Εγκλεισμος σε ψυχιατρικη... - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 97
  1. #61
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    δηλαδη δεν περασες τεστ. Στο μιλητο οτι ειπατε και διαγνωση του ποδαριου ...καληνυχτα Κεμαλ
    Εκανα αξονικη εγκεφαλου ολα φυσιολογικα βγηκαν.. δεν ξερω εαν λεμε το ίδιο.. ,

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Mac το γεγονός ότι εσένα δεν σε βοήθησαν οι γιατροί δεν πάει να πει ότι είναι όλοι λάθος ..
    Αν θυμάμαι καλά ο Ηλίας είχε κάνει απόπειρα ,μας έχει μιλήσει και για άλλες παραβατικές συμπεριφορές που έχει εκδηλώσει κατά καιρούς ..
    Πως μπορείς λοιπόν σε ένα τέτοιο άτομο να λες πολύ καλά κανεις και δεν εμπιστευεσαι τους γιατρούς και ότι μπορεί να τα καταφέρει μόνος του?
    Όλες οι παθήσεις δεν είναι το ίδιο και πολύ περισσότερο οι ψυχιατρικές ....
    Πραγματικά εδώ με βρίσκεις πολύ αντίθετη με την όλη σου στάση .
    Να ξέρεις ότι τέτοιες προτροπές δεν βοηθάνε καθόλου αν δεν συνοδεύονται από οδηγίες του θεράπων γιατρού ...
    Τι πάει να πει το φάρμακο με παχαινει ..από μόνο του κανένα δεν παχαινει..
    Αν ακολουθήσεις μια σωστή διατροφή και κανεις άσκηση μια χαρά θα είσαι και στα κιλά σου αλλά και στην ψυχολογία σου.
    Αν όμως όλη μέρα κάθεσαι και τρως τότε ποιος φταίει το φάρμακο?
    Εδώ τον βλέπεις και λέει ότι προτιμάει να κόψει το χάπι από να κάνει άσκηση ...
    ...
    Κατ αρχην τωρα διαβασα την διαγνωση ' οριακη διαταραχη ' την οποια δεν γνωριζω ,την γνωριζω δλδ. μεσες -ακρες ....εχω παει σε , κατσε να μετρησω , 7 η 8 ψυχιατρους , κανεις δεν με βοηθησε με την κτθλψη , αυτην εχω , μονο με εθισαν , η συνεχισαν τον εθισμο μου στα ζαναξ ............. τι γνωμη μπορω να εχω ? αν γυρναγα τον χρονο πισω στο 1999 που πρωτοπηγα σε ψυχιατρο, θα πηγαινα μονο σε ψυχολογο ......τουλαχιστον αυτος δεν θα με εθιζε στα ζαναξ , που εχω πανευρωπαικο ρεκορ στην ληψη ζαναξ ,48,000 σε 20 χρονια , συνταγογραφουμενα ολα ..... μα τι λες, δεν παχαινει κανενα φαρμακο ? το 1999 ειχα παρει απο το ζυπρεξα , το αντιψυχωτικο, 15 κιλα , και γυμναζομουν φουλ, αφου γυμναζομαι απο το 1986 ..........αλλα δεν μπορουσα να σταματησω να τρωω, μεχρι που τον εγκατελειψα τον εγκληματια αυτον στον χρονο πανω , πηγα σε διαιτολογο, και ταχασα τα κιλα .......η ασκηση αδυνατιζει ? το λες αυτο σε καποιον που κατεχει πολυ καλα την γυμναστικη , αφου οπως εγραψα γυμναζομαι απο το 1986 .......γιατι το γραφω αυτο ? επειδη εχασα απο τον 6/2020 , 22 κιλα οντας ουσιαστικα στο κρεβατι συνεχως , λογω της εγκεφαλιτιδας/επιληπτικης κρισης που επαθα ..... απλα ετρωγα πολυ λιγο , και τρωω λιγο .....να προσθεσω οτι τρωω λιγο κι επειδη εκοψα το κρασι που με παχαινε τον 6/2020 , εντελως , κι επινα πολυ για νανακουφιστω απ την κτθλψη ......300 λιτρα /χρονο κρασι , απο το 2005 .....

  3. #63
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Κατ αρχην τωρα διαβασα την διαγνωση ' οριακη διαταραχη ' την οποια δεν γνωριζω ,την γνωριζω δλδ. μεσες -ακρες ....εχω παει σε , κατσε να μετρησω , 7 η 8 ψυχιατρους , κανεις δεν με βοηθησε με την κτθλψη , αυτην εχω , μονο με εθισαν , η συνεχισαν τον εθισμο μου στα ζαναξ ............. τι γνωμη μπορω να εχω ? αν γυρναγα τον χρονο πισω στο 1999 που πρωτοπηγα σε ψυχιατρο, θα πηγαινα μονο σε ψυχολογο ......τουλαχιστον αυτος δεν θα με εθιζε στα ζαναξ , που εχω πανευρωπαικο ρεκορ στην ληψη ζαναξ ,48,000 σε 20 χρονια , συνταγογραφουμενα ολα ..... μα τι λες, δεν παχαινει κανενα φαρμακο ? το 1999 ειχα παρει απο το ζυπρεξα , το αντιψυχωτικο, 15 κιλα , και γυμναζομουν φουλ, αφου γυμναζομαι απο το 1986 ..........αλλα δεν μπορουσα να σταματησω να τρωω, μεχρι που τον εγκατελειψα τον εγκληματια αυτον στον χρονο πανω , πηγα σε διαιτολογο, και ταχασα τα κιλα .......η ασκηση αδυνατιζει ? το λες αυτο σε καποιον που κατεχει πολυ καλα την γυμναστικη , αφου οπως εγραψα γυμναζομαι απο το 1986 .......γιατι το γραφω αυτο ? επειδη εχασα απο τον 6/2020 , 22 κιλα οντας ουσιαστικα στο κρεβατι συνεχως , λογω της εγκεφαλιτιδας/επιληπτικης κρισης που επαθα ..... απλα ετρωγα πολυ λιγο , και τρωω λιγο .....
    Το είπες και μόνο σου βρε Μαc έτρωγες συνέχεια ...Συμφωνώ ότι ανοίγουν την όρεξη το ξέρω το έζησα αλλά εσύ έτρωγες συνέχεια ..
    Αν κάνεις τα γεύματα που πρέπει και μετά ενδιάμεσα κάτι ελαφρύ και δεν θα πεινάς και δεν θα βάλεις κιλά ..

    Όλοι πεινάμε ,το θέμα είναι τι διαλέγει να τρώει ο καθένας για να καλύψει αυτό το αίσθημα ...
    Αυτό λέω ...

    Ότι τα κιλά δεν είναι η αιτία για να κόψεις μια αγωγή που είναι απαραίτητη για να είσαι καλά και για να μην κάνεις κακό στον ευατο σου και στο περιβάλλον σου ..
    Αυτό μόνο οι γιατροί το λένε κανένας άλλος ..
    Αλλιώς όλοι να αρχίζουμε να βγάζουμε διαγνώσεις και να συνταγογραφουμε φάρμακα ...

    Αν κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν δεν μπορώ να πω κάτι άλλο ..
    Άλλωστε ο καθένας στην ζωή του διαλέγει τι ποιότητα θέλει να έχει .Αυτοί που σου λένε πέντε πράγματα το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θέλουν το κακό σου ..

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Το είπες και μόνο σου βρε Μαc έτρωγες συνέχεια ...Συμφωνώ ότι ανοίγουν την όρεξη το ξέρω το έζησα αλλά εσύ έτρωγες συνέχεια ..
    Αν κάνεις τα γεύματα που πρέπει και μετά ενδιάμεσα κάτι ελαφρύ και δεν θα πεινάς και δεν θα βάλεις κιλά ..
    Όλοι πεινάμε ,το θέμα είναι τι διαλέγει να τρώει ο καθένας για να καλύψει αυτό το αίσθημα ...
    Αυτό λέω ...
    Ότι τα κιλά δεν είναι η αιτία για να κόψεις μια αγωγή που είναι απαραίτητη για να είσαι καλά και για να μην κάνεις κακό στον ευατο σου και στο περιβάλλον σου ..
    Αυτό μόνο οι γιατροί το λένε κανένας άλλος ..
    Αλλιώς όλοι να αρχίζουμε να βγάζουμε διαγνώσεις και να συνταγογραφουμε φάρμακα ....
    Δεν λεμε το ιδιο πραμα , μαριλου, δεν ειμαι καθολου φιλος του φαγητου, ΔΕΝ μαρεσει το φαγητο, γιαυτο και εχασα 22 κιλα σε 5,5 μηνες ,την εβγαζα με λιγο φαγητο , και συνεχιζω , αλλα τετοιο φαρμακο, ουδεποτε μουχει τυχει να παρω ,ζυπρεξα με ρεμερον , ιδανικη συνταγη για μην σταματησεις να τρως ......τι ξερουν οι γιατροι ? οτι πρεπει να παιρνω αντιψυχωτικα ? μα δεν χρειαζομαι τετοια , κτθλψη εχω , διαγνωσμενη, μειζονα κλινικη κτθλψη ......οχι ψυχωση .....το ξαναγραφω , θα πηγαινα σε ψυχολογο αν γυρναγα τον χρονο πισω ........
    η παλι γραφεις στην νυφη για να τακουει η πεθερα ? την ξερεις την εκφραση ?

  5. #65
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν λεμε το ιδιο πραμα , μαριλου, δεν ειμαι καθολου φιλος του φαγητου, ΔΕΝ μαρεσει το φαγητο, γιαυτο και εχασα 22 κιλα σε 5,5 μηνες ,την εβγαζα με λιγο φαγητο , και συνεχιζω , αλλα τετοιο φαρμακο, ουδεποτε μουχει τυχει να παρω ......τι ξερουν οι γιατροι ? οτι πρεπει να παιρνω αντιψυχωτικα ? μα δεν χρειαζομαι τετοια , κτθλψη εχω ......οχι ψυχωση .....το ξαναγραφω , θα πηγαινα σε ψυχολογο αν γυρναγα τον χρονο πισω ........
    Γιατί συγκρίνεις καταστάσεις ?
    Έλεγες επερνες ένα φάρμακο και έτρωγες όλη μέρα και πήρες κιλά ..επόμενο δεν είναι αφού έτρωγες ?
    Εσύ το είπες ...

    Τώρα λες έχασες 22 κιλά σε 5,5 μήνες ...και μάλιστα σε αυτούς τους μήνες ήσουν στην εντατική για κάτι που δεν έχει καμία σχέση με την τότε περίοδο.
    Είναι δυνατόν ένας άνθρωπος που είναι σε καταστολή να πεινάει και να τρώει ?
    Φυσικά και θα χάσει ...

    Μιλάς για δύο διαφορετικές περιόδους .Στην μια έτρωγες συνέχεια γιατί πεινούσες και στην άλλη δεν έτρωγες γιατί δεν μπορούσες να φας ..

    Τελοσπαντων ...εσένα το δικό σου προβλημα μπορεί και να μην χρειαζόταν ψυχίατρο και να στο έλυνε ψυχολόγος ..
    Αυτό όμως δεν μπορεί να είναι κίνητρο για να λέμε σε ένα με ένα παρόμοιο ιστορικό όπως του Ηλία και του κάθε Ηλία εδώ μέσα να μην ακολουθεί την αγωγή του και να κάνει ότι θέλει .

    Για όποιον δεν θέλει να το καταλάβει δεν μπορώ να ανοίξω το κεφάλι του να το βάλω μέσα ..
    Δεν έχω να πω κάτι άλλο πάνω σε αυτό ,νομίζω έγινα κατανοητή ..

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ναι , κατανοητη , μονο που ημουν τον Ιουλιο στο νοσοκομειο , στην εντατικη 15 μερες , αρχες Ιουλιου , εκει εχασα τα πρωτα 10 -12 κιλα , ταλλα ταχασα εδω , σπιτι, επιλογη μου ηταν να τρωω λιγο.......

    δεν μπορω να κανω διαγνωση στον Ηλια , σε αυτο εχεις δικιο , τωρα που διαβασα κι αλλα ποστ του ,...............

  7. #67
    Elenia781
    Guest
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Πιεστικα στο στρατο πολυ... ειχα φτασει στα ορια μου.. επισης ειχα μπλεξει με κακιεε παρεες.. χασίσι κτλ.. και απλα δεν αντεχα... και πηγα στον ψυχιατρο και ενταξη ημουν σε κατασταση ασχημη.. μου λεει ακους φωνες? Και του λεω ναι.. ενω δεν ακουγα..κατακλισμος σκεψεων ηταν.. αυτο το εχω ακομη.. επισης του ειπα οτι φοβομουν μην κανω κακο στον ευατο μου και στους αλλους.. και μου εβγαλε αυτην την διαγνωση...
    θυμασαι και τι σε ρωτησε? γιατι εγω δεν θυμαμαι τιποτα μου τα ειπαν μετα απο καιρο οι δικοι μου . Μετα απο 2 μερες σε καταστολη σε αλλο νοσοκομειο γιατι εσπασα και τον αστραγαλο πανω στην τρελα μου ,ξυπνησα σε ενα ψυχιατρειο. Ο φοβος μου ηταν πελωριος

  8. #68
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    θυμασαι και τι σε ρωτησε? γιατι εγω δεν θυμαμαι τιποτα μου τα ειπαν μετα απο καιρο οι δικοι μου . Μετα απο 2 μερες σε καταστολη σε αλλο νοσοκομειο γιατι εσπασα και τον αστραγαλο πανω στην τρελα μου ,ξυπνησα σε ενα ψυχιατρειο. Ο φοβος μου ηταν πελωριος
    Εγω ειχα ενα σειρα απο επεισοδια... παρατησα την δουλεια μου εσπασα δυο κιθαρες πεταξα το φαγητο κατω απο το μπαλκονι και πολλα αλλα.. στον ψυχιατρο πηγα μονος μου..οι δικοι δεν θα με πήγαιναν ποτε σε ψυχιατρο.. αλλα τσακωνομουν ασχημα με την μανα μου.. και λεω για να μην γινει κανενα κακο τοσα γινοντε ας παω σε ψυχιατρο.. για εμενα ηταν μεγαλη υπερβαση αυτο... τεσπα ολα απο καπου ξεκινουν το ενα πηροδοτει το αλλο... τι να πρωτο πω απο εδω.. αλλαωσου εδωσα μια εικονα... τα χρειαζομουν τα φαρμακα οκ... τωρα ομως δεν κανω βλακειες και εχω ηρεμησει... και παρακαλω με την βοηθεια του να μην ξανα κιλησω.. γιατι οπως σου ειπα τις αποφασεις μου τις πηρα.. μειωνω σταδιακα τα φαρμακα μονος μου... μην μου πεις δικαιολογιες ασε με αμα δεν κανω το δικο μου αυτην την φορα θα σκασω...

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    να τα εκοβα ποσο θα ηθελα
    αλλα με απειλον πως αν τα σταματησω θα με κλεισουν σε ψυχιατριο
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #70
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by boo View Post
    να τα εκοβα ποσο θα ηθελα
    αλλα με απειλον πως αν τα σταματησω θα με κλεισουν σε ψυχιατριο
    μπου. Δεν ξερω εαν σου εβαλα εγω την ιδεα που κοβω τα φαρμακα αλλα δεν ξερω τι να σου πω τι να κανεις...

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    οχι δεν μου την εβαλες εσυ την ιδεα μην ανησυχεις :)

    απλα τοσα χρονια στα φαρμακα, στις παρενεργειες, στις νοσηλειες, στις δοκιμες, στους γιατρους, στους ψυχλογους, στον εθισμο τους.. στην ντροπη κατα τους δικους μου να το δεχτουν ή να μιλησουν σε καποιον για εμενα ακομα και στα πιο στενα οικογενειακα ατομα.ας πουμε ο αδερφος δε ξερει τιποτα για εμενα
    θελει και πολυ να τα μισησεις??!!
    απλα δεν το κανω γιατι ξερω το αποτελεσμα
    γι αυτ λεω αν ειναι να γινει διακοπη να γινει παρεα με γιατρο
    δυστυχως δεν εχω γνωρισει ατομο μεσα σε νοσηλειες και εξω που να μην υποτροπιασε μετα απο 3-4 μηνες αφοτου τα εκοψε μονο του..
    προσοχη παιδια
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  12. #72
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by boo View Post
    οχι δεν μου την εβαλες εσυ την ιδεα μην ανησυχεις :)

    απλα τοσα χρονια στα φαρμακα, στις παρενεργειες, στις νοσηλειες, στις δοκιμες, στους γιατρους, στους ψυχλογους, στον εθισμο τους.. στην ντροπη κατα τους δικους μου να το δεχτουν ή να μιλησουν σε καποιον για εμενα ακομα και στα πιο στενα οικογενειακα ατομα.ας πουμε ο αδερφος δε ξερει τιποτα για εμενα
    θελει και πολυ να τα μισησεις??!!
    απλα δεν το κανω γιατι ξερω το αποτελεσμα
    γι αυτ λεω αν ειναι να γινει διακοπη να γινει παρεα με γιατρο
    δυστυχως δεν εχω γνωρισει ατομο μεσα σε νοσηλειες και εξω που να μην υποτροπιασε μετα απο 3-4 μηνες αφοτου τα εκοψε μονο του..
    προσοχη παιδια
    Συγνωμη δεν το ξερει κανεις οτι παιρνεις φαρμακα? Εγω το εχω πει παντου... εαν ειναι ετσι ειμαι πολυ βλακας... κλεισανε πλοι οι δρομοι μονο και μονο που εχω επι οτι παιρνω φαρμακα...

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Συγνωμη δεν το ξερει κανεις οτι παιρνεις φαρμακα? Εγω το εχω πει παντου... εαν ειναι ετσι ειμαι πολυ βλακας... κλεισανε πλοι οι δρομοι μονο και μονο που εχω επι οτι παιρνω φαρμακα...
    οι "γονεις" και το ενα αδερφι μου.το αλλο οχι.κανενας αλλος πλεον.
    οι κολλητες μετα απο 13-14 χρονια φιλιας με κανανε περα.
    ο κολητος μου ξερει
    αυτοι..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #74
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by boo View Post
    οι "γονεις" και το ενα αδερφι μου.το αλλο οχι.κανενας αλλος πλεον.
    οι κολλητες μετα απο 13-14 χρονια φιλιας με κανανε περα.
    ο κολητος μου ξερει
    αυτοι..
    καλα και εμενα με εκαναν περα... μονο την οικογενεια μου εχω.. με λυπει πολυ αυτο.. τι μου προτεινεις να κανω? Τωρα ποια το ξερουν ολοι.. και να τα κοψω τα φαρμακα εχει μεινει η σταμπα.. ειναι τραγικο το θεμα.. μενω και επαρχια και ειναι σκατα τα πραγματα.. προσπαθω να παιρναω μονος μου καλα αλλα ποσο μπορει ενας ανθρωπος να την βγαλειωοληωτην ζωη του μονος?

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δε ξερω να σου απαντησω τι να κανεις..

    ημουν ατομο που δεν καθομουν ουτε 5 λεπτα μονη. στο 5λεπτο εφευγα απο το σποιτι κι εκοβα βολτα και πηγαινα σε φιλους. εμενα μαζι τους συνεχεια, ή πηγαινα στη δουλεια να ειμαι με κοσμο
    δεν αντεχα καθολου να ειμαι μονη..

    τωρα αυτα καλως ή κακως εδω και πολλα χρονια επαψαν να υπαρχουν με πολυ αποτομο τροπο σε πολλους τομεις της ζωης μου.

    εμαθα οπμως μετα απο πολυ πονο να μενω μονη μου.
    τοσο που μπορω να κατσω μονη μου για οσο θελω.
    απλα κανω πραγματα οσο μπορω να ξεφευγει λιγο το μυαλο μου.. ισως και για να παραμυθιαζομαι να ξεχναω τις πληγες μου.
    ας πουμε γραφτηκα σε σχολη εδω και χρονια, ακουω ολη μερα μουσικη, παιζω παιχνιδια στον υπολογιστη, βλεπω καμια ταινια ή κανενα ντοκιμαντερ, παρακολουθω σεμιναρια που κρατανε μηνες κι ετσι μαθαινω κατι διαφορετικο που το επιλεγω εγω κι ετσι μου αρεσει και καπως ξεφευγω..

    σε κανα 2μηνο σκεφτομαι να ασχοληθω και να αρχισω ισπανικα για αυτοδιδακτους στο ιντερνετ δωρεαν οχι για να παρω καποιο πτυχιο αλλα ετσι για να κανω το κομματι μου επειδη το γουσταρω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Similar Threads

  1. Εγκλεισμός
    By blackcrow in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 31-03-2020, 23:17
  2. Εκούσιος Εγκλεισμός
    By iraklis1 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 7
    Last Post: 04-07-2015, 19:24
  3. Εγκλεισμός σε μοναστήρι
    By nikiii in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 121
    Last Post: 27-03-2015, 22:49
  4. Εκούσιος εγκλεισμός σε ψυχιατρείο;
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 57
    Last Post: 04-08-2014, 14:18
  5. εγκλεισμος σε ψυχιατρειο
    By PYR in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2010, 21:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •