Αιμοπτυσεις.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Αιμοπτυσεις.

    Φτυνει κανεις αιμα; Μου συμβαινει εδω και μηνες. Ειχα κανει αξονικη θωρακος και ηταν καθαρη. Με ειδε ο ΩΡΛ και επισης δεν βρεθηκε κατι. Δεν εχω βηχα, μονο καποιες φορες λογω παλινδρομησης. Θα με ξαναδει ο πνευμονολογος την αλλη βδομαδα.

  2. #2
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Φτυνει κανεις αιμα; Μου συμβαινει εδω και μηνες. Ειχα κανει αξονικη θωρακος και ηταν καθαρη. Με ειδε ο ΩΡΛ και επισης δεν βρεθηκε κατι. Δεν εχω βηχα, μονο καποιες φορες λογω παλινδρομησης. Θα με ξαναδει ο πνευμονολογος την αλλη βδομαδα.
    Μήπως εχεις κανα θεμα με δοντια ουλα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Οχι, τιποτα. Φοβαμαι οτι εχω καρκινο στην τραχεια. Θα κανω βρογχοσκοπηση μαλλον, αναλογα τι θα πει ο γιατρος.

    Θα μπορουσε να ειναι απλα ερεθισμος λαιμου; Χθες ενιωθα ξηροτητα και σημερα εβγαλα γραμμες φρεσκου αιματος και βλεννας οταν καθαρισα τον λαιμο μου. Αλλα ο ΩΡΛ δεν ειχε δει να ειναι ερεθισμενος ο λαιμος μου.

  4. #4
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Οχι, τιποτα. Φοβαμαι οτι εχω καρκινο στην τραχεια. Θα κανω βρογχοσκοπηση μαλλον, αναλογα τι θα πει ο γιατρος.

    Θα μπορουσε να ειναι απλα ερεθισμος λαιμου; Χθες ενιωθα ξηροτητα και σημερα εβγαλα γραμμες φρεσκου αιματος και βλεννας οταν καθαρισα τον λαιμο μου. Αλλα ο ΩΡΛ δεν ειχε δει να ειναι ερεθισμενος ο λαιμος μου.
    Κανε οτι σου πουν οι γιατροι να βρεις ακρη.
    Ευχομαι να πανε ολα καλα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερα ,μου ειχε τυχει και μενα,αποδειχθηκε οτι το αιμα ηταν απο αγγειο της μυτης που εχανε αιμα και αυτο πηγε προς το λαιμο.Ειχα ομως και εχω περιστασιακα καποιες μικροαιμορραγιες απο τη μυτη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Καλησπερα ,μου ειχε τυχει και μενα,αποδειχθηκε οτι το αιμα ηταν απο αγγειο της μυτης που εχανε αιμα και αυτο πηγε προς το λαιμο.Ειχα ομως και εχω περιστασιακα καποιες μικροαιμορραγιες απο τη μυτη.
    Στο βρηκε ο ΩΡΛ; Εμενα δεν βρηκε κατι. Μονο μια φορα ειχε δει οτι ενα αγγειο στο λαιμο ηταν καπως ερεθισμενο αλλα δεν εδειχνε να αιμορραγει. Αιμορραγιες δεν εχω ποτε απο τη μυτη. Καποιες φορες μονο ετυχε να φυσηξω λιγο αιμα.

    Χθες ενιωθα το λαιμο μου ερεθισμενο στον υπνο μου, σαν γδαρσιμο, αλλα το πρωι μου περασε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Στο βρηκε ο ΩΡΛ; Εμενα δεν βρηκε κατι. Μονο μια φορα ειχε δει οτι ενα αγγειο στο λαιμο ηταν καπως ερεθισμενο αλλα δεν εδειχνε να αιμορραγει. Αιμορραγιες δεν εχω ποτε απο τη μυτη. Καποιες φορες μονο ετυχε να φυσηξω λιγο αιμα.

    Χθες ενιωθα το λαιμο μου ερεθισμενο στον υπνο μου, σαν γδαρσιμο, αλλα το πρωι μου περασε.
    Το βρηκε η ωρλ,και μου εκανε καυτηριασμο,μου εδωσε και 2 αλοιφες μια για ενυδατωση της μυτης και μια αιμοστατικη οταν χρειαζεται.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ο πνευμονολογος μου ειπε αν ξαναγινει θα κανουμε ξανα αξονικη και μετα βρογχοσκοπηση. Δεν νομιζει να ειναι κατι ωστοσο. Το χειροτερο σεναριο ειναι μικροι ογκοι που δεν τους πιανει η αξονικη.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Location
    Philippines
    Posts
    1

    Ελπίζω να γίνεις καλά σύντομα

    Ελπίζω ότι όλα είναι καλά. Ακολουθήστε τις οδηγίες του γιατρού σας και μην πιέζετε πάρα πολύ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Πάλι τα ίδια , αυτή τη φορά παραπάνω αίμα.

    Ο ΩΡΛ δεν βρήκε κάτι για πολλοστή φορά. Θα με δει ο πνευμονολογος ξανά μεθαύριο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Παιδιά ο γιατρος ειπε οτι παίζει να έχω μικρό όγκο στον πνεύμονα. Ξανακάνω αξονική κ μετά βρογχοσκοπηση.


    Προς όλους όσους σας ταΐζουν την καραμέλα του άγχους: να είστε προσεκτικοί και να το ψάχνετε περαιτέρω αν υπάρχουν ενδείξεις. Σε όλες τις περιπτώσεις που μου έλεγαν άγχος, βρήκα πρόβλημα από πίσω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Παιδιά ο γιατρος ειπε οτι παίζει να έχω μικρό όγκο στον πνεύμονα. Ξανακάνω αξονική κ μετά βρογχοσκοπηση.


    Προς όλους όσους σας ταΐζουν την καραμέλα του άγχους: να είστε προσεκτικοί και να το ψάχνετε περαιτέρω αν υπάρχουν ενδείξεις. Σε όλες τις περιπτώσεις που μου έλεγαν άγχος, βρήκα πρόβλημα από πίσω.
    Καλησπέρα, εκτός αυτού έχεις κ κάποια δυσκολία στην αναπνοή;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Καλησπέρα, εκτός αυτού έχεις κ κάποια δυσκολία στην αναπνοή;
    Με πιάνει ένα σφίξιμο στο στήθος ώρες ώρες, ενόχληση στον αριστερό ώμο και δυσκολία. Αλλά κυρίως είναι από την παλινδρόμηση μου αυτά τα συμπτώματα. Αν έχεις θέματα δυσπεψίας μπορεί να σου κάνουν τέτοια συμπτώματα.


    Ακροαστικα είναι όλα άψογα. Σπυρομετρηση άψογη. Ακτίνες καθαρές, αξονική καθαρή. Κι όμως παίζει το ενδεχόμενο του όγκου πλέον σύμφωνα με το γιατρο. Κάποια ογκιδια δεν φαίνονται πάντα, ανάλογα την ημέρα. Μια φορά κάτι μου είπαν στα επείγοντα ότι είδαν αλλά μόλις με ρώτησαν για αξονική κ τους είπα ότι βγήκε καθαρή, δεν μου έδωσαν περισσοτερες λεπτομέρειες. Τώρα θα την κάνω με σκιαγραφικο , οπότε ίσως δείξει κάτι παραπάνω. Ελπίζω να μην είναι τιποτα, αλλά ειναι ισχυρή πιθανότητα γιατί φτύνω αίμα ένα χρόνο τώρα. Οχι πολυ και όχι συνέχεια αλλά δεν είναι κάτι που μπορείς να αγνοήσεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εμβοες ειχα; Άγχος μου έλεγαν και βρέθηκα με προοδευτική βαρυκοια. Ζαλη; Άγχος μου έλεγαν και ειμαι υποτασικος. Ταχυπαλμιες; Άγχος μου έλεγαν και τώρα παίρνω αγωγή. Στομαχι; Άγχος έλεγαν και βρέθηκα με οισοφαγιτιδα. Εχω και αναιμια ανεξηγητη. Τρέχα γύρευε. Αν δεν ενδιαφερθείς εσυ για την υγεία σου δεν θα το κάνει κανείς, ούτε καν ο γιατρός. Και δεν με έχει δει ένας και δύο γιατροί, με έχουν δει κυριολεκτικά αμέτρητοι γιατροί, όλων των ειδικοτήτων και έχω κάνει αμέτρητες εξετάσεις. Με ξέρει όλος ο ιατρικός σύλλογος κι όμως κανείς δεν βρέθηκε να υποψιαστεί κάτι πιο νωρίς.

    Εχω αγχώδη διαταραχή οπότε τι πιο εύκολο να τα ρίξουμε όλα στο άγχος. Αν έχετε σοβαρά συμπτώματα μην επαναπαευστε.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    2
    Καλησπέρα. Τελικά τι σου βρήκανε; Ρωτάω γιατί και εγώ το έπαθα πριν από μια εβδομάδα. Είχα φάει κάτι καυτερό και όλο το βράδυ είχα παλινδρόμηση. Έκαιγε ο οισοφάγος και ο λαιμος πήγα στον νιπτήρα και έφτυσα λίγο αίμα. Δεν είχα βήχα. Την άλλη εβδομάδα θα κάνω γαστροσκοπηση αλλά φοβάμαι παρά πολύ! Φοβάμαι μην βρούνε τίποτα σοβαρό και από τη μια θέλω να πάω σε γιατρό από την άλλη τρέμω! Εύχομαι όλα να πήγαν καλά στη δίκη σου περίπτωση.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •