εγω.....................
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    εγω.....................

    Σε μια ερευνα που εγινε την δεκαετια του 60 , σε τηλεφωνικο κεντρο Αμερικης , τοτε μπορουσαν νακουσουν τι ελεγες , ας το δεχτουμε , ξερετε ποια ηταν η πιο πολυειπωμενη λεξη που ανταλλασαν οι συνομιλητες ? ΕΓΩ ......δεν ξερω αν ειναι αληθεια η θρυλος , αλλα οπως λενε κι οι Ιταλοι σε μια ρηση τους , si non e vero ,e ben trovato ( αν οχι αληθινο , ειναι καλο ευρημα ) ...................................
    με απλα λογια , του καθενος το προβλημα ειναι το μεγαλυτερο , ειμαστε ολοι μας απιστευτα εγωιστες , θελουμε μονο να μιλαμε , και να μην ακουμε .......

  2. #2
    Elenia781
    Guest
    Απο τότε ξεκινησε η αλαλια μεταξυ ομιλουντων . Παραλαγες ειναι 'και γω΄,που λες, η εκφραση "ισχυει"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Σε μια ερευνα που εγινε την δεκαετια του 60 , σε τηλεφωνικο κεντρο Αμερικης , τοτε μπορουσαν νακουσουν τι ελεγες , ας το δεχτουμε , ξερετε ποια ηταν η πιο πολυειπωμενη λεξη που ανταλλασαν οι συνομιλητες ? ΕΓΩ ......δεν ξερω αν ειναι αληθεια η θρυλος , αλλα οπως λενε κι οι Ιταλοι σε μια ρηση τους , si non e vero ,e ben trovato ( αν οχι αληθινο , ειναι καλο ευρημα ) ...................................
    με απλα λογια , του καθενος το προβλημα ειναι το μεγαλυτερο , ειμαστε ολοι μας απιστευτα εγωιστες , θελουμε μονο να μιλαμε , και να μην ακουμε .......
    Καλημερα Μac!

    Δεν συμφωνω και τοσο με αυτο ...υπαρχουν ατομα που εχουν και τον χρονο και την διαθεση να σε ακούσουν!
    Οπως σε ολα τα πραγματα ολοι οι χαρακτηρες δεν ειναι οι ιδιοι ...
    Λιγοι βεβαια ,αλλα υπαρχουν και μαλιστα απο πολλους θα χαρακτηριστουν και καπως αυτα τα ατομα ........

    Οπως υπαρχουν και αυτοι που ο εγωισμος τους ειναι πανω απόλα ..Δεν λογαριαζουν τιποτα απολυτως προκειμενου να ειναι καλα το εγω τους, αλλα ευτυχως αργα ή γρηγορα τα ιδια γεγονοτα της ζωης ,τους φανερωνουν και ετσι απομωνονονωνται απο παντου.
    Μπορει για λιγο ,μεχρι να βρεθει το επομενο "θυμα " αλλα και παλι και εκεινο δεν θα αργισει να τους ανακαλυψει ...

    Εσυ τι λες ?Γιατι υπαρχει τοσο μοναξια πλεον σημερα ?Γιατι πολυ απλα ολοι αυτοι βαζουν πανω απ ολα το εγω τους ,δεν δεχονται κανενα συμβιμβασμο και ειναι τοσο ισχυρογνωμων σε ολα ..
    Λιγοι ειναι εκεινοι που επιλεγουν την συνειδητή μοναξια και εκεί φυσικα δεν μιλάμε καθόλου για εγωισμό!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Απο τότε ξεκινησε η αλαλια μεταξυ ομιλουντων . Παραλαγες ειναι 'και γω΄,που λες, η εκφραση "ισχυει"
    elenia , πραματικα δεν καταλαβαινω τι θες να πεις .......παντως την ερευνα που ειχα διαβασει παλια το εγω ηταν η πολυειπωμενη λεξη ....καταλαβα τωρα το 'και γω ' .....αργησα λιγακι, αλλα τοπιασα !!
    Last edited by Macgyver; 16-12-2020 at 16:03.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα Μac!

    Δεν συμφωνω και τοσο με αυτο ...υπαρχουν ατομα που εχουν και τον χρονο και την διαθεση να σε ακούσουν!
    Οπως σε ολα τα πραγματα ολοι οι χαρακτηρες δεν ειναι οι ιδιοι ...
    Λιγοι βεβαια ,αλλα υπαρχουν και μαλιστα απο πολλους θα χαρακτηριστουν και καπως αυτα τα ατομα ........

    Οπως υπαρχουν και αυτοι που ο εγωισμος τους ειναι πανω απόλα ..Δεν λογαριαζουν τιποτα απολυτως προκειμενου να ειναι καλα το εγω τους, αλλα ευτυχως αργα ή γρηγορα τα ιδια γεγονοτα της ζωης ,τους φανερωνουν και ετσι απομωνονονωνται απο παντου.
    Μπορει για λιγο ,μεχρι να βρεθει το επομενο "θυμα " αλλα και παλι και εκεινο δεν θα αργισει να τους ανακαλυψει ...

    Εσυ τι λες ?Γιατι υπαρχει τοσο μοναξια πλεον σημερα ?Γιατι πολυ απλα ολοι αυτοι βαζουν πανω απ ολα το εγω τους ,δεν δεχονται κανενα συμβιμβασμο και ειναι τοσο ισχυρογνωμων σε ολα ..
    Λιγοι ειναι εκεινοι που επιλεγουν την συνειδητή μοναξια και εκεί φυσικα δεν μιλάμε καθόλου για εγωισμό!
    Καλημερα μαριλου , δεν αναφερομαι μονο σε κακοπροαιρετους ανθρωπους , αλλα σε ολους μας , συμπεριλαμβανομενου εμου , , οπως κι εσυ που σαφως δεν εισαι κακοπροαιρετη ...... να εξηγηθω , ποιος θεωρουμε ' συμπαθητικους ' η ' ενδιαφεροντες ' ? αυτους που εχουν να πουνε ενδιαφεροντα πραματα ? οχι , αυτους που ειναι καλοι ακροατες, που θα διαβασουν γραμμη γραμμη , η θα ακουσουν λεξη λεξη αυτο που εχεις να πεις ......ε , λιγοι ειναι αυτοι, ο καθενας ειναι ' πνιγμενος ' στα προβληματα του , υπαρκτα η οχι, οπως ανεφερα την24χρονη που ειναι καθηλωμενη σε αναπηρικο καροτσι, αυτη εχει πραματικο προβλημα ......εχω μια φιλη , πουμου στελνει μια φορα στις 10 μερες , ' πως εισαι φιλε μου ? ' αυτο δεν το θεωρω ενδιαφερον , θα το θεωρουσα αν με ρωταγε συγκεκριμενα πραματα , στα προβληματα μου , που τα γνωριζει , δλδ .' πως παει η επιληψια ? ' η ' η αμνησια σου , επανερχεται ? ' θα μου πεις τι περιμενω απομια κοπελα , που ενω εχει παιδια ,και συζυγο, πηγαινει στον ψυχολογο για να πει τα ' ανυπαρκτα ' κατ εμε προβληματα της ......οταν παιρνει ο επι 40 χρονια κολλητος μου , δεν τον ρωτω ' πως εισαι Βαγγελη? ' αλλα τον ρωτω συγκεκριμενα πραματα , οπως ' πως παει η σχεση σου με τα παιδια σου? ' ( ειναι διαζευγμενος ) η' πως παει η Ιουλια ? ( η πρωην γυναικα του ) ΄ η ' πως παει το οικονομικο ? ( εχει οικον. στενοτητα , ειναι στην Γερμανια ) ' .....δεν ψαχνω για θυματα , η αυτα ψαχνουν για μενα , αυτα αν τα εχεις στην ζωη σου, ο ιδιος εισαι υπευθυνος-η , που τα διατηρεις , η δεν εχεις την ευθυκρισια να τα διακρινεις ..............μιλουσα προ καιρου μενα μελος , γυναικα , στο φορουμ , και το βραδυ που σκεφτομουν τι της εγραφα , συνειδητοποιησα οτι της ειπα παρα πολλα για μενα , οχι προβληματα παντως , χωρις να ρωτησω πολλα πολλα γι αυτην , ενδειξη εγωισμου μου ......δεν ξερω αν εγινα κατανοητος ( δεν ειμαι γω η αθωα περιστερά ) .....οντως , υπαρχει μεγαλη απομονωση στις μερες μας , δεν παραπονιεμαι γι αυτο, αυτο μουλειπε , αλλα το διαδικτυο την εφερε , και συμμετεχω μονο στο φορουμ αυτο , με οτι αυτο συνεπαγεται , δεν εχω φειςμπουκ , ουτε καν σμαρτ φον !!, αποδοκιμαζω τα ΜΜ δικτυωσης , παιδια που δεν εχουν γνωριστει ποτε , μιλουν , στελνουν ψευτικες φωτο , η παραποιημενες , δεν αποκαλυπτουν τιποτα για τον εαυτο τους , ουτε καν το μικρο τους ονομα ...... σου ειπα τονομα μου , την εταιρια μου πως λεγεται, την πρωην μου , βεβαια δεν ανηκω στην γενια αυτη , που ολο ασχολουνται με το διαδικτυο και τα μεσα αυτα , που τα θεωρω εκτος της δικης μου πραματικοτητας ......θα μου πεις , κρινω εξ ιδιων τα αλλοτρια , αυτο ειναι αληθεια ......
    υποστηριζω φανατικα το αξιωμα οτι οσα περισσοτερα περιμενεις ( γενικως , οχι μονο απο το διαδικτυο ) απ τους αλλους τοσο μεγαλυτερηη πιθανοτητα απογοητευσης , κι εγω δεν περιμενω πολλα .....ναι , δεν ειμαι απογοητευμενος .....στηριζομαι υπερανω ολων στον εαυτο μου και προσπαθω να συνελθω .....ποτε δεν κλαιγομαι και αποδοκιμαζω αυτους που κανουν αυτο .....η ζωη εχει αναποδιες ...... βλεπω ανθρωπους στο φορουμ, να ζητουν βοηθεια για χαζα προβληματα , εκει δεν απαντω καν βεβαια .............αλλα το θεωρω εγωιστικο εκ μερους τους .....
    Last edited by Macgyver; 16-12-2020 at 18:17.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Με ρωτας τι λεω γι αυτα , ειναι φαινομενο των μεγαλουπολεων , οπως το bystander effect ( ειναι φαινομενο , αληθινο , γκουγκλαρε το αν σενδιαφερει ) , δλδ . οταν βλεπεις καποιον πεσμενο στο πεζοδρομιο , εμφανως με προβλημα , τον προσπερνας κι εσυ και ολοι με την σκεψη ' ασε μωρε , θα βοηθησει ο επομενος ' , αρα δεν φταιει μονο το διαδικτυο ......φταιμε ολοι μας .....
    δεν εχω επιλεξει την συνειδητη μοναξια , παντα ημουν ευπροσδεκτος σε ολες σχεδον τις παρεες ,.και στο αντιθετο φυλο , επειδη ημουν επικοινωνιακος και καθολου ζηλιαρης ......
    τωρα , ατυχως , εχω απομονωθει λογω κτθλψης , πολυχρονης ......
    Last edited by Macgyver; 16-12-2020 at 16:42.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Συγνώμη που το γράφω εδώ, αλλά θέλω να ανοίξω ένα νέο δικό μου θέμα και δεν βρίσκω πώς το κάνω! Ξέρει κάποιος να μου πει, είτε δημόσια είτε σε πμ πώς ανοίγουμε θέμα? Νομίζω έχει αλλάξει ο τρόπος από την τελευταία φορά που είχα ποστάρει τα άλλα θέματά μου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν πειραζει ,θα κανεις αριστερο κλικ στο κοκκινο τετραγωνιδιο, αριστερα , που λεει forum , θα σου ανοιχτουν υποκατηγοριες θεματων , κι εσυ θα επιλεξεις σε ποια κατηγορια θες να δημοσιευσεις το θρεντ σου , θα κανεις παλι αριστερο κλικ , στο ' δημοσιευση νεου θεματος ΄ , ε , μετα θα τιτλοποησεις το θεμα σου , και θα συνεχισεις να γραφεις .......ευκολακι ειναι ....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Ευχαριστώ Μακ!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παρακαλω ....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Να προσθεσω οτι πολλες φορες εχω βοηθησει αλλα μελη , εξ ου και τα 14,500 ποστ , σε κανενα ομως δεν ζητω βοηθεια , ουτε θελω παρηγορια , η ζωη ειναι ενιοτε σκληρη , και πρεπει να το δεχτουμε αυτο , να παλεψουμε , δεν χαριζεται τιποτα σε αυτην την ζωη , τιποτα δεν ειναι δωρεαν , αλλιως χαθηκαμε ......ουτε ειναι σωστη η συμβουλη , ελα , ολα θα πανε καλα , μην ανησυχεις , εισαι δυνατος , την βρισκω ανευθυνη , και μερικες φορες επικινδυνη διοτι αποκτας προσδοκιες , δεν πανε παντα ολα καλα , ενιοτε πανε και χειροτερα ..........
    οπως και δυσκολες ερωτησεις , που μονο ενας ψυχιατρος-ψυχολογος μπορει ναπαντησει .....η και παθολογος ......
    εχω ανοιξει 200+ θρεντ , ολα ηταν του στυλ , ελατε παιδια να κανουμε κουβεντουλα περι ανεμων και υδατων , γιατι ειχα απομονωθει κοινωνικα .......... ολοι κατι εισπραττουμε απο το να βοηθαμε αλλους , καποια ικανοποιηση , ακομη και η υπερτατη αδολη αγαπη , η μητρικη , δεν ειναι ακριβως ετσι , καποια ικανοποιηση αντλει η μανα απο την αγαπη του παιδιου της ......
    εχω εισπραξει τρομερη αχαριστια , εδω μεσα , οπως απο ενα μελος , αρρεν , που τον συνεδραμα οικονομικα για τα φαρμακα του , δεν περιμενα ανταποδωση , δεν ηταν δανεικα , δεν θαναφερω τονομα του , με σοκαρε ομως οταν κατα λαθος τουστειλα τα χρηματα του κηπουρου μου, του τα ζητησα πισω , και αρνηθηκε να τα επιστρεψει !!!
    ειμαι ευγνωμων που εχω εστω ενα πιατο φαι να φαω ( οτι ναναι ) , και ενα κρεβατι να κοιμηθω......
    Last edited by Macgyver; 16-12-2020 at 18:12.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Υπαρχει κι η αλλη οψη του νομισματος , εχω βοηθησει 34χρονη ( τωρα 37 ) , μιλαμε με μειλς εδω και 3,5 χρονια , ειναι στην Αμερικη πλεον , που ειχε κτθλψη και εχει, κι ηθελε ναυτοκτονησει, ευκολο να το λες βεβαια ,δυσκολο να το κανεις ....καπου μεπεισε οτι το εννοουσε , και ανταλλασαμε μειλς απαξ εβδομαδιαιως , και συνηλθε καπως ....εκτιμω ομως τωρα που απο το εξιτηριο μου απ το νοσοκομειο , εγω ειμαι σε κακη ψυχολογικη κατασταση , δεν ξερω γιατι, και η κοπελα μου γραφει , Αγγελε , επειδη εσυ με βοηθησες οταν ημουνα χαλια , τωρα θελω να σε βοηθησω εγω , γραψε μου οτι θελεις .......ειμαι δω για σενα .....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Υπαρχει κι η αλλη οψη του νομισματος , εχω βοηθησει 34χρονη ( τωρα 37 ) , μιλαμε με μειλς εδω και 3,5 χρονια , ειναι στην Αμερικη πλεον , που ειχε κτθλψη και εχει, κι ηθελε ναυτοκτονησει, ευκολο να το λες βεβαια ,δυσκολο να το κανεις ....καπου μεπεισε οτι το εννοουσε , και ανταλλασαμε μειλς απαξ εβδομαδιαιως , και συνηλθε καπως ....εκτιμω ομως τωρα που απο το εξιτηριο μου απ το νοσοκομειο , εγω ειμαι σε κακη ψυχολογικη κατασταση , δεν ξερω γιατι, και η κοπελα μου γραφει , Αγγελε , επειδη εσυ με βοηθησες οταν ημουνα χαλια , τωρα θελω να σε βοηθησω εγω , γραψε μου οτι θελεις .......ειμαι δω για σενα .....
    ΕΓΩ πιστεύω ( :p ) ότι δεν πρέπει κάποιος να περιμένει βοήθεια από τους άλλους...ότι κάνουμε μόνοι μας...τώρα αν έρθει καλοδεχουμενη

  14. #14
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by maragel View Post
    ΕΓΩ πιστεύω ( :p ) ότι δεν πρέπει κάποιος να περιμένει βοήθεια από τους άλλους...ότι κάνουμε μόνοι μας...τώρα αν έρθει καλοδεχουμενη
    δεν ξερω εαν επιτρεπετε να πω την γνωμη μου αλλα ταυτιζομαι πολυ με αυτο που λες...
    οτι κανουμε μονοι μας, με τις δυναμεις μας...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    από την άλλη πλευρά, απο το να μιλάει ο άλλος για τους άλλους, καλύτερα να μιλάει για τον εαυτό του. τί, όχι;

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •