cymbalta
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2

Thread: cymbalta

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    11

    cymbalta

    Γειά και χαρά σε όλους,
    καινούργια στην παρέα σας και συγχωρέστε με αν γράφω σε λάθος τόπικ.Διαβάζω τόσο χρήσιμα και ενδιαφέροντα πράγματα εδώ ''μέσα'' , που νομίζω πως πλέον θα γίνει η αγαπημένη μου σελίδα στο διαδίκτυο!Εδώ και 5 χρόνια υποφέρω από κρίσεις πανικού, δύσπνοιες και όλα τα υπόλοιπα που σε όλους είναι γνωστά...Έχω φτάσει πλέον εδω και 3 χρόνια να μην βγαίνω απ το σπίτι σε οτιδήποτε έχει να κάνει με κόσμο ή και χωρίς.Σε χώρους όπου νιώθω πως δεν έχω εύκολα πρόσβαση να φύγω, όπως π.χ. τρένα,λεωφορεία,καράβι κτλ.στο αυτοκίνητο πάντα υπολογίζω τον χρόνο που έχει κάθε φανάρι γιατί η αναμονή του με σκοτώνει.Η δύσπνοια φτάνει στα ύψη της και οι αρνητικές σκέψεις φουντώνουν όλο και περισσότερο!Αφού λοιπόν έφτασα σε ένα σημείο να θέλω να κάνω κακό στον εαυτό μου, βαρέθηκα και κουράστηκα με όλη αυτή την κατάσταση, αποφάσισα να πάω σε κάποιο ειδικό να με βοηθήσει.Η όρεξή μου για το οτιδήποτε έχει μειωθεί κατά πολύ.Πήγα λοιπόν σήμερα κιόλας σε έναν ψυχίατρο, η διάγνωση, όπως πιθανόν να καταλάβετε, είναι αγχώδης νεύρωση.Μου συνέστησε να πάρω για 9 μήνες τα cympalta των 60mg. κάθε πρωί ένα χάπι. Η αλήθεια είναι πως όλα αυτά τα χρόνια απέφευγα κάθε είδους θεραπεία για το λόγο και μόνο οτι δεν ήθελα να πάρω χάπια και να νιώθω εξαρτημένη.Συνειδητοποίησ� � όμως πως έτσι κι αλλιώς, εξαρτημένη είμαι.Απ τις φοβίες μου και όλα τα υπόλοιπα.Οπότε δεν πάει άλλο!Του ζήτησα ένα χάπι που να μην με κάνει σαν ζόμπι!να μην παχύνω , γιατί ήδη έχω κάποια κιλά παραπάνω και μου έδωσε τα cympalta.Θα ήθελα λοιπόν , αν μπορεί κάποιος να μου πει την γνώμη του. Υπάρχει κάποιος που να τα έχει πάρει ?να τον έχουν βοηθήσει κτλ..Σίγουρα ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός αλλά μια γνώμη θα την ήθελα παρακαλώ.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Φιλικά
    Ιωάννα.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    84
    Τζοαννα απο οτι καταλαβες ηδη εχω περασει ακριβως τις ιδιες καταστασεις ισως κ λιγο χειροτερες.Αυτο με τον υπολογισμο της ωρας στο φαναρι το εκανα κ εγω κ προτιμουσα παντα εθνικη για να μην εχει φαναρια.Ενιωθα δισπνοια σαν πνιξιμο εντονο στο λαιμο,ζαλαδα κα ταση λιπ[οθυμιας.Ολη μερα ημουν ζχαλια.Φοβομουν να παω οπουδηποτε μακρια γιτι δεν θα ειχα προσβαση ευκολα κ γρηγορα σε νοσοκομειο.Περνουσα πολλες ωρες στο παρκινγκ του νοσοκομειου ,ενιωθα ασφαλεια.Καθε κοινωνικη υποχρεωση ηταν εφιαλτης για μενα.Ηθελα να καθομαι σπιτι και να γραφω σε ενα τετραδιο τα συναισθηματ μου.Ευτυχως που πηρα την αποφαση κ εγω να δω καποιον ειδικο...Μ ε τη βοηθεια καπιοας μςθοδου που μου εφαρμοσε κ εντατικη ψυχοθεραπεια 1 χρονου αλλα πανω απο ολα με τον δικο μου καθημερινο αγωνα,καταφερα να ξαναρω τον εαυτο μου.Καταλαβαινω απολυτα πως νιωθεις αλλα ειμαι σιγουρη οτι η αποφαση σου να ξεκινησεις θεραπεια ειναι πολυ σωστη.Να εχεις υπομονη και θεληση,μην απογοητευτεις οταν δεν βλεπεις διαφορα απο τις πρωτεςσυνεδριες.Αυτο θελει χρονο....Σε λιγο καιρο ομως δεν θα αναγνωριζεις τον εαυτο σου και θα δεις οτι θα βγεις πιο δυνατη μεσα απο αυτο.Καλη επυτιχια ευχομαι και να εισαι παντα αισιοδοξη,θα φυγουν οι φοβιες να σαι διγουρη

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •