περνάω πολύ δύσκολα!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 39
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    278
    κανείς άλλος κάποια συμβουλή για το τι να κάνω, πραγματικά θέλω βοήθεια παιδιά, μιλάω και είναι σαν να μην είμαι εγώ, δεν νιώθω απολύτως τίποτα, φταίει η αγωγή ή είναι από την ψύχωση όλο αυτό, είναι άδικο πραγματικά να ταλαιπωρούμε έτσι, να κόψω τα φάρμακα, παίρνω σολιάν, λίθιο και το μπριντέλιξ. Ο τελευταίος ψυχίατρος που πήγα μου πρότεινε το έφεξορ, έχει κανείς ανάλογη εμπειρία με αυτό το φάρμακο, τον βοήθησε; ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, θα διαρκέσει πολύ αυτή η κατάσταση.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    278
    κανείς; ας απαντήσει κάποιος με ανάλογη εμπειρία, πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω, είμαι απελπισμένος, δεν γίνεται να ζω έτσι. Είμαι 26 χρονών, παίρνω φαρμακευτική αγωγή πάνω από ένα χρόνο τώρα, σχεδόν 1,5, και το μόνο που βιώνω είναι ένα κενό, το μυαλό μου έχει σταματήσει, δεν έχω συναισθήματα, με το ζόρι σηκώνομαι απ' το κρεβάτι. Πριν την αγωγή ήμουν ένας άλλος, πίστευα πολυ περίεργα πράγματα για τον εαυτό μου και για τους άλλους, με αποκορύφωμα το καλοκάιρι του 2019, όταν νόμιζα ότι θα πεθάνω, ο γιατρός μου ΄λεγε να πάρω το χάπι και γω ου έλεγα να υπογράψει πρώτα κάπου ότι δεν θα πεθάνω, δεν μπορούσα να φάω, νόμιζα ότι οι γονείς μου θέλουν να πεθάνω για να σταματήσω να υποφέρω, και είχα παράλογες σκέψεις, βγήκα από την πραγματικότητα. τώρα τι να κάνω γτ ταλαιπωρούμαι έτσι; θα περάσει ποτέ όλο αυτό, θα ξαναβρω τον εαυτό μου και τη χαρά μου, θα μπορέσω και γω να ζήσω.

  3. #18
    hlias1988
    Guest
    εγω φιλε παιρνω ζυπρεξα των 10μγ και 0,5 ζαναξ και 5μγ μπριντέλιξ...
    εσυ τι φαρμακα παιρνεις και σε ποια δοση?
    υπομονη φιλε.. και εγω ετσι ημουν... βρες με κατι να απασχολησε.. δεν περναει ετσι...
    οταν το κανεις αυτο και περασει καιρος μπορεις να κοψεις η μειωσεις τα χαπια...
    εγω πχ δεν μπορω να διαβασω...
    μην αφηνεις τις σκεψεις να σε κυριευουν... ολοι εχουμε σκεψεις.. οπως και εγω.. το θεμα ειναι να μην τις παρεις στα σοβαρα..οκ εχουν καποια αξια αλλα οχι και πολυ μεγαλη....πολυς κοσμος υποφερει αυτο το διαστημα...
    αλλοι το λενε αγχος αλλοι δεν ξερω και εγω πως!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    278
    Εγώ παίρνω σολιαν 100 λιθιο και 20 μγ μπριντςλιξ. Απλά έχω καιρό που τα παίρνω και απελπιζομαι. Πόσο χρόνο θέλει ακόμα;

  5. #20
    hlias1988
    Guest
    Ο καθένας ειναι διαφορετικός... εγω σου λεω τα παιρνω 9 χρονια, και μπορει να τα παιρνω μια ζωη...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    278
    Ναι αλλά είσαι καλύτερα... εσύ είχες πάθει ψύχωση; εγώ είχα βγει τελείως από την πραγματικότητα. Ήταν πολύ δύσκολο όλο αυτό.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    θες να μας πεις ένα δύο συγκεκριμένα παραδείγματα από αυτά που σε ενοχλούν;; για παράδειγμα πάω στο φούρνο να κάνω αυτό αλλά γίνεται αυτό και με εμποδίζει...δδεν ξέρω αν στο δίνω να καταλάβεις....

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    278
    Ότι περνάω πολύ δύσκολα. Καταρχάς δεν έχω συναισθήματα, δεν νιωθω απολύτως τίποτα, η σκέψη μου είναι στο κενό, όταν προσπαθώ να επικοινωνήσω με κάποιον λέω μόνο τα τυπικά ένα γεια. Είναι σαν να μην βλέπω εντός εισαγωγικών, σαν να μην αισθάνομαι τίποτα. Αυτό που κάνω είναι να προσπαθώ να βγαίνω όσο μπορώ,. Πριν πήγα για ένα καφέ με μια φίλη γνωστή μου και της είπα όλα αυτά που πέρασα. Καταλαβαίνω πόσο παράλογες σκέψεις έκανα σιγά σιγά . Να φανταστείτε ήταν να πάω με τον πατέρα μου κάπου και νόμιζα ότι θα μπω στο αμάξι και θα πεθάνω, κράταγε ο πατέρας μου κάτι λουλούδια και νόμιζα ότι τα πήρε μαζί για να μην μυρίσει το αμάξι από το πτώμα μου και άλλα παράλογα, νομιζα ότι με κοροϊδεύουν επειδή είμαι διαφορετικός, είχα και έχω μπέρδεμα με τη σεξουαλικοτητα μου, πλέον δεν έχω καθόλου λίμπιντο, αυτό είναι από τα χάπια. Γενικά όλες αυτές οι παράλογες σκέψεις διηρκησαν πολύ. Τώρα με το ζόρι σηκώνομαι απ το κρεβάτι, δεν χαίρομαι δεν λυπάμαι. Ακολουθώ όμως ένα πρόγραμμα.

  9. #24
    hlias1988
    Guest
    Καταρχην φιλε μην αφηνεσε να σε παρει απο κατω... ενταξη εχουμε ενα λογο παραπανω εμεις που περνουμε φαρμακα να ειμαστε ποιο χαλια αλλα και ο υπολοιπος κοσμος ειναι χαλια....σιγουρα μαλλον παιρνεις πολλα φαρμακα, και οσο και να το κανεις νιωθεις καπως, αλλα οκ δεν νομιζω να εισαι ετσι μια ζωη, η θα τα ελλατωσεις κοψεις. Επισης πιστευω το ιδιο λαθος κανω και εγω να μπαινω στο ιντερνετ και να ψαχνω πραγματα και αυτο σου εχει κανει κακο... εαν δεν ηξερεις οτι τα φαρμακα δεν σε αφηνουν να νιωσεις πολλα συναισθηματα απλα μπορει να μην ειχες αυτο το προβλημα και τις αποριες... αλλα σκεψου πηγες στον γιατρο για καλο σκοπο οχι για να εισαι χειροτερα.. οταν το συνηδειτοποιησεις αυτο θα γινουν καλυτερα τα πράγματα... και εγω έτσι ημουν.. γιατι να παιρνω εγω φαρμακα? Γιατιωοι φιλοι μου να με εχουν κανει περα? Λογο οτι δεν έχουν αποψη και δεν ξερουν τι εχουμε περασει... κουραγιοοοο!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    278
    Κανεις δεν θα μας καταλάβει πραγματικά. Εγώ αμφιβάλλω ακόμα και ο γιατρός μου αν μπορεί να με καταλάβει. Χθες μιλούσα με τον αδερφό μου (δίδυμος) και μου έλεγε ότι θέλω να κλαίγομαι όλη την ώρα και ότι δεν παίρνω τη ζωή στα χέρια μου και άλλα τέτοια, λες και θέλω να παίρνω φάρμακα. Με το στρατό τι θα με συμβουλεύατε να κάνω, μπαίνω τη δευτέρα. Δεν ξέρω αν μπορέσω να τα καταφέρω γιατί με το ζόρι σηκώνομαι απ το κρεβάτι, αλλάθέλω να προσπαθήσω. Οι γονείς μου μου λένε να πάω και αν βγω γιωτάς να μην γυρίσω στο σπίτι. Λες και θα γύριζα, Θέλω να τελείωνω από το στρατό και να πατήσω στα πόδια μου, να μείνω μόνος, νομίζω θα είναι καλύτερα. Εσείς τι λέτε;

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    το ΕΦΕΞΟΡ το παιρνω εγω φιλε μου , καθε πρωι 300μλ. Αλλα δεν ξερω, τι να σου πω το δικο μου προβλημα δεν εχει καμια σχεση με οσα περιγραφεις οτι σου συμβαινουν εσενα, με οσα λες οτι εχεις δλδ. Εμενα μου το δινει και το παιρνω κοντα στον 1 χρονο ,λογο κλινικης μορφης καταθλιψης και το παιρνω ωστε να μπορεσω τα πρωινα να αποκτησω δυναμικη, να βρω κατα καποιο τροπο την ενταση και το κουραγιο να σηκοθω απο το κρεβατι οπως ο καθε υγειες ανθρωπος, και οχι να κοιμαμαι 18 ωρες την ημερα! Επισης ,ο λογος που το παιρνω ειναι βιοχημικος, να ενεργοποιησει δλδ τους νευροδιαβηβαστες της σεροτονινης να δουλεψουν σωστα αφου στο κεφαλι μου υπαρχει ενα ειδος σαν αναιμια, αν τα περιγραφω σωστα.
    Συγουρα βεβαια ,για να στα δινει ο γιατρος σου κατις ξερει , διοτις το συγκεκριμενο φαρμακο απο οσον γνωριζω ειναι και αντιπιλιπτικο μου φενεται, αν θυμαμαι καλα βεβαια, επισης θεωρειται συγχρωνο φαρμακο και εχει τον μηχανισμο XR"οπου ανακατανεμεται στον οργανισμο σε παραληλο χρονο συνεχομενο και οχι μονομιας οπως κανουν τα πιο πολλα φαρμακα μεχρι σημερα, για αυτο και δεν εχει εμφανει αλλαγες στην διαθεση μας οπως τα αλλα φαρμακα. Ετσι και επειδη κανει για διαφορες παθησεις ενδεχεται ο γιατρος σου να στο εγραψε, αλλα πρεπει να μην βιαζεσαι να δεις αλλαγες διοτις θελει γυρο στις 15 με 30 μερες για να δρασει η ουσια του φαρμακου, υπομονη λοιπον , υπομονη ειναι τελικα το πιο συνηθες φαρμακο .

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    278
    Δεν το πήρα ακόμα το εφεξορ. Μου το πρότεινε ένας δεύτερος ψυχίατρος που πήγα ο οποίος μου είπε ότι πάσχω από διπολική διαταραχή και μου χορήγησε και λιθιο. Αλλά το εφεξορ μου είπε ενόψει στράτευσης να μην το πάρω γτ θα πρέπει να σταματήσω σταδιακά το σολιαν και να το αντοκαταστησω με αυτό. Δεν ξέρω πολλά φάρμακα ρε παιδιά και φως στο τούνελ δεν βλέπουμε. Από την αρχή της θεραπείας έχω αλλάξει αρκετά. Δεν ξέρω τι να πιστέψω και γω. Για διπολική διαταραχή πρώτη φορά μου μίλησε αυτός ο ψυχίατρος που πήγα, ο οποίος είναι και καθηγητής πανεπιστημιου.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    278
    Μπήκα τελικά στρατό, είμαι μέσα δεύτερη μέρα. Δεν την παλεύω τι να κάνω; όλοι μου λένε να κάνω υπομονή. Συνεχίζω να νιώθω το ίδιο κενο. Χειρότερα ακόμα.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    278
    Κάνεις; Ας απαντήσει κάποιος ρε παιδιά, νιώθω ότι έχω χάσει τελείως τον εαυτό μου λ, δεν νιωθω τπτ πάρα μόνο ένα κενό, οι μνήμες μου μοιαζουν μακρινές και ξενες κλπ και είμαι φαντάρος εδώ και 3 μέρες πως θα της παλέψω;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    θα πας στο ψυχολόγο του στρατοπέδου, θα πεις με ειλικρίνεια τη φάρμακα παίρνεις και αναβολη... απαλλαγη η Ι4

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Περνάω μια πολύ δύσκολη φαση
    By weirdo00 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 22-06-2020, 23:06
  2. Περνάω πολύ καλά
    By flu in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 14-11-2011, 04:15
  3. Μη Ρωτάς Πώς Περνάω... Δεν είμαι καλά!!!!!
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 26-09-2011, 12:49
  4. περναω δυσκολα
    By lenaki__ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 09-07-2010, 22:44
  5. ΠΕΡΝΑΩ ΜΙΑ ΚΡΙΣΗ
    By KLEONIKI_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 13-01-2007, 20:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •