Διαζύγιο τώρα ή προσεχώς; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 76
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    312
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Ο άνθρωπος είπε ότι δεν μπορεί να ζητήσει την επιμέλεια του παιδιού επειδή δεν έχει καλές αποδοχές.
    Προφανώς κανείς δεν του είπε ότι στην ηλικια που είναι το παιδί, και εκατομμύρια να έχει, δεν υπάρχει περίπτωση να το πάρει.
    για να μην μπορει να πληρωσει καποια να του κραταει το παιδι σε περιπτωση που κερδιζε την επιμελεια,σημαινει οτι ουτε διατροφη θα μπορουσε να δωσει.Αρα το προβλημα ειναι κυριως οικονομικο,αρα καλυτερα να μεινει σε διασταση και να μην την σχολασει οπως λεει.Εγω θα του προτεινα να μετακομισει καπου και ο καθενας την ζωη του οπως την κανουν και τωρα δηλαδη

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by fuego21 View Post
    για να μην μπορει να πληρωσει καποια να του κραταει το παιδι σε περιπτωση που κερδιζε την επιμελεια,σημαινει οτι ουτε διατροφη θα μπορουσε να δωσει.Αρα το προβλημα ειναι κυριως οικονομικο,αρα καλυτερα να μεινει σε διασταση και να μην την σχολασει οπως λεει.Εγω θα του προτεινα να μετακομισει καπου και ο καθενας την ζωη του οπως την κανουν και τωρα δηλαδη
    Εγω θα του προτεινα να φύγει μια και καλή από την ζωή της και να την αφήσει ήσυχη μπας και δει και εκείνη μια άσπρη μέρα.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    312
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Εγω θα του προτεινα να φύγει μια και καλή από την ζωή της και να την αφήσει ήσυχη μπας και δει και εκείνη μια άσπρη μέρα.
    μια και καλη δε μπορει να φυγει γιατι εχουν και ενα παιδι μαζι,θελει δε θελει θα τον βλεπει.Αν μεινουν ομως μακρυα και αγαπημενοι ολα θα παρουν τον δρομο τους

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by fuego21 View Post
    μια και καλη δε μπορει να φυγει γιατι εχουν και ενα παιδι μαζι,θελει δε θελει θα τον βλεπει.Αν μεινουν ομως μακρυα και αγαπημενοι ολα θα παρουν τον δρομο τους
    Εξαρτάται. Εγώ δεν θα έμενα καθόλου αγαπημένη με κάποιον που μιλάει έτσι για την μανα του παιδιού του.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    312
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Εξαρτάται. Εγώ δεν θα έμενα καθόλου αγαπημένη με κάποιον που μιλάει έτσι για την μανα του παιδιού του.
    καλα δε ξερουμε και αυτη πως μιλαει για αυτον,ειδικα αν μαθαινε για τις επισκεψεις του σε στουντιο.Νομιζω τελικα η λυση του φιλου ειναι να της δειξει αυτα που εχει γραψει εδω μεσα.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Athens
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by fuego21 View Post
    η γυναικα σου δουλευει?την κορη σου μπορεις να την βλεπεις και τα σαββατοκυριακο,η σχεση που εχετε αν ειναι δυνατη δε θα χαλασει.Το οτι ειναι σε μικρη ηλικια δε θα την σκοτωσει σε περιπτωση που χωρισετε.Καταλαβαινω οτι ειναι μικρουλα ακομα και θες να την χαρεις,αλλα και να καταστραφει η ηρεμια σου και να παθεις ψυχολογικα δεν ειναι λυση.Επισης δε χρειαζεται απαραιτητα να παρεις διαζυγιο μπορειτε να ειστε σε διασταση και να δινεις παλι αυτα που δινεις τωρα για την κορη σου,απλα να μενεις σε καποιο αλλο σπιτι για να μην εχεις στο κεφαλι σου την γυναικα σου που δεν την λες και γυναικα σου απο οσο καταλαβα οποτε ας πουμε καλυτερα την συγκατοικο σου.Ετσι θα γλυτωσεις και την διατροφη.Η επιλογη δικη σου
    αυτό με τη διάσταση δεν ακούγεται και τόσο κακή ιδέα. Μάλλον πρέπει να το δρομολογήσω μόλις φύγει ο coronavirus.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Athens
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Γιατί τονίζεις το "νόμιμη σύζυγος? Έχεις και παράνομη?

    Εσύ, για τον εαυτό σου, τι θέλεις?
    Ο όρος παράνομη σχέση είναι κάπως old-fashioned. Μου θυμίζει την εποχή που έσερναν τους "μοιχούς" με τα σεντόνια στο αστυνομικό τμήμα. Όχι, δεν έχω παράνομη σχέση. Δεν προέκυψε.

    Τι θέλω για τον εαυτό μου; Την ησυχία μου, τι να θέλω ο άθρωπος...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    Ο όρος παράνομη σχέση είναι κάπως old-fashioned. Μου θυμίζει την εποχή που έσερναν τους "μοιχούς" με τα σεντόνια στο αστυνομικό τμήμα. Όχι, δεν έχω παράνομη σχέση. Δεν προέκυψε.

    Τι θέλω για τον εαυτό μου; Την ησυχία μου, τι να θέλω ο άθρωπος...
    Άνθρωπε, αφού θέλεις την ησυχία σου ζήτησε της ένα ωραιότατο διαζύγιο. Είμαι σίγουρη πως αν ξέρει τον τεράστιο σεβασμό που της έχεις, θα δεχτεί αμέσως.
    Και θα έχεις την ησυχία σου και όλα καλά.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Γιατί δε θες να πάρεις διαζύγιο; θα βλέπεις το παιδί όπως ορίζει ο νόμος. Είναι το καλύτερο στην περίπτωση σας

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    Γεια σε όλες/ους,
    Ήθελα τις απόψεις σας στο εξής θέμα: εδώ και κάμποσο καιρό η νόμιμη σύζυγος έχει αρχίσει και μου σπάει τα αρ****α κανονικά.
    Όχι ότι έχει κάνει κάτι φοβερό, αυτές τις γυναικουλίστικες κατινιές και υστερίες της καθημερινής ζωής, ξέρετε τώρα. Κι όσο γερνάει χειροτερεύει, νομίζω (ενώ βέβαια γίνεται και πιο αδιάφορη σεξουαλικά).

    Επειδή βαριέμαι τους καυγάδες και είμαι φανατικά κατά της άσκησης σωματικής βίας σε γυναίκα (το θεωρώ άνανδρο) σκέφτομαι να τη σχολάσω.
    Υπάρχει ωστόσο μια αξιαγάπητη κορούλα 7 ετών, την οποία δεν θέλω να αποχωριστώ. Ούτε μπορώ να ζητήσω την επιμέλεια του παιδιού σε περίπτωση διαζυγίου, διότι πρακτικά μου είναι αδύνατο να μεγαλώσω παιδί μόνος μου. Εργάζομαι μεν αλλά οι αποδοχές μου δεν μου επιτρέπουν να πληρώσω γυναίκα να κρατάει το παιδί όσο εκείνη δεν έχει σχολείο αλλά εγώ λείπω.

    Οπότε υπάρχει το δίλημμα: σχολάω τη νόμιμη σύζυγο αποχωριζόμενος το παιδί και πιθανότατα στενοχωρώντας το ή περιμένω να το κάνω υπό ευνοϊκότερες συνθήκες;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας.
    νομιζω, οτι καλυτερα να της πεις ηρεμα και πολιτισμενα τις σκεψεις σου, μπας και σε σχολασει εκεινη και σε βγαλει απο την δυσκολη θεση...

    εσυ σιγουρα, οσο γερνας γινεσαι και πιο ομορφος, για να μην πω και για την σεξουαλικοτητα σου που συνεχως βελτιωνεται και την τρελαινεις την αχαριστη...

    βρε μπας και εχει ξενερωσει με την μαραμενη σεξουαλικοτητα σου και τα τσιλιμπουρδισματα σου και εχει τα νευρα της και κανει σπασμωδικες κινησεις; για συζητα τα μαζι της μπας και βρει κανεναν αλλον να δει κι αυτη καμια χαρα...
    οσο για το παιδι, αυτα ρυθμιζονται. δεν παιρνεις την επιμελεια απο γυναικα για παιδι θηλυκο, με τπτ... οποτε δεν υπαρχει και διλλημα. θα κανονισετε να συνεργαζεστε για το καλο του παιδιου, και θα το βλεπεις κανονικα, οπως το ρυθμισετε.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by fuego21 View Post
    για να μην μπορει να πληρωσει καποια να του κραταει το παιδι σε περιπτωση που κερδιζε την επιμελεια,σημαινει οτι ουτε διατροφη θα μπορουσε να δωσει.Αρα το προβλημα ειναι κυριως οικονομικο,αρα καλυτερα να μεινει σε διασταση και να μην την σχολασει οπως λεει.Εγω θα του προτεινα να μετακομισει καπου και ο καθενας την ζωη του οπως την κανουν και τωρα δηλαδη
    εδω δεν εχει λεφτα για μπειμπι σιτερ, λες να εχει λεφτα να συντηρει δυο σπιτια; πως θα φυγει χωρις διαζυγιο; το παιδι του πως θα μεγαλωνει; θα παει στα φαναρια;

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    312
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εδω δεν εχει λεφτα για μπειμπι σιτερ, λες να εχει λεφτα να συντηρει δυο σπιτια; πως θα φυγει χωρις διαζυγιο; το παιδι του πως θα μεγαλωνει; θα παει στα φαναρια;
    Καλα ακους τι λες?ειτε παρει διαζυγιο ειτε οχι παλι πρεπει να μετακομισει αλλου,ξερεις πολλα ζευγαρια που χωριζουν και μενουν μαζι?Ας βρει καμια γκαρσονιερα μικρη.Ειναι δεδομενο εφοσον θελει να μεινει σε διασταση με την συζυγο του να μετακομισει και να μπορει να συντηρειται στο δευτερο σπιτι.Απλα αν παρει διαζυγιο η διατροφη που μπορει να οριστει στο δικαστηριο μπορει να ειναι αρκετα μεγαλη και να τον γονατισει,ετσι και αλλιως το διαζυγιο ειναι εντελως τυπικο και την επιμελεια οπως και να χει η μανα θα την παρει,οποτε δεν υπαρχει λογος να παρει διαζυγιο δεν υπαρχει κινητρο.Επισης ισως δουλευει και η γυναικα του και τα βγαλουν περα και με τα οικονομικα του παιδιου

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by fuego21 View Post
    Καλα ακους τι λες?ειτε παρει διαζυγιο ειτε οχι παλι πρεπει να μετακομισει αλλου,ξερεις πολλα ζευγαρια που χωριζουν και μενουν μαζι?Ας βρει καμια γκαρσονιερα μικρη.Ειναι δεδομενο εφοσον θελει να μεινει σε διασταση με την συζυγο του να μετακομισει και να μπορει να συντηρειται στο δευτερο σπιτι.Απλα αν παρει διαζυγιο η διατροφη που μπορει να οριστει στο δικαστηριο μπορει να ειναι αρκετα μεγαλη και να τον γονατισει,ετσι και αλλιως το διαζυγιο ειναι εντελως τυπικο και την επιμελεια οπως και να χει η μανα θα την παρει,οποτε δεν υπαρχει λογος να παρει διαζυγιο δεν υπαρχει κινητρο.Επισης ισως δουλευει και η γυναικα του και τα βγαλουν περα και με τα οικονομικα του παιδιου
    αν δουλευει η γυναικα του, η διατροφη θα ειναι μοιρασμενη. για ποιον λογο να φυγει χωρις διαζυγιο; για να τηνε χει την αλλη ομηρο; και να φυγει, δεν ειναι στο χερι του να μην δωσει διαζυγιο. εγκαταλειψη οικογενειακης στεγης. θα το φαει στην μαπα και μαλιστα εις βαρος του..

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    312
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν δουλευει η γυναικα του, η διατροφη θα ειναι μοιρασμενη. για ποιον λογο να φυγει χωρις διαζυγιο; για να τηνε χει την αλλη ομηρο; και να φυγει, δεν ειναι στο χερι του να μην δωσει διαζυγιο. εγκαταλειψη οικογενειακης στεγης. θα το φαει στην μαπα και μαλιστα εις βαρος του..
    γιατι ομηρο?ας κανει ο καθενας την ζωουλα του.Αν δεν τον καταγγειλει δε θα συμβει τιποτα,δε ξερω μπρος γκρεμος και πισω ρεμα ειναι η κατασταση.Καλυτερα να τα βαλει κατω με εναν δικηγορο και να κανουν υπολογισμους για να δει τι τον συμφερει παραπανω,διαζυγιο με διατροφη?η ενα καλο παζαρεμα με την γυναικα του.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by fuego21 View Post
    γιατι ομηρο?ας κανει ο καθενας την ζωουλα του.Αν δεν τον καταγγειλει δε θα συμβει τιποτα,δε ξερω μπρος γκρεμος και πισω ρεμα ειναι η κατασταση.Καλυτερα να τα βαλει κατω με εναν δικηγορο και να κανουν υπολογισμους για να δει τι τον συμφερει παραπανω,διαζυγιο με διατροφη?η ενα καλο παζαρεμα με την γυναικα του.
    μα πως θα συνεχισει την ζωη της, χωρις διαζυγιο; επειδη αυτος ψαχνει εξωσυζυγικες σχεσεις, εχει ο καθενας την ορεξη να λεει οτι ειναι παντρεμενος , οταν κανει μια νεα γνωριμια;; θα θελει να προχωρησει η γυναικα. τι να τον κανει αυτον σε διασταση; βαρος της ειναι.

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Διαζύγιο
    By Alexis74 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 111
    Last Post: 26-12-2019, 10:22
  2. Διαζύγιο;;;
    By Marilena27 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 27-06-2016, 18:37
  3. Τον ξενερωσα και τωρα με απογευγει, Τι κανω τωρα ?
    By mir_20 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 20-06-2015, 13:49
  4. ΠΡΟΣΕΧΩΣ ΓΑΣΤΡΙΚΟ ΜΑΝΙΚΙ!!!!
    By ada_gia_pada in forum Παχυσαρκία
    Replies: 12
    Last Post: 24-05-2012, 19:42
  5. διαζύγιο
    By arktos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 131
    Last Post: 24-07-2010, 16:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •