εχω φρικαρει.... - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 59 of 59
  1. #46
    xaka10
    Guest
    τιποτα Ηλια δυναμη σε ολους μας και σε σενα

  2. #47
    hlias1988
    Guest
    εσυ πιστευεις οτι εχεις ψυχικη ασθενεια η καποιες ωρες δεν την παλευεις, οπως ολοι μας?
    εγω πιστευω οτι δεν την παλευω...
    πιστευω οτι δεν υπαρχει ψυχικη ασθενεια και ας βγουν οσα αρθρα υπαρχουν...
    το μονο που με βοηθανε να κοιμαμε...

  3. #48
    xaka10
    Guest
    εχω ψυχικη ασθενεια ακομα και με φαρμακα με πιανουν παρανοιες και σκεφτομαι καποιες ωρες παραλογα.δεν μπορω να κανω αλλιως πρεπει να παιρνω μια ζωη φαρμακα αλλιως θα καταληξω αλυσοδεμενος σε ψυχιατρειο και χειροτερα απο οτι ειμαι πριν

  4. #49
    xaka10
    Guest
    δυο φορες εχω νοσηλευτει εξαλλου ειναι υπαρκτες και οι ψυχικες παθησεις οπως οταν η καρδια δεν δουλευει καλα και εχεις παθει εμφραγμα ετσι και σε μας δεν δουλευει καλα ο εγκεφαλος.ειναι και σημαδι της ασθενειας να μην αναγνωριζουμε οτι νοσουμε ψυχικα γι αυτο οι ψυχικα πασχοντες κοβουν συχνα τα φαρμακα τους και μπορει να καταληξουν μεχρι και αστεγοι αφου εχει αποδιοργανωθει τελειως το μυαλο τους

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by boo View Post
    ΨΑΞΕ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

    Ωραια συμβουλη boo, συντομη και σωστη , οι μακρηγοριες δεν ειναι συχνα ωφελιμες .....

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    με λυπουντε... εκει καταντησα... δεν ξερω τι πρεπει να κανω με αυτο πλεον............

    Ηλια , αν δεν βυθιστεις πρωτα ο ιδιος σεναν ωκεανο αυτοοικτου , κανεις δεν μπορει να το κανει για σενα , η σε σενα , το ιδιο ειναι , δλδ. μας λυπουναι μονο με την συγκαταθεση μας ......το τελευταιο το θεωρω βεβαιον .......

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    καταρχην ποσο καιρο παιρνεις φαρμακα και σε τι δοσολογιες?
    εγω σου ειπα ποιο πανω.. την περιπτωση μου...
    δεν εχεις κανει ποτε εξετασεις αιματος να δεις εαν εχει κατι αλλαξει?
    εγω διαβασα οτι το αντιψυχωσικο που παιρνω μειωνει το προσδοκιμο της ζωης κατα 20 χρονια... προκαλει καρδιοπαθειες... αυτο η ψυχιατρος δεν το καταλαβαινει... το καταλαβαινω εγω ομως δεν πειραζει!
    Kαλημερα hlias τι εννοείς όταν λες εάν έχω κάνει εξετάσεις αίματος, εάν έχει αλλάξει τίποτα, πάνω σε τί να έχει αλλάξει;;

  8. #53
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Kαλημερα hlias τι εννοείς όταν λες εάν έχω κάνει εξετάσεις αίματος, εάν έχει αλλάξει τίποτα, πάνω σε τί να έχει αλλάξει;;
    εξετασεις αιματος.. τριγλυκεριδια σακχαρο χολιστερινη κτλ... ολα αυτα.. οταν πηγαινες σε ψυχιατρο δεν σου ειπε οτι με τα φαρμακα πρεπει να κανεις και καποιες εξετασεις?

  9. #54
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ηλια , αν δεν βυθιστεις πρωτα ο ιδιος σεναν ωκεανο αυτοοικτου , κανεις δεν μπορει να το κανει για σενα , η σε σενα , το ιδιο ειναι , δλδ. μας λυπουναι μονο με την συγκαταθεση μας ......το τελευταιο το θεωρω βεβαιον .......
    τελικα εκει εχω καταληξει... και εγω...

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εξετασεις αιματος.. τριγλυκεριδια σακχαρο χολιστερινη κτλ... ολα αυτα.. οταν πηγαινες σε ψυχιατρο δεν σου ειπε οτι με τα φαρμακα πρεπει να κανεις και καποιες εξετασεις?
    Είχα καν ι κάποιες εξετάσεις, αλλά ήταν για άλλο λόγο και θυμάμαι ότι μου είχε πει η ψυχίατρος ότι θέλει να της δει, ήταν πριν δύο μισή χρόνια περίπου όμως και ήταν καλές, τώρα δεν ξέρω πρέπει να ξανακάνω!!

  11. #56
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερα hlias1988 , αυτο που διαβασες λογικα θα αναφερει τις παρενεργειες σε ορισμενα φαρμακα σχετικα με την ψυχικη υγεια. Δεν υπαρχει φαρμακο που να μην προκαλει καποιες παρενεργειες, δεν υπαρχει φαρμακο που να μην δημιουργει σε συγκεκριμενα ποσωστα ανθρωπων απο ολο το πλυθησμο, αυτο μπορει να εχει σχεση με ενδεχομενες αλλεργιες σε καποια ουσια που περιεχει μεσα το φαρμακα, η μπορει να εχει σχεση με καποιο υποκειμενο νοσημα.Αρα δεν ειναι κατις το νεο αυτο που εμαθες, συμβαινει ακομα και με το ντεπον!
    Οσο για την ολανζαπινη που αναφερεις ,λογο του οτι ειναι συγκεκριμενο φαρμακο, και καπως δυνατο ισως για αυτο να προκαλει καποιες παρενεργειες σε ορισμενους ανθρωπους.
    Αυτο ομως δεν πρεπει να ειναι λογος γιανα μην τα κανουμε χρηση οσοι μας τα συνταγογραφουν οι γιατροι , διοτι για να το δωσει ο γιατρος παει να πει οτι δεν υπαρχει αλλος τροπος θεραπειας.
    Εδω βεβαια υπαρχει το μεγα θεμα της απατεωνιας απο γιατρους καιαρμακοποιους, οπου και οι δυο αυτοι κλαδοι ηταν πιεσμενοι απο τις βιομηχανιες για να γραφουν περισσοτερα φαρμακα . Οταν ερχεται στο ιατρειο σου - υποθετικα παραδηγμα βαζω -ερχεται λοιπον ο πωλητης μιας μεγαλης φαρμακοβηομιχανιας και σου λεει οτι για να μπορεσεις να παραμηνεις στα προτεινομενα ονοματα-ιατρεια των ιατρικων περιοδηκων, η να σε προσκαλουν με ολα τα εξωδα πληρωμενα στα ιατρικα επιστημονικα σεμηναρια σε παγκοσμιο επιπεδο , κατις που δεν ειναι για τον γιατρο καλο μονο για την βολτα, αλλα ειναι διοτις με αυτους τους τροπους ενημερωνοντε ,ανανεονον τις γνωσεις τους και φυσικα μαθαινουν τις σημαντικοτερες νεες ανακαληψεις στο τομεα τους. Πως θα μπορεσει να αντισταθει αυτος ο γιατρος? Μετα ,στους φαρμακοποιους, εκει ειναι ακομα πιο δσκολο το να πεις οχι!! διοτις υπαρχει οικονωμικη εξαρτηση απο την φρμακοβηομηχανια ,αφου δεν πουλανε ενα μονο φαρμακο πουλανε παρα πολλα οπου το μαγαζι του φαρμακοποιου δεν μπορει να υπαρχει χωρις αυτα! ειναι σχεδον εκβηασμος αυτο που ζουν οι φαρμακοποιοι!
    Αυτα συμβαινουν στο αγαπητο νεοφιλλευθερισμο , αυτα που ονειρευοτουσταν οι υπερμαχοι της ελευθερης αγωρας! που μας ελεγαν πως η προσφορα και η ζητηση σε συνδιασμο με τα ιδιωτικα κεφαλαια επενδυσης θα ρυθμιζουν τις τιμες ,αλλα και την παραγωγη των αγαθων! Μαλιστα οι νεοφιλελευθεροι οι οποιοι ειναι απεναντι σε καθε δημοσια εταιρια ,λεγωντας πως δεν εχει αναγκη απο δημοσιο χρημα η υγεια! ας μας ελεγαν λοιπον με το κοροναιο τι θα γινοταν αν δεν ηταν χρηματοδοτουμενες οι ερευνες απο την ευρωπαικη τραπεζα.

  12. #57
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερα hlias1988 , αυτο που διαβασες λογικα θα αναφερει τις παρενεργειες σε ορισμενα φαρμακα σχετικα με την ψυχικη υγεια. Δεν υπαρχει φαρμακο που να μην προκαλει καποιες παρενεργειες, δεν υπαρχει φαρμακο που να μην δημιουργει σε συγκεκριμενα ποσωστα ανθρωπων απο ολο το πλυθησμο, αυτο μπορει να εχει σχεση με ενδεχομενες αλλεργιες σε καποια ουσια που περιεχει μεσα το φαρμακα, η μπορει να εχει σχεση με καποιο υποκειμενο νοσημα.Αρα δεν ειναι κατις το νεο αυτο που εμαθες, συμβαινει ακομα και με το ντεπον!
    Οσο για την ολανζαπινη που αναφερεις ,λογο του οτι ειναι συγκεκριμενο φαρμακο, και καπως δυνατο ισως για αυτο να προκαλει καποιες παρενεργειες σε ορισμενους ανθρωπους.
    Αυτο ομως δεν πρεπει να ειναι λογος γιανα μην τα κανουμε χρηση οσοι μας τα συνταγογραφουν οι γιατροι , διοτι για να το δωσει ο γιατρος παει να πει οτι δεν υπαρχει αλλος τροπος θεραπειας.
    Εδω βεβαια υπαρχει το μεγα θεμα της απατεωνιας απο γιατρους καιαρμακοποιους, οπου και οι δυο αυτοι κλαδοι ηταν πιεσμενοι απο τις βιομηχανιες για να γραφουν περισσοτερα φαρμακα . Οταν ερχεται στο ιατρειο σου - υποθετικα παραδηγμα βαζω -ερχεται λοιπον ο πωλητης μιας μεγαλης φαρμακοβηομιχανιας και σου λεει οτι για να μπορεσεις να παραμηνεις στα προτεινομενα ονοματα-ιατρεια των ιατρικων περιοδηκων, η να σε προσκαλουν με ολα τα εξωδα πληρωμενα στα ιατρικα επιστημονικα σεμηναρια σε παγκοσμιο επιπεδο , κατις που δεν ειναι για τον γιατρο καλο μονο για την βολτα, αλλα ειναι διοτις με αυτους τους τροπους ενημερωνοντε ,ανανεονον τις γνωσεις τους και φυσικα μαθαινουν τις σημαντικοτερες νεες ανακαληψεις στο τομεα τους. Πως θα μπορεσει να αντισταθει αυτος ο γιατρος? Μετα ,στους φαρμακοποιους, εκει ειναι ακομα πιο δσκολο το να πεις οχι!! διοτις υπαρχει οικονωμικη εξαρτηση απο την φρμακοβηομηχανια ,αφου δεν πουλανε ενα μονο φαρμακο πουλανε παρα πολλα οπου το μαγαζι του φαρμακοποιου δεν μπορει να υπαρχει χωρις αυτα! ειναι σχεδον εκβηασμος αυτο που ζουν οι φαρμακοποιοι!
    Αυτα συμβαινουν στο αγαπητο νεοφιλλευθερισμο , αυτα που ονειρευοτουσταν οι υπερμαχοι της ελευθερης αγωρας! που μας ελεγαν πως η προσφορα και η ζητηση σε συνδιασμο με τα ιδιωτικα κεφαλαια επενδυσης θα ρυθμιζουν τις τιμες ,αλλα και την παραγωγη των αγαθων! Μαλιστα οι νεοφιλελευθεροι οι οποιοι ειναι απεναντι σε καθε δημοσια εταιρια ,λεγωντας πως δεν εχει αναγκη απο δημοσιο χρημα η υγεια! ας μας ελεγαν λοιπον με το κοροναιο τι θα γινοταν αν δεν ηταν χρηματοδοτουμενες οι ερευνες απο την ευρωπαικη τραπεζα.

  13. #58
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    καλησπερα hlias1988 , αυτο που διαβασες λογικα θα αναφερει τις παρενεργειες σε ορισμενα φαρμακα σχετικα με την ψυχικη υγεια. Δεν υπαρχει φαρμακο που να μην προκαλει καποιες παρενεργειες, δεν υπαρχει φαρμακο που να μην δημιουργει σε συγκεκριμενα ποσωστα ανθρωπων απο ολο το πλυθησμο, αυτο μπορει να εχει σχεση με ενδεχομενες αλλεργιες σε καποια ουσια που περιεχει μεσα το φαρμακα, η μπορει να εχει σχεση με καποιο υποκειμενο νοσημα.Αρα δεν ειναι κατις το νεο αυτο που εμαθες, συμβαινει ακομα και με το ντεπον!
    Οσο για την ολανζαπινη που αναφερεις ,λογο του οτι ειναι συγκεκριμενο φαρμακο, και καπως δυνατο ισως για αυτο να προκαλει καποιες παρενεργειες σε ορισμενους ανθρωπους.
    Αυτο ομως δεν πρεπει να ειναι λογος γιανα μην τα κανουμε χρηση οσοι μας τα συνταγογραφουν οι γιατροι , διοτι για να το δωσει ο γιατρος παει να πει οτι δεν υπαρχει αλλος τροπος θεραπειας.
    Εδω βεβαια υπαρχει το μεγα θεμα της απατεωνιας απο γιατρους καιαρμακοποιους, οπου και οι δυο αυτοι κλαδοι ηταν πιεσμενοι απο τις βιομηχανιες για να γραφουν περισσοτερα φαρμακα . Οταν ερχεται στο ιατρειο σου - υποθετικα παραδηγμα βαζω -ερχεται λοιπον ο πωλητης μιας μεγαλης φαρμακοβηομιχανιας και σου λεει οτι για να μπορεσεις να παραμηνεις στα προτεινομενα ονοματα-ιατρεια των ιατρικων περιοδηκων, η να σε προσκαλουν με ολα τα εξωδα πληρωμενα στα ιατρικα επιστημονικα σεμηναρια σε παγκοσμιο επιπεδο , κατις που δεν ειναι για τον γιατρο καλο μονο για την βολτα, αλλα ειναι διοτις με αυτους τους τροπους ενημερωνοντε ,ανανεονον τις γνωσεις τους και φυσικα μαθαινουν τις σημαντικοτερες νεες ανακαληψεις στο τομεα τους. Πως θα μπορεσει να αντισταθει αυτος ο γιατρος? Μετα ,στους φαρμακοποιους, εκει ειναι ακομα πιο δσκολο το να πεις οχι!! διοτις υπαρχει οικονωμικη εξαρτηση απο την φρμακοβηομηχανια ,αφου δεν πουλανε ενα μονο φαρμακο πουλανε παρα πολλα οπου το μαγαζι του φαρμακοποιου δεν μπορει να υπαρχει χωρις αυτα! ειναι σχεδον εκβηασμος αυτο που ζουν οι φαρμακοποιοι!
    Αυτα συμβαινουν στο αγαπητο νεοφιλλευθερισμο , αυτα που ονειρευοτουσταν οι υπερμαχοι της ελευθερης αγωρας! που μας ελεγαν πως η προσφορα και η ζητηση σε συνδιασμο με τα ιδιωτικα κεφαλαια επενδυσης θα ρυθμιζουν τις τιμες ,αλλα και την παραγωγη των αγαθων! Μαλιστα οι νεοφιλελευθεροι οι οποιοι ειναι απεναντι σε καθε δημοσια εταιρια ,λεγωντας πως δεν εχει αναγκη απο δημοσιο χρημα η υγεια! ας μας ελεγαν λοιπον με το κοροναιο τι θα γινοταν αν δεν ηταν χρηματοδοτουμενες οι ερευνες απο την ευρωπαικη τραπεζα.
    αυτο ακριβως φιλε μου... θελω να αντισταθω στην φιλοσοφια των γιατρων παρε φαρμακα ντε και καλα.... δεν θα σου πει κανενας ψυχιατρος εισαι μια χαρα... αυτο προσπαθω να κανω .. να κατανοησουν οι δικοι μου οτι λειτουργει ετσι το πραγμα για να αμπεγκλωβιστω απο τα φαρμακα...

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Ηλία μη φρικάρεις, αυτές οι παρενέργειες αφορούν ένα απειροελάχιστο ποσοστό,
    και στις οδηγίες χρήσης θα βρεις τέτοιες πληροφορίες, είναι υποχρεωμένοι να τις γράφουν έστω και αν η παρενέργεια εντοπίστηκε σε ένα άτομο.
    στο αμπιλιφαι που παίρνω εγώ αναφέρεται ως παρενέργεια ακόμα και ο αιφνίδιος θάνατος. Στα εκατομύρια που το παίρνουν μπορεί να βρέθηκαν 2-3 που να πέθαναν εξαιτίας του φαρμάκου

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Ok, έχω φρικάρει κι επίσημα πια...
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 29-07-2018, 15:11
  2. Εχω φρικαρει!!!
    By zinovia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 21-09-2010, 23:30
  3. πάσχω από ΙΨΔ...εχω φρικάρει!
    By ΧΡΗΣΤΟΣ in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 14-05-2010, 19:24
  4. τα νευρα μου εχουν φρικαρει
    By stellou1989_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 26
    Last Post: 26-01-2010, 10:57
  5. εχω φρικαρει......βοηθεια..........
    By Leondicrazy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 30-10-2009, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •