εχω φρικαρει....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    εχω φρικαρει....

    εχω φρικαρει... διαβασα οτι ορισμενα αντιψυχωσικα προκαλουν καρδιοπαθεια με αποτελεσμα με αυξημενη θνησιμοτητα με αλλα αντιψυχωσικα...
    η ολανζαπινη που παιρνω ειναι μεσα σε αυτη...επαιρνα αυτο το φαρμακο για 8 χρονια χωρις να κανω εξετασεις... και εκανα και βγηκαν χαλια.. παιρνω χαπι για την κακη χολιστερηνη και για τα τριγλυκεριδια... τωρα που εκανα βγηκαν καλυτερες...
    διαβασα με λιγα λογια το χαπι που παιρνω μειωνει το προσδοκιμο της ζωης κατα 20 χρονια...
    εχετε καμια τετοια εμπειρια? ειμαι στην σταδιακη μειωση μπας και γλιτωρα κανενα χρονο ζωης....

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    γεια οσους δεν ξερουν το ζυπρεξα ειναι το φαρμακο...

  3. #3
    xaka10
    Guest
    και γω το επαιρνα το ζυπρεξα και πηρα πολλα κιλα και μου ανεβηκε η χοληστερινη και παραλιγο να μου καταστραφει το παγκρεας και γι αυτο την εκοψα με αλλα αντιψυχωτικα

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by makaris90 View Post
    και γω το επαιρνα το ζυπρεξα και πηρα πολλα κιλα και μου ανεβηκε η χοληστερινη και παραλιγο να μου καταστραφει το παγκρεας και γι αυτο την εκοψα με αλλα αντιψυχωτικα
    καταρχην ποσο καιρο το επαιρνες και σε ποσα μγ? εγω το παιρνω κοντα 9 χρονια 20μγ και τωρα το εχω κατεβασει στα 10μγ...

  5. #5
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    καταρχην ποσο καιρο το επαιρνες και σε ποσα μγ? εγω το παιρνω κοντα 9 χρονια 20μγ και τωρα το εχω κατεβασει στα 10μγ...
    πρωτοεπαθα την ψυχωση στα 15 τοτε το ξεκινησα.σημερα ειμαι 30 ετων.ημουν πολυ αδυνατος τοτε ημουν 80 κιλα με 1.82 υψος.τωρα ειμαι 1.87 με 110 κιλα βαρος.το παιρνω πολλα χρονια αλλα το σταματω κατα περιοδους και οσες φορες το σταματω δεν μπορω να βγω εξω να παω μια βολτα με πιανει ακραια παρανοια οτι θα μου επιτεθουν και μονο το ζυπρεξα με ηρεμει και με κανει να βγω για βολτα χωρις να φοβαμαι.γενικα οπου εχει πολυ κοσμο φοβαμαι οτι θα μου επιτεθουν λεκτικα κυριως.Ακομα και μια βολτα με το μετρο μου ειναι εφιαλτης χωρις το ζυπρεξα και με πιανουν εντονες κρισεις πανικου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ηταν το 1ο αντιχωσικο που πηρα.20mg για 1 χρονο σχεδον..
    πηρα 10κιλα τα οποια μετα τα ξαναεχασα οπως τα πηρα και δε ξερω γιατι.
    τσπ.εμενα αυτο το φαρμακο δε με επιανε.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    εγω ημουν 85 κιλα εφτασα τα 123 κιλα και τωρα ειμαι 105 μισο..
    φταει το μειωσα σημαντικα την δοση...
    φιλε δεν γινετε οσο και να βοηθαει το φαρμακο και σε μενα και σε εσενα δεν μπορουμε να το παιρνουμε αοριστα για μια ζωη...
    κανει κακο στην υγεια... ολες οι ερευνες αυτο λενε...
    δεν θελω να πεθανω απο αυτην την μαλακια....

  8. #8
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εγω ημουν 85 κιλα εφτασα τα 123 κιλα και τωρα ειμαι 105 μισο..
    φταει το μειωσα σημαντικα την δοση...
    φιλε δεν γινετε οσο και να βοηθαει το φαρμακο και σε μενα και σε εσενα δεν μπορουμε να το παιρνουμε αοριστα για μια ζωη...
    κανει κακο στην υγεια... ολες οι ερευνες αυτο λενε...
    δεν θελω να πεθανω απο αυτην την μαλακια....
    δοκιμασε αλλο αντιψυχωτικο.εγω εχω δοκιμασει οτι αντιψυχωτικο υπαρχει ακομα και παλιας γενιας και μονο το ζυπρεξα με καλυπτει στην παρανοια και παλι οχι 100%. εσυ απο οτι εχω διαβασει στα μυνηματα σου μονο αυτο εχεις παρει απο αντιψυχωτικα καλο ειναι να δοκιμασεις ενα αλλο.εγω τουλαχιστον δοκιμασα για να απαγκιστρωθω απο αυτο το κωλοχαπο.μονο το ζυπρεξα κανει τοσο κακο αλλα επειδη ειναι αποτελεσματικο γι αυτο το χρησιμοποιουν μεχρι σημερα οι ψυχιατροι

  9. #9
    hlias1988
    Guest
    γενικα που αλλου κανει κακο?
    παιρνω απο παθολογο χαπι να πεσει η κακη χοληστερινη και τα τριγλυκεριδια... εχω και αυξημενη πιεση...
    ρε φιλε δεν δουλευω πουθενα που θα επρεπε... αλλα επειδη γνωριζω τον ευατο μου πριν παρω φαρμακα δουλευα ειχα ορεξη για δουλεια... τωρα εδω και 9 χρονια δεν δουλευω πουθενα... θα μειωσω σταδιακα και θα κοψω εντελως το ζυπρεξα και ισως βρω μια δουλεια...
    η ψυχιατρος λεει για να στο κοψω θα πρεπει να σε δω λειτουργικο.. αυτο δεν γινετε.. πρεπει πρωτα να κοψω το φαρμακο μια και εχουν περασει τα δυσκολα για να ξανα ενταχτω...
    με λιγα λογια δεν εμπιστευομαι ψυχιατρους και με τον τροπο που γινετε δηλαδη μπαινει και η μανα μου μεσα δεν γινετε δουλεια... αμα βλεπει την μανα σου φοβισμενη για το παιδι της σιγα μην παρει το ρισκο η ψυχιατρος να κοψει τα φαρμακα...
    οποτε πηγαινω σε παθολογο γραφω τα φαρμακα και το μειωσα μονος μου κατα 5μγ.. τον επομενο μηνα θα τα ξανα μειωσω αλλα 5 μγ .. μεχρι να το κοψω τελειως...

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by boo View Post
    ηταν το 1ο αντιχωσικο που πηρα.20mg για 1 χρονο σχεδον..
    πηρα 10κιλα τα οποια μετα τα ξαναεχασα οπως τα πηρα και δε ξερω γιατι.
    τσπ.εμενα αυτο το φαρμακο δε με επιανε.
    αστα μπου ημουν 85 κιλα και ειχα φτασει 123 κιλα... τωρα ειμαι 105,5 και βλεπω οτι οσο μειωνω την δοση τοσο χανω κιλα....

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    η αγνοια σκοτωνει...........

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    προσεχε.
    το μειωνεις πολυ γρηγορα..
    ψαξε να βρεις 1 γιατρο να σε βοηθησει σε αυτο ρε συ Ηλια.. να σε νοιωσει, να ειναι ανθρωπος, κι οχι τσεπωνωτο 50ρικο και γεια σας..
    επισης βοηθαει ο ψυχολογος..
    κανω πολλα χρονια και βοηθηκα σε πρακτικα πραγματα.εστω και μετα απο τοσα χρονια που κανω.
    με ψιλοβοηθαει στη λειτουργικοτητα.
    δηλαδη να βγω απο το δωμαστιο εστω για ελαχιστα λεπτα και σιγα σιγα ολο και πιο πολυ.να κανω μια κουβεντα με καποιον.στην τελικη στη χειροτερη βγαζω οτι με απασχολει..
    το καλυτερο που εχω απκομισει απο ολους αυτους ειναι να εχω 2 ανθωπους που δεν τους φοβαμαι και δεχομαι τη βοηθεια τους. μετα απο πολυ ψαξιμο κλπ
    ΨΑΞΕ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by boo View Post
    προσεχε.
    το μειωνεις πολυ γρηγορα..
    ψαξε να βρεις 1 γιατρο να σε βοηθησει σε αυτο ρε συ Ηλια.. να σε νοιωσει, να ειναι ανθρωπος, κι οχι τσεπωνωτο 50ρικο και γεια σας..
    επισης βοηθαει ο ψυχολογος..
    κανω πολλα χρονια και βοηθηκα σε πρακτικα πραγματα.εστω και μετα απο τοσα χρονια που κανω.
    με ψιλοβοηθαει στη λειτουργικοτητα.
    δηλαδη να βγω απο το δωμαστιο εστω για ελαχιστα λεπτα και σιγα σιγα ολο και πιο πολυ.να κανω μια κουβεντα με καποιον.στην τελικη στη χειροτερη βγαζω οτι με απασχολει..
    το καλυτερο που εχω απκομισει απο ολους αυτους ειναι να εχω 2 ανθωπους που δεν τους φοβαμαι και δεχομαι τη βοηθεια τους. μετα απο πολυ ψαξιμο κλπ
    ΨΑΞΕ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ
    καταλαβα νασε καλα!! Μου ειχε πει ο mindcrime οτι να κοβεις ενα φαρμακο μονος σου χωρις να ξερεις κανεις κατι πηγαινοντας στο πουθενα ειναι οτι χειροτερο... αλλα δεν γινετε ρε συ... θελω να αλλαξει κατι.. αμεσα... ο μονος τροπος ειναι να τα μειωσω μονος... δεν γινετε να ειμαι αιωνιος φυτο και στο αγνωστο.. θελω να κανω τα ονειρα μου πραγματικότητα. Οκ οι ψυχιατροι βοηθησαν για τις αυτοκτονικες μου τασεις.. το ξεπερασα τελος. Θελω να παω παρακατω...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    κοιτα.. παιρνω 15-16 χαπακια τη μερα και ειαι 30 μονο..

    θελουν πολυ σταδιακη μειωση και αξιολογηση της πορειας σου.ενα τσακ ειναι το να ξεφυγεις.το θελεις αυτο?

    να καταλαβεις σε μενα.. ενα φαρμακο που το επαιρνα σε μεγαλη ποσοτητα εκανα 10 μηνες να το κοψω
    με τα βασικα κανουμε αποπειες μειωσης δοσεων αλλα αφου περασω 6 μηνες σταθεροτητας απο συμπτωματα

    πρεπει να εχεις ενα υποβαθρο για να τα κοψεις για να εχεις πιθανοτητες να το μειωσεις και να εισαι καλα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  15. #15
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by boo View Post
    κοιτα.. παιρνω 15-16 χαπακια τη μερα και ειαι 30 μονο..

    θελουν πολυ σταδιακη μειωση και αξιολογηση της πορειας σου.ενα τσακ ειναι το να ξεφυγεις.το θελεις αυτο?

    να καταλαβεις σε μενα.. ενα φαρμακο που το επαιρνα σε μεγαλη ποσοτητα εκανα 10 μηνες να το κοψω
    με τα βασικα κανουμε αποπειες μειωσης δοσεων αλλα αφου περασω 6 μηνες σταθεροτητας απο συμπτωματα

    πρεπει να εχεις ενα υποβαθρο για να τα κοψεις για να εχεις πιθανοτητες να το μειωσεις και να εισαι καλα
    Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου!!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ok, έχω φρικάρει κι επίσημα πια...
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 29-07-2018, 15:11
  2. Εχω φρικαρει!!!
    By zinovia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 21-09-2010, 23:30
  3. πάσχω από ΙΨΔ...εχω φρικάρει!
    By ΧΡΗΣΤΟΣ in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 14-05-2010, 19:24
  4. τα νευρα μου εχουν φρικαρει
    By stellou1989_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 26
    Last Post: 26-01-2010, 10:57
  5. εχω φρικαρει......βοηθεια..........
    By Leondicrazy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 30-10-2009, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •