Εμμονή με το φαρμακο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 91
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151

    Εμμονή με το φαρμακο?

    Θα ήθελα την άποψη σας. Σας παρακαλώ. Έχω κόψει τα αντικαταθλιπτικα για δεύτερη φορά και υποτροπιασα. Είμαι δύο μήνες σε χάλια κατάσταση και προσπαθώ να το ξεπεράσω μόνη μου. Οπότε σκέφτομαι ότι θα χρειαστεί να ξαναπάρω τα φάρμακα γίνομαι χειρότερα. Τις τελευταίες μέρες νιώθω ότι έχω εξαντληθεί πια και σκέφτομαι συνέχεια μήπως αρχίσω πάλι το φαρμακο. Δε ξέρω αν είναι εμμονικη σκέψη ή αν πραγματικά το χρειάζομαι. Κάποιες φορές νιώθω ότι από την πολύ σκέψη για το φαρμακο τελικά θα καταλήξω να το πάρω. Και κάποιες άλλες φορές πραγματικά νιώθω ότι το χρειάζομαι. Έχω αλλάξει και ψυχολόγο αυτή την εβδομάδα και με έριξε λίγο ψυχολογικά όλο αυτό αλλά σκέφτηκα να δοκιμασω και άλλον γιατί με τον προηγούμενο ημουν 4 χρόνια και νομίζω δεν είχε κάτι άλλο να μου προσφέρει.

  2. #2
    Elenia781
    Guest
    Αφου καταλαβαινεις οτι υπαρχει προβλημα γιατι δεν κανεις αυτο που πρεπει? Να εισαι καλα προεχει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Αφου καταλαβαινεις οτι υπαρχει προβλημα γιατι δεν κανεις αυτο που πρεπει? Να εισαι καλα προεχει
    Τα έκοψα για να κάνω παιδί αλλά δεν είμαι καλά. Ούτε έγκυος είμαι. Είμαι σε απόγνωση. Νιώθω ότι πρέπει να τα καταφέρω. Δε ξέρω πόσο καιρό θα πάρει. Ίσως πολλούς μήνες. Δε ξέρω ειλικρινά τι να κάνω...

  4. #4
    Elenia781
    Guest
    Ο αντρας σου τι λεει γι'αυτη την κατασταση?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Ο αντρας σου τι λεει γι'αυτη την κατασταση?
    Ο άντρας μου μου λέει να πάρω το φαρμακο για να είμαι καλά. Οι γιατροί μου λένε να το πάρω και ότι μπορώ να κάνω παιδί. Αλλά εγώ φοβάμαι.

  6. #6
    Elenia781
    Guest
    Καλα σου λενε. Καθε υποτροπη ειναι χειροτερη απο την προηγουμενη, και για να συνελθεις χρειαζεται μεγαλυτερη δοση. Μην τραβας το σκοινι. Κανε αυτο που πρεπει σημερα κιολας εχεις και ενα παιδι να μεγαλωνεις

  7. #7
    awareness
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Καλα σου λενε. Καθε υποτροπη ειναι χειροτερη απο την προηγουμενη, και για να συνελθεις χρειαζεται μεγαλυτερη δοση. Μην τραβας το σκοινι. Κανε αυτο που πρεπει σημερα κιολας εχεις και ενα παιδι να μεγαλωνεις
    Υποτροπιασα μετά από πολλλλλλλααααα χρόνια ια, επειδή τα σταμάτησα κ συμφωνώ απόλυτα ότι χρειάζεται κ μεγαλυτερη δόση κ χρόνο να στρωσεις ξανα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Δε ξέρω πως να δουλέψω την αποδοχή. Με πιάνει τρελά, δε μπορώ να το δεχτω

  9. #9
    awareness
    Guest
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Δε ξέρω πως να δουλέψω την αποδοχή. Με πιάνει τρελά, δε μπορώ να το δεχτω
    Είναι δυσκολο κ εγώ σ'αυτό το κομμάτι δυσκολευομαι

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Μετά από ποσό καιρό ένιωσες καλύτερα? Τώρα που τα ξαναπήρες?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω, γιατί οι ψυχολόγοι θεωρούν ότι μπορείς να το ξεπεράσεις χωρίς φάρμακα? Δε μπορώ να καταλάβω.

  12. #12
    awareness
    Guest
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Μετά από ποσό καιρό ένιωσες καλύτερα? Τώρα που τα ξαναπήρες?
    Τα πινω από 24 Οκτώβρη κ ακόμη δεν έχω δει τη βελτίωση που θα πρεπε. Και πινω 2 λαντοζ τώρα. Δεν τα σταματάω για κανένα λόγο ξανά.

  13. #13
    awareness
    Guest
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω, γιατί οι ψυχολόγοι θεωρούν ότι μπορείς να το ξεπεράσεις χωρίς φάρμακα? Δε μπορώ να καταλάβω.
    Η δική μου ψυχολόγος, μου είπε ότιτο χρειάζομαι αυτό το 1χαπι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Είμαι σε πολύ περίεργη και κακή κατάσταση. Από τη μια βλέπω ότι χρειάζομαι τα φάρμακα για να γίνω καλά και από την άλλη σκέφτομαι ότι θα το πιω και με πιάνει υστερία, δε μπορώ να το δεχτώ ότι δε τα κατάφερα για δεύτερη φορά να τα κόψω. Πιστεύω ότι αν το πιω θα είμαι χειρότερα μέχρι να δρασει, δε μπορώ να το διαχειριστώ ειλικρινά, είμαι απελπισμένη. Βοηθεια

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Υπεραναλυω τα πάντα, δε μπορώ άλλο πραγματικά κουραστικά. Δίνω ελπίδες στον εαυτό μου ότι θα τα καταφέρω χωρίς τα φάρμακα αλλά δε βλέπω βελτίωση. Δε ξέρω πόσο καιρο θα πάρει αυτή η κατάσταση. Ειλικρινά αποφεύγω τα φάρμακα 2 μήνες αλλά μου έχουν κολλήσει εμμονικα στο κεφάλι...

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Φαρμακο
    By nved in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 03-06-2020, 00:37
  2. νεο φαρμακο
    By Soulfly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 18-11-2011, 22:15
  3. Νεο φαρμακο
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 28-06-2010, 19:22
  4. φαρμακο για την ντροπη ?
    By Helena in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 04-07-2008, 18:58
  5. φαρμακο
    By gr25 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 7
    Last Post: 15-09-2006, 01:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •