Βοηθεια! Προλακτινη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    Βοηθεια! Προλακτινη

    Παιδια γεια σας!
    εκανα για πρωτη φορα εξεταση προλακτινης... μετα απο 9 χρονια χρηση αντιψυχωσικου...
    παιρνω ολανζαπινη 20μγ ζυπρεξα. εδω και ενα χρονο το εχουμε κατεβασει στο 10μγ.
    η προλακτινη ειναι στα υψη. γραφει μεσα το φαρμακο στις παρενεργειες οτι μπορει να υπαρξει αυξηση αυτης της ορμονης..
    την ψυχιατρο που πηρα μου ειπε οτι δεν παθαινεις κατι... δεν πεθαινεις.. με καθυσηχασε..
    εσεις εχετε καποια εμπειρια? πανω στο θεμα?
    παρακατω ειναι η φωτο με της εξετασεις... θα ηθελα την πολυτιμη συμβουλη σας...

    https://ibb.co/TPFN3dN

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Το ειχαμε ξανασυζητησει νομιζω.

    1ον, αυτη η τιμη δεν ειναι στα υψη. Η δικη μου ηταν 379. Εξωφρενικη τιμη, χωρις να παιρνω καποιο φαρμακο.

    2ον, ειναι απο τα φαρμακα αυτη η τιμη που εχεις, ειναι ανευ κλινικης σημασιας.

    3ον, συζητησε το με το γιατρο σου. Απο οσο ξερω η προλακτινη δεν προκαλει κατι για να διακοψεις την αγωγη, αλλα καλυτερα να το συζητησεις μαζι του.

    Αν δεν προκαλειται απο φαρμακα μπορει να ειναι ενδειξη ογκου, οπως στη δικη μου περιπτωση αλλα ακομα και αυτο παιζεται και μου ειπαν να την ξαναδουμε γιατι ανεβαινει ευκολα με το στρες, το σεξ κλπ.

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    το φαρμακο λεει στις παρενεργειες αυξηση προλακτινης...
    διαβασα οτι στις περισσοτερες των περιπτωσεων ειναι καλοηθης ο ογκος...
    θεωρεις οτι πρεπει να το ψαξω για ογκο?

  4. #4
    Elenia781
    Guest
    Ηλια η προλακτινη που εχεις ανεβασμενη ειναι απο την παχυσαρκια και οτι δεν τρως ποικιλια τροφων. Δεν υπαρχει ογκος πιστεψε με. Αν θες να κανεις μαγνητικη τουρκικου εφιππιου λεγεται ,υποφυσης δηλαδη, να σου φυγει το αγχος. Οταν θα πας τιμες 60-70 τοτε θα παρεις φαρκακο γι'αυτο. Τι ωρα εδωσες αιμα,πρωι ή απογευμα?

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    κοιμηθηκα 5 η ωρα το πρωι ενω ειχα πιει δυο καφεδες μεσα στο βραδυ.. και ξυπνησα 10 η ωρα το πρωι και πηγα... χωρις να φαω κατι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Ηλια η προλακτινη που εχεις ανεβασμενη ειναι απο την παχυσαρκια και οτι δεν τρως ποικιλια τροφων. Δεν υπαρχει ογκος πιστεψε με. Αν θες να κανεις μαγνητικη τουρκικου εφιππιου λεγεται ,υποφυσης δηλαδη, να σου φυγει το αγχος. Οταν θα πας τιμες 60-70 τοτε θα παρεις φαρκακο γι'αυτο. Τι ωρα εδωσες αιμα,πρωι ή απογευμα?
    Τι φαρμακο;εγω εχω 300+ και δεν μου προτειναν φαρμακο, μαγνητικη μου ειπαν να κανω. Νομιζω φαρμακο δινουν στις γυναικες επειδη σχετιζεται με διαταραχες της περιοδου ή οταν προσπαθουν για παιδι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    το φαρμακο λεει στις παρενεργειες αυξηση προλακτινης...
    διαβασα οτι στις περισσοτερες των περιπτωσεων ειναι καλοηθης ο ογκος...
    θεωρεις οτι πρεπει να το ψαξω για ογκο?
    Τι ακριβως δεν καταλαβες απο αυτο που εγραψα; Επειδη διαβασες στο αλλο θεμα που ελεγα για την προλακτινη πηγες και εκανες μια εξεταση χωρις λογο; Αφου παιρνεις φαρμακα που την αυξανουν , ειλικρινα ειναι ασκοπο ολο αυτο. Εκανες μια εξεταση χωρις κανενα λογο ενω ξερεις οτι ευθυνεται το φαρμακο.
    Last edited by Skiouros8; 16-12-2020 at 19:49.

  8. #8
    Elenia781
    Guest
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Τι φαρμακο;εγω εχω 300+ και δεν μου προτειναν φαρμακο, μαγνητικη μου ειπαν να κανω. Νομιζω φαρμακο δινουν στις γυναικες επειδη σχετιζεται με διαταραχες της περιοδου ή οταν προσπαθουν για παιδι.
    ναι εχεις δικιο.Ως γυναικα μου το ειπε ο γιατρος . Το περιεργο με εμενα ειναι οτι εχω στο ενα εργαστηριο τσιμπημενη και σε αλλο εργαστηριο πολυ κατω απο οτι ειχα συνηθως τοσα χρονια. Δεν ξερω πια

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    ναι εχεις δικιο.Ως γυναικα μου το ειπε ο γιατρος . Το περιεργο με εμενα ειναι οτι εχω στο ενα εργαστηριο τσιμπημενη και σε αλλο εργαστηριο πολυ κατω απο οτι ειχα συνηθως τοσα χρονια. Δεν ξερω πια
    Ποσο εχεις; Εμενα βγηκε πολυ πανω , πριν τρεις μηνες, και μου ειπαν αρχικα να επαναλαβω την εξεταση, ακομα δεν πηγα λογω λοκ νταουν. Μου ειπε η ενδοκρινολογος οτι ανεβαινει ευκολα κι εγω εκεινη τη μερα πηγα αργα στο εργαστηριο και νομιζω διαφοροι αλλοι παραγοντες επηρεασαν τη μετρηση. Μαγνητικη ειχα κανει περυσι, ηταν καθαρη αλλα αν βγει παλι αυξημενη τιμη μου ειπαν να ξανακανω. Εχω και ορθοστατικη ταχυκαρδια και διαφορα αλλα θεματα.

    Εσυ εχεις κανει μαγνητικη; Στις γυναικες αυξηση και μειωση μπορει να σχετιζεται με τις φασεις του κυκλου.

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    Ευχαριστω παιδια... με καθυσηχασατε!! Εχω ταχυκαρδίες και ο καρδιολογος μου εχει δωσει ενα χαπι για τις ταχυκαρδιες... επισης ειχα βαλει χολτερ ολα καλα.. μονο ταχυκαρδιες!!

  11. #11
    Elenia781
    Guest
    εχω κανει μαγνητικη υποφυσης ενταξει ηταν. Ξερω γινεται τις μερες της εμμηνοροιας αλλα και παλι θα παω και τον αλλο μηνα για τριτη επαληθευση. δεν γινεται να εχω στο ενα εργαστηριο 33 και στο αλλο 12. Σκιουρε και εμενα μου εχουν προκυψει και αλλα θεματα και οφειλοντε στο οτι ειμαι υπερβαρη και δεν κινουμαι οσο να ναι αυτα συσωρευοντε με τα χρονια

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    εχω κανει μαγνητικη υποφυσης ενταξει ηταν. Ξερω γινεται τις μερες της εμμηνοροιας αλλα και παλι θα παω και τον αλλο μηνα για τριτη επαληθευση. δεν γινεται να εχω στο ενα εργαστηριο 33 και στο αλλο 12. Σκιουρε και εμενα μου εχουν προκυψει και αλλα θεματα και οφειλοντε στο οτι ειμαι υπερβαρη και δεν κινουμαι οσο να ναι αυτα συσωρευοντε με τα χρονια
    Εγω ειμαι αδυνατος, ειχα χασει μαλιστα κιλα λογω οισοφαγιτιδας και τα πηρα με πολυ κοπο πισω. Δεν ξερω πού μπορει να οφειλονται. Εχω κι εγω διαφορα περιεργα θεματα. Και προδιαβητη μαλλον. Θα παω για τις εξετασεις την αλλη εβδομαδα να δω τι γινεται.

  13. #13
    Elenia781
    Guest
    η προλακτινη επηρρεαζεται ακομα και με το αγχος ,το τσιμπημα της βελονας μου ειπε η γιατρος. Σκιουρος προδιαβητη γιατι, εχεις γλυκοζυλιομενη και σακχαρο ανεβασμενα?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    η προλακτινη επηρρεαζεται ακομα και με το αγχος ,το τσιμπημα της βελονας μου ειπε η γιατρος. Σκιουρος προδιαβητη γιατι, εχεις γλυκοζυλιομενη και σακχαρο ανεβασμενα?
    Ζαχαρο οχι, ειναι συνηθως απο 95 και κατω. Γλυκοζυλιομενη ειχα στα ανωτερα φυσιολογικα λιγο κατω απο το οριο. Μου ειπε η ενδοκρινολογος οτι θα με δοκιμασει σε ενα φαρμακο γλουκοφας. Παραγγειλα και εναν μετρητη ζαχαρου να δω που κυμαινομαι μεσα στη μερα.

    Στη δοκιμασια γλυκοζης ειχε ανεβει η γλυκοζη μου στην τελευταια μετρηση.

  15. #15
    Elenia781
    Guest
    αυτο το glucophage κανει για διαβητη τυπου 2 μου το συστησε και μενα για πολλα θεματα. Μην βιαστεις να το παρεις θα ειναι εφ'ορου ζωης

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή τίποτε άλλο? Βοήθεια παρακαλώ! Βοήθεια!
    By kanela2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-04-2020, 22:33
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ!Διακοπη εφεξορ αποτομα ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 47
    Last Post: 11-04-2019, 23:39
  3. Προλακτινη,χοληστερινη και παχυσαρκια.
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 21-09-2014, 00:36
  4. προλακτινη κ αντιψυχωτικα
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 31
    Last Post: 20-01-2013, 18:43
  5. Προλακτίνη
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 05-11-2009, 10:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •