Κάθε μέρα ίδια - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 39 of 39
  1. #31
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Με τις φίλες σου αυτά τα συζητάς; η δε νιώθεις ότι είστε τόσο κοντά να ανοιχτέις τόσο;
    Ανοίγομαι, τα συζητάω.Πιστεύουν ότι μεγαλοποιώ το πρόβλημα και ότι δε θα "έπρεπε" να νιώθω έτσι και να ζω τη στιγμή.

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by dinar93 View Post
    Ανοίγομαι, τα συζητάω.Πιστεύουν ότι μεγαλοποιώ το πρόβλημα και ότι δε θα "έπρεπε" να νιώθω έτσι και να ζω τη στιγμή.
    Και για το γεγονός που είσαι τόσο καιρό μόνη τι σου λένε;

  3. #33
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Και για το γεγονός που είσαι τόσο καιρό μόνη τι σου λένε;
    Ότι αυτά δεν έρχονται με παραγγελία ούτε πάει με το πόσο αξιόλογος άνθρωπος είσαι, είναι πολύ θέμα τύχης και timing, η σχέση θέλει δύο, ότι είχα περιορισμένες επιλογές κι από αυτές ήμουν άτυχη, ότι πώς θα τους γνωρίσω αφού δε βγαίνω (λες κι όταν έβγαινα με φλερτάραν σωρηδόν) και ότι ένας άντρας δε θα μου λύσει τα προβληματα κι ότι μου έχει γίνει εμμονή.
    Last edited by dinar93; 19-12-2020 at 21:57. Reason: ορθογραφικά

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by dinar93 View Post
    Ότι αυτά δεν έρχονται με παραγγελία ούτε πάει με το πόσο αξιόλογος άνθρωπος είσαι, είναι πολύ θέμα τύχης και timing, η σχέση θέλει δύο, ότι είχα περιορισμένες επιλογές κι από αυτές ήμουν άτυχη, ότι πώς θα τους γνωρίσω αφού δε βγαίνω (λες κι όταν έβγαινα με φλερτάραν σωρηδόν) και ότι ένας άντρας δε θα μου λύσει τα προβληματα κι ότι μου έχει γίνει εμμονή.
    Τώρα δηλαδή οι φίλες σου σου λένε πως θα τον βρεις αφού δε βγαίνεις;;;; ενώ εσύ μας έλεγες πριν ότι εσύ είσαι αυτή που τους λες να βγείτε... Κοίτα με μπερδεύεις... Αυτες δηλαδή βγαίνουν; κ μετά εσένα σου λένε που να τον βρεις αφού δε βγαίνεις; ξέρεις τι πιστεύω; ότι δεν ανοίγεσαι, φοβάσαι. Ίσως να έχεις καλή σχέση με την νύφη σου κ να ανοίγεσαι σ αυτή, αλλά εδώ είναι μικρό το ρίσκο κ μικρές κ οι απολαβές. Αν θες να δημιουργήσεις ουσιαστικές σχέσεις με άλλα άτομα έξω απ το οικογενειακό περιβάλλον θα πρέπει να ρισκάρεις. Ποιες είναι αυτές οι φίλες σου που πάντα έχουν κάτι άλλο να κάνουν κ δε βγαινεται; ποιες είναι αυτές που σου λένε ότι είναι λογικό που είσαι μόνη αφού δε βγαίνεις.

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Ντινα, το θεμα σου μου εχει τραβηξει την προσοχη για τον εξης λογο .Ποσο αδικο ειναι ,και ταυτοχρονα ποσο παραξενο μια τοσο πνευματικα σταθερη και υγειες νεα κοπελα να μην εχει γυρο τους παρεες απο νεα παιδια σαν αυτην! Δεν ξερω αν αυτο συμβαινει λογο του κοροναιου ,και λογο των απαγορευσεων , οπου συγουρα αυτο τον καιρο φταιει αυτο το πραγμα, διοτις τα πιο πολλα που αναφερεις, δυστυχως απαγορευοντε λογο πριορισμων.Το θεμα ειναι οταν ξανα γινουμε κανωνικα σαν κοινωνια, εαν γινουμε ξανα βεβαια, τοτες λοιπον να εχεις ολες αυτες τις παρεες που λες, μπορει να μην ερθουν ολα μονομιας, και εδω ειναι που θα πρεπει ναα μαθεις λιγακι βρε κοπελα μου στην υπομονη! ξερω, κι σε καταλαβαινω λογο της ηλικιας σου θελεις να γινουν ολα γρηγορα! αλλα πρεπει να κανεις λιγο υπομονη. Θα ερθουν ολα, αρκει να περιμενεις λιγακι, μαι οχιβιαστικες κινησεις διοτις εκει γινοντε τα λαθη .
    Μερικες φορες σκεφτομαι και λεω οτι για καθαρα λογος τυχης, συμπτωσης μια ολοκληρη γενια αδικητε , ζει αυτα που εμεις, αν μας τα εδειχναν σε ταινια θα λεγαμε υπερβολες, κι ομως για 10-15 χρονια διαφορα ζειτε σε αλλο κοσμο, μπορει να εχετε τρομερες τεχνολογικες ευκολιες γυρο σας, αφου εμεις ειμασταν οι πρωτη γενια του φεισμπουκ και το βλεπαμε σαν τρομερο, απο την αλλη ομως εχουν ελλατωθει οι ρεαλιστικες επαφες, η πλατεια που λεγαμε .
    Γυρνωντας παλυ σε εσενα Ντινα, απο οσα γραφεις ,δειχνεις ενα υπερβολικα καλοσυνατο κοριτσι, μια κοπελα με τα ολα της ,που διακρινω βεβααια μια μελαγχωλια στα γραπτα σου αλλα δεν ειναι κατις τρομαχτικο απεναντιας ειναι φυσιολογικο ναμην νιωθεις χαρουμενη με οσα συμβαινουν.Αυτο που εχω να σου πω ειναι να προσεχεις τις επυλογες σου, ειδικα στους ανδρες, διοτις εισαι "λαχειο", εισαι αξιολογη και αργα η γρηγορα θα σ κυνηγουν αρκετοι ανδρες,προσπαθησαι λοιπον να κανεις και διαφορες δοκιμασιες , να τσεκαρεις δλδ ποιος ειναι ο αληθεινος πο σε θελει και ποιος εχει το ταλεντο της ποιησης μοναχα.

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Πάντως να ξέρεις ότι όλα ξεκινάνε από εμάς. Βλέπουμε την πραγματικότητα ανάλογα με το ποιοι είμαστε σαν άνθρωποι κ δημιουργούμε την πραγματικότητα ανάλογα με το ποιοι είμαστε. Αν εσύ οπως λες είσαι κοινωνική κ κάνεις δραστηριότητες κ γνωρίζεις κόσμο αλλά κάπου σκαλώνει το πράγμα κ δεν κάνεις σχέση κ δεν δημιουργείς ουσιαστικές φιλίες κάπου κάνεις λάθος. Οι άνθρωποι έχουμε την τάση τα αίτια των επιτυχίων μας να τα αποδίδουμε σε μας κ τα αίτια των αποτυχιων μας να τα αποδίδουμε στους άλλους όμως η πραγματικότητα είναι διαφορετική γιατί πάντα επιλέγουμε. Επιλέγαμε αν θα κάνουμε κάτι αν δε θα κάνουμε κάτι, τι θα κάνουμε, τι θα πούμε, πως θα το πούμε, είσαι εκεί που είσαι ως αποτέλεσμα των επιλογών που έκανες κι αν δε σ αρέσει δε σε γεμίζει τότε έχεις δύο επιλογές η θα κάνεις κάτι γι αυτό να το αλλάξεις να βρεις τι δεν κάνεις σωστά, που ίσως σου πάρει πολύ χρόνο αν το κάνεις μόνη σου ή αν θεωρείς ότι εσύ τα κάνεις όλα σωστά κ δε χρειάζεται να αλλάξεις κάτι τότε αποδέχεσαι την κατάσταση κ εξασκείς περισσότερο την αρετή της ευγνωμοσύνης για όσα εχεις

  7. #37
    Meditation
    Guest
    Εγώ διάβασα και άλλα θέματα σου. Και μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι παραπονιέσαι για μοναξιά τα τελευταία 3 χρόνια σχεδόν. Μάλλον κάποια στιγμή στη ζωή σου να έχεις περάσει δύσκολα και να σε έκανε να φοβάσαι τους ανθρώπους, να βάζεις άμυνες και να φοβάσαι να ανοιχτείς ουσιαστικά. σε σημείο όμως να μη το καταλαβαίνεις.

    Ίσως είσαι επιλεκτική. Θεωρώ πως είσαι από αυτά που έχεις γράψει. Δηλαδή είναι αυτό που είπα ότι δεν θες να συμβιβαστείς και στα μέτρια. Προσπαθείς να βρεις το τελειο και ποιοτικό για σένα αυτό δεν είναι κακο αλλα σίγουρα έχεις βάλει αρκετα στάνταρ στο μυαλό σου για τις φιλίες, τους άντρες, τις σχέσεις. Ψάχνεις κάτι ιδιαίτερο και μπορεί και εσύ η ίδια να απορρίπτεις γρήγορα. Εγώ πιστεύω πως αν κοιτάξεις καλύτερα στο παρελθόν θα δεις ότι είχες ευκαιρίες που προσπέρασες χωρίς ιδιαίτερη σκέψη.

    Ίσως είσαι και λίγο τραβατε με και ας κλαίω. Από τη μια θες να είναι όλα ωραία να έχεις καλούς φίλους , να έχεις σχέση αλλα παράλληλα να μη μπορείς στη πράξη να τα διεκδικησεις ή να μη θέλεις κιόλας μέσα σου να ξεβολευτεις από τη μοναξιά σου.

    Η μοναξιά είναι παγίδα. Όσο κλείνεσαι τόσο βολεύεσαι. Γιατί εκεί έξω υπάρχει το ρίσκο.

    Δεν θεωρώ ότι γύρω σου υπάρχουν τόσο εξιδανικευμενες φιλίες όσο νομίζεις. Όλοι παρέα κάνουν, πολλοί για να μη βαριούνται. Μη στοχευεις στη δημιουργία σταθερών μακροχρόνιων φιλιών μόλις γνωριζεις ένα άτομο. Γιατί εάν το έχεις αυτό ως απώτερο στόχο είναι λογικό να έχεις και περισσότερες απαιτήσεις από το άτομο που προσεγγίζεις,και πολύ περισσότερες πιθανότητες να απογοητευτείς καθώς δεν θα μπορέσει να ανταποκριθεί σε όλα εσύ έχεις στο κεφάλι σου.

    Στόχευε στο να περνάς απλά τα χρόνο σου με άτομα που γνωρίζεις ακόμα και εάν δεν γίνει μακροχρόνια φιλία όπως την έχεις στο μυαλό σου. Θα είναι πιο εύκολο να είσαι ικανοποιημένη και να μη πιέζεις και τους άλλους με τις κρυμμένες "απαιτήσεις " που έχεις και τη συμπεριφορά σου...περιμενοντας τα όλα από τους άλλους.

    Δεν είναι κακο να μη συμβιβαζομαστε εύκολα, να έχουμε απαιτήσεις και να θέλουμε ποιοτικά πράγματα. Απλά εάν ανακαλύψεις ότι όντως έτσι είσαι, τότε θα πρέπει να αναγνωρίσεις ότι από εσένα μπορεί να ξεκινάει το θέμα. Που τα βλέπεις και τα θες όλα σοβαρά. Και στην εντέλεια. Χαλάρωσε. Μιλά με κόσμο απλά για να περάσεις τον χρόνο σου χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις και ότι είναι να γίνει θα γίνει.

  8. #38
    Meditation
    Guest
    Προσπαθω πάντως να βοηθήσω δεν μπορείς να πεις. Θεωρώ πως είσαι εσωστρεφής ανθρώπος από τη φύση σου. Και ίσως όχι τόσο επικοινωνιακή. Κοινωνικός δεν είναι μονο όποιος προτείνει για καφέδες αλλα είναι αυτός που επικοινωνεί τον εαυτό του,που είναι προσιτός και ανοικτός και αυτός που γενικά θέλει να μοιράζεται πράγματα με τους άλλους, που γεμίζει τις μπαταρίες του επικοινωνώντας με τους άλλους. Από μια απλή ψιλοκουβεντουλα χωρίς απώτερο σκοπό για να περάσει η ώρα, μέχρι και σε παρέες έτσι για να πουν μια μπούρδα επειδή δεν αντέχουν να περάσουν την ώρα μόνοι τους

    Εσύ καταβαθος δεν νομίζω ότι φοβάσαι τόσο να περάσεις λίγη ώρα μόνη για αυτό και φιλτράρεις πολύ τους ανθρώπους. Αποφασίζεις εσυ που θα σπαταλήσεις την ενέργεια σου και δεν σου αρέσει να την σπαταλάς από εδώ και από εκεί.Αλλιώς θα κρεμιοσουν από όποιον έβρισκες για λίγη παρέα. Ο πραγματικά απελπισμένος βρίσκει για παρέα ακόμα και τη κουτσή Μαρία. Αν ήσουν όντως απελπισμένη δεν θα ήσουν μόνη. Άρα κάπου σε βολεύει η μοναχικοτητα σου. Ή τουλάχιστον η ανάγκη σου για να πετύχεις το ποιοτικότερο να είναι τόσο μεγάλη που να μη σε νοιάζει τόσο αν θα μείνεις μόνη μέχρι να βρεις αυτο που θες.

    Επίσης πόσους ανθρώπους προσεγγιζεις; δεν είπες Αν είσαι σε ένα χώρο με 15 άτομα και από τους 15 συμπαθείς και προσεγγίζεις μόνο έναν τότε είναι λογικό να φας άκυρο. Άνοιξε τον ορίζοντα σου. Πρότεινε σε περισσότερους. Ή μήπως πρέπει όλα τα άτομα που θα λάβουν πρόταση για καφέ να είναι του στυλ σου; αποκλειστικά της ίδιας φιλοσοφίας με σένα; και να βρίσκονται στο ίδιο ψυχικό επίπεδο με σενα ; και ωριμότητα με σενα;

    Είσαι ανοικτή σε ανθρώπους που μπορεί να είναι διαφορετικοί ή να μη σου μοιάζουν τόσο όσο θα ήθελες; δεν λέω να πας να κάνεις παρέα με εγκληματίες. Αλλά ακόμα επιμένω ότι καπου στο κεφάλι σου έχεις βάλει φίλτρα και περιόριζεσαι αρκετά. Εσύ θα το βρεις

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by dinar93 View Post
    δεν πιστέυω όλα θα αλλάξουν μαγικά και θα με αγαπήσουν, θα με θέλουν στη ζωή τους για παρέα, θα ερωτευτώ αμοιβαία ώστε να πάρω τα πάνω μου....
    Λοιπον καλα κανεις και κανεις ψυχοθεραπεια,το αν αισθανθεις σε καποια στιγμη οτι δε σε καλυψε,μπορεις να τη συνεχισεις ή μπορεις να αλλαξεις ειδικο,αυτο νομιζω ειναι κατι απλο,ακριβως για να βοηθηθεις.
    Απο κει και περα πρεπει και εσυ η ιδια να αρχιζεις να βαζεις τα λιθαρακια της ευτυχιας σου να το πω ετσι για να νιωθεις ωραια και με αυτο που κανεις και με την καθε μερα γενικοτερα.
    Το παραπανω αποσπασμα σου το υπογραμμισα γιατι δειχνει ακριβως αυτο,δεν πιστευεις οτι θα αγαπηθεις.Μα γιατι να μην πιστευεις το αντιθετο? λεω εγω.Εισαι μια χαρα,εχεις καταφερει σημαντικα πραγματα που αλλοι δεν τα εχουν κανει καν,και παρολο αυτα νιωθεις ημιτελης,σιγουρα παιζει το ερωτικο το ρολο του σε νιωθω,εχω υπαρξει και σε μοναξια και ξερω.
    Ξεκινας να αγαπας εσενα,να λες μπραβο στον εαυτο σου για οσα καταφερες.Αξιζεις!
    Πιστεψε το!
    Και ξεκινας να νιωθεις ευγνωμων για ολα οσα εχεις στη ζωη σου,και να κανεις αυτο που θελεις και σου αρεσει.
    Υπαρχουν ενα σωρο ανθρωποι εκει εξω εσυ γιατι να βγαζεις το πορισμα οτι δε θα αγαπηθεις ποτέ?Δεν ειναι λιγο αδικο?
    Κανε γνωριμιες και θα δεις τι εχει ο καθενας να δωσει και τι εχεις κι εσυ,αν προχωραει το μεταξυ σας.
    Μην επιλεγεις ευκολες λυσεις ,το συνεχεια σεξ ενταξει υπαρχει με διαφορετικους συντροφους εννοω και αναφερομαι στο one night stand με την εννοια ,οτι γνωριμιες τετοιες μπορει να σου δινουν απολαυση σε γεμιζουν ομως με ενα κενο μοναξιας που δεν αναπληρωνεται,γυριζεις σπιτι και εισαι μονη.
    Γνωμη μου ειναι να αρχισεις να κανεις νεες γνωριμιες απο απο εσυ θεωρεις οτι μπορεις να βρεις και να προσπαθεις και να βλεπεις αν ταιριαζεις,καπως ετσι παει.
    Και συνεχιζεις να ζεις οπως σου αρεσει.
    Δεν ειναι κατι που δε διορθωνεται ολο αυτο,απλα αλλαζεις κανεις γνωριμιες και βλεπεις.
    Και σκεφτεσαι θετικα οτι ειμαι μια χαρα,εχω καταφερει τοσο,ε σε οποιον αρεσουμε στην τελικη.
    Μη χαλιεσαι.
    Να περνας ομορφα!

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. το να κανεις καθε μερα τα ιδια ειναι βαρετο...
    By hlias1988 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 16-09-2020, 15:05
  2. κάθε μέρα.. όλη μέρα σφίξιμο στο κεφάλι...!
    By akis1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 14-01-2019, 08:22
  3. πονοκεφαλος καθε μερα ολη μερα εδω και 5 μερες
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2013, 21:41
  4. Κάθε μέρα η ίδια μέρα
    By gianniss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 25-01-2011, 19:27
  5. Κάθε μέρα νέα αρχη...κάθε μέρα τζίφος!μήπως τελικά για κάποιους δεν υπάρχει ελπίδα?
    By MeroPony in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 32
    Last Post: 24-08-2010, 15:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •