Βοήθεια είναι κατάθλιψη;;;;;;;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    16

    Βοήθεια είναι κατάθλιψη;;;;;;;;;

    Γεια σας έχω ξαναγράψει αλλά και πάλι χρειάζομαι βοήθεια.Είχα πολύ άγχος για καθημερινούς πονοκεφάλους ,τελικά έκανα μαγνητική όλα καλά μετά με έπιασε άγχος ότι κάτι άλλο έχω τελοσπαντων έκανε αρκετές εξετάσεις ολα καλά .Τώρα εδώ και 3 εβδομάδες δεν έχω όρεξη να φάω τίποτα ενώ μου αρεσε το φαγητό ,δεν θέλω να κάνω τίποτα θέλω να κλαίω συνέχεια νιώθω μια κούραση όλη μέρα ατονία υπνηλία ενώ έχω κοιμηθεί αν και περίπου καθημερινά με βασανίζουν οι εφιάλτες ,δεν θέλω να ασχολούμαι καθόλου με τα παιδιά μου κάνω τις δουλειές του σπιτιού επειδή πρέπει ,στα μάρκετ με το ζόρι να πάω είμαι με χάλια διάθεση όλη μέρα καθόλου όρεξη για τίποτα.Έχει μια εβδομάδα που η γιατρός μου έγραψε saroxat 20 mg,έπινα μισό τη μέρα ,έχει τρεις μέρες που άρχισα ολόκληρο χάπι.Μπορείτε να με βοηθήσετε ,με ενοχλεί πολύ η αδυναμία ενώ έχω κοιμηθεί είναι λογικό;και ποτέ περίπου θα αρχίσουν να δρουν τα φάρμακα ;;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Αυτά θα πρέπει να τα συζητάς με τον γιατρό σου. Γιατί είσαι έτσι;;; έτσι ξαφνικά ξύπνησες μια μέρα κ ήσουν έτσι; λογικά θα έγινε σταδιακά...εκτος κι αν συνέβη στην οικογένεια κάποιο τραγικό γεγονός. Γιατί πηγές σε ψυχίατρο;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    16
    Λόγου μετάκόμισης από εξωτερικό πίσω στην Ελλάδα είχα πολύ άγχος σκέψεις αν τελικά είναι σωστή η απόφαση ,όταν γυρίσαμε τελικά με έπιασε μια απογοήτευση και ένα άγχος για την απόφαση.Με έπιαναν που και που τα κλάματα .Μετα το γεγονός με τον πονοκέφαλο που με ξυπνούσε μια μέρα μες τη νύχτα τρόμαξα και έτσι ήρθε όλο αυτό και έχω πολλές φοβίες .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τα φαρκακα , το σεροξατ δλδ . θελει τουλαχιστον 1 μηνα να δρασει .......... απαγορευεται να κανουμε διαγνωσεις , ........και καλως .......
    Last edited by Macgyver; 17-12-2020 at 17:25.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by MKri View Post
    Γεια σας έχω ξαναγράψει αλλά και πάλι χρειάζομαι βοήθεια.Είχα πολύ άγχος για καθημερινούς πονοκεφάλους ,τελικά έκανα μαγνητική όλα καλά μετά με έπιασε άγχος ότι κάτι άλλο έχω τελοσπαντων έκανε αρκετές εξετάσεις ολα καλά .Τώρα εδώ και 3 εβδομάδες δεν έχω όρεξη να φάω τίποτα ενώ μου αρεσε το φαγητό ,δεν θέλω να κάνω τίποτα θέλω να κλαίω συνέχεια νιώθω μια κούραση όλη μέρα ατονία υπνηλία ενώ έχω κοιμηθεί αν και περίπου καθημερινά με βασανίζουν οι εφιάλτες ,δεν θέλω να ασχολούμαι καθόλου με τα παιδιά μου κάνω τις δουλειές του σπιτιού επειδή πρέπει ,στα μάρκετ με το ζόρι να πάω είμαι με χάλια διάθεση όλη μέρα καθόλου όρεξη για τίποτα.Έχει μια εβδομάδα που η γιατρός μου έγραψε saroxat 20 mg,έπινα μισό τη μέρα ,έχει τρεις μέρες που άρχισα ολόκληρο χάπι.Μπορείτε να με βοηθήσετε ,με ενοχλεί πολύ η αδυναμία ενώ έχω κοιμηθεί είναι λογικό;και ποτέ περίπου θα αρχίσουν να δρουν τα φάρμακα ;;
    Απλά επειδή δυσκολευεσαι να προσαρμοστείς στην αλλαγή που έκανες στην ζωή σου πηγες σε ψυχίατρο και σου έγραψε φάρμακα?
    Εμείς εδώ δεν μπορούμε πάντως να σου πούμε αν είναι κατάθλιψη ή όχι, γιατί δεν είμαστε γιατροί και ούτε επιτρέπεται. Αλλά μπορούμε αν θέλεις να το συζητήσουμε.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    16
    Πηγα σε γιατρό μου έγραψε seroxat έπινα για τέσσερις μέρες μισό και εδώ και 3 μέρες ολόκληρο αλλά ακόμα δεν βλέπω διαφορά ,ακόμα και αυτό με αγχώνει πιο πολύ .Είμαι όλη μέρα χωρίς όρεξη δεν μπορώ ούτε να φάω δεν ξέρω πια τι να κάνω ,με τα παιδιά μου δεν μπορώ να ασχοληθώ καθόλου μόνο τα απαραίτητα κάνω,δυσκολεύομαι παρά πολύ ο άντρας μου είναι δουλειά όλη μέρα , έρχεται και δεν θέλω να τον επιβαρύνω παραπάνω αλλά δεν γίνεται αλλιώς ,με βλέπει . Δεν ξέρω αυτά τα φάρμακα θα με βοηθήσουν τελικά μήπως είναι κάτι άλλο .Σήμερα όλη μέρα είμαι μες το άγχος μια πίεση πάνω στο στήθος μου και όλη την ώρα να φωνάζω στα παιδιά για το παραμικρό .Έξω ούτε για πλάκα μπορώ να βγω δεν θέλω με τίποτα .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by MKri View Post
    Πηγα σε γιατρό μου έγραψε seroxat έπινα για τέσσερις μέρες μισό και εδώ και 3 μέρες ολόκληρο αλλά ακόμα δεν βλέπω διαφορά ,ακόμα και αυτό με αγχώνει πιο πολύ .Είμαι όλη μέρα χωρίς όρεξη δεν μπορώ ούτε να φάω δεν ξέρω πια τι να κάνω ,με τα παιδιά μου δεν μπορώ να ασχοληθώ καθόλου μόνο τα απαραίτητα κάνω,δυσκολεύομαι παρά πολύ ο άντρας μου είναι δουλειά όλη μέρα , έρχεται και δεν θέλω να τον επιβαρύνω παραπάνω αλλά δεν γίνεται αλλιώς ,με βλέπει . Δεν ξέρω αυτά τα φάρμακα θα με βοηθήσουν τελικά μήπως είναι κάτι άλλο .Σήμερα όλη μέρα είμαι μες το άγχος μια πίεση πάνω στο στήθος μου και όλη την ώρα να φωνάζω στα παιδιά για το παραμικρό .Έξω ούτε για πλάκα μπορώ να βγω δεν θέλω με τίποτα .
    Ναι αλλά αυτό που λες δεν γίνεται έτσι από την μία μέρα στην άλλη. Με τον γιατρό δεν μιλήσατε να δείτε τι είναι αυτό που συμβαίνει?
    Εσύ από μόνη σου τι πιστεύεις ότι σε έφερε σε αυτή την κατάσταση? Απλά το ότι φύγατε από το εξωτερικό?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    16
    Ναι μιλήσαμε και αυτή έτσι το βλέπει η αλλαγή από το εξωτερικό ,και ότι εδώ μείναμε μόνοι ενώ πάντα είχαμε κάποιον κοντά μας γονείς αδέρφια γενικά συγγενείς,ενώ τώρα όλη μέρα μόνη είμαι με τα παιδιά ,όταν είχαν σχολείο που έλειπαν εντελώς μόνη ,και δεν ξέρω αν το έγραψα πιο πάνω αλλά με είχε ξυπνήσει πριν 1,5 μήνα περίπου ένας φρικτός πονοκέφαλος και εκεί που πήγαινα να κοιμηθώ δεν με άφηνε ,αυτό με έκανε να τρομάξω πολύ και να αγχωθώ νομίζοντας ότι είναι κάτι κακό να ψάχνω στο ιντερνετ για συμπτώματα και διαφορά ,έκλαιγα συνέχεια νόμιζα ότι έχω κάτι σοβαρό μέχρι που έκανα μαγνητική και όλα καλά ,δεν ξέρω μπορεί όλα αυτά να μαζεύτηκαν και κάπως έτσι να ξέσπασε όλα αυτό μέσα μου,πολλές άσχημες σκέψεις δεν αφήνω το κεφάλι μου να χαλαρώσει και νιώθω συνέχεια χωρίς ενέργεια ..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by MKri View Post
    Ναι μιλήσαμε και αυτή έτσι το βλέπει η αλλαγή από το εξωτερικό ,και ότι εδώ μείναμε μόνοι ενώ πάντα είχαμε κάποιον κοντά μας γονείς αδέρφια γενικά συγγενείς,ενώ τώρα όλη μέρα μόνη είμαι με τα παιδιά ,όταν είχαν σχολείο που έλειπαν εντελώς μόνη ,και δεν ξέρω αν το έγραψα πιο πάνω αλλά με είχε ξυπνήσει πριν 1,5 μήνα περίπου ένας φρικτός πονοκέφαλος και εκεί που πήγαινα να κοιμηθώ δεν με άφηνε ,αυτό με έκανε να τρομάξω πολύ και να αγχωθώ νομίζοντας ότι είναι κάτι κακό να ψάχνω στο ιντερνετ για συμπτώματα και διαφορά ,έκλαιγα συνέχεια νόμιζα ότι έχω κάτι σοβαρό μέχρι που έκανα μαγνητική και όλα καλά ,δεν ξέρω μπορεί όλα αυτά να μαζεύτηκαν και κάπως έτσι να ξέσπασε όλα αυτό μέσα μου,πολλές άσχημες σκέψεις δεν αφήνω το κεφάλι μου να χαλαρώσει και νιώθω συνέχεια χωρίς ενέργεια ..
    Όταν είσαι μόνη σου μπορείς να κάνεις άλλα πράγματα που σου αρέσουν για να απασχολεις το μυαλό σου και να μειωθεί το άγχος.
    Σκεφτηκες να πας σε έναν ψυχολόγο?
    Και προσπάθησε να μην ψάχνεις για συμπτώματα στο ίντερνετ γιατί μόνο κακό κάνει
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Απ ότι λες η αλλαγή σε δυσκόλεψε ίσως νιώθεις μόνη να σου λείπουν φίλοι κ συγγενείς. Έχει δημιουργηθεί ένα κενο από αυτή την αλλαγή που δεν το κάλυψες κ σου προκάλεσα στεναχώρια κ τσουπ έρχεται ένας πονοκέφαλος που παλιά δε θα έδινες τόση σημασία αλλά τώρα αυτός ο πονοκέφαλος θα καλύψει το κενό κ όλη σου ή έννοια πια δε θα είναι γιατί να φύγουμε από το εξωτερικό καλά ήμασταν αλλά θα είναι γιατί να έχω πονοκέφαλο τι μου συμβαίνει. Εγώ έτσι το βλέπω ότι έχεις μετά θέσει το άγχος κ την στεναχώρια σου από την επιστροφή στην Ελλάδα στον πονοκέφαλο. Τώρα όλα θα γυρίζουν γύρω από αυτόν. Έχεις υπερβολικό άγχος. Ότι σκέψεις κάνεις τις αγωνίες σου τα άγχη σου να τα συζητάς με τον άντρα σου μην τα κρατάς μέσα σου. Νομίζω ότι όταν δημιουργήσεις κι εδώ στην Ελλάδα έναν κύκλο με ανθρώπους κ νιώσεις πάλι ασφαλής δε θα σ ενοχλούν οι πονοκέφαλο. Όμως αν αφήσεις κ περάσει καιρός χωρίς να κάνεις κάτι τότε ο πονοκέφαλος θα ριζώσει για τα καλά θα γίνει εμμονή με δυνατές ρίζες. Μίλα με τον άντρα σου για τις ανυσηχιες σου κ καλό θα ήταν να μιλάς κ μ έναν ψυχολογο

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    16
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ,απ ότι βλέπω μάλλον θα απευθυνθώ σε ψυχολόγο για βοήθεια γιατί πρέπει να καταπολεμήσω το άγχος που έχω.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    16
    Το σκέφτομαι τώρα ,και όντως αυτό το ιντερνετ αν ψάξεις για συμπτώματα σε τρελαίνει παραπάνω ,το θέμα είναι ότι τελευταία δεν μου αρέσει τίποτα δεν βρίσκω σε τίποτα ευχαρίστηση το μόνο που θέλω είναι να είμαι ξάπλα και να μην κάνω τίποτα .

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by MKri View Post
    Το σκέφτομαι τώρα ,και όντως αυτό το ιντερνετ αν ψάξεις για συμπτώματα σε τρελαίνει παραπάνω ,το θέμα είναι ότι τελευταία δεν μου αρέσει τίποτα δεν βρίσκω σε τίποτα ευχαρίστηση το μόνο που θέλω είναι να είμαι ξάπλα και να μην κάνω τίποτα .
    Να ξεκουράζεται αλλά επίσης να δρας γιατί τρογωντας έρχεται η όρεξη. Κανονίστε να κάνετε ποτέ ποτέ οι δύο σας μια βόλτα έξω θα γυρίζεις ανανεωμένη. Τα παιδιά μπορούν να μπαίνουν μόνα για λίγες ώρες; η είναι μικρά;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by MKri View Post
    Το σκέφτομαι τώρα ,και όντως αυτό το ιντερνετ αν ψάξεις για συμπτώματα σε τρελαίνει παραπάνω ,το θέμα είναι ότι τελευταία δεν μου αρέσει τίποτα δεν βρίσκω σε τίποτα ευχαρίστηση το μόνο που θέλω είναι να είμαι ξάπλα και να μην κάνω τίποτα .
    Το έχω περάσει αυτό που λες. Είναι δύσκολο αλλά όχι αδύνατον να το ξεπερασεις. Ο καλύτερος τρόπος είναι να πας σε έναν ψυχολόγο. Θα σε βοηθήσει να δεις αλλιώς την όλη κατάσταση.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Οταν οι άνθρωποι χάνουν τους θετικούς ενισχυτές του, μπορεί να πέσουν σε περίοδο θλίψης.
    Ο θετικός ενισχυτής είναι πράγματα που σε ευχαριστούν πραγματικά και σου δίνουν νόημα.
    Τώρα με την καραντίνα, λίγο πολύ οι περισσότεροι έχουμε χάσει πολλούς θετικούς ενισχυτές καθώς δεν μπορούμε να πάμε για ένα καφέ, σινεμά, να μαζευτούμε με φίλους, να παμε γυμναστήριο κλπ.
    Γι αυτό οι περισσότεροι έχουμε και πιο πεσμένη διάθεση.
    Όμως ακόμη και στο σπίτι μπορούμε να κάνουμε πράγματα που μπορεί να μας δώσουν χαρά και νόημα.
    Το θέμα είναι ότι όταν πέφτεις πολύ, μετά δεν έχεις όρεξη για τίποτα.
    Εκεί πρέπει λίγο να πιεστείς να κάνεις 2-3 πράγματα που σε ευχαριστούσαν και παλιά.
    πχ να διαβάσεις ενα βιβλιο, να πάρεις skype τους φίλους σου, να βγάλεις χαζο selfies, να κάνεις λίγη γυμναστική κλπ

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Είναι κατάθλιψη;
    By deletedmember060818a in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 46
    Last Post: 26-03-2018, 01:32
  2. Κατάθλιψη τρίτης ηλικίας ΒΟΉΘΕΙΑ!!!!!
    By OuraniaK in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 03-06-2016, 12:36
  3. Replies: 13
    Last Post: 18-05-2012, 22:52
  4. ΑΓΧΩΤΙΚΗ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ..ΒΟΗΘΕΙΑ
    By CHRPAP in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 176
    Last Post: 11-07-2008, 11:16
  5. Καταθλιψη-Μοναξια-Βοηθεια
    By thetimeisnow in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 34
    Last Post: 09-04-2008, 15:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •