Εγκλεισμος σε ψυχιατρικη... - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 97
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ευχαριστω πολυ !! κακο ειναι οτι δεν υπηρξε πατερας , αν και εχω φιλη που μεγαλωσε χωρις πατερα, κι εγινε σκληρη/ανθεκτικη , και πετυχε τους στοχους που ειχε στην ζωη της , και με το παραπανω θαλεγα ......οποτε ολα σχετικα ειναι .......

  2. #47
    hlias1988
    Guest
    εγω το θεωρω τραγικο αυτην την στιγμη να κανω ονειρα περι ανεμων και ειδατων οπως τα βλεπεις στις ταινιες...
    θεωρω οτι ειναι τρελα αυτο..
    κανω μικρα και πραγματοποιησημα ονειρα... για να φτασω εαν φτασω ποτε καμια μερα στα μεγαλα ονειρα...

  3. #48
    hlias1988
    Guest
    και οσων αφορα τον πατερα μπορει να μην σημαινει τιποτα αυτο... δεν εχει να κανει οπως λες και εσυ σχετικα ειναι ολα...
    αλλα δεν μπορω να πεισω τον ευατο μου οτι ειναι ενας αποτυχημενος γιατι θα πρεπει να αυτοκτονησω...
    θεωρω οτι ειμαι στην μεση... προσπαθω για το καλυτερο και ειμαι υπερηφανος για οτι εχω καταφερει εστω και για τα απλα καθημερηνα πραγματα...

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    κανω μικρα και πραγματοποιησημα ονειρα... για να φτασω εαν φτασω ποτε καμια μερα στα μεγαλα ονειρα...
    βηματακι-βηματακι, δεν υπαρχει λογος να γινεις εφοπλιστης ( ας πουμε) αυθημερον !!!

  5. #50
    hlias1988
    Guest
    Μακ υγεια πανω απο ολα.... θα τα ξανα πουμε συντομα... πεφτωκαι να ξεκουραστω...

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Μακ υγεια πανω απο ολα.... θα τα ξανα πουμε συντομα... πεφτωκαι να ξεκουραστω...
    ,...................νταξ ........

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ηλια , εχεις δικιο να μην τους εμπιστευεσαι , θυμαμαι καλα οτι αυτοι μαλλον αυτος σε εθισε στα αντιψυχωσικα , και επαιρνες επι 8 χρονια , και φυσικα παχυνες , παχαινουν ταντιψυχωσικα , επρεπε ναλλαζες ψυχιατρο , τλσπαντων ........κι μενα οταν ειχα πρωτοπαει το 1999 σε ψυχιατρο μου δινε αντιψυχωσικα , ειχα παρει 15 κιλα , τον αφησα αυτον τον γιατρο , γιατι επεμενε στα αντιψυχωσικα , και ετρεχα σε διατροφολογους για να χασω τα 15 κιλα , που ταχασα φυσικα ....... ελα ομως που και στον επομενο ψυχιατρο που πηγα , μουδινε μπολικα ζαναξ, δεν ηξερα τοτε τι ειναι τα ζαναξ , και μεχρι το 2004 , ειχα εθιστει στα 9 / μερα ζαναξ , που με τεραστια προσωπικη προσπαθεια τα μειωσα στα 3/μερα , φετος αυτο .....

    οι γιατροι που πηγαινα , μονο να με εθισουν καταφεραν , μονος τα μειωσα , και πολυ δυσκολα , ειναι τρομερα εθιστικα τα ζαναξ , πιο πολυ απο ταντιψυχωσικα ....
    Mac το γεγονός ότι εσένα δεν σε βοήθησαν οι γιατροί δεν πάει να πει ότι είναι όλοι λάθος ..

    Αν θυμάμαι καλά ο Ηλίας είχε κάνει απόπειρα ,μας έχει μιλήσει και για άλλες παραβατικές συμπεριφορές που έχει εκδηλώσει κατά καιρούς ..
    Πως μπορείς λοιπόν σε ένα τέτοιο άτομο να λες πολύ καλά κανεις και δεν εμπιστευεσαι τους γιατρούς και ότι μπορεί να τα καταφέρει μόνος του?

    Όλες οι παθήσεις δεν είναι το ίδιο και πολύ περισσότερο οι ψυχιατρικές ....

    Πραγματικά εδώ με βρίσκεις πολύ αντίθετη με την όλη σου στάση .
    Να ξέρεις ότι τέτοιες προτροπές δεν βοηθάνε καθόλου αν δεν συνοδεύονται από οδηγίες του θεράπων γιατρού ...

    Τι πάει να πει το φάρμακο με παχαινει ..από μόνο του κανένα δεν παχαινει..
    Αν ακολουθήσεις μια σωστή διατροφή και κανεις άσκηση μια χαρά θα είσαι και στα κιλά σου αλλά και στην ψυχολογία σου.
    Αν όμως όλη μέρα κάθεσαι και τρως τότε ποιος φταίει το φάρμακο?
    Εδώ τον βλέπεις και λέει ότι προτιμάει να κόψει το χάπι από να κάνει άσκηση ...

    Και εγώ όταν ήμουν σε αγωγή με αντικαταθλιπτικό Παρ όλο την πολύ χαμηλή του δοσολογία ήταν ικανό να με κάνει να πάρω παρα πολλά κιλά γιατί εκτός από τον πόνο είχα να διαχειριστω και αυτό ..Εγώ έπρεπε να βάλω κιλά ...
    Αλλά ο γιατρός με προειδοποίησε ..Το ήξερα και έμπαινα σε αυτό γιατί ήθελα να μην πονάω και να επανέλθω σωματικά ...
    Με κατάλληλη διατροφή και γυμναστική δεν πήρα ποτέ παραπάνω κιλά ...
    Αλλά να σου πω και κάτι ,και κιλά να έπαιρνα δεν θα με ένοιαζε από την στιγμή που θα πετύχαινα τον σκοπό για τον οποίο μου χορηγήθηκε ..

    Τι να το κάνω να είμαι ένας αδύνατος άνθρωπος αλλά μίσος άνθρωπος ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #53
    hlias1988
    Guest
    Μαριλου οκ ασε τον μακ.. κατάλαβα τι θες να πεις... ο καθενας λεει την γνωμη του... ηρεμια η υστερια και η επιβολη δεν βοηθαει κανεναν.. ναι οκ έκανα αποπειρες.. ε και? Δεν θελω να το ξανα κανω και δεν θα το ξανα κανω.. και στην τελικη η τελευταια ψυχιατρος μου ειπε δεν καταλαβαινω τον λογο που παιρνεις φαρμακα.. εισαι οριακος.. στους οριακους δεν παιρνει θεραπεια με φαρμακα...

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Μαριλου οκ ασε τον μακ.. κατάλαβα τι θες να πεις... ο καθενας λεει την γνωμη του... ηρεμια η υστερια και η επιβολη δεν βοηθαει κανεναν.. ναι οκ έκανα αποπειρες.. ε και? Δεν θελω να το ξανα κανω και δεν θα το ξανα κανω.. και στην τελικη η τελευταια ψυχιατρος μου ειπε δεν καταλαβαινω τον λογο που παιρνεις φαρμακα.. εισαι οριακος.. στους οριακους δεν παιρνει θεραπεια με φαρμακα...
    Ηλία θα μου επιτρέψεις να λέω την γνώμη μου και να συζητώ με όποιον θέλω ...
    Εσένα σου είπα αυτά που πιστεύω και τέλος ..
    Αυτήν έχω την είπα ...αν θες την κρατάς ,αν θες την πετάς ...δική σου είναι η ζωή εμένα ούτε κρύο ούτε ζέστη...

    Τώρα αν συζητήσω με τον Μαc είναι άλλη υπόθεση και δεν χρειαζόμαστε κηδεμόνα ....Άλλωστε έχουμε συζητήσει τόσα πολλά μαζί που γνωρίζουμε πολύ καλά τις προθεσεις τις έχει ο ένας για τον άλλον .....

    Μάθε να συζητάς και με ανθρώπους που δεν σου λένε σε όλα έχεις δίκιο ,θα σου κανει πολύ καλό πίστεψέ ..
    Καλή ξεκούραση!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #55
    Elenia781
    Guest
    αφου το ειπε γιατι δεν σε αναλαμβανει?

  11. #56
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    αφου το ειπε γιατι δεν σε αναλαμβανει?
    Δεν ξερω εαν ρωτας στην ερωτηση σχετικά με την διαγνωση οριακου που μου εκανε.. καταρχην ο πρωτος ψυχιατρος μου ειπε οτι εχω ψυχωτικη συνδρομη και ηθελε ναε κλεισει σε κλινικη.. δεν εκατσα στην κλινικη δεν μπορουσα.. η τελευταια ψυχιατρος ειπε οτι ειμαι οριακος και μετα απο 8 χρονια χορηγησης τετοιον φαρμακων δεν μπορει να μου τα κοψει. Τσακ μπαμ.. γενικα δεν βγαζω ακρη με τους ψυχιατρους δεν τους εμπιστευομαι.. αποψη μου και δικια γνωμη και καταληξη.. εαν εχω καποιο νεοτερο σχετικα με την πορεια της ζωης μου θα σας ενημερωσω.. ετσι και αλλιως ειτε παιρνω φαρμακα ειτε οχι εδω θα ειμαι... δεν μοορω να ζω μια ζωη χωρις να επικοινωνω με ανθρωπους δυστυχως...

  12. #57
    Elenia781
    Guest
    δηλαδη πριν 8 χρονια σε ειδε ενας ψυχιατρος και ειπε βρηκα πελατακι ή επαθες επεισοδιο και σου κανανε τεστ που εδειξε τι?

  13. #58
    hlias1988
    Guest
    Πιεστικα στο στρατο πολυ... ειχα φτασει στα ορια μου.. επισης ειχα μπλεξει με κακιεε παρεες.. χασίσι κτλ.. και απλα δεν αντεχα... και πηγα στον ψυχιατρο και ενταξη ημουν σε κατασταση ασχημη.. μου λεει ακους φωνες? Και του λεω ναι.. ενω δεν ακουγα..κατακλισμος σκεψεων ηταν.. αυτο το εχω ακομη.. επισης του ειπα οτι φοβομουν μην κανω κακο στον ευατο μου και στους αλλους.. και μου εβγαλε αυτην την διαγνωση...

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    165
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Εχετε νοσηλευτει ποτε? Εαν ναι πως ηταν? Μακροπροθεσμα σας βοηθησε η γινατε χειροτερα? Ηταν με την θεληση σας? Καιβτι κατασταση επικρατει στα νοσοκομεια αυτα?
    Εγω δεν εχω νοσηλευτει ποτε....
    4 ακουσιες εγω... γυρω στις 12 μερες μεσω ορο καθε φορα... περα απο το φαγητο ολα τα αλλα καλα! γενικα τις θυμαμαι σαν τις πιο γαματες φασεις της ζωης μου, χαμενος στην κοσμαρα μου

  15. #60
    Elenia781
    Guest
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Πιεστικα στο στρατο πολυ... ειχα φτασει στα ορια μου.. επισης ειχα μπλεξει με κακιεε παρεες.. χασίσι κτλ.. και απλα δεν αντεχα... και πηγα στον ψυχιατρο και ενταξη ημουν σε κατασταση ασχημη.. μου λεει ακους φωνες? Και του λεω ναι.. ενω δεν ακουγα..κατακλισμος σκεψεων ηταν.. αυτο το εχω ακομη.. επισης του ειπα οτι φοβομουν μην κανω κακο στον ευατο μου και στους αλλους.. και μου εβγαλε αυτην την διαγνωση...
    δηλαδη δεν περασες τεστ. Στο μιλητο οτι ειπατε και διαγνωση του ποδαριου ...καληνυχτα Κεμαλ

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εγκλεισμός
    By blackcrow in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 31-03-2020, 23:17
  2. Εκούσιος Εγκλεισμός
    By iraklis1 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 7
    Last Post: 04-07-2015, 19:24
  3. Εγκλεισμός σε μοναστήρι
    By nikiii in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 121
    Last Post: 27-03-2015, 22:49
  4. Εκούσιος εγκλεισμός σε ψυχιατρείο;
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 57
    Last Post: 04-08-2014, 14:18
  5. εγκλεισμος σε ψυχιατρειο
    By PYR in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2010, 21:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •