τρελα και εχει παψει να θεωρειται οτι ο τρελος ειναι δολοφονος οπως και ενας χωρις σχιζοφρενεια καταφευγει στο εγκλημα ετσι και ενας ψυχωτικος μπορει να καταφυγει στο εγκλημα παρομοια ειναι τα ποσοστα

    και εχει φανει οτι ο ψυχωτικος συνηθως βλαπτει μελος της οικογενειας του ενω αυτος που δεν εχει ψυχωση μπορει να βλαψει εσενα που με διαβαζεις αυτη τη στιγμη

  14. #29
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by makaris90 View Post
    ναι εχει αποδειχτει οτι τα ατομα με ψυχωση ζουνε 20 χρονια λιγοτερο απο τον γενικο πληθυσμου και αυτο οφειλεται οχι μονο στα φαρμακα αλλα στο υπερβολικο καπνισμα στην παχυσαρκια την καταχρηση αλκοολ την ελλειψη διαγνωσης ιατρικων σωματικων παθησεων οπως καρδιοπαθειες και τα λοιπα γιατι σαν <<τρελοι >> που ειμαστε δεν εχουμε δικαιωματα και ιση μεταχειρηση με τους υπολοιπους στο γενικο πληθυσμο οπως εκαναν και οι ναζι ετσι κανουν και οι περισσοτεροι γιατροι.παραδειγμα ειχα εμφανισει ενα προβλημα υγειας και παρακαλουσε η μανα μου τον γιατρο σε δημοσιο νοσοκομειο να δουν την καρδια μου μην την εχει επηρεασει αυτο το προβλημα υγειας που εμφανισα.ουδεποτε ενδιαφερθηκε μολις ειδε στο αμκα οτι ειμαι ψυχικα ασθενης δεν ενιωσε στο ελαχιστο την συμπαθεια να με ελεγξει απο ενα σοβαρο προβλημα υγειας που μπορουσα να ειχα εμφανισει και ουτε μου την εκανε ποτε την εξεταση.


    αλλο παραδειγμα ειχα καποιον ψυχιατρο μεγαλοψυχιατρο που ποτε στα τοσα χρονια που με εβλεπε ενω μου χορηγουσε ποσα φαρμακα δεν μου προτεινε να κανω γενικη εξεταση.μας εχουν για πεταμα.δεν δινει κανεις σημασια για το πως θα ζουμε συν τις διακρισεις που υφισταμεθα και δεν μας θελει κανενας παρεα.

    αν ζητατε ρατσισμο οι ομοφυλοφιλοι,αλλοδαποι και ουτε καθεξης. δυο κατηγοριες βιωνουν τον απολυτα ρατσισμο και δεν μας θελει κανενας οι σοβαρα ψυχικα πασχοντες και οι τοξικομανεις ακομα και οι παραπανω κατηγοριες υπαρχει ενα ποσοστο του πληθυσμου που τους αποδεχεται εμας κανενας.ακομα και προοδευτικοι αριστεροι που ειναι κατα του ρατσισμου εμενα με απομακρυνανε λογω της ψυχικης μου παθησης χωρις να ειχα προκαλεσει ποτε τσακωμους.οπως και ενας σοβαρα ψυχικα πασχοντας δεν εχει κανεναν φιλο μη ψυχικα πασχοντα ακομα και αυτους που εχουν ψυχικα προβληματα αλλα πιο ηπια οπως καταθλιψη ιδεοψυχαναγκασμο και ουτω καθεξης.

    το ιδιο στυλ ειναι και στους τοξικομανεις που δε τους θελει κανενας αλλα αντε κει να το καταλαβω εν μερει να φοβουνται μην μπλεξουν και αυτοι στις ουσιες αλλα ο <<τρελος>> δεν προκειται να σου κολλησει την τρελα και εχει παψει να θεωρειται οτι ο τρελος ειναι δολοφονος οπως και ενας χωρις σχιζοφρενεια καταφευγει στο εγκλημα ετσι και ενας ψυχωτικος μπορει να καταφυγει στο εγκλημα παρομοια ειναι τα ποσοστα

    και εχει φανει οτι ο ψυχωτικος συνηθως βλαπτει μελος της οικογενειας του ενω αυτος που δεν εχει ψυχωση μπορει να βλαψει εσενα που με διαβαζεις αυτη τη στιγμη
    τον κοινωνικο ρατσιζμο τον βιωνω και εγω... τι να πω... μακαρι να αλλαξουν τα πραγματα...μην το βαζουμε κατω. αυτο ειναι

  15. #30
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    τον κοινωνικο ρατσιζμο τον βιωνω και εγω... τι να πω... μακαρι να αλλαξουν τα πραγματα...μην το βαζουμε κατω. αυτο ειναι
    δεν αλλαζουν απο την μια στιγμη στην αλλα σιγουρα εχουν καλυτερεψει απο παλια που βγηκαν τα φαρμακα και μας ενταξαν στην κοινωνια αλλα ακομα ειμαστε πολλα βηματα πισω.η αξια ενος νεου σε ηλικια ψυχασθενη δεν εχει την ιδια βαρυτητα ακομα και απο τον υπερηλικα 90χρονο που εφυγε απο τη ζωη.ο ψυχασθενης αντιμετωπιζεται σαν σκουπιδι.λες και φταιμε εμεις ειχαμε την προδιαθεση και ειτε χρηση κανναβης ειτε στρες ειτε κακοποιηση μας το πυροδοτησαν θα μπορουσε να ηταν καθενας στη θεση μας αλλα δεν ειναι μονο τα γονιδια μπορει να το παθει και εκεινος που θα βιωσει απιστευτη καομεταχειριση στη ζωη ή απο ληψη βαριων διεγερτικων ουσιων.ποσοι που παιρνουν κοκαινη εχουν παρανοικες σκεψεις καλα εκει θα πειτε καλα να παθει ας μην επαιρνε δεν ξερετε σε τι ευαλωτοτητα ηταν πριν ξεκινησει τις ουσιες δεν ειναι ολοι απο μαγκια και απο αγιατρευτη καταθλιψη καταφευγουν σε ουσιες και αλκοολ για να νιωσουν καλυτερα.οποτε να δωσει το κρατος χρηματα για την ψυχικη υγεια αν θελει να μειωσει αυτοκτονιες και εξαρτησεις.τυχαιο ειναι που τωρα λογω καραντινας ο αλκοολισμος και στην Ελλαδα και στο εξωτερικο εχει φτασει στα υψη λογω της γενικοτερης απαισιοδοξιας λογω του κορονοιου

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Ok, έχω φρικάρει κι επίσημα πια...
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 29-07-2018, 15:11
  2. Εχω φρικαρει!!!
    By zinovia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 21-09-2010, 23:30
  3. πάσχω από ΙΨΔ...εχω φρικάρει!
    By ΧΡΗΣΤΟΣ in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 14-05-2010, 19:24
  4. τα νευρα μου εχουν φρικαρει
    By stellou1989_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 26
    Last Post: 26-01-2010, 10:57
  5. εχω φρικαρει......βοηθεια..........
    By Leondicrazy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 30-10-2009, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •