Φόβος δημόσιας ομιλίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118

    Φόβος δημόσιας ομιλίας

    Καλησπέρα, ισχύει άραγε ότι εμείς που έχουμε ψυχολογικά σχεδόν πάντα φοβόμαστε να μιλήσουμε μπροστά σε κοινό? Εγώ ας πούμε κάνω κάποιες αιτήσεις για νέο μάστερ στο εξωτερικό, στα χαρτιά έχω καλό βιογραφικό, κάπου θα με πάρουν, αλλά θα έρθει η ώρα να κάνω σε κάθε μάθημα παρουσιάσεις εργασιών, το έχουν αυτό τα ξένα πανεπιστήμια...
    Και φυσικά, το φοβάμαι πολύ αυτό το κομμάτι. Δεν φοβάμαι τη δυσκολία των μαθημάτων, αλλά τις παρουσιάσεις που θα πρέπει να κάνω, γιατί όλοι οι άλλοι θα είναι πολύ πιο άνετοι σε αυτό. Εσείς θα νιώθατε άνετα να μιλήσετε μπροστά σε κόσμο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κι εγω οταν ημουν στο Ντιρι κολετζ , το 83 , μου ηταν αδυνατο να κανω παρουσιαση μπροστα σε κοινο,( δεν ειχα ψυχολογικα προβληματα ) εκανα βεβαια , αλλα κακην κακως ,συγκεντρωνα το βλεμμα μου σενα μαθητη , μετα σε αλλον, κ.ο.κ. , αυτο ειναι το ' κολπο ' ας πουμε .........τωρα μουναι πανευκολο......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    είναι απολύτως φυσιολογικό. και δυστυχώς είναι απαραίτητο, απο ό,τι καταλαβαίνω, στην ακαδημαϊκή πορεία κάποιου.
    ψάξε βιβλία και ίσως μπόντκαστ -ηχητικά- που θα σε βοηθήσουν με ανάλογες μεθόδους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    κι εγω, που δενε χω "ψυχολογικα" κλινικου τυπου, δλδ φοβαμαι πραγματα, εχω αγχος, αλλα ελεγξιμα, εχω πολυ μεγαλο φοβο να εκτιθεμαι με αυτον τον τροπο. πχ, δεν θα μπορουσα με τπτ να παιξω θεατρο με κοινο. οι παρουσιασεις ειναι το ιδιο πραγμα αλλα πιο ελαφρυ. πιο ελαφρυ το στρες, δηλαδη. επειδη εισαι αναμεσα σε συνεργατες, συμφοιτητες κλπ. το αγνωστο κοινο ειναι πιο δυσκολο. μπορεις να κανεις καποιες παρεες, να φροντισεις να εχεις κοντα σου τους φιλους σου και να απευθυνεσαι σε αυτους και να κοιτας αυτους, οταν παρουσιαζεις. σαν να το κανεις μονο γι αυτους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κι εγω, που δενε χω "ψυχολογικα" κλινικου τυπου, δλδ φοβαμαι πραγματα, εχω αγχος, αλλα ελεγξιμα, εχω πολυ μεγαλο φοβο να εκτιθεμαι με αυτον τον τροπο. πχ, δεν θα μπορουσα με τπτ να παιξω θεατρο με κοινο. οι παρουσιασεις ειναι το ιδιο πραγμα αλλα πιο ελαφρυ. πιο ελαφρυ το στρες, δηλαδη. επειδη εισαι αναμεσα σε συνεργατες, συμφοιτητες κλπ. το αγνωστο κοινο ειναι πιο δυσκολο. μπορεις να κανεις καποιες παρεες, να φροντισεις να εχεις κοντα σου τους φιλους σου και να απευθυνεσαι σε αυτους και να κοιτας αυτους, οταν παρουσιαζεις. σαν να το κανεις μονο γι αυτους.
    Καλή ιδέα αυτή, δεν το είχα σκεφτεί!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Μου φαίνεται δύσκολο, προσπαθώ να βάλω τον εαυτό μου στην θέση σου!!

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΡΘΡΩΣΗΣ - ΟΜΙΛΙΑΣ. HELP!
    By Nikoleta-Morrison in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 21-06-2020, 03:32
  3. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 09:20
  4. Διαταραχές ομιλίας
    By stefamw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 24-12-2013, 00:08
  5. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •