Θέλω την διαγραφή μου παρακαλώ! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 104
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by makaris90 View Post
    ....ανεφερα το παραδειγμα μια 22χρονης που γνωριζω οτι δηλωνει οτι εχει καταθλιψη ενω τα εχει ολα οπως οτι μενει σε δικο της σπιτι αυτη και η αδελφη της.ειναι σε πολυ καλη σχολη με αμεση επαγγελματικη αποκατασταση οι γονεις της ζουνε και ειναι απολυτα υγιεις χωρις υποκειμενα νοσηματα.Εχουν οι γονεις της περιπου 20 διαμερισματα στο 1 μενουν οι δυο αδελφες στο αλλο δυοροφο οι γονεις και παιρνουν πανω απο 10 ενοικια μηνιαιως συν μισθους πανω απο 1000 ευρω απο την δουλεια τους ( οι γονεις) και εχει λεει η κορη καταθλιψη που προσεχει την διατροφη της δεν καπνιζει δεν πινει και δηλωνει καταθλιψη για να την προσεχει η μανα της.

    τοτε τι να πω αν αυτη η 22χρονη με ολες αυτες τις ανεσεις και παροχες εχει καταθλιψη τι να λεγανε οι στρατιωτες του α παγκοσμιου πολεμου που βλεπαν καθε μερα νεκρους και χαναν χερια ποδια και παραμορφωνονταν στο προσωπο.

    δηλαδη θεωρω οτι καποιοι επινοουν ψυχικες δυσκολιες για να εχουν την στηριξη και επισης αυτα που λεει οτι εχει η 22χρονη δεν συγκρινονται με τιποτα με αυτα που εζησαν οι παλιοι ανθρωποι
    εχεις την εντυπωση οτι καταθλιψη εχει καποιος που δεν εχει λεφτα;;;;
    τι σχεση εχουν τα ενοικια με το γεγονος οτι η κοπελα εχει λεφτα; ελεος πλεον..

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Τις προηγουμενες δυο φορες που επιτεθηκε με τον ιδιο τροπο στον Κυκνο, ο πανου αποκλειστηκε απο το φορουμ για διμηνο και μηνα αντιστοιχα, εχοντας ακολουθησει ακριβως το ιδιο μοτιβο συμπεριφορας τις μερες που ειχαν προηγηθει και τοτε.

    Τελικα τι νοημα εχει να κανουμε ριπορτ, οταν το συστημα ποινων δεν εφαρμοζεται, με τα τοξικα μελη αρκετα πολλων ποστ/παλαιων εγγραφων ειτε να μην αποκλειονται καθολου, ειτε για 1-2 μοναχα μηνες;


    Αν συνεχιστει η κατασταση αυτη, προβλεπω επιστροφη στην μεχρι προ δυο ετων κατασταση, με τα παλαιοκρασα αποθρασυνμενα και πεπεισμενα για την ατρωσια τους, και τους καινουργιους εναλλακτικους γιατρους, τοξικους και λοιπους να μην υπαρχει πια κανεις να τους κανει ριπορτ.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Τις προηγουμενες δυο φορες που επιτεθηκε με τον ιδιο τροπο στον Κυκνο, ο πανου αποκλειστηκε απο το φορουμ για διμηνο και μηνα αντιστοιχα, εχοντας ακολουθησει ακριβως το ιδιο μοτιβο συμπεριφορας τις μερες που ειχαν προηγηθει και τοτε.

    Τελικα τι νοημα εχει να κανουμε ριπορτ, οταν το συστημα ποινων δεν εφαρμοζεται, με τα τοξικα μελη των πολλων ποστ/παλαιων εγγραφων ειτε να μην αποκλειονται καθολου, ειτε για 1-2 μοναχα μηνες;


    Αν συνεχιστει η κατασταση αυτη, προβλεπω επιστροφη στην μεχρι προ δυο ετων κατασταση, με τα παλαιοκρασα αποθρασυνμενα και πεπεισμενα για την ατρωσια τους, και τους καινουργιους εναλλακτικους γιατρους, τοξικους και λοιπους να μην υπαρχει πια κανεις να τους κανει ριπορτ.
    Επιτέλους και κάποιος που βλέπει την επιθετικότητα του προς το πρόσωπο μου η οποία προκαλεί με τη σειρά της τη δική μου αλλά όχι αναίτια, την προκαλεί και μετά παραπονιέται κιόλας από πάνω!

    Κι εγώ την ίδια απορία έχω, τι νόημα έχουν οι αναφορές όταν δεν λαμβάνονται μέτρα για την προστασία των μελών που ψάχνουν βοήθεια κι αντ' αυτού δέχονται επιθέσεις που χειροτερεύουν την ψυχολογική τους κατάσταση; Κατά τα άλλα υποτίθεται ότι η διαχείριση έγινε πιο αυστηρή, ναι, καλά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μα που ξέρετε εσείς ότι οι άνθρωποι που έχουν ζήσει πολέμους κι ένα σωρό δεινά δεν είχαν πάθει κατάθλιψη, δεν είχαν μετατραυματικά σύνδρομα κι ένα σωρό άλλα;;;;
    Δεν το ξερουμε , αυτη ειναιη αληθεια .......... αλλα εκ πρωτης οψεως , οι γονεις μου , δεν εχουν προβληματα δυσλειτουργιας , χαιροντουσαν με απλα παιχνιδια οταν ηταν νεοι, που τωρα θα τα θεωρουσαμε πολυ λιγα να μας δωσουν χαρα δεν επιδιδονταν στην υπερκαταναλωση για να χαρουν ........στο βαθος της ψυχης τους , δεν μπορει κανεις να μπει .....νομιζω οτι η γενια αυτη πασχει απο διαδικτυακη απομονωση ...........και παλι, μια υποθεση κανω , δεν κανω τον δικαστη ....

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εχεις την εντυπωση οτι καταθλιψη εχει καποιος που δεν εχει λεφτα;;;;
    τι σχεση εχουν τα ενοικια με το γεγονος οτι η κοπελα εχει λεφτα; ελεος πλεον..
    Σε αυτο εχεις δικιο ρεμεντυ , διοτι δεν με εμποδισε η οικ. ανεση που εχω να παθω κτθλψη ......

    μην πω οτι συνηγορησε στο να συνεχιζεται η κτθλψη μου , αφου δεν ειχα πλεον αναγκη να δουλεψω , αν και πριν δουλευα , και ημουν πολυ δημιουργικος ........ αντε βγαλε ακρη .....


    εν κατακλειδι , δεν ξερω γιατι επαθα κτθλψη ......
    Last edited by Macgyver; 22-12-2020 at 13:05.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Επιτέλους και κάποιος που βλέπει την επιθετικότητα του προς το πρόσωπο μου η οποία προκαλεί με τη σειρά της τη δική μου αλλά όχι αναίτια, την προκαλεί και μετά παραπονιέται κιόλας από πάνω!

    Κι εγώ την ίδια απορία έχω, τι νόημα έχουν οι αναφορές όταν δεν λαμβάνονται μέτρα για την προστασία των μελών που ψάχνουν βοήθεια κι αντ' αυτού δέχονται επιθέσεις που χειροτερεύουν την ψυχολογική τους κατάσταση; Κατά τα άλλα υποτίθεται ότι η διαχείριση έγινε πιο αυστηρή, ναι, καλά...
    Κυκνε δεν είναι ότι δεν βλέπει κάποιος την επίθεση που σου κάνει ..
    Το θέμα εδώ μέσα πλέον είναι αυτό που σου είχα πει και μεταξύ μας ..
    Για να επιβιώσεις εδώ μέσα πρέπει να βάζεις όρια και στα άτομα που θέλεις να συνομιλεις ή καλύτερα στα άτομα που δεν θέλεις να βλέπεις τις απόψεις τους αλλά και πολύ περισσότερο να δέχεσαι μηνύματα με τις άρρωστες επιθέσεις τους ..

    Επειδή ακριβώς παίζει περίεργο θεματακι με την διαχείρηση αν θες να είσαι ακόμα εδώ μέσα και να μην επηρεάζεται η ψυχολογία σου βάλε όρια στο τι διαβάζεις και με ποιους συνομιλείς .
    Αλλιώς αν είναι να ξαναγίνεις όπως την τελευταία φορά εγώ είμαι αυτή που σου λέω σήκω και φύγε από εδώ μέσα αν δεν το αντέχεις .
    Εγώ δεν θέλω να νοιωθω ότι γίνεσαι τόσο χάλια για ανθρώπους που ψάχνουν ευκαιρίες να βγάλουν χολή..

    Παλεύεις τόσο πολύ για να είσαι ήρεμη και αφήνεις τον κάθε τιχαρπαστο εδώ μέσα που τόσο του κόβει και αυτουνου να σε επηρεάζει?

    Στο ξαναλεω εδώ μέσα έχει καταντήσει να είναι το πιο επικυνδινο μέρος για ψυχικά ευάλωτα άτομα μιας και γίνονται εύκολη λεία για τα εξίσου άρρωστα μυαλά που υπάρχουν μόνο και μόνο για να βγάζουν τα αποθημενα τους ή και εγώ δεν ξέρω για ποιο άλλο λόγο που μόνο κακία και ζήλεια κουβαλάνε ...

    Προστατευσε η ίδια πλέον τον ευατο σου .Αν θες κάτσε αλλά αγνόησε τους αλλά αν δεν αντέχεις και φτάνεις σε σημείο να πέφτεις ψυχολογικά κράτα επαφές με τα παιδιά που θες μέσω άλλης φόρμας δικτυωσεις και φύγε όσο γρήγορα γίνεται ..
    Άλλωστε υπάρχουν και ομάδες στο facebook που εκεί οι διαχειριστές δεν αφήνουν κανένα τέτοιο κακόβουλο άτομο ούτε μια μέρα να "σουλατσαρει".Εκεί να δεις τι αξιόλογες συζητήσεις γίνονται και πόσα άτομα λαμβάνουν βοήθεια ..
    Τυχαίο που υπάρχουν εκεί τόσα ενεργά μέλη και εδώ δεν αντέχουν και πολλοί?
    Εκεί να δεις ωραίες συζητήσεις με άτομα που δεν έχουν καθόλου ζήλια και καμιά μέσα τους και μάλιστα σε συμβουλεύουν .ε τόσο όμορφο και ευγενικό τρόπο.

    Και αν μου πεις ότι εδώ καλύπτεσαι πίσω από την ανωνυμία σου και εκεί υπάρχουν πολλά μέλη που έχουν δηλώσει ότι έκαναν ένα άσχετο προφίλ μόνο και μόνο γιατί έτσι νιώθουν πολύ πιο άνετα να συζητάνε τα θέματα τους ..
    Είναι απόλυτα σεβαστό !!!

    Κυκνε μου βρες λύσεις μέσα από τις δικές σου πράξεις ,μην περιμένεις κανένας να σε σεβαστεί κορίτσι μου αν δεν του κόψεις τον αέρα από την αρχή ..Βρίσκουν και τα κάνουν αυτό να το ξέρεις .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Υποτίθεται ότι ο κόσμος εξελίσσετε ώστε να γίνεται η ζωή μας καλύτερη.
    Αν είναι δυνατόν ..Τι γνώσεις είχαν τότε και τι γνώσεις έχουμε σήμερα ...
    Ξέρεις αν τότε όπως λέει και η Σόνια υπήρχε διάγνωση σε τέτοια ψυχολογικά θέματα? ...
    καλυτερη ζωη ? μα μαριλου, ειναι σαν να λεμε οτι οι παλιες γενιες ηταν δυστυχεστερες απο μας........ ε δεν μπορει να ηταν , δλδ. τον 19ο αιωνα , που δεν υπηρχε ρευμα , η τρεχουμενο νερο , και πολλη βρωμια , για να μην αναφερθω στον 18ο αιωνα , η και παλαιοτερα , πολυ παλαιοτερα , ηταν δυστυχεστεροι οι ανθρωποι? δεν το νομιζω ..................τις προαλλες ειχε κοπει το ρευμα στην Φιλοθεη , που μενω , και ειχαν ολοι αγανακτησει για κατι που ηλθε στη Ελλαδα αρχες του 1900 ..............οχι ψυχιατροι δεν υπηρχαν , αλλα ουτε οδοντιατροι, κλπ. το 1980 που αρχισα να κυκλοφορω , υπηρχαν το 1/200 των σημερινων καταστηματων , δεν ειμασταν δυστυχεστεροι, αυτο ειναι σιγουρο .....τα κινητα ηρθαν στην Ελλαδα το 1992 , τωρα αν παρεις το κινητο απο ενα παιδι,ειναι σαν να του πηρες τα παντα ................οι ηλ. υπολ. το 1992-95 ..... .....περιπου ....
    ειναι οπως μαθεις λοιπον ..........................οπως μαθεις το θεωρεις δεδομενο, αμ δεν ειναι ετσι ......το μονο δεδομενο σε αυτην την ζωη ειναι ο θανατος ......

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Η άλλη όψη του νομίσματος Mac ήταν ότι η κοινωνία λίγο ευάλωτος και διαφορετικός να ήσουν δεν σε καταλάβαινε και δεν σε ανεχόταν οπότε δεν εκδηλωνόσουν. Ένας άντρας π.χ. που γύριζε από τον πόλεμο θα στιγματιζόταν ανεπανόρθωτα αν έβγαινε π.χ. κι έλεγε ότι δεν μπορεί ούτε να σηκωθεί απο το κρεββάτι του γιατί αισθάνόταν χάλια ή αν μία γυναίκα είχε περάσει ένα σωρό κακοποιητικές καταστάσεις από γονείς κι έβλεπε ξένους ή αρσενικό και φοβόταν και πάλι ή που θα κλεινόταν σε μοναστήρι είτε που θα την παντρεύαν με το ζόρι και δεν θα εκδηλωνόταν πουθενά και θα κακοπερνούσε μες στο σπίτι γιατί έτσι είναι η ζωή κι ας σπάραζε μέσα της, ή ακόμα χειρότερα θα την κρύβαν απο τον κόσμο σε κανένα μπουντρούμι ή σε κανένα άσυλο. Επίσης δεν λέγαν οι άνθρωποι ότι έχουμε κατάθλιψη και μέσα μας πονάμε και δεν ξέρουμε πως να καλύψουμε τα κενά μας, δεν λέγαν έχω ψυχολογικά και θα πάρω φάρμακα να την παλέψω, μπορεί όμως να μπεκρουλιάζαν όλη την ώρα ή να λέγαν ότι και καλά παίρναν λάβδανο για το παλιό τραύμα από τον πόλεμο ενώ βασικά ο ψυχικός πόνος τους έριχνε εκεί.
    Είναι σαν κάτι ανθρώπους της παλιάς γενιάς που τους ξέρεις απο τότε που ήσουνα παιδί, μπορεί να ζουσαν ένα σωρό καμμένες καταστάσεις και όταν περνάνε τα χρόνια στις παρουσιάζουν αλλιώς, για΄τι δεν τολμούν ούτε στον εαυτό τους να τα παραδεχτούν. Είμασταν φτωχοί αλλά καλά ζούσαμε τότε σου λένε. Το αν εσύ θυμάσαι να έρχεται κλαμμένη η γυναίκα να ζητιανεύσει λίγο φαϊ για τα παιδιά της απ τη γιαγιά σου, να την έχει φάει η κακοπέραση κι η αγωνία και να έχει γκριζάρει από τα 30 ή αν την έβλεπες με μαυρισμένο το πρόσωπο από το ξύλο έτοιμη να πέσει κάτω και τώρα σου λέει "Να, έχω αυτό το σημάδι από τότε παλιά που χτύπησα στη σκάλα" δεν σημαίνει ότι όντως ήταν ρόδινα και ιδανικά τότε παλιά.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Κυκνε δεν είναι ότι δεν βλέπει κάποιος την επίθεση που σου κάνει ..
    Το θέμα εδώ μέσα πλέον είναι αυτό που σου είχα πει και μεταξύ μας ..
    Για να επιβιώσεις εδώ μέσα πρέπει να βάζεις όρια και στα άτομα που θέλεις να συνομιλεις ή καλύτερα στα άτομα που δεν θέλεις να βλέπεις τις απόψεις τους αλλά και πολύ περισσότερο να δέχεσαι μηνύματα με τις άρρωστες επιθέσεις τους ..

    Επειδή ακριβώς παίζει περίεργο θεματακι με την διαχείρηση αν θες να είσαι ακόμα εδώ μέσα και να μην επηρεάζεται η ψυχολογία σου βάλε όρια στο τι διαβάζεις και με ποιους συνομιλείς .
    Αλλιώς αν είναι να ξαναγίνεις όπως την τελευταία φορά εγώ είμαι αυτή που σου λέω σήκω και φύγε από εδώ μέσα αν δεν το αντέχεις .
    Εγώ δεν θέλω να νοιωθω ότι γίνεσαι τόσο χάλια για ανθρώπους που ψάχνουν ευκαιρίες να βγάλουν χολή..

    Παλεύεις τόσο πολύ για να είσαι ήρεμη και αφήνεις τον κάθε τιχαρπαστο εδώ μέσα που τόσο του κόβει και αυτουνου να σε επηρεάζει?

    Στο ξαναλεω εδώ μέσα έχει καταντήσει να είναι το πιο επικυνδινο μέρος για ψυχικά ευάλωτα άτομα μιας και γίνονται εύκολη λεία για τα εξίσου άρρωστα μυαλά που υπάρχουν μόνο και μόνο για να βγάζουν τα αποθημενα τους ή και εγώ δεν ξέρω για ποιο άλλο λόγο που μόνο κακία και ζήλεια κουβαλάνε ...

    Προστατευσε η ίδια πλέον τον ευατο σου .Αν θες κάτσε αλλά αγνόησε τους αλλά αν δεν αντέχεις και φτάνεις σε σημείο να πέφτεις ψυχολογικά κράτα επαφές με τα παιδιά που θες μέσω άλλης φόρμας δικτυωσεις και φύγε όσο γρήγορα γίνεται ..
    Άλλωστε υπάρχουν και ομάδες στο facebook που εκεί οι διαχειριστές δεν αφήνουν κανένα τέτοιο κακόβουλο άτομο ούτε μια μέρα να "σουλατσαρει".Εκεί να δεις τι αξιόλογες συζητήσεις γίνονται και πόσα άτομα λαμβάνουν βοήθεια ..
    Τυχαίο που υπάρχουν εκεί τόσα ενεργά μέλη και εδώ δεν αντέχουν και πολλοί?
    Εκεί να δεις ωραίες συζητήσεις με άτομα που δεν έχουν καθόλου ζήλια και καμιά μέσα τους και μάλιστα σε συμβουλεύουν .ε τόσο όμορφο και ευγενικό τρόπο.

    Και αν μου πεις ότι εδώ καλύπτεσαι πίσω από την ανωνυμία σου και εκεί υπάρχουν πολλά μέλη που έχουν δηλώσει ότι έκαναν ένα άσχετο προφίλ μόνο και μόνο γιατί έτσι νιώθουν πολύ πιο άνετα να συζητάνε τα θέματα τους ..
    Είναι απόλυτα σεβαστό !!!

    Κυκνε μου βρες λύσεις μέσα από τις δικές σου πράξεις ,μην περιμένεις κανένας να σε σεβαστεί κορίτσι μου αν δεν του κόψεις τον αέρα από την αρχή ..Βρίσκουν και τα κάνουν αυτό να το ξέρεις .
    Θα δω πως θα πάει Μαριλού μου κι αν θα υπάρξει κάποια προστασία, περιμένω να δω... Άλλαξα γνώμη για την διαγραφή μου γιατί κάποια μέλη μου ζήτησαν να μείνω και γιατί σκέφτηκα πόσα πολλά χρόνια είμαι εδώ για να με διώξει κάποιος σαν κι αυτόν, δεν θεωρώ ότι αξίζει... Άλλωστε τον έβαλα στη λίστα αγνόησης κι έτσι λογικά δεν μπορεί να με βλάψει πια...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Θα δω πως θα πάει Μαριλού μου κι αν θα υπάρξει κάποια προστασία, περιμένω να δω... Άλλαξα γνώμη για την διαγραφή μου γιατί κάποια μέλη μου ζήτησαν να μείνω και γιατί σκέφτηκα πόσα πολλά χρόνια είμαι εδώ για να με διώξει κάποιος σαν κι αυτόν, δεν θεωρώ ότι αξίζει... Άλλωστε τον έβαλα στη λίστα αγνόησης κι έτσι λογικά δεν μπορεί να με βλάψει πια...
    Ωραία αν άλλαξες γνώμη πολύ καλά έκανες γιατί όντως μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά δυστηχως ....
    Σε όποιον όμως προσπαθήσει το οτιδήποτε μην διστάσεις να τον μπλοκάρεις πριν να γίνει η ψυχολογία σου χάλια .
    Κανένας διάλογος μαζί του ,απλά τον αγνοείς ...
    Μόνο αυτό αν κάνεις όλα τα άλλα νομίζω μπορείς να τα διαχειριστείς
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #41
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μα που ξέρετε εσείς ότι οι άνθρωποι που έχουν ζήσει πολέμους κι ένα σωρό δεινά δεν είχαν πάθει κατάθλιψη, δεν είχαν μετατραυματικά σύνδρομα κι ένα σωρό άλλα;;;;
    και τοτε παθαιναν καταθλιψη και αγχος το ελεγε το ντοκιμαντερ οτι καποιοι εχασαν τα μυαλα τους και εδειχνε βιντεο του τοτε με βετερανους να τρεμουν απο φοβο και τοτε δεν υπηρχαν φαρμακα.Αυτο που θελω να καταληξω οτι οποια γενια και παλαιοτερα ολο χειροτερα περνουσαν.στην σημερινη εποχη χειροτερα θεωρω ακομα την Αφρικη που παιδακια πεθαινουν απο το hiv την ελονοσια και την πεινα.Θεωρω τα χειροτερα τραυματικα γεγονοτα που μπορει να τυχουν σε ανθρωπο ειναι μια μεγαλη και πολυνεκρη φυσικη καταστροφη ενας βιασμος και ενας πολεμος.Αυτα αν τα βιωσει καποιος και αντεξει και αρρωστησει ψυχολογικα του βγαζω το καπελο τον θαυμαζω με καποιο τροπο και ειναι λογικο να υπαρχουν γιατι σ εκαθε 100 αμερικανους βετερανους του Ιρακ που γυρισα απο το μετωπο το 20-24% παρουσιασε μετατραυματικο στρες που σημαινει οτι το υπολοιπο 80% που ειναι απεραντη πλειοψηφια αντεξε.εδω αν γινει πολεμος ποιος θα αντεξει οταν ολοι οι νεοι ειναι με καφεδες και οταν κανουν την θητεια τους που αρκετοι παιρνουν απαλλαγη ζητανε απο βυσματα να μην πανε παραμεθοριο ή δεν αντεχουν χωρις κινητα.Ειναι το ιδιο οι σημερινοι νεοι με τους νεους του 22 και 40 που τοτε μπορει να μην ειχαν κινητα και τεχνολογια και να ζουσαν την απολυτη φτωχεια αλλα ηταν ηρωες στο πεδιο της μαχης.


    Ειμαι 30 ετων πηρα απαλλαγη απο το στρατο για ψυχολογικους λογους αλλα οταν ακουω ατομα που υπηρετησαν τη θητεια τους και τους ρωταω σε ενα πολεμο με την τουρκια θα πηγαινατε ολοι μου απαντουν θα παρω το πρωτο αεροπλανο να φυγουμε εκτος Ελλαδας ή πολλα ατομα που γνωριζω δηλωνουν οτι εχουν ψεματα ψυχολογικα προβληματα για να μην κανουν ενα εννιαμηννο θητεια.δηλαδη δεν ειναι καλομαθημενοι οι σημερινοι νεοι που τρεχουν πολλοι σε ψυχολογους μες τις ανεσεις τους την τεχνολογια τους το αμαξι τους σε συγκριση με τους παλιους που ηταν πιο σκληραγωγημενοι δουλευαν δυσκολες δουλειες χειρωνακτικες και πηγαιναν στο μετωπο.δεν λεω και τοτε υπηρχαν ανθρωποι που αρρωσταιναν ψυχικα αλλα αν ηταν 10% π.χ. δεν ξερω τα ποσοστα τωρα μπορει να ειναι 30% διοτι οι σημερινοι νεοι δεν ειναι ψημενοι στα δυσκολα και δεν αντεχουν την πιεση


    με αυτη την σκεπτικη λεω καθε γενια που βγαινει στο μελλον θα ειναι πιο ευαισθητοι απο τους ανθρωπους του παρελθοντος

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νομίζω ότι σε πολλές περιπτώσεις ήταν έτσι η κοινωνία που ήταν πιο λειτουργικοί οι άνθρωποι, όχι πιο ψυχικά υγιείς. Έχει διαφορά. Αν σαν νοοτροπία ο ατομικισμός ήταν πιο αποδεχτός τότε από ότι τώρα, θα έβλεπες και άλλες συμπεριφορές και θα άκουγες για πολύ περισσότερα ψυχολογικά τότε.

    Επίσης θυμήσου πόσος κόσμος σε κάθε κύρηξη πολέμου και παλιότερα προσπαθούσε να πολεμήσει στα μετόπισθεν, λιποτακτούσε ή στην πρώτη υπόνοια πολέμου την κοπανούσε από τη χώρα να σωθεί και τότε. Απλώς είναι περιστατικά που στο πέρασμα των χρόνων προτιμούμε να ξεχνάμε και εξιδανικεύουμε το παρελθόν. Η ανθρώπινη φύση είναι ίδια κατα βάθος και υπάρχουν σε κάθε εποχή όλες οι περιπτώσεις κατά τη γνώμη μου. Δεν είναι μαύρο ή άσπρο.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    καλυτερη ζωη ? μα μαριλου, ειναι σαν να λεμε οτι οι παλιες γενιες ηταν δυστυχεστερες απο μας........ ε δεν μπορει να ηταν , δλδ. τον 19ο αιωνα , που δεν υπηρχε ρευμα , η τρεχουμενο νερο , και πολλη βρωμια , για να μην αναφερθω στον 18ο αιωνα , η και παλαιοτερα , πολυ παλαιοτερα , ηταν δυστυχεστεροι οι ανθρωποι? δεν το νομιζω ..................τις προαλλες ειχε κοπει το ρευμα στην Φιλοθεη , που μενω , και ειχαν ολοι αγανακτησει για κατι που ηλθε στη Ελλαδα αρχες του 1900 ..............οχι ψυχιατροι δεν υπηρχαν , αλλα ουτε οδοντιατροι, κλπ. το 1980 που αρχισα να κυκλοφορω , υπηρχαν το 1/200 των σημερινων καταστηματων , δεν ειμασταν δυστυχεστεροι, αυτο ειναι σιγουρο .....τα κινητα ηρθαν στην Ελλαδα το 1992 , τωρα αν παρεις το κινητο απο ενα παιδι,ειναι σαν να του πηρες τα παντα ................οι ηλ. υπολ. το 1992-95 ..... .....περιπου ....
    ειναι οπως μαθεις λοιπον ..........................οπως μαθεις το θεωρεις δεδομενο, αμ δεν ειναι ετσι ......το μονο δεδομενο σε αυτην την ζωη ειναι ο θανατος ......
    Τα περισσότερα που ήθελα να σου πω στα είπε η Σόνια !

    Ποιος σου είπε ότι οι παλιές γυναίκες πετούσαν από την ευτυχία ...Επειδή αυτή ήθελαν να φαίνεται?

    Ποια τολμούσε παλιά βρε συ Μac να βγει και να πει ο άντρας μου ξενοπηδαει ,γυρίζει μεθυσμένος με σπάει στο ξύλο και τελοσπαντων με κακομεταχειρίζεται?

    Όλο το πρωί στα χωράφια και μετά απαραίτητα και όλες οι οικιακές δουλειές συν τα παιδιά ..
    Γεννοβολουσαν σαν τα σκυλιά μέσα στα αμπέλια και στα χωράφια ...
    Έσερναν μαζί τους τα βρέφη και τα είχαν όλη μέρα κάτω από τον ήλιο...
    Πέθαιναν από κάτι απλό γιατί δεν υπήρχε γιατρός στο χωριό ή δεν υπήρχε μουλάρι να τους μεταφέρει με το κάρο στο διπλανό χωριό..
    Μην μιλήσω για πόσα παιδιά δεν προλάβαιναν καν να γεννηθούν ή γεννιόντουσαν με προβλήματα γιατί η γειτόνισσα έκανε την μαμι...

    Τι άλλο να πρωτοθυμηθω βρε συ Μαc..
    Ιστορίες να σου πω που μου έλεγε η γιαγιακα μου ..
    Τι χρόνια δύσκολα περνούσαν ,τυχαία τα έλεγαν πέτρινα χρόνια?

    Τι να ζηλέψω δηλαδή επειδή τα παιδιά έπαιζαν ανέμελα στην γειτονιά ?

    Κάθε φορά που έρχεται στο σπίτι μου η γιαγιά μου ξέρεις τι μου λέει?
    Πόσο ευλογημένοι είμαστε που έχουν βγει τα πλυντήρια ,τα σίδερα ,οι ηλεκτρικές κουζίνες και όλα αυτά που κάνουν την ζωή μας πιο εύκολη ..
    Τι στιγμές κερδιζουμε με τα παιδιά μας με τους άντρες μας ,δεν είμαστε όλη μέρα πάνω από μια κατσαρόλα και μια σκάφη και τα παιδιά μεγαλώνουν μόνα τους ή οι άντρες μας βρίσκουν αλλού παρηγοριά γιατί πολύ απλά αυτή που παντρεύτηκαν δεν είναι παρά μια πολύ καλή οικιακή βοηθός και μια πολύ καλή αναπαραγωγική μηχανή που θα κάνει τους διαδόχους τους ...

    Ακόμα και οι υπολογιστές που αναφέρεις εγώ το θεωρω πραγματικά πολύ μεγάλο επίτευγμα να μπορώ να βλέπω το παιδί μου,τον αδελφό μου που είναι μακρυα μας μέσα από μια κάμερα ..

    Έκανε ο αδελφός μου το μωράκι τους και καθημερινά αν και σε άλλη χώρα μπορούμε και να τους βλέπουμε και να μας βλέπεις και το παιδί και να μην μας θεωρεί ξένους ...

    Όλα έχουν την οπτική τους γωνία πιστεύω.Αν θέλει κάποιος την τεχνολογία να την δει σαν μέσο αποξενωσεις ,δεν αναιρεί το γεγονός ότι για εμένα αυτή την στιγμή η τεχνολογία μου χαρίζει στιγμές που δεν θα μπορούσα να τις ζήσω διαφορετικά ...

    Όλα έχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά.
    Εσύ και όποιος άλλος διαλέγεται να βλέπετε μόνο την αρνητική τους πλευρά ποιος ευθύνεται?
    Όχι πάντως η όλη εξέλιξη της ζωής μας ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Η άλλη όψη του νομίσματος Mac ήταν ότι η κοινωνία λίγο ευάλωτος και διαφορετικός να ήσουν δεν σε καταλάβαινε και δεν σε ανεχόταν οπότε δεν εκδηλωνόσουν. Επίσης δεν λέγαν οι άνθρωποι ότι έχουμε κατάθλιψη και μέσα μας πονάμε και δεν ξέρουμε πως να καλύψουμε τα κενά μας, δεν λέγαν έχω ψυχολογικά και θα πάρω φάρμακα να την παλέψω, μπορεί όμως να μπεκρουλιάζαν όλη την ώρα ή να λέγαν ότι και καλά παίρναν λάβδανο για το παλιό τραύμα από τον πόλεμο ενώ βασικά ο ψυχικός πόνος τους έριχνε εκεί.
    Είναι σαν κάτι ανθρώπους της παλιάς γενιάς που τους ξέρεις απο τότε που ήσουνα παιδί, μπορεί να ζουσαν ένα σωρό καμμένες καταστάσεις και όταν περνάνε τα χρόνια στις παρουσιάζουν αλλιώς, για΄τι δεν τολμούν ούτε στον εαυτό τους να τα παραδεχτούν. Είμασταν φτωχοί αλλά καλά ζούσαμε τότε σου λένε. Το αν εσύ θυμάσαι να έρχεται κλαμμένη η γυναίκα να ζητιανεύσει λίγο φαϊ για τα παιδιά της απ τη γιαγιά σου, να την έχει φάει η κακοπέραση κι η αγωνία και να έχει γκριζάρει από τα 30 ή αν την έβλεπες με μαυρισμένο το πρόσωπο από το ξύλο έτοιμη να πέσει κάτω και τώρα σου λέει "Να, έχω αυτό το σημάδι από τότε παλιά που χτύπησα στη σκάλα" δεν σημαίνει ότι όντως ήταν ρόδινα και ιδανικά τότε παλιά.
    Δεν ταχω βιωσει αυτα που γραφεις Σονια , μπορει να ισχυουν ομως , δεν ελεγες παλια οτι εχεις κτθλψη , μηπως ομως εχουμε παει στο αλλο ακρο ? ....... ναι αυτα μου λενε οι γονεις μου , καλα ζουσαμε ......τωρα αληθεια λενε , ψεμματα , δεν ξερω ....... παντως οτι παλια , στις Ελληνικες ταινιες των 50s 60s στα 50 ησουν και φαινοσουν γέρος , αληθευει ......προσωπικα θυμαμαι μονο τελη των 70s και ολα τα 80s , πολυ καλα περασα , υπηρχε πραματικη διασκεδαση , οχι καφεδακια μονο .....αυτη ειναι η εμπειρια μου .......................

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Επιτέλους και κάποιος που βλέπει την επιθετικότητα του προς το πρόσωπο μου η οποία προκαλεί με τη σειρά της τη δική μου αλλά όχι αναίτια, την προκαλεί και μετά παραπονιέται κιόλας από πάνω!

    Κι εγώ την ίδια απορία έχω, τι νόημα έχουν οι αναφορές όταν δεν λαμβάνονται μέτρα για την προστασία των μελών που ψάχνουν βοήθεια κι αντ' αυτού δέχονται επιθέσεις που χειροτερεύουν την ψυχολογική τους κατάσταση; Κατά τα άλλα υποτίθεται ότι η διαχείριση έγινε πιο αυστηρή, ναι, καλά...
    αφου σε ενοχλω - οπως εσυ νομιζεις δλδ- η σε παρενοχλω, για ποιον λογο συνεχιεις να γραφεις μηνυματα αναφορικα προς το προσωπο μου και μαλιστα με αγενια, και με επιθετα ασχημα? για ποιο λογο συνεχιζεις να ασχολησαι μαζι μου?
    Ειχες πει θα αποχωρησεις, μετα ειχες πει οτι δεν θα ξανα ασχοληθεις με το ατομο μου.Το οτι ανερεις συνεχως οσα γραφεις, το οτι δεν κανεις αυτα που λες χαρακτηριζουν και την ποιοτιτα σου, οι ανθρωποι οπου λενε και ξελενε ολοι μας καταλαβαινουμε σε ποια κατηγορια ανηκουν, το πιο ευγενικο ειναι στους αναξιοπηστους.
    Απο την δικη μο πλευρα, δεν υπαρχει καμια επιθεση απεναντιας, δικαιολογω κιολας το θεμα σου , κατις που κανεις συνεχως θελωντας να τραβιξεις το ενδιαφερον του κοσμου, παρολα αυτα εγω το δικαιολογησα και ειπα οτι ειναι φυσιολογικο και ολοι μας θελουμε να κερδιζουμε το ενδιαφερον των γυρον μας, το προβλημα με εσενα ειναι οτι δεν το κεδιζεις οπως οι αλλοι.
    Τα προβληματα οπου αντιμετοπιζουμε πολλες φορες η λυση τους δεν ειναι στο περιβαλον, στην υπαρξη των προβληματων, αλλα ειναι σε εμας! στο πως εμεις φερομαστε στους συνανθρωπους μας, εαν λοιπον προσπαθουσες, στην κοινωνια, εκει εξω, οχι εδω μεσα, και προσπαθουσες να δεις εαν εισαι εσυ λαθος και οχι οι γυρο σου νομιζω οτι θα εφτιαχναν τα πραγματα τοσο που δεν θα ειχες αναγκη αυτον εδω τον κοσμο! του ιντερνετ!
    Προσωπικα λοιπον, το ξανα λεω οτι δεν εχω κανενα μενος απεναντι σου, και στη παρεουλα σου, παρα τα επιθετα που γραφεται για εμενα συνεχως, και το οτι δεν σας πειραζει η διαχηρηση του φορουμ, παρολα αυτα εγω παλυ σαν πιο ορημος δινω τοπο στην οργη και δεν ασχολουμε με εσας.!

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ
    By YokoChoco in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 8
    Last Post: 20-09-2020, 16:44
  2. Θελω διαγραφη....
    By kavkaz in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 45
    Last Post: 24-07-2017, 12:28
  3. θελω την αποψη σας σας παρακαλω!!!
    By EFI in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 31-10-2012, 10:00
  4. θελω την γνωμη σας,σας παρακαλω
    By d_o in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 11-03-2011, 21:44
  5. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ.
    By nikolasath in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 07-03-2010, 16:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •