Αιμοπτυσεις. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Lavender Yard View Post
    Καλησπέρα. Τελικά τι σου βρήκανε; Ρωτάω γιατί και εγώ το έπαθα πριν από μια εβδομάδα. Είχα φάει κάτι καυτερό και όλο το βράδυ είχα παλινδρόμηση. Έκαιγε ο οισοφάγος και ο λαιμος πήγα στον νιπτήρα και έφτυσα λίγο αίμα. Δεν είχα βήχα. Την άλλη εβδομάδα θα κάνω γαστροσκοπηση αλλά φοβάμαι παρά πολύ! Φοβάμαι μην βρούνε τίποτα σοβαρό και από τη μια θέλω να πάω σε γιατρό από την άλλη τρέμω! Εύχομαι όλα να πήγαν καλά στη δίκη σου περίπτωση.
    Δεν έχω κάνει ακόμα βρογχοσκοπηση για να αποκλειστεί ο πνεύμονας. Η αξονική βγαίνει καθαρή. Περιμένω τα αποτελέσματα της δεύτερης σημερα. Οι αιματολογικές είναι καλές, ο αιματοκρίτης μου είναι φυσιολογικός μετά από χρόνια.

    Το χειρότερο σενάριο είναι όγκος στους βρογχους που δεν φαίνεται στην αξονική.

    Γαστροσκοπηση τελευταία φορά είχα κάνει πριν δύο χρόνια, έχω οισοφαγιτιδα (έλκη στον οισοφάγο δηλαδη). Ενώ θεωρητικά το αίμα θα μπορούσε να είναι από κει ο γαστρεντερολογος είπε ότι δεν είναι συχνό να περνάει το αίμα από το στόμα. Καλό είναι να σε δει και ένας πνευμονολογος και ένας ΩΡΛ.

    Ούτε εγώ έχω ακροαστικα, αλλά οφείλουν να αποκλειστούν όλα τα ενδεχόμενα. Επίσης πρέπει να κάνεις έστω μια γενική να δεις τον αιματοκρίτη σου και ίσως mayer για προσδιορισμό αίματος στα κοπρανα.

    Γράψε κι εσύ updates. Εμένα βέβαια μου συνέβη πολλές φορές ήδη και θα κάνω βρογχοσκοπηση και μετά ξανα γαστροσκοπηση.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Δεν έχω κάνει ακόμα βρογχοσκοπηση για να αποκλειστεί ο πνεύμονας. Η αξονική βγαίνει καθαρή. Περιμένω τα αποτελέσματα της δεύτερης σημερα. Οι αιματολογικές είναι καλές, ο αιματοκρίτης μου είναι φυσιολογικός μετά από χρόνια.

    Το χειρότερο σενάριο είναι όγκος στους βρογχους που δεν φαίνεται στην αξονική.

    Γαστροσκοπηση τελευταία φορά είχα κάνει πριν δύο χρόνια, έχω οισοφαγιτιδα (έλκη στον οισοφάγο δηλαδη). Ενώ θεωρητικά το αίμα θα μπορούσε να είναι από κει ο γαστρεντερολογος είπε ότι δεν είναι συχνό να περνάει το αίμα από το στόμα. Καλό είναι να σε δει και ένας πνευμονολογος και ένας ΩΡΛ.

    Ούτε εγώ έχω ακροαστικα, αλλά οφείλουν να αποκλειστούν όλα τα ενδεχόμενα. Επίσης πρέπει να κάνεις έστω μια γενική να δεις τον αιματοκρίτη σου και ίσως mayer για προσδιορισμό αίματος στα κοπρανα.

    Γράψε κι εσύ updates. Εμένα βέβαια μου συνέβη πολλές φορές ήδη και θα κάνω βρογχοσκοπηση και μετά ξανα γαστροσκοπηση.
    Έκανες εξετάσεις για αυτοάνοσα;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τις βασικές τιμές για αυτοανοσα τις έχω δει περυσι, ναι. Κανω συχνά εξετάσεις αίματος. Πρόσφατα πέτυχα μια CRP 7.1 αλλά λίγες μέρες μετά έπεσε στο 0.7.

    Και οι δυο γαστρεντερολογοι που με βλέπουν πάντως έχουν αποκλείσει να είναι το αίμα από το στομαχι/οισοφάγο γιατί λένε ότι θα συνοδευόταν από εμετό. Εγώ από την άλλη πιστεύω ότι ίσως είναι από το οισοφαγο. Βέβαια υπήρξαν φορές που ήταν ανακατεμένο με πτυελα άρα λογικά μπορεί να είναι και από τους βρογχους. Εκτός κι αν είναι από την τραχεία λόγω ερεθισμου από την παλινδρόμηση.

    Μάλλον θα επαναλαβω πρώτα τη γαστροσκοπηση πριν κανω βρογχοσκοπηση, θα δω. Η αξονική θώρακος ξαναβγηκε πεντακαθαρη. Ο πνευμονολογος όμως λέει ότι αν είναι μικρά ογκιδια δεν φαίνονται στην αξονική. Από ΩΡΛ είμαι καθαρός. Μου πρότεινε όμως ο γαστρεντερολογος να ρωτήσω για αξονική ιγμοριων, αλλά εφόσον ήμουν εντελώς καθαρός δε νομίζω να μου την προτείνει ο ΩΡΛ.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Τις βασικές τιμές για αυτοανοσα τις έχω δει περυσι, ναι. Κανω συχνά εξετάσεις αίματος. Πρόσφατα πέτυχα μια CRP 7.1 αλλά λίγες μέρες μετά έπεσε στο 0.7.

    Και οι δυο γαστρεντερολογοι που με βλέπουν πάντως έχουν αποκλείσει να είναι το αίμα από το στομαχι/οισοφάγο γιατί λένε ότι θα συνοδευόταν από εμετό. Εγώ από την άλλη πιστεύω ότι ίσως είναι από το οισοφαγο. Βέβαια υπήρξαν φορές που ήταν ανακατεμένο με πτυελα άρα λογικά μπορεί να είναι και από τους βρογχους. Εκτός κι αν είναι από την τραχεία λόγω ερεθισμου από την παλινδρόμηση.

    Μάλλον θα επαναλαβω πρώτα τη γαστροσκοπηση πριν κανω βρογχοσκοπηση, θα δω. Η αξονική θώρακος ξαναβγηκε πεντακαθαρη. Ο πνευμονολογος όμως λέει ότι αν είναι μικρά ογκιδια δεν φαίνονται στην αξονική. Από ΩΡΛ είμαι καθαρός. Μου πρότεινε όμως ο γαστρεντερολογος να ρωτήσω για αξονική ιγμοριων, αλλά εφόσον ήμουν εντελώς καθαρός δε νομίζω να μου την προτείνει ο ΩΡΛ.
    Η αξονική ιγμορίων δεν είναι κακή ιδέα. Για τα αυτοάνοσα επισκέψου έναν ρευματολόγο να σε ελέγξει για αγγειίτιδες.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν θα φαινόταν αυτό με τόσες εξετάσεις, τριπλεξ κλπ;

    Σε κάθε περίπτωση έκλεισα σε ρευματολογο, να δει όλες τις εξετασεις μου να μου πει αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο.

    Σήμερα νιώθω πόνο στη χολη που κάποιες φορές αντανακλά και πιο χαμηλά. Εχω καουρες εδώ και τρεις μέρες. Αν γίνει πιο έντονο αναγκαστικά θα πάω στα επειγοντα.
    Πρέπει να κάνω υπέρηχο άνω κοιλιας, περασε σχεδόν ένας χρόνος από τον τελευταίο.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Δεν θα φαινόταν αυτό με τόσες εξετάσεις, τριπλεξ κλπ;

    Σε κάθε περίπτωση έκλεισα σε ρευματολογο, να δει όλες τις εξετασεις μου να μου πει αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο.

    Σήμερα νιώθω πόνο στη χολη που κάποιες φορές αντανακλά και πιο χαμηλά. Εχω καουρες εδώ και τρεις μέρες. Αν γίνει πιο έντονο αναγκαστικά θα πάω στα επειγοντα.
    Πρέπει να κάνω υπέρηχο άνω κοιλιας, περασε σχεδόν ένας χρόνος από τον τελευταίο.
    Όχι, οι αγγειίτιδες δε φαίνονται με τις κλασικές εξετάσεις. Πρόσεχε τη διατροφή σου.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Είδα μερικές από τις εξετασεις αίματος που κάνουν, τα έχω τσεκάρει, δεν είχε βρεθεί κάτι αλλά θα το αναφέρω στο γιατρό.

    Για τον πόνο στη χολη λες; Ναι η αλήθεια είναι ότι δεν προσέχω, χθες έφαγε προφιτερολ και πατατάκια.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Πήγα, μου έγραψε εξετάσεις , θα τις κάνω την άλλη εβδομάδα.

    Δεν ξέρω αν έβαλε για αγγειιτιδες, όσα γκουγκλαρω ήταν για ρευματοειδη αρθρίτιδα. Αλλά είναι και τιμές που είναι γενικά για αυτοανοσα καθως και έναν έλεγχο για αλλεργίες.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Πήγα, μου έγραψε εξετάσεις , θα τις κάνω την άλλη εβδομάδα.

    Δεν ξέρω αν έβαλε για αγγειιτιδες, όσα γκουγκλαρω ήταν για ρευματοειδη αρθρίτιδα. Αλλά είναι και τιμές που είναι γενικά για αυτοανοσα καθως και έναν έλεγχο για αλλεργίες.
    Καλά αποτελέσματα. Σου πέρασε ο πόνος;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ευχαριστώ. Ο γιατρός είπε ότι δεν πιστεύει ότι έχω κάτι, αλλά οι γιατροί πάντα τα ίδια λένε μέχρι να σε δουν τέζα και μετά παριστάνουν τους έκπληκτους.

    Θα κανω και μια μαντού για φυματ3ωση, μου το προτειναν ολοι οι γιατροι εκτος απο τον πνευμονολογο που λεει οτι θα φαινόταν στην αξονική αν είχα ενεργό νόσημα. Κάθε φορά που έχω βγάλει ακτινογραφία στα επειγοντα πάντως μου λέγαν ότι κάτι βλέπουν και ποτέ δεν διευκρινιζαν τι. Ποτε δεν εχει επιβεβαιωθεί σε ακτίνες ή αξονικές εξωτερικών ιατρείων ωστοσο. Ισως κατι εχει το μηχάνημα τους.

    Ο πόνος μου πέρασε, έχω καταλήξει ότι είναι gas pain γιατί συνδέεται πάντα με μέρες που έχω ενοχλήσεις στο εντερο. Χθες το πρωί έκανα και διάρροια. Δεν ξέρω γιατί. Ισως έφταιγε η σούπα κοτόπουλο που μαγείρεψα προχθες. Ισως κόλλησα σαλμονέλα.
    Last edited by Skiouros8; 04-02-2021 at 14:05.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Βγήκαν οι εξετάσεις που μου έγραψε ο ρευματολογος. Όλα βγήκαν σχετικά Οκ, εκτός από crp ου ήταν πάλι στο 6 (λογικά θα εχει πέσει παλι τωρα, την ημέρα που εκανα την εξέταση κάτι νε είχε τσιμπήσει) και IgE που είναι πάρα πολύ ανεβασμένα. Το όριο είναι 60 και εγώ έχω πάνω από 1000.
    Θυμάμαι όταν πρωτοαρρωστησα με POTS έλεγα στο γιατρό να δούμε για ισταμινες για το MCA syndrome και όπως όλα δείχνουν μάλλον το έχω. Και για να έχει φτάσει να μου κάνει αιμοπτυσεις ίσως έχει επηρεασει τους πνεύμονες. Αφορά αλλεργίες όλο αυτό. Για αυτο μάλλον ανεβαίνουν οι παλμοί μου. Είναι μέσα στα αιτια του POTS.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Βγήκαν οι εξετάσεις που μου έγραψε ο ρευματολογος. Όλα βγήκαν σχετικά Οκ, εκτός από crp ου ήταν πάλι στο 6 (λογικά θα εχει πέσει παλι τωρα, την ημέρα που εκανα την εξέταση κάτι νε είχε τσιμπήσει) και IgE που είναι πάρα πολύ ανεβασμένα. Το όριο είναι 60 και εγώ έχω πάνω από 1000.
    Θυμάμαι όταν πρωτοαρρωστησα με POTS έλεγα στο γιατρό να δούμε για ισταμινες για το MCA syndrome και όπως όλα δείχνουν μάλλον το έχω. Και για να έχει φτάσει να μου κάνει αιμοπτυσεις ίσως έχει επηρεασει τους πνεύμονες. Αφορά αλλεργίες όλο αυτό. Για αυτο μάλλον ανεβαίνουν οι παλμοί μου. Είναι μέσα στα αιτια του POTS.
    Κι αν η IgE έδειξε απλά την αλλεργία στο τσίμπημα του εντόμου; Κάνε επανάληψη.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ρώτησα το γιατρό και μου είπε ότι δεν παίζει ρόλο, δεν δικαιολογείται τέτοια αυξηση. Θα κανω περαιτέρω εξετασεις με τον πνευμονολογο και πιθανον νε αλλεργιολογο έτσι κι αλλιώς, λογικά θα το ξαναδούμε.
    Βέβαια μπορεί να σημαίνει και αυτοανοσο η τιμή αλλά όλες οι άλλες τιμές ήταν καλές. Θα περιμένω καμια βδομάδα και θα κλείσω στον πνευμονολογο να δω. Ευτυχώς προς το παρόν δεν ξαναείχα επεισόδιο αιμοπτυσης. Μακάρι να μην ξαναεχω αν και διάβασα ότι όσοι έχουν λίγο αίμα είναι σε κινδυνο να κάνουν μαζική αιμοπτυση και έχω αγχωθεί. Σε μαζική αιμοπτυση πεθαίνεις.

    Έστειλα τις εξετασεις και στον πνευμονολογο, θα δούμε.
    Last edited by Skiouros8; 12-02-2021 at 10:44.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δυστυχώς το πρωί ξαναείχα αίμα. Αρχικά καθάρισα το λαιμό μου και έφτυσα καθαρό αίμα, ποσότητα ενός μικρού νυχιου. Στη συνέχεια, ενώ μιλούσα στο τηλέφωνο, ένιωσα γεύση αίματος στο στόμα και έφτυσα λίγες γραμμες και όταν φύσηξα τη μύτη μου, παρόλο που δεν είχα βλεννη εβγαλα και απι εκει απειροελαχιστο αιμσ. Αραγε ανεβηκε μεχρι τη μυτη η αιμοπτυση ή ηταν λογω μυτης. Ο ΩΡΛ με εχει πολλές φορές τη ημέρα που ειχα επεισόδια και ποτέ δεν βλέπει αγγείο. Αυτό όμως μου έδωσε ελπίδα ότι ίσως είναι από τη μύτη και όχι από τους πνεύμονες. Την άλλη εβδομάδα θα πάω να το συζητήσω με τον πνευμονολογο.

    Δεν έχω βήχα αλλά το πρωί η τραχεία μου και γενικά ο λαιμός μου είχε μια αίσθηση γδαρσίματος αμυδρά. Σκέφτομαι όμως ότι μου έχει συμβεί ήδη πολλές φορές κι αν ήταν από το λαιμό σίγουρα θα είχαν δει κάτι ως τώρα. Ίσως βέβαια είναι τόσο μικρή η αιμορραγία που δεν φαίνεται μετά από μια δύο ώρες που με βλέπει ο γιατρός.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •