Paroxetin
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34

Thread: Paroxetin

  1. #1

    Paroxetin

    Γειά σας

    Μου πρότεινε ο ψυχίατρος να πάρω παροξετίνη για κρίσης πανικού και μπορώ να πω είμαι και λίγο καταθλιπτική γιατί με περιορίζουν οι φοβίες μου. Το δικαμσα 2 βδομάδες με 10mg και κατάλαβα ότι είχα απίστευτες ανησυχίες. Ο γιατρός είπε να το σταματήσω εφόσον δεν με ηρέμησε ακόμα. Άλλαξα γιατρό γιατί δεν ήμουν ευχαριστημένη και ο καινούργιος γιατρός πιο έμπειρος που πρότεινε πάλι παροξετίνη και να το πάρω σε σταγόνες και σιγά σιγά να ανεβάζω τα mg. Τώρα είμαι στα 5 mg. Την Πέμπτη προσπάθησα να πάω πάλι δουλειά όμως δεν τα κατάφερα. Απογοητευτικα πάρα πολύ. Χθες ένιωθα πολύ παράξενα πάρα πολύ καταθλιπτική. Οι σκέψεις μου όλη την ώρα γύρω από το φάρμακο ότι θα γίνω χειρότερα με την παροξετίνη. Όχι ότι ήμουν πριν καλύτερα.
    Κάνω χρόνια ψυχοθεραπεία αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Μενω Γερμανία. Δεν νιώθω ότι με καταλαβαίνει και πολύ η ψυχολόγος. Οι γιατροί όλοι κλείσανε και ανοίγουν από την νέα χρονιά. Να τα σταματήσω τα χάπια χωρίς να συμβουλεύτω γιατρό φοβάμαι να τα συνεχίσω σκέφτομαι συνέχεια πως θα με πεθάνουν. Εσείς τι λέτε;
    Οι δικοί μου λένε δοκίμασε τα μέχρι την νέα χρονιά τουλάχιστον ένα μήνα αν δεν δεις βελτίωση μην τα παίρνεις άλλο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Έχεις παρενέργειες που σε ανησύχησαν ή η ανησυχία ότι κάτι θα πάθεις από το φάρμακο στην ουσία είναι μέρος του προβλήματος (κρίση άγχους); Τι γράφει το φύλλο οδηγιών; Πόσες εβδομάδες θέλει για να δράσει;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Θελει 1 μηνα για να δρασει η παροξετινη , τουλαχιστον .....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 21-12-2020 at 21:08.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Αν θέλει 1 μήνα να επιδράσει μήπως να το συνεχίσεις!! Βέβαια εσύ ξέρεις, δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου μια σκέψη έκανα!!

  6. #6
    Γειά σας σας ευχαριστώ πολύ που μου απαντήσατε.
    Δεν ξέρω αν έχω παρενέργειες γιατί ήμουν και πριν χάλια. Γενικά είμαι ανήσυχη, νευριαζω εύκολα και καμιά υπομονή, σκέφτομαι συνέχεια αν ίσως μου κάνει κακό το φάρμακο, τρελαθώ από το φάρμακο, γίνω χειρότερα..
    Δεν βλέπω να έχω ιδιαίτερη διάθεση γιατί εγκλωβίστηκα στις αρνητικές σκέψεις μου. Δεν μπορώ να πάω ακόμα σπίτι μου να μείνω μόνη μου. Φοβάμαι. Τα κατάφερα μια νύχτα και ήμουν όλη νύχτα ξύπνια. Δεν μπορώ να, εργαστώ. Μένω στους δικούς μου.
    Δεν βλέπω να γίνομαι καλά.

    Το Νοέμβριο πήρα παροξετίνη πρώτη φορά και έπειτα από 2 βδομάδες τα σταμάτησα γτ ειχα τον πανικό της ζωής μου. Άλλαξα ψυχίατρο και αυτός όμως μου συνέστησε πάλι παροξετίνη σε σταγόνες και με λιγότερη δοσολογία στην αρχή. Τώρα τα παίρνω πάλι 2 βδομάδες και λέω να τα δώσω μια ευκαιρία. Γενικά φοβάμαι τα φάρμακα.

    Την Πέμπτη δοκίμασα να πάω πάλι δουλειά και τα κατάφερα μόνο μέχρι το πάρκινγκ. Έφυγα πάλι. Ήμουν στο αυτοκίνητο και ένιωθα λάθος εκεί, ότι δεν μπορώ να μείνω εκεί όλη μέρα, δεν θα μπορώ να συγκεντρωθω στη δουλειά. Φανταζόμουν τον εαυτό μου να διαβάζω τα e-mail μου και έλεγα δεν ειμαι αυτήν εγώ άλλο. Ο φόβος μου όμως έτσι μεγαλώνει.
    Ας βάλω μια τελεία. Εσείς τι μπορείτε να μου συμβουλευτείτε η να με ενθαρρύνεται;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Αν επιτρέπεται η ψυχολόγος που πας ποια σχολή ψυχοθεραπείας εξασκεί;

  8. #8
    Δεν ξέρω. Τι εννοείς;
    Βασικά ξέρω ότι ήταν χρόνια γιατρός παθολόγος και έπειτα έγινε ψυχολόγος.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Όλοι οι ψυχοθεραπευτές (ψυχολόγοι και ψυχίατροι) εκπαιδεύονται και ακολουθούν μια σχολή ψυχοθεραπείας όπως την γνωσιακή, συστημική κλπ... μήπως δεν σε βοηθάει η προσέγγιση που ακολουθεί; Πηγαίνεις τακτικά; Ένα κομμάτι είναι η αντιμετώπιση του άγχους σου με την αγωγή και ένα άλλο με το να καταλάβεις τι το δημιουργεί κλπ

  10. #10
    Νομίζω δεν είναι συστημική.
    Η αλήθεια είναι ότι δεν τα πηγαίναμε πολύ καλά. Πολλές φορές μου λέγαν και άλλοι τι πας εκεί γίνεσαι χειρότερα. Θέλαμε να σταματήσουμε φέτος την θεραπεία. Δεν μπόρεσα να βρω άλλη ψυχολόγο. Επαθα όμως της χειρότερες κρίσης πανικου φέτος. Κάθε τρεις και λίγο έτρεχα στο νοσοκομείο γτ μου ανέβαιναν οι παλμοί και η πίεση. Ήρθε και ο κορονοϊος έγινα χειρότερα. Πήγα σε ψυχιατρείο όμως δεν με κράτησαν εκεί είπαν ότι δεν είμαι για εκεί έχω απλά κρίσης πανικου. Έκανα μια κλινική θεραπεία για πολύ λίγο. Συνήλθα. Πήγα πάλι για δουλειά. Νόμιζα το ξεπέρασα.
    Μία μέρα μετά την δουλειά δεν ένιωθα καλά μέτρησα την πίεση ήταν λίγο ανεβασμένη και από εκεί τα είδα πάλι όλα δεν μπορώ να συνέλθω με τίποτα.
    Έτσι ο γιατρός μου είπε πρέπει να δοκιμάσουμε χάπια. Και τώρα που γράφω νιώθω περίεργα στο στήθος ότι ανεβαίνει η πίεση και φόβο θανάτου. Έτσι μου ρχετε πάλι να τρέξω στα επείγοντα. Αλλά τώρα πλέον κάθομαι το αντέχω όσο γίνεται να περάσει και δεν μετράω άλλο την πίεση. Αυτά.
    Νομίζω δεν υπάρχει σωτηρία για μένα. Ενώ οι γιατροί μου λένε ότι έχω απλά κρίσης πανικου, φοβίες που προέρχονται πρωτίστως από αρνητικές σκέψεις που κάνω και νομίζω ότι πίσω από κάθε σύμπτωμα του σώματός μου είναι κάτι κακό.
    Εγώ πάλι νομίζω είμαι ψυχολογικά αθεράπευτα άρρωστη.

    Και απ όταν παίρνω παροξετίνη νομίζω ότι δεν μπορώ να ησυχάσω στο μυαλό μου. Ανησυχία φουλ. Και δεν ξέρω είμαι εγώ που σκέφτομαι συνέχεια η το φάρμακο. Πάντως δεν μπορώ να κάτσω ήσυχα να διαβάσω. Να συγκεντρωθω.

  11. #11
    Κάποιος ακόμα με εμπειρία στην παροξετίνη η ssri?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εχω παρει ολα τα ssri ' s και το εφεξορ , που ειναι ssrni και τα τρικυκλικα anafranil και trittico , το valdoxan που ειναι σε δικη του κατηγορια , και ΜΑΟΙ εχω παρει ................... πιο καλο ( ηπιου τονου καλο ) ειδα απο το εφεξορ , επαιρνα 75 + 37, 5 mg / μερα , επαιρνε κι ο γιατρος μαλιστα ......και σεναν παπα που πηγα να με διαβασει, πανω στην απογνωση μου, μουπε οτι ειχε μια ' ενοριτισσα ' που ειδε καλο απ το εφεξορ , αληθεια λεω .....

  13. #13
    Για την παροξετίνη τι λες;
    Εγω κοντεύω να τρελαθώ.
    Ο γιατρος παθολόγος μου χθες μου συνέστησε να τα συνεχίσω γτ και πριν δεν ήταν και πολύ καλά η κατάσταση. Αλλά και αυτό τώρα δεν είναι κατάσταση. Δεν ξέρω πως θα περάσουν οι μέρες μέχρι μετά τις γιορτές όταν γυρίσει ο ψυχίατρος.

    Έχω διαβάσει τα χειρότερα για την παροξετίνη. Βέβαια σε μερικούς βοήθησε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Η παροξετινη εχει καποια ηρεμιστικη επιδραση σε μενα , ηπια , αν και το 2010 ειδαενα καλο 3μηνο απ αυτην , μονο ενα 3μηνο ομως .....μετα τελος , τα κεφαλια μεσα !!

  15. #15
    Ποια δοσολογία; είχες παρενέργειες;

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •