Εγκλεισμος σε ψυχιατρικη... - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 76 to 90 of 97
  1. #76
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by boo View Post
    δε ξερω να σου απαντησω τι να κανεις..

    ημουν ατομο που δεν καθομουν ουτε 5 λεπτα μονη. στο 5λεπτο εφευγα απο το σποιτι κι εκοβα βολτα και πηγαινα σε φιλους. εμενα μαζι τους συνεχεια, ή πηγαινα στη δουλεια να ειμαι με κοσμο
    δεν αντεχα καθολου να ειμαι μονη..

    τωρα αυτα καλως ή κακως εδω και πολλα χρονια επαψαν να υπαρχουν με πολυ αποτομο τροπο σε πολλους τομεις της ζωης μου.

    εμαθα οπμως μετα απο πολυ πονο να μενω μονη μου.
    τοσο που μπορω να κατσω μονη μου για οσο θελω.
    απλα κανω πραγματα οσο μπορω να ξεφευγει λιγο το μυαλο μου.. ισως και για να παραμυθιαζομαι να ξεχναω τις πληγες μου.
    ας πουμε γραφτηκα σε σχολη εδω και χρονια, ακουω ολη μερα μουσικη, παιζω παιχνιδια στον υπολογιστη, βλεεπω καμια ταινια ή κανενα ντοκιμαντερ, παρακολουθω σεμιναρια που κρατανε μηνες κι ετσι μαθαινω κατι διαφορετικο που το επιλεγω εγω κι ετσι μου αρεσει..

    σε κανα 2μηνο σκεφτομαι να ασχοληθω και να αρχισω ισπανικα για αυτοδιδακτους στο ιντερνετ δωρεαν οχι για να παρω καποιο πτυχιο αλλα ετσιι για να κανω το κομματι μου επειδη το γουσταρω
    Μπράβο ρε μπου! Και εγω ακουω Μουσική ολη μερα... βγαινω για κανενα καφε μονος αλλα δεν πειραζει λεω δυο καλημερες και ολα καλά... τωρα δεν εχω υπομονη μα διαβασω βιβλιο η να κανω κατι.. με την μουσικη ασχολουμε..

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    με δυσκολευουν ομως πολυ οι φωνες, η παρακολουθηση, η απαθεια πολλες φορες, η καταθλιψη..

    για αυτο δεν τα παω πολυ καλα..

    μου πεφτουν και πολυ βαρια τα φαρμακα..

    προσπαθω γιατι δεν εχω αλλη επιλογη

    πολλες φορες φτανω να πω τελος παραδινομαι.. εκει απλα χρειαζομαι τον χρονο μου τοτε για να ξαναγινω λειτουργικη
    τωρα ας πουμε 4-5 πλεον μηνες δεν κανω τιποτα. απο τον ιουλιο μεχρι και σημερα εχω διαβασει για τη σχολη μου 4-5 ωρες..
    αντε να δουμε στην επομενη εξεαστικη

    εσενα τι κεντριζει το ενδιαερον σου? εχεις καταλαβει/σκφτει?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #78
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by boo View Post
    με δυσκολευουν ομως πολυ οι φωνες, η παρακολουθηση, η απαθεια πολλες φορες, η καταθλιψη..
    για αυτο δεν τα παω πολυ καλα..
    μου πεφτουν και πολυ βαρια τα φαρμακα..
    προσπαθω
    εγω δεν ξερω εαν ειναι φωνες αυτο που βιωνω αλλα εκει που παω να σκεφτω κατι ας πουμε θετικο και να βαλω μια ταξη στο μυαλο μου τσακ σκαει μια αλλη σκεψη κακια και μου χαλαει την διαθεση... δεν μπορώ να το διαχειριστω αυτο.. επισης δεν νομιζω να ειναι απο την μειωση του φαρμακου.. και εαν ειναι δεν με νοιαζει.. θελω να βγω απο τα φαρμακα.. Τέλος. Αλλα λεει ενα ρητό οταν κανει σχεδια ο ανθρωπος ο θεος γελαει...

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εγω τις ακουω τις φωνες να μιλανε μου μιλανε με λεξεις και φρασεις.
    μηπως να πας σε ψυχολογο? ειναι καλο να εχεις εναν ανθρωπο να σε αγκιζει, να σε ακουει, να βρισκετε μαζι ιδεες και πραγματα που μπορει να βελτιωσουν την πραγματικοτητα σου και τη ζωη σου.και αν τυχον, κατι που αντευχομαι, πας για υποτροπη να σε προλαβει.. τουλαχιστον για 1 6μηνο-12μηνο.. για να γινει δουλεια..
    πραγματικα ευχομαι να τα καταφερεις και μπαινε να μας λες πως τα πας. θα εχει πολυ ενδιαφερον η πορεια σου
    απο τι πασχεις?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #80
    hlias1988
    Guest
    ψυχολογος δεν εχω λεφτα.. και μην μου πεις να παω σε κεντρο ψυχικης υγειας ειναι μακρυα απο εδω εχω προσπαθησει αλλα δεν εκατσε η φαση...
    ρε συ παθαινεις εσυ υποτροπη που παιρνεις τοσα φαρμακα δεν θα βρει εμενα?!
    ο πρωτος ψυχιατρος μου ειπε οτι πασχω απο ψυχωσικη συνδρομη. με ρωτησε αμα ακουω φωνες και του ειπα ναι.. αλλα θεωρω ακομα και σημερα οτι δεν ειναι φωνες ειναι σκεψεις.. και να ειναι φωνες δεν εμπιστευομαι τους ψυχιατρους... δεν θελω να γινω φυτο.. εστω και αυτο θελει προσπαθεια... πως να το κανουμε.. αμα ηταν ετσι με το παραμικρο θα επαιρνα ενα σωρο αντιψυχωσικα.. δεν βγαινει ετσι...
    θα μπαινω να σας λεω τα νεα μου αλλα να ξερεις δεν ειναι ευκολο αυτο που ζω.. πως να στο πω πολυ εσωτερικη ταλαιπωρια..
    τωρα τι σου λεω και εσενα! και εσυ και ολοι μας στην ιδια φαση ειμαστε!

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δεν ειναι ολοι το ιδιο. εγω παιρνω 5-6 φαρμακα και παλι δεεε
    εχω δοκιμασει πανω κατω 10 αντιψυχωτικα με διαφορους συνδυασμους..
    μονο το Leponex δεν εχω δοκιμασει..
    βοηθανε καπως την κατασταση κι εχω μηνων καλυτερευση αλλα στα ζορια παλι τα ιδια με τις φωνες
    η παρακολουθηση δε φευγει.την εχω 16-17 χρονια.. δε ξερω αν θα καταφερω ποτε να τη ξεπερασω.. ειναι τοσο αληθινη που δεε
    ξερω ομως ατομα με σχιζο που παιρνουν 1 φαρμακο σε μικρη δοση συντηρισης που ειναι πολυ καλά
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #82
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by boo View Post
    δεν ειναι ολοι το ιδιο. εγω παιρνω 5-6 φαρμακα και παλι δεεε
    εχω δοκιμασει πανω κατω 10 αντιψυχωτικα με διαφορους συνδυασμους..
    μονο το Leponex δεν εχω δοκιμασει..
    βοηθανε καπως την κατασταση κι εχω μηνων καλυτερευση αλλα στα ζορια παλι τα ιδια με τις φωνες
    η παρακολουθηση δε φευγει.την εχω 16-17 χρονια.. δε ξερω αν θα καταφερω ποτε να τη ξεπερασω.. ειναι τοσο αληθινη που δεε
    ξερω ομως ατομα με σχιζο που παιρνουν 1 φαρμακο σε μικρη δοση συντηρισης που ειναι πολυ καλά
    Εξετασεις αιματος εχεις κανει? Πως εισαι εκει?

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    μια χαρα ειμαι στις εξετασεις
    η προλακτινη ειναι 200 με οριο αν θυμαμαι καλα το 30-40 στην κλιμακα τουλαχιστον που υπολογιζει η μικροβιολογος μου
    δεν εχω ετσι κυκλο..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  9. #84
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by boo View Post
    μια χαρα ειμαι στις εξετασεις
    η προλακτινη ειναι 200 με οριο αν θυμαμαι καλα το 30-40 στην κλιμακα τουλαχιστον που υπολογιζει η μικροβιολογος μου
    δεν εχω ετσι κυκλο..
    Εγω εχω τριγλυκεριδια και παιρνω φαρμακο για αυτο.. και χοληστερίνη επισης παιρνω φαρμακο για αυτο.. το ζαχαρο μου ανεβασμενο ο γιατρος ειπε διατροφη.. ειμαι και 105 κιλα..ειχα φτασει απο το φαρμακο 123.. για αυτο θελω να κοψω τα φαρμακα... κανουν κακο στην υγεια... απορω και εγω με τοσα φαρμακα και βγαινουν καλες οι εξετασεις.. εμένα με ενα φαρμακο μου δημιουργησε ενα σορω προβληματα.. καπνιζεις? Εγω καπνιζω πολυ και πινω πολλους καφεδες.. τωρα να φανταστεις πινω καφε!

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    παλιοτερα επαιρνα 1200mg tegretol και μου πειραξε το συκωτι και μου το εκοψαν μαχαιρι αυτο.ουτε καν σταδιακα.μαχαιρι.και ισιωσα
    τωρα περα απο την προλακτινη ολα κομπλε
    περυσι εκανα εξετασεις
    φετος οχι ακομα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  11. #86
    hlias1988
    Guest
    ποσα χρονια παιρνεις φαρμακα? εγω 8 με 9 χρονια...

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    7-8 χρονια νομιζω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #88
    hlias1988
    Guest
    θα τα παιρνεις εφορου ζωης η σκεφτεσαι να εισαι καλυτερα και να τα κοψεις?

  14. #89
    hlias1988
    Guest
    Καλά δεν θέλω να σε φερω σε δυσκολη θεση! Κουβεντουλα κανουμε καλο βραδυ!

  15. #90
    xaka10
    Guest
    hlia δοκιμασε αλλο ψυχιατρο μην κοψεις τα φαρμακα μονος σου.να σε αναλαβει ενας καλος ψυχιατρος και να σου κοψει το ζυπρεξα γιατι δινει παρα πολλα κιλα/δεν φταις εσυ που εχεις παχυνει αλλα το φαρμακο αυτο εχει παρενεργεια το υπερβολικο παχος.ξερω ατομο που εχει δοκιμασει οτι ειδων αντιψυχωτικων υπαρχει και δεν ειχε παχυνει ποτε πανω απο 3 με 4 κιλα και επαιρνε και αντικαταθλιπτικα και σταθεροποιητες διαθεσης.

    τωρα που ξεκινησε εδω και 2 χρονια το ζυπρεξα στα 29 του χρονια ενω ηταν παντα αδυνατος με επιπεδη κοιλια εχει παρει 16 κιλα μα αυτο το χασαποφαρμακο.θα σου συνιστουσα να πας σε ψυχιατρο να σου κοψει το ζυπρεξα αλλα να αρχισεις αλλο αντιψυχωτικο οπως solian seroquel και risperdal που ειναι καλα φαρμακα για την ψυχωση και δεν παχαινουν ετσι.δοκιμασε το

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast

Similar Threads

  1. Εγκλεισμός
    By blackcrow in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 31-03-2020, 23:17
  2. Εκούσιος Εγκλεισμός
    By iraklis1 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 7
    Last Post: 04-07-2015, 19:24
  3. Εγκλεισμός σε μοναστήρι
    By nikiii in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 121
    Last Post: 27-03-2015, 22:49
  4. Εκούσιος εγκλεισμός σε ψυχιατρείο;
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 57
    Last Post: 04-08-2014, 14:18
  5. εγκλεισμος σε ψυχιατρειο
    By PYR in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2010, 21:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •