Βήχας-sos
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14

Thread: Βήχας-sos

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271

    Βήχας-sos

    Καλησπέρα.
    Έχω γράψει κ άλλες φορές εδώ στο forum.
    Υπάρχει κάποιος βρε παιδιά που είτε από παλινδρόμηση,είτε από στρες ,είτε κ από συνδυασμό τον δύο μιας κ το ένα φέρνει το άλλο, κατάφερε να σταματήσει το αντανακλαστικό του βήχα?
    Δεν είναι ότι αν με πιάσει ο βήχας δεν σταματά.
    Δεν εχει διάρκεια αλλά συχνότητα.
    Πχ κάνω ένα μικρό γκουχου η καθαριζω το λαιμό μου.
    Κ μετά από λίγη ώρα το ξανακάνω κ απογοητεύομαι γιατί λέω πάει δεν βελτιώνεται η κατάσταση.
    Πλέον το έχω στο μυαλό μου κάθε πρωι που ξυπνάω, σκέφτομαι αχχ μην με πιάσει κ τελικα με πιάνει κ όλη μέρα με παρατηρώ για να μην με πιάσει.
    Ξεχνιέμαι κάπως όταν μιλάω με ανθρώπους η όταν κάνω καποιες δουλειές.
    Κάνω θεραπεία για παλινδρόμηση έχει βελτιωθεί η κατάσταση με το στομάχι αλλά τα συμπτώματα που είχα στο λαιμό με τον βήχα κ το καθάρισμα του λαιμού δεν υποχωρούν.
    Μια λίγο βελτιώνονται,μια επανέρχονται.(έχω πάει κ ωρυλα δεν υπάρχει κάποιο θέμα)
    Πολύ πιθανόν να μου έχει γίνει ψυχαναγκαστικό κ δεν αντέχω στην ιδέα ότι αυτό θα το κάνω από εδώ κ στο εξής.
    Αυτη η φάση με εχει αγχωσει πολύ οπότε ίσως το πυροδοτώ κιόλας.
    Το είχε κάποιος κ αν ναι πως το ξεπερασε????

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    16
    Το έχω εγώ τώρα ,δεν βήχω αλλά έχω συνέχεια την ανάγκη να καθαρίζω τον λαιμό μου,ο γιατρός μου είπε πως λέγεται υστερικός κόμβος ,πριν δυο εβδομάδες το είχα πολύ χειρότερα μετά πέρασε τώρα ξανα άρχισα αλλά σε μικρότερη συχνότητα,σε εμένα γίνεται λόγο στρες και άγχους που περνάω αυτήν τη περίοδο .Μην το σκέφτεσαι ξέρω ότι είναι δύσκολο γιατί και εγώ η ίδια προσπαθώ .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    MKri Πριν με πιάσουν το στομαχι κ τα συμπτώματα του λαιμού είχα περάσει περίοδο με άγχος.
    Ποτέ δεν είχα ψυχοσωματικό τέτοιου είδους κ με τόση διάρκεια.
    Δλδ με αυτόν τον ελαφρύ βήχα κ το καθαρισμό του λαιμού.
    Τώρα τι κάνουμε όμως?
    Περιμένουμε δια μαγείας να φύγουν η θα είναι για πάντα εκεί αφού δεν μπορούμε να πάψουμε να τα σκεφτόμαστε?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    16
    Δεν ξέρω τι να πω το μόνο που μου είπε η γιατρός είναι να μην το σκέφτεσαι,εμένα μου πέρασε επειδή άρχισα να αγχώνομαι για αλλά,δηλαδή το ένα άγχος μου έβγαλε άλλο και ξέχασα τον λαιμό.Μόνο να το ξεχάσεις να σκέφτεσαι κάτι άλλο μωλις σε πιάνει τίποτα άλλο θα φύγει από μόνο του .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    MKri γιατρός εννοείς ειδικό σε αυτά τα θέματα?
    Μακάρι να φύγει από μόνο του.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Κι εμένα τα περισσότερα ψυχοσωματικά πέρασαν όταν άρχισε να με αγχώνει κάτι άλλο περισσότερο. Αν του δίνεις σημασία, ανατροφοδοτείται όλο αυτό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    AggelikiAngy δλδ πάντα θα έχουμε κάτι να μας αγχωνει για να ξεχνάμε το προηγούμενο ψυχοσωματικό????

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Ένας ψυχίατρος μπορεί να σου συστήσει αγωγή και για την αγχώδη διαταραχή. Γενικά πρέπει να επικεντρωθεί η προσοχή αλλού, το οποίο συνήθως γίνεται όταν προκύπτει κάτι άλλο. Βέβαια δεν είναι απαραίτητο μόνο το αρνητικό να το εξαλείψει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    AngelikiAngy Εύχομαι να έρθει κάτι ευχάριστο να μου το εξαλείψει!
    Πώς είσαι αυτή την εβδομάδα?
    Καλύτερα?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Έχω υπάρξει και καλύτερα. Δεν ήταν μια καλή εβδομάδα. Εσύ όλα καλά με το θέμα σου; Σταμάτησε να σε αγχώνει;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    AggelikiAngy
    Υπομονή κ εσύ κ εγώ!!!
    Μπορεί να είμαι καλύτερα μια δυο ημέρες κ μπορεί να με ξαναπιάσει περισσότερο τις επόμενες.
    Δεν είναι στάνταρ!
    Μπορεί μια μέρα να έχω το καθάρισμα του λαιμού κ να μην έχω βήχα κ να έχω βήχα κ να μην έχω τόσο καθάρισμα του λαιμού.
    Εντωμεταξυ αυτές τις μέρες έχω ξεθαρρεψει με το φαγητό κ τρώω πχ κ κάτι απέξω το βράδυ κ σκάω κ με πιάνει το στομάχι κ ξεκινω να βήχω...
    Δεν ξέρω νοιωθω κάτι φορές σαν να είναι γρατζουνισμενος ο λαιμός όπως όταν πας να αρρωστήσεις η να νοιωθω κάτι να μου κατεβαίνει η κάτι να με γαργαλαει σαν πνιξιμο. Κ κυρίως μετά το φαγητό.
    Δεν είναι πάντα η ίδια αίσθηση.
    Δλδ αισθανοναι πως δεν βήχω έτσι απλά.
    Με ενοχλεί πάντα κάτι που υπάρχει στο λάρυγγα.
    Να πάω πάλι σε ωρυλα?
    Δεν θα μου είχε πει ότι κάτι έχω στο λάρυγγα??
    Οπότε τι να κάνω δεν πάω πουθενά κ ότι γίνει!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Πήγαινε και σε ένα δεύτερο γιατρό να πάρεις μια επιπλέον γνώμη και εξέφρασέ του όλες τις ανησυχίες σου. Για να κρατάει τόσο καιρό ενώ δεν φαίνεται να έχεις κάτι παθολογικό, είναι περίεργο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    AggelikiAngy εκτός αν ειναι από παλινδρόμηση η είναι ψυχοσωματικό.
    Ναι σίγουρα δεν θα πήγαινα στον ίδιο ωρυλα.
    Γιατί πήγα μια φορά δεν θέλω να παω πάλικ να μην έχω τίποτα,θα ντραπω.
    Κ πέρα από σένα κ άλλη μια κοπέλα δεν έχω πολλούς να μου έχουν απαντήσει με κοινά συμπτώματα όπως με σένα έχω κοινό το βήχα κ με άλλη μια κοπέλα που απάντησε πριν λίγες μέρες είχω το καθάρισμα του λαιμού.
    Οι εμπειρίες των άλλων με ίδια συμπτώματα σίγουρα με βοηθάνε να τις ακούω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Ίσως το έχουν κι άλλοι, αλλά δεν το παρατηρούν ή το αποδίδουν άλλου, πχ.τσιγάρο. Εγώ προτείνω να κοιτάξεις δεύτερη γνώμη και μετά να πας σε ψυχίατρο ίσως να πάρεις κάτι για το άγχος.

Similar Threads

  1. Αγχώδης Βήχας?
    By Elena_38 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 72
    Last Post: 12-12-2020, 21:32
  2. Έντονος βήχας οταν ξυπνάω
    By WhyAlwaysMe? in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 21-10-2019, 10:00
  3. βηχας απο το αγχος?
    By μελπω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 07-12-2013, 22:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •