Χασιμο 10% του βάρους ή φαρμακο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Elenia781
    Guest

    Διαιτα ή φαρμακο

    Καλησπερα το προβλημα μου ειναι οτι ειμαι υπερβαρη σε σχεση με το υψος μου εδω και πολλα χρονια με ελαχιστα διαστηματα που εχανα κιλα και ημουν στα φυσιολογικα. Αυτα τα παραπανισια κιλα μου εχουν επηρρεασει μια ορμονη και ειχα και ακμη για κανα 6μηνο. Επισης ανακαλυψα σε αξονικη οτι εχω μορφωμα στο επινεφριδιο. Σαραβαλο !..Αφου ο γυναικολογος εκανε την δουλεια του ,υπερηχο κλπ μου λεει δεν εχεις τιποτα. Σε δυο ενδοκρινολογους που πηγα μου ειπαν οτι εχω συμπτωματα προεμμηνοπαυσης. Μονο η τριτη ενδοκρινολογος μου ειπε οτι σχετιζεται με το βαρος και μου συστησε το Glucophage 1000 για εξι μηνες το οποιο κατεβαζει την ορμονη αλλα συναμα θα χανω βαρος περνωντας το. Υπαρχουν ομως και παρενεργειες . Τι να κανω ειμαι σε διλημμα.Εχω κανει διατροφη κατα καιρους αλλα δεν εχω πειθαρχια στην διαιτα
    Last edited by Elenia781; 18-12-2020 at 19:33.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    δυσκολη ερωτηση , elenia , πιος μπορει να σου πει αν φταιει το οτι δεν εχεις πειθαρχια στην διαιτα , που γιανα το λες , μαλλον δεν εχεις , η αν φταιει κατι ορμονικο....... εχω να πω μονο το εξης , μεσα σε 5 μηνες , εχασα 22 κιλα , απλα τρωγοντας πολυ λιγο, τωρα ειμαι στα κανονικα μου .... δεν το ξερω το glucophage , καθολου , δεν θαπαιρνα κατι με παρενεργειες παντως ......εγω θα συνεχιζα με διαιτα παντως , πειθαρχημενη ομως .......αν θελεις την γνωμη μου , η την εμπειρια μου ....

  3. #3
    Elenia781
    Guest
    Εισαι πολυ τυχερος που τα εχασες αλλα πιο σημαντικο ειναι να μην τα ξαναπαρεις.Που να το ξερεις το Glucophage ειναι για γυναικες μειωνει τα ανδρογονα για πολυκυστικες ωοθηκες ή συνδρομο τελως παντων Παρενεργειες εχει οπως εμετους,διαρροια και να σου αλλαξει τον κυκλο, που δεν το θελω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Εισαι πολυ τυχερος που τα εχασες αλλα πιο σημαντικο ειναι να μην τα ξαναπαρεις.Που να το ξερεις το Glucophage ειναι για γυναικες μειωνει τα ανδρογονα για πολυκυστικες ωοθηκες ή συνδρομο τελως παντων Παρενεργειες εχει οπως εμετους,διαρροια και να σου αλλαξει τον κυκλο, που δεν το θελω.
    καλησπερα. δεν μας ειπες την ηλικια σου.
    αν εχεις πολυκυστικες ωοθηκες, το φαρμακο πρεπει να το παρεις ετσι κι αλλιως. τα κιλα καλο ειναι αν μπορεσεις να τα χασεις, γιατι θα βοηθησει σε ολα, αλλα οχι οτι αποφευγεις τις ορμονες, αν εχεις πολυκυστικες.
    για ποσο υπερβαλλον βαρος μιλαμε; αν ειναι καιριο το θεμα της υγειας σου, σκεφτηκες να κανεις καποια επεμβαση για να χασεις βαρος;

  5. #5
    Elenia781
    Guest
    Δεν εχω πολυκυστικες αλλα Συνδρομο αυτων τωρα το καταλαβα και γω που μου το ελεγε η ενδοκρινολογος και κανενας γυναικολογος. Βρηκα το ακολουθο.
    [I]Μεγάλη προσοχή θα πρέπει να δοθεί από το Γυναικολόγο ώστε η ασθενής να μην συγχέει το Σύνδρομο Πολυκυστικών Ωοθηκών με τις πολυκυστικές ωοθήκες. Οι τελευταίες είναι ένα εύρημα των υπερήχων στην γυναικολογική εξέταση ρουτίνας. Υπολογίζεται πως περίπου 20% των γυναικών αναπαραγωγικής ηλικίας έχουν πολυκυστικές ωοθήκες, αλλά λιγότερες από τις μισές έχουν τα βιοχημικά και ορμονικά ευρήματα που συνιστούν το Σύνδρομο Πολυκυστικών Ωοθηκών.Σημαντικό πρόβλημα αποτελέι η τάση για αύξηση βάρους.
    Τα κιλα που πρεπει να χασω ειναι 8-9. Μου λαχε και αυτο στα 45 το χω ξαναγραψει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Εισαι πολυ τυχερος που τα εχασες αλλα πιο σημαντικο ειναι να μην τα ξαναπαρεις..

    Για νακριβολογω , τα 12 απο τα 22 τα εχασα στην εντατικη στο νοσοκομειο, αλλα επινα πολυ κρασι μεχρι τοτε , και παχαινα , το οποιο τοκοψα τον 6/20 , οριστικως ..... συνεχισα σπιτι την λιγοφαγια ....δεν μαρεσει το φαι ουτε μαρεσε ποτέ ....αυτο εχει σημασια .....
    σου κανει μερικες καλες ερωτησεις η ρεμεντυ , μην παρεμβαινω .....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Δεν εχω πολυκυστικες αλλα Συνδρομο αυτων τωρα το καταλαβα και γω που μου το ελεγε η ενδοκρινολογος και κανενας γυναικολογος. Βρηκα το ακολουθο.
    [I]Μεγάλη προσοχή θα πρέπει να δοθεί από το Γυναικολόγο ώστε η ασθενής να μην συγχέει το Σύνδρομο Πολυκυστικών Ωοθηκών με τις πολυκυστικές ωοθήκες. Οι τελευταίες είναι ένα εύρημα των υπερήχων στην γυναικολογική εξέταση ρουτίνας. Υπολογίζεται πως περίπου 20% των γυναικών αναπαραγωγικής ηλικίας έχουν πολυκυστικές ωοθήκες, αλλά λιγότερες από τις μισές έχουν τα βιοχημικά και ορμονικά ευρήματα που συνιστούν το Σύνδρομο Πολυκυστικών Ωοθηκών.Σημαντικό πρόβλημα αποτελέι η τάση για αύξηση βάρους.
    Τα κιλα που πρεπει να χασω ειναι 8-9. Μου λαχε και αυτο στα 45 το χω ξαναγραψει
    ναι, αλλα στον τιτλο σου γραφεις διαιτα ή φαρμακο, αλλα απ οτι ξερω, το φαρμακο πρεπει να το παρεις ετσι κι αλλιως, και να προσπαθησεις και να χασεις. δεν ειναι οτι γλυτωνεις το φαρμακο αν κανεις διαιτα...

  8. #8
    Elenia781
    Guest
    Το φαρμακο αυτο, ειναι για διαβητη τυπου 2 αυτο με ανησυχει. Αλλα το δινουν και για γυναικες που θελουν να συλλαβουν και εχουν θεμα με το βαρος. Ελπιζω μετα τους 6 μηνες να μην το χρειαζομαι. Ειναι και το μορφωμα στο επινεφριδιο και ειναι λιγο μπερδεμενα με τις ορμονες
    Last edited by Elenia781; 18-12-2020 at 22:03.

  9. #9
    Unchained
    Guest
    το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Λοιπόν κάνε το εξής και θα με θυμηθείς.
    1η μέρα:
    1. Ζυγίσου.
    2. Πάρε μια φωτογραφία το σώμα σου.
    3. Αν θές κατέβασε το Μyfitnesspal και κατέγραψε ότι τρως σε μια μέρα(λογικά θα πάθεις τόσο σοκ που θα καταλάβεις ότι είναι χειρότερα από ότι νομίζεις). Μπορείς να σκανάρεις τον γραμμοκώδικα ώστε να μην τα καταγραφείς αναλογικά.

    2η μέρα:
    1. Ξύπνα και ζυγίσου(χωρίς να έχεις καταναλώσει θερμίδες).
    2. Πάρε φωτογραφία το σώμα σου.
    3. Ξεκινάς φάστινγκ 16-8.
    16 ώρες είσαι σε περίοδο "φάστινγκ" και τις άλλες 8 τρως(καλή ποιότητα φαγητού. Φαγητά πλούσια σε πρωτεΐνη, υδατάνθρακα και λιπαρά. Η καλύτερη μέθοδος είναι 40% πρωτεΐνη, 40% υδαντάνθρακας(ρύζι, πατάτες κλπ) και 20% λιπαρά(αβοκάντο, ελαιόλαδο κλπ). Επίσης μες στις 16 ώρες συμπεριλαμβάνεται και ο ύπνος οπότε είναι πιο εύκολο από ότι φαίνεται.
    4. Μπορείς να τρως από 12 το μεσημέρι μέχρι 8 το απόγευμα. Πριν τις 12 και μετά τις 8 δεν πρέπει να τρως τίποτα. 0 θερμίδες. Πίνε άφθονο νερό, κόβει και την όρεξη.

    Κάνε αυτό για 3 εβδομάδες και θα δεις μεγάλη διαφορά.
    Θα νιώθεις πιο καλά ψυχολογικά, θα φτιάξει το δέρμα σου, θα έχεις περισσότερη ενέργεια κλπ. Το στομάχι σου έχει περισσότερο χρόνο να κάνει την πέψη και έτσι υπάρχει περισσότερος χρόνος στο σώμα να ασχοληθεί και με την λειτουργία των υπόλοιπων οργάνων. Επίσης με το φαστινγ καις παραπάνω λίπος.

    Επίσης κόψε τα γλυκά, τα μπισκότα, το πολύ λάδι κ ελάττωσε τα τυροκομικά προϊόντα(κυρίως τυριά).

    Πρόσεχε το σώμα σου γιατί είναι το μόνο πράγμα σε αυτή τη ζωή που σε υπακούει αλλά έχει και αυτό τα όρια του.
    Ξεκίνα να γυμνάζεσαι γιατί πρέπει όχι γιατί σου αρέσει. Συνήθως τα πράγματα που δεν μας αρέσει να κάνουμε είναι τα πιο ωφέλιμα στην πορεία.

    Πάμε Ελενία, πιστεύω σε 'σένα!
    Last edited by Aeon; 21-12-2020 at 17:34.

  10. #10
    Elenia781
    Guest
    Οκ ετσι θα κανω. Διαιτα και περσοναλ. Ευχαριστω για το θετικο σου μηνυμα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το φάρμακο αυτό το πήρε πριν χρόνια κάποια φίλη και ισορρόπησε πολύ τον κύκλο της και τα ορμονικά της, κάνοντας διατροφή ταυτόχρονα και βασικές αλλαγές στον τρόπο της ζωής της, γιατί ήθελε να κάνει παιδάκι και δυσκολευόταν. Την πρώτη βδομάδα αισθανόταν τάσεις για εμετό και πονοκεφάλους, μετά της πέρασε. Νομίζω ότι το έπαιρνε το μεγαλύτερο μέρος της χρονιάς εκείνης.

    Φαντάζομαι ότι η γιατρός σου εξήγησε το μηχανισμό πίσω από αυτό το φάρμακο και γιατί να το πάρεις και τι σχέση έχει όχι μόνο με το βάρος, αλλά και με την ορμόνη που λες. Δυστυχώς το Σύνδρομο Πολυκυστικών Ωοθηκών προκαλεί αύξηση του βάρους και το βάρος προκαλεί ΣΠΩ και είναι φαύλος κύκλος. Η κότα έκανε το αβγό ή το αβγό την κότα; Ο οργανισμός σου τείνει να παράγει περισσότερα ανδρογόνα, να παίρνει πιο εύκολα βάρος και να έχει ελαφριά τάση για διαβήτη 2 και καρδιακά από μόνος του και πιθανόν η γιατρός να είδε κάποιον δείκτη που θεωρεί ότι πρέπει να πέσει άμεσα για αυτό και πρότεινε το φάρμακο.
    Αν χάσεις με αυστηρή δίαιτα κιλά και τα πάρεις ή αν χάσεις με το φάρμακο κιλά και τα πάρεις, θα είναι μια τρύπα στο νερό, προσωπικά θα σου έλεγα να αρχίσεις το φάρμακο και να ξεκινήσεις και μία διατροφή σε λογικά πλαίσια. Διατροφή όμως, όχι δίαιτα που ότι χάσεις κάποια στιγμή δεν θα αντέξεις και θα το ξαναπάρεις σε χρόνο dt. Και μάλιστα ισορροπημένη διατροφή με πολλά γεύματα, διότι σε έναν οργανισμό με τάση για διαβήτη και ανισορροπίες στην ινσουλίνη, η νηστικωμάρα για ώρες είναι ότι χειρότερο. Να ρωτήσεις τους γιατρούς και έμπειρο διατροφολόγο και να μην ακούς το κοντό και το μακρύ του καθενός σε ένα φόρουμ, για να μην παρεξηγηθώ, του καθενός με πρώτη εμένα μέσα!

  12. #12
    Elenia781
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ο οργανισμός σου τείνει να παράγει περισσότερα ανδρογόνα, να παίρνει πιο εύκολα βάρος και να έχει ελαφριά τάση για διαβήτη 2 και καρδιακά από μόνος του και πιθανόν η γιατρός να είδε κάποιον δείκτη που θεωρεί ότι πρέπει να πέσει άμεσα για αυτό και πρότεινε το φάρμακο.
    Η πρωτη γιατρος ηταν αρνητικη να μου το δωσει το glucophage. Αυτη ναι μεν μου βρηκε την αιτια αλλα πολυ ευκολα μου το προτεινε γι'αυτο ειμαι διστακτικη.Μια ζωη ημουν αδυνατη 1.76 υψος και 63 κιλα. Με την ψυχασθενεια τα κιλα κατσικωθηκαν ως κοιλιακο παχος ακομη και γυμναστες μου λεγανε αυτο δεν ειναι καλο σημαδι. Η ινσουλινη ειναι μια χαρα ομως,ο κυκλος μου επισης σταθερος. Δεν εχω στα αμεσα σχεδια να μεινω εγκυος για να κανω κατι δραστικο περα απο το να αλλαξω διατροφικες συνηθειες και να κινουμε περισσοτερο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν μπορώ να ξέρω τι ορμόνη είναι αυτή που είδε η γιατρός και πού επηρεάζει και ποιο είναι το σκεπτικό της για να πει για φάρμακο. Αν έχεις αμφιβολίες ζήτα γνώμη ξανά και από άλλον ειδικό παρά από αγνώστους σε κάποιο φόρουμ.

    Αν θες μία γνώμη γενικότερη πάντως, αφού το ψάξεις λίγο βρες κάποιον γιατρό που να εμπιστεύεσαι και μην πηγαίνεις συνεχώς σε άλλους κι άλλους, διότι θα μπερδεύεσαι. Εγώ αν όλοι πετούσαν αετό και ήταν η μόνη που εντόπισε κάποιο πρόβλημα, σίγουρα θα εμπειστευόμουν την κρίση της πολύ περισσότερο απο τις άλλες που δεν μου βρίσκαν καν τι έχω. Λέω εγώ τώρα...

    Ένα ακόμα γενικότερο που θα σου φανεί περίεργο, τρέχουμε συνεχώς στη μία ειδικότητα και στην άλλη, ωστόσο καλό είναι να βρεις έναν παθολόγο που θα είναι γάτα, θα ξέρει το ιστορικό σου και θα σε βλέπει πιο συνολικά σαν οργανισμό και θα μπορεί να σε κατευθύνει να δεις την τάδε ειδικότητα ή την άλλη κι αν χρειάζεται. Δεν λέω να του πηγαίνεις τις γυναικολογικές εξετάσεις ας πούμε, αλλά από τις γενικές να μπορεί να σου δώσει μία κατεύθυνση ή να σου πει "Βρε Ελενια τι περιμένεις; Εσύ δεν έλεγες πέρισυ ότι τα ανδρογόνα ήταν στο θεό; Το ΣΠΩ σου κάνει αντίσταση στην ινσουλίνη, για αυτό σου ανεβήκαν τόσο τα τριγλυκερίδια κι η TSH. Αφού ακόμα δεν είναι τόσο και τόσο, κάνε εξετάσεις σε ένα εξάμηνο κι αν είναι το ίδιο/έχουν ανέβει, δες ενδοκρινολόγο μήπως πρέπει να σου δώσει αγωγή ή δες γυναικολόγο μην έχεις και καμια κύστη-γίγας και δεν την έχεις καταλάβει κι έχουμε άλλα μετά."

    Ξέρω, δεν σε βοηθάω άμεσα τώρα, αλλά τι να πω άλλο...

  14. #14
    Elenia781
    Guest
    Ναι εχω εμπειρο Παθολογο και ανθρωπος πανω απ'ολα. Ειμαι 90% σιγουρη οτι το βαρος πυροδοτησε το ΣΠΩ . Γενικα ειμαι σε μια φαση οπως κοροιδευα κατι θειες μου που τρεχουν στους γιατρους κανω και γω το ιδιο τωρα Υ.Γ βοηθας
    Last edited by Elenia781; 20-12-2020 at 11:10.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πολύ καλό αυτό με τον παθολόγο.
    Ελπίζω να βγάλεις άκρη σύντομα με τους γιατρούς, είναι να μην κάνεις την αρχή λολ

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 11-10-2017, 16:35
  2. Replies: 1
    Last Post: 12-08-2015, 15:50
  3. Χασιμο 70+ κιλων..
    By -wow- in forum Παχυσαρκία
    Replies: 19
    Last Post: 03-03-2012, 01:08
  4. Χασιμο ποντων
    By asteropi in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 2
    Last Post: 22-09-2011, 23:13
  5. ΧΑΣΙΜΟ ΛΙΠΟΥΣ
    By xazomanoulaaa in forum Παχυσαρκία
    Replies: 9
    Last Post: 01-07-2010, 11:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •