Μια βοήθεια παρακαλώ....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Μια βοήθεια παρακαλώ....

    Καλησπέρα.Οδηγω καθημερινά γύρω στις 7 με 8 ώρες μέσα στην πόλη και μετά όταν γυρίζω σπίτι νιώθω τα πόδια μου σαν να τρέμουν για ώρες ,μερικές φορές μέχρι να κοιμηθώ το βράδυ.εχει συμβεί σε κάποιον αυτό;;τι να είναι άραγε,γιατί είμαι πολύ αγχωδης με τέτοια πράγματα και δεν μπορώ να ησυχάσω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    μήπως επειδή οι μύες είναι άκαμπτοι και σταθεροί για τόση πολλή ώρα; μήπως δεν ξεκουράζεσαι αρκετά;

  3. #3
    Σταματάω για λίγα λεπτά ,μέχρι μισή ώρα και μετά πάλι γύρα.

  4. #4
    Quote Originally Posted by user View Post
    μήπως επειδή οι μύες είναι άκαμπτοι και σταθεροί για τόση πολλή ώρα; μήπως δεν ξεκουράζεσαι αρκετά;
    Είμαι και αγυμναστος εντελώς,δλδ με το που τελειώνω είμαι σχεδόν ξάπλα όλη μέρα....να παίζει ρόλο και αυτό;;;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Googlαρε "Ανήσυχα πόδια" ή "Σύνδρομο Willis-Ekbom" και δες αν είναι κάτι τέτοιο;

  6. #6
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Googlαρε "Ανήσυχα πόδια" ή "Σύνδρομο Willis-Ekbom" και δες αν είναι κάτι τέτοιο;
    Τώρα με αγχωσες και μου ανέβηκε η πίεση.....δεν θα το ψάξω καν.....σύνδρομα και τέτοια με κάνουν να τα χάνω....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    E,τότε τι ρωτάς τι είναι;
    Αν σε προβληματίζει πολύ το θέμα δες ένα γιατρό να σε κατευθύνει.
    Σύνδρομο δεν σημαίνει κι ότι είναι κάτι το σοβαρό πάντως.

  8. #8
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    E,τότε τι ρωτάς τι είναι;
    Αν σε προβληματίζει πολύ το θέμα δες ένα γιατρό να σε κατευθύνει.
    Σύνδρομο δεν σημαίνει κι ότι είναι κάτι το σοβαρό πάντως.
    Καλά ντε μη βαράς,εγώ απλά ρώτησα εάν έχει συμβεί σε άλλον κάτι παρόμοιο.ειμαι και τρομερά αγχωδης με τις αρρώστιες και δεν προσπαθώ να μην ψανχω σε ιατρικές σελίδες.ευχαριστω πάντως για τις απαντήσεις σας.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    πρωτα απ ολα φτιαξε οσο πιο σωστα μπορεις τη θεση σου !
    το αριστερο πιο πολυ?ειναι βαρυς ο συμπλεκτης?
    καθε μια ωρα αν βγαινεις για 5 λεπτα,και καθε 4 για μιση ωριτσα..τουλαχιστον αυτα λενε οι οδηγιες σε επ.οδηγους.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Ρε μην πιστεύεις ότι λέει το Google εδώ είχα πατήσει για ένα σημάδι σαν πληγή που δεν φεύγει και μόνο καρκίνο δεν είπε ότι έχω.. Χτυπά ξύλο!
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Orion16 View Post
    Καλά ντε μη βαράς,εγώ απλά ρώτησα εάν έχει συμβεί σε άλλον κάτι παρόμοιο.ειμαι και τρομερά αγχωδης με τις αρρώστιες και δεν προσπαθώ να μην ψανχω σε ιατρικές σελίδες.ευχαριστω πάντως για τις απαντήσεις σας.
    Έχεις δίκιο, δεν πρόσεξα ότι το άνοιξες στις αρρωστοφοβίες. Καλά κάνεις και δεν το ψάχνεις στο ίντερνετ τότε, χειρότερα θα σε μπερδέψει και θα σε αγχώσει. Δες ένα γιατρό.

    Αν είναι αυτό που σου λέω, που μπορεί να είναι κάτι εντελώς άσχετο βέβαια, δεν είναι κάτι ανησυχητικό.
    Αυτό που λέμε λαϊκά "Σύνδρομο Ανήσυχων Ποδιών" χτυπάει ανθρώπους με άγχος συνήθως που δεν μπορούν να το περιγράψουν και πολύ καλά τι τους συμβαίνει. Άλλος λέει αισθάνομαι τρέμουλο, άλλος λέει έχω μυρμηγκιάσματα στις πατούσες, άλλος σουβλιές στις γάμπες και πάει λέγοντας για αυτό σε ρώτησα. Δεν ξέρουν ακριβώς γιατί συμβαίνει, μάλλον έχει να κάνει με κληρονομικότητα, ντοπαμίνη, άγχος κτλ. Όσο περπατάς ή απασχολείσαι με κάτι, π.χ. με τα πετάλ του αυτοκινήτου, κι όσο σκέφτεσαι κάτι άλλο, δεν έχεις συμπτώματα. Όταν ξαπλώνεις και είσαι σε ακινησία, έχεις συμπτώματα και θέλεις να τα κινείς, για αυτό και "ανήσυχα πόδια" .

    Ένας φίλος μου που ήταν σερβιτόρος σε μία φάση προς το τέλος της σεζόν που ήταν καρα αγχωμένος και μετά όταν πήγε σπίτι του για χειμώνα, το παρουσίασε πολύ έντονα σε σημείο να μην μπορεί να κοιμηθεί. Πεταγόταν πάνω κι έκοβε βόλτες στο δωμάτιο να ανακουφιστεί. Είχε πάει σε κάποιον γιατρό και κάναν κάτι εξετάσεις και ευτυχώς του το βρήκε αμέσως γιατί άλλοι τρέχουν συνεχώς για εξετάσεις και δεν τους το βρίσκουν. Κάτι χάπια του έδωσε και του είπε να ηρεμίσει όσο μπορεί, να μειώσει κάπνισμα και καφέδες γιατί επηρεάζουν, του είπε κάτι ασκήσεις να ανακουφίζεται κάπως όταν τα συμπτώματα είναι έντονα και σε λίγες βδομάδες του πέρασε.

    Αυτό που λέει ο Spanios είναι επίσης σωστό. Επιβαρύνονται πολύ τα νεύρα και οι μυς με τη δουλειά που κάνεις. Καθιστική εργασία γενικά είναι πολύ επιβαρυντική για το σώμα. Εγώ που έχω κάνει κι εγχείρηση στη μέση μου έχει πει η γιατρός απαραιτήτως να μην κάθομαι σερί πάνω από μισή ώρα σε καρέκλα. Να σηκώνομαι να περπατάω και να κινούμαι έστω και για 5 λεπτά, αλλά να μην μένω καθιστή στην ίδια στάση για πολύ. Και φυσικά να προσέχω και τη στάση του σώματος όταν κάθομαι. Επίσης μια φορά που οδήγησα αυτοκίνητο με τα πετάλ πολύ κοντά στη θέση του οδηγού που δεν μετακινιόταν, με πόνεσαν αμέσως τα πόδια μου, ήταν αφύσικη η θέση τους και λογικό είναι να με πονέσαν. Φαίνονται λεπτομέρειες αλλά θέλει προσοχή σε αυτά.

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή τίποτε άλλο? Βοήθεια παρακαλώ! Βοήθεια!
    By kanela2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-04-2020, 23:33
  2. παρακαλω βοηθεια!!:(
    By krowly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 13-09-2013, 01:26
  3. Τη βοήθειά σας παρακαλώ
    By nadastar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 02-08-2013, 19:23
  4. Βοηθεια Παρακαλω
    By Μαρία1234 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 20-06-2013, 14:13
  5. Παρακαλω βοηθεια
    By IamNotOk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 26-12-2007, 23:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •