Εμβολια - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 13 FirstFirst ... 89101112 ... LastLast
Results 136 to 150 of 181

Thread: Εμβολια

  1. #136
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Και είναι γεγονός ότι ο κόσμος πεθαίνει λόγω πείνας, παραμέλησης ασθενειών και κατάθλιψης. Γι’αυτό πρέπει να βρεθεί γρήγορα ένας τρόπος για να βγούμε από τα σπίτια μας χωρίς τον φόβο της μόλυνσης. Γι’αυτό και το εμβόλιο πήρε επείγουσα έγκριση και δεν περίμεναν πέντε χρόνια που θα ήταν το ιδανικό για την ανάπτυξη ενός εμβολίου. Η οικονομία καταρρέει και στα κράτη με αυστηρό lockdown και σ’εκείνα που τα άφησαν όλα ελεύθερα και σ’εκείνα που ακολουθούν μέσες λύσεις. Η πρωταρχική αιτία είναι η πανδημία, που ανέκαθεν και από την αρχαιότητα προκαλούσε οικονομικές κρίσεις. Όμως, σε αντίθεση με την αρχαιότητα, έχουμε τα μέσα για να βγούμε από αυτήν. Αυτά τα μέσα έχουμε προς το παρόν, καλώς για κάποιους και κακώς για άλλους, και όποιος θέλει, θα τα χρησιμοποιήσει. Όποιος δε θέλει θα περιμένει. Οι εμβολιασμοί δεν είναι υποχρεωτικοί και η αιτία δεν είναι μόνο η προφύλαξη της ελευθερίας του ανθρώπου, αλλά και το ότι, όπως πολύ σωστά επεσήμανε ο mindcrime, τα εμβόλια δεν είναι αρκετά. Προς το παρόν η μόνη χώρα όπου ο κόσμος διαμαρτύρεται για την έλλειψη εμβολίων είναι η Γερμανία.

  2. #137
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Ξεχνάμε ένα σημαντικό παράγοντα όμως που ειδικά στις μέρες μας είναι καθοριστικός ώστε κάποιοι άνθρωποι έχουν παρατήσει τις θεραπείες τους γιατί πολύ απλά δεν έχουν χρήματα να επισκεφτούν κανένα ιδιώτη γιατρό ..

    Γιατί και ο ιδιώτης επαγγελματίας και πρέπει να επιβιώσει ...
    Φυσικά δεν είδα καμία μέριμνα για όλους αυτούς τους ανθρώπους που δεν έχουν οικονομική δυνατότητα ,από τον ιατρικό σύλλογο ή ακόμα και από το ίδιο το κράτος ώστε να καλύψει κάποιες επισκέψεις σε αυτούς ..

    Ας ρύθμιζε και αυτό το θέμα και ας δέσμευε όλα τα νοσοκομεία της χώρας για όσο θέλει ...
    Αναβλήθηκαν πολύ σημαντικά χειρουργεία που κάλλιστα γίνονται στα ιδιωτικά με το αζημειωτο φυσικά ..
    Και άντε αυτοί που έχουν καλώς ,οι άλλοι?
    Ας μετρήσουμε πόσοι είναι και αυτοι θύματα του ιού και μάλιστα θύματα σε πολύ νεαρότερη ηλικία από αυτά που χτυπάει ο ίδιος ..

    Ας έβγαινε όπως βγαίνει ο κάθε γιατρός να δώσει αγώνα για κάτι τέτοιο, όπως δίνει για το εμβόλιο και μετά θα μιλούσαμε για πραγματικούς γιατρούς που έχουν ορκιστεί Μόνο στον Ιπποκράτη και όχι πουθενά αλλού ..

    Και για να μην παρεξηγηθω και εμας σήμερα πήραν την γιαγιά μου τηλέφωνο να πάει να εμβολιαστη γιατί πλέον είπαν ότι δεν είναι το όριο πάνω από 85 αλλά έγινε πάνω από 80 ...

    Το συζητήσαμε και της είπα να πάει να το κάνει γιατί με τα τόσα θέματα που έχει το μόνο σίγουρο είναι ότι αν νοσήσει εκτός ότι δεν θα την δώσουν σημασία μέσα στο χαμό που θα γίνεται λόγο ηλικίας ,ποιο πολλές πιθανότητες έχει να πάει από τον ιό παρά από το εμβόλιο ...

    Ειδωμεν λοιπόν ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #138
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Πολλοί ιδιώτες γιατροί είναι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ. Ο ΙΣΑ λειτουργεί εδώ και χρόνια το Ιατρείο Κοινωνικής Αποστολής. Τα νοσοκομεία συνεχίζουν και χειρουργούν. Παρόλα αυτά, η κατάσταση κάθε άλλο παρά ιδανική είναι. Οι παθογένειες του συστήματος υγείας προϋπήρχαν του κορωνοιού και τώρα φαίνονται ακόμα πιο έντονες. Ο πολίτης πλήρωνε και συνεχίζει να πληρώνει, εάν θέλει να επιταχύνει τις διαδικασίες. Τα νοσοκομεία είναι λίγα, τα ΚΥ επίσης και οι εργαζόμενοι σε αυτά υποαμοίβονται για την ατελείωτη προσφορά που παρέχουν. Και ποιοι εμβολιάστηκαν πρώτοι πρώτοι; Οι υγειονομικοί; Όχι. Οι πολιτικοί και το στενό τους περιβάλλον. Λιμουζίνες με διάφορους παρατρεχάμενους κατέφθαναν στα νοσοκομεία. Έτσι έχει η κατάσταση. Πίσω από τον καθένα από εμάς περιμένει αυτή τη στιγμή μια (εικονική) ουρά από ανθρώπους που περιμένουν μήπως και δεν εμβολιαστούμε για να πάρουν τη δική μας τη δόση. Γιατί εμβόλια δεν υπάρχουν αρκετά και επικρατεί και πάλι ο νόμος της ζούγκλας.

  4. #139
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Πληρώνει όντως ο πολίτης και μάλιστα αδρά όχι μόνο σε χρήμα αλλά και σε ποιότητα ζωής ...

    Μεταφέρθηκα εσπευσμένα στο νοσοκομείο μετά τον τραυματισμό μου με ασθενοφόρο και η πρώτη μαγνητική έδειξε επειγόντως χειρουργείο γιατί ήδη υπήρχε μερική παραλυση του αριστερού ποδιού και αν δεν με χειρουργούσαν άμεσα θα περνούσε και στο άλλο ...

    Οι καλοί γιατροί όμως προτίμησαν να με έχουν 10 ολόκληρες μέρες στην κυριολεξία μαστουρωμενη με υπνοστεντον ,μορφινες και ότι παυσίπονο υπήρχε για να μην διαμαρτηρομαι από τους αφορητους πόνους ώστε να φρενάρουν την όλη κατσταση για να πέσει το χρήμα ...
    Παρά τις πίεσης των δικών μου όχι μόνο για το χειρουργείο αλλά και για μεταφορά μου σε ιδιωτικό δεν το επέτρεπαν γιατί δεν αναλάμβαναν την ευθύνη γιατί μια επιπλέον μετακίνηση μου μπορεί να προκαλούσε ακόμα μεγαλύτερη ζημιά στο νεύρο ...

    Μέχρι που τους έκανα ένα αλλεργικό σοκ και κοντεψα να δω τα ραδίκια ανάποδα από όλα αυτά που μου έδιναν ..Τότε φυσικά αναγκάστηκαν να μειώσουν τα παυσίπονα και όταν φυσικά άρχισα να έχω επαφή με το περιβάλλον είδαν ότι η δήθεν θεραπεία τους μόνο καλό δεν μου έκανε ..ίσα ίσα οι πόνοι ήταν χειρότεροι και η ζημιά προχωρούσε ..
    Τότε φυσικά κάλεσαν τους δικούς μου και τους έσκασαν το παραμύθι ή καλύτερα την ταρίφα που εμείς δεν είχαμε ιδέα γιατί αν το ηξεραν Θα το είχαν κάνει από την πρώτη μέρα ..

    Φυσικά η ταρίφα έπεσε και εγώ την επόμενη το πρωί χειρουργήθηκα άμεσα σαν επείγων περιστατικό και δόξα το Θεό όλα πήγαν καλά ..
    Μπορούσαν βέβαια να πάνε και καλύτερα αν με είχαν χειρουργήσει εντος 48 ωρών και να ήμουν σήμερα χωρίς φαρμακευτική αγωγή ώστε να μην πονάω γιατί η ζημιά που γίνεται στο νεύρο δεν επανορθωνεται ... Απλά σταμάτησε η εξέλιξη της ......

    Τα δικά μου δινα ξεκίνησαν από τότε ..με απίστευτους πόνους ,με ούτε και εγώ δεν ξέρω πόσα φάρμακα που με είχαν βυθισμένη σε ένα κόσμο γεμάτο παραισθήσεις και παραλήρημα όπως μου είπαν μετά οι δικοί μου ,με στεριτικα που είχα χωρίς να ξέρω τι είναι αυτά και φυσικά οι γιατροί που να το παραδεχτούν και πόσα πόσα άλλα ....

    Οπότε εμένα για ποιους γιατρούς και ποια συστήματα μου λέτε ?
    Ποιους να εμπιστετω ,αυτούς που στο βωμό του χρήματος με έκανα πειραματόζωο με κίνδυνο να μην ξαναπερπαταω?

    Δεν μπορώ να πω οι νευροχειρουργοι είναι σπουδαίοι επιστήμονες !όλο αυτό τον μηνα που έκατσα στο νοσοκομείο είδα απίστευτα περιστατικά και πολύ πιο δύσκολα από τα δικά μου να έχουν πολύ μεγάλες και σημαντικές βελτιώσεις μετά τα χειρουργεία τους ...

    Τα χειρουργεία όμως που γινόντουσαν μετά από το αντίστοιχο αντίτιμο φυσικά ..
    Έτυχε να το έχουν όλοι αυτοί ..

    Οπότε εκτός από τον όρκο του Ιποκρατοι κάποιο όχι όλοι μην τσουβαλοποιουμε και εδώ καταστάσεις έχουν ορκιστη και στο θεό του χρήματος ..
    Εγώ λοιπόν για αυτό δεν πιστεύω κανέναν πλέον ,γιατί δυστηχως όσο σπουδαίοι επιστήμονες και να είναι χάνεται όλο αυτό μπροστά στο χρήμα ...

    Και ναι πλέον τώρα γράφω με άλλο ύφος ,γιατί μόνο ήρεμη δεν είμαι όταν διαβάζω για δημόσια σύστημα και γιατρούς που δουλεύουν χωρίς να πληρώνονται κανονικά ...
    Μια χαρά πληρώνονται αυτοί που είναι στα κόλπα και το ξαναλέω όχι όλοι ...

    Ίσως φταίει και όλο αυτό τελικά ,η κακή πληρωμή τους, αλλά εγώ και ο κάθε ασθενής δεν φταιει σε τίποτα ..
    Γιατί το λέω ήμουν τυχερή μέσα στην ατυχία μου και πήγαν όλα καλά ...

    Οπότε ο καθένας μας ας κρατήσει πάλι την προσωπική του άποψη για το δημόσιο σύστημα υγείας και για τι γιατροί υπάρχουν μέσα σε αυτό ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #140
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Από τη στιγμή που εκφράζεις την άποψή σου, είναι θεμιτό να εκφράσουν και οι άλλοι τη δική τους. Εξάλλου δεν είπαμε κάτι το διαφορετικό, και οι δύο κριτικάρουμε το δημόσιο σύστημα υγείας. Οι γιατροί, οι νοσηλεύτριες, οι τραυματιοφορείς, όλοι υποαμοίβονται, αυτό βέβαια δε δικαιολογεί το φακελάκι και ποτέ δεν έγραψα κάτι τέτοιο. Πάντως μήπως θα έπρεπε να αναφέρεις όλα αυτά που σου συνέβησαν στις αρχές, για να συνεισφέρεις στην καταπολέμησή τους; Ήταν όντως τραγικό αυτό που σου συνέβη, δε χωράει αμφιβολία. Ένας γνωστός μου πέρασε ακριβώς τα ίδια και ούτε εκείνος έκανε καταγγελία. Δεν αρκεί να καταθέτουμε τις μαρτυρίες μας σε ένα φόρουμ ή στο φβ. Πρέπει και να αναλαμβάνουμε δράση για την προάσπιση της δικαιοσύνης.
    Για τον όρκο του Ιπποκράτη δε μίλησα καθόλου. Είπα ότι ο Ιπποκράτης έλεγε ότι η πρόληψη είναι πιο σημαντική από τη θεραπεία και είχε δίκιο. Το φακελάκι δεν αναιρεί τη διαχρονική ορθότητα αυτής της διδαχής.
    Εγώ έχω έναν κανόνα. Πάντα διαβάζω αυτό που γράφει ο συνομιλητής μου δύο φορές, για να καταλάβω τα γραφόμενά του καλύτερα και να αποφύγω τις παρεξηγήσεις. Δεν έχω καλή μνήμη και μέχρι να φτάσω στο τέλος της παραγράφου έχω ξεχάσει την αρχή.

  6. #141
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Πολλοί ιδιώτες γιατροί είναι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ. Ο ΙΣΑ λειτουργεί εδώ και χρόνια το Ιατρείο Κοινωνικής Αποστολής. Τα νοσοκομεία συνεχίζουν και χειρουργούν. Παρόλα αυτά, η κατάσταση κάθε άλλο παρά ιδανική είναι. Οι παθογένειες του συστήματος υγείας προϋπήρχαν του κορωνοιού και τώρα φαίνονται ακόμα πιο έντονες. Ο πολίτης πλήρωνε και συνεχίζει να πληρώνει, εάν θέλει να επιταχύνει τις διαδικασίες. Τα νοσοκομεία είναι λίγα, τα ΚΥ επίσης και οι εργαζόμενοι σε αυτά υποαμοίβονται για την ατελείωτη προσφορά που παρέχουν. Και ποιοι εμβολιάστηκαν πρώτοι πρώτοι; Οι υγειονομικοί; Όχι. Οι πολιτικοί και το στενό τους περιβάλλον. Λιμουζίνες με διάφορους παρατρεχάμενους κατέφθαναν στα νοσοκομεία. Έτσι έχει η κατάσταση. Πίσω από τον καθένα από εμάς περιμένει αυτή τη στιγμή μια (εικονική) ουρά από ανθρώπους που περιμένουν μήπως και δεν εμβολιαστούμε για να πάρουν τη δική μας τη δόση. Γιατί εμβόλια δεν υπάρχουν αρκετά και επικρατεί και πάλι ο νόμος της ζούγκλας.

    Γι αυτή την "προσφορά" ήταν η απάντηση μου .

    Ίσως έπρεπε να παραθέσω και να να τονίσω το σημείο ώστε να καταλάβεις πιο εύκολα ότι η απάντηση μου είναι πάνω σε αυτά που είπες ώστε να μην παρερμηνευτουν πάλι .

    Όσο για την καταγγελία άστο καλύτερα ..
    Δεν είχα ούτε μυαλό ούτε ψυχικά αποθέματα δεδομένου ότι ακολούθησε μια δύσκολη και εξίσου επίπονη αποκατάσταση...
    Παίρνοντας εξιτήριο έφυγα όρθια μπορεί να πονουσα αλλά περπατούσα ,αυτό για εμένα ήταν υπέρ αρκετό και τους ευχαρίστησα κιόλας γιατί σου είπα ένα μήνα εκεί μέσα είδα παρά πολλά ...
    Άλλωστε δεν έχω ούτε είχα κακία ,πίκρα έχω ,μεγάλη διαφορά στις λέξεις ,πίκρα που κάποιες φορές βγαίνει σε θυμό μόνο και μόνο με το όλο τους σκεπτικό πλέον ..

    Απλά το γεγονός ότι υποαμοιβονται δεν τους δίνει κανένα δικαίωμα να πατούν τον όρκο τους .
    Αυτό είπα, επειδή ακριβώς έκανες αναφορά στον συγκεκριμένο θέλοντας να δώσεις έμφαση στα λεγόμενα σου .
    Το ίδιο έκανα και εγώ στα δικά μου λεγόμενα ...

    Βλέπεις ότι για όλα υπάρχει άμεση σχέση λοιπόν και πάντα είπαμε στα πλαίσια συζήτησης ,άλλωστε μια συζήτηση όταν εξελίσσετε πάντα πάει ένα βήμα παρακάτω ...
    Είναι και αυτό στα πλαίσια του διαλόγου νομίζω .
    Last edited by Marilou; 26-01-2021 at 06:38.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #142
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Γι αυτή την "προσφορά" ήταν η απάντηση μου .

    Ίσως έπρεπε να παραθέσω και να να τονίσω το σημείο ώστε να καταλάβεις πιο εύκολα ότι η απάντηση μου είναι πάνω σε αυτά που είπες ώστε να μην παρερμηνευτουν πάλι .

    Όσο για την καταγγελία άστο καλύτερα ..
    Δεν είχα ούτε μυαλό ούτε ψυχικά αποθέματα δεδομένου ότι ακολούθησε μια δύσκολη και εξίσου επίπονη αποκατάσταση...
    Παίρνοντας εξιτήριο έφυγα όρθια μπορεί να πονουσα αλλά περπατούσα ,αυτό για εμένα ήταν υπέρ αρκετό και τους ευχαρίστησα κιόλας γιατί σου είπα ένα μήνα εκεί μέσα είδα παρά πολλά ...
    Άλλωστε δεν έχω ούτε είχα κακία ,πίκρα έχω ,μεγάλη διαφορά στις λέξεις ,πίκρα που κάποιες φορές βγαίνει σε θυμό μόνο και μόνο με το όλο τους σκεπτικό πλέον ..

    Απλά το γεγονός ότι υποαμοιβονται δεν τους δίνει κανένα δικαίωμα να πατούν τον όρκο τους .
    Αυτό είπα, επειδή ακριβώς έκανες αναφορά στον συγκεκριμένο θέλοντας να δώσεις έμφαση στα λεγόμενα σου .
    Το ίδιο έκανα και εγώ στα δικά μου λεγόμενα ...

    Βλέπεις ότι για όλα υπάρχει άμεση σχέση λοιπόν και πάντα είπαμε στα πλαίσια συζήτησης ,άλλωστε μια συζήτηση όταν εξελίσσετε πάντα πάει ένα βήμα παρακάτω ...
    Είναι και αυτό στα πλαίσια του διαλόγου νομίζω .
    Αν δεν τιμωρήσει κανείς τους παραβάτες/εγκληματίες, αυτοί θα συνεχίσουν τις παραβάσεις/εγκλήματα, αυτό ισχύει σε όλους τους τομείς. Δες και τους βιαστές τώρα που είναι της επικαιρότητας. Συνεχίζουν ανενόχλητοι, γιατί τα θύματα ντρέπονται να τους καταγγείλουν.
    Ελπίζω να είσαι εντελώς καλά πια. Φοβερή ταλαιπωρία.

  8. #143
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Αν δεν τιμωρήσει κανείς τους παραβάτες/εγκληματίες, αυτοί θα συνεχίσουν τις παραβάσεις/εγκλήματα, αυτό ισχύει σε όλους τους τομείς. Δες και τους βιαστές τώρα που είναι της επικαιρότητας. Συνεχίζουν ανενόχλητοι, γιατί τα θύματα ντρέπονται να τους καταγγείλουν.
    Ελπίζω να είσαι εντελώς καλά πια. Φοβερή ταλαιπωρία.
    Ειμαι μια χαρά πλέον σε ευχαριστώ πολύ !

    Έχεις απόλυτο δίκιο και μάλιστα έχω έρθει και σε αντιπαράθεση εδώ μέσα με άτομο που προτιμούσε να αντικρίζει κάθε μέρα τον βιαστη του παρά να τον καταγγηλει ,δικαιολοντας κατά κάποιο τρόπο έτσι την μετέπειτα δική του παραβατική συμπεριφορά ...

    Ακριβώς τα ίδια του είπα ,ότι έτσι επιτρέπεις αυτόν τον άνθρωπο να κυκλοφορεί ελεύθερος και να διαπράττει το ίδιο έγκλημα και σε άλλους ανθρώπους ..
    Ειρωνεία ?
    Ένα συγκεκριμένο άτομο και τότε έπεσε να με φάει γιατί υποστήριζα κάτι τέτοιο ...(είναι αυτό που σου είπα ,κάποιες φορές κάποιοι βρίσκουν λάθος ευκαιρίες να εκφράσουν την ζήλια τους ,την αντιπάθεια τους ,την εμμονή τους όπως θες πες το για εσένα,τελοσπαντων )

    Νομίζεις chaos όμως ότι είναι το ίδιο?
    Δεν ξέρω ρε συ ,εγώ δεν μπορώ να συγκρίνω τις δύο αυτές περιπτώσεις ..
    Αν στην δική μου περίπτωση ήταν άλλα τα αποτελέσματα να είσαι σίγουρη ότι δεν θα το αφεινω έτσι για τον λόγο που είπες .
    Απλά έμεινα στο θετικό της υπόθεσης και παρά την πίκρα μου δεν παυω να ευγνωμονώ αυτά τα χέρια που με βοήθησαν έστω και κάτω από αυτές τις συνθήκες ..

    Νομίζω ότι όλα έχουν να κάνουν με το αποτέλεσμα μιας πράξεις και το κυριότερο τι είναι αυτό που μένει στο υποτιθέμενο θύμα της εκάστοτες υπόθεσης .

    Αν η δική σου τραυματική εμπειρία δεν σε αφήνει να προχωρήσεις ,να γίνεις καλύτερος άνθρωπος και να πας παρακάτω τότε ναι την πολεμάς για να ηρεμήσεις και όχι για να καλλιεργείς μια άρρωστη δική σου πλέον κατάσταση..
    Γιατί μια τέτοια μαρτυρία εκτός από εσένα θα λυτρώσει και άλλα θύματα που ίσως να υπάρχουν και να διστάζουν και αυτά να το πουν ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #144
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ειμαι μια χαρά πλέον σε ευχαριστώ πολύ !

    Έχεις απόλυτο δίκιο και μάλιστα έχω έρθει και σε αντιπαράθεση εδώ μέσα με άτομο που προτιμούσε να αντικρίζει κάθε μέρα τον βιαστη του παρά να τον καταγγηλει ,δικαιολοντας κατά κάποιο τρόπο έτσι την μετέπειτα δική του παραβατική συμπεριφορά ...

    Ακριβώς τα ίδια του είπα ,ότι έτσι επιτρέπεις αυτόν τον άνθρωπο να κυκλοφορεί ελεύθερος και να διαπράττει το ίδιο έγκλημα και σε άλλους ανθρώπους ..
    Ειρωνεία ?
    Ένα συγκεκριμένο άτομο και τότε έπεσε να με φάει γιατί υποστήριζα κάτι τέτοιο ...(είναι αυτό που σου είπα ,κάποιες φορές κάποιοι βρίσκουν λάθος ευκαιρίες να εκφράσουν την ζήλια τους ,την αντιπάθεια τους ,την εμμονή τους όπως θες πες το για εσένα,τελοσπαντων )

    Νομίζεις chaos όμως ότι είναι το ίδιο?
    Δεν ξέρω ρε συ ,εγώ δεν μπορώ να συγκρίνω τις δύο αυτές περιπτώσεις ..
    Αν στην δική μου περίπτωση ήταν άλλα τα αποτελέσματα να είσαι σίγουρη ότι δεν θα το αφεινω έτσι για τον λόγο που είπες .
    Απλά έμεινα στο θετικό της υπόθεσης και παρά την πίκρα μου δεν παυω να ευγνωμονώ αυτά τα χέρια που με βοήθησαν έστω και κάτω από αυτές τις συνθήκες ..

    Νομίζω ότι όλα έχουν να κάνουν με το αποτέλεσμα μιας πράξεις και το κυριότερο τι είναι αυτό που μένει στο υποτιθέμενο θύμα της εκάστοτες υπόθεσης .

    Αν η δική σου τραυματική εμπειρία δεν σε αφήνει να προχωρήσεις ,να γίνεις καλύτερος άνθρωπος και να πας παρακάτω τότε ναι την πολεμάς για να ηρεμήσεις και όχι για να καλλιεργείς μια άρρωστη δική σου πλέον κατάσταση..
    Γιατί μια τέτοια μαρτυρία εκτός από εσένα θα λυτρώσει και άλλα θύματα που ίσως να υπάρχουν και να διστάζουν και αυτά να το πουν ....
    Έτσι είναι. Τελευταία όλο και πιο πολλοί κάνουν καταγγελίες και για τα φακελάκια, δειλά δειλά βέβαια, οπότε ίσως κάποια στιγμή να λυθεί κι αυτό το κακό.

  10. #145
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Έτσι είναι. Τελευταία όλο και πιο πολλοί κάνουν καταγγελίες και για τα φακελάκια, δειλά δειλά βέβαια, οπότε ίσως κάποια στιγμή να λυθεί κι αυτό το κακό.
    Ποτε δεν θα λυθεί γιατι ο Έλληνας όταν μπαίνει σε νοσοκομείο θέλει την εγχείριση του να την κάνει ο καλύτερος γιατρός και όχι όπως ορίζει το πρωτόκολλο δηλαδη χωρίς δικαίωμα επιλογής. Έτσι λοιπόν από τη μια έχουμε τον Έλληνα που θέλει τον χ καθηγητή χειρουργό να είναι στο τραπέζι όταν θα του γίνεται η επέμβαση αλλά παράλληλα και να μην δώσει φακελλακι ή να δώσει φακελάκι όταν ο ίδιος παραβιάζει το πρωτόκολλο

  11. #146
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ποτε δεν θα λυθεί γιατι ο Έλληνας όταν μπαίνει σε νοσοκομείο θέλει την εγχείριση του να την κάνει ο καλύτερος γιατρός και όχι όπως ορίζει το πρωτόκολλο δηλαδη χωρίς δικαίωμα επιλογής. Έτσι λοιπόν από τη μια έχουμε τον Έλληνα που θέλει τον χ καθηγητή χειρουργό να είναι στο τραπέζι όταν θα του γίνεται η επέμβαση αλλά παράλληλα και να μην δώσει φακελλακι ή να δώσει φακελάκι όταν ο ίδιος παραβιάζει το πρωτόκολλο
    Ο καθηγητής, εάν χειρουργεί μέσα στο ωράριο εργασίας του μέσα σε δημόσιο νοσοκομείο, δε θα πρέπει να ενδιαφέρεται εάν τον επέλεξε ο ασθενής ή όχι. Τι διαφορά έχει; Τα χειρουργεία είναι η δουλειά του. Εάν ο καθηγητής προτιμάει να πληρώνεται από τον ίδιο τον ασθενή και όχι από το κράτος, ας πάει να εργαστεί σε ιδιωτική κλινική. Το μικτό σύστημα δεν έχει νομιμοποιηθεί στην Ελλάδα.
    Όταν λες ότι παραβιάζει το πρωτόκολλο, τι εννοείς; Την παράκαμψη της λίστας αναμονής; Αυτά τα φαινόμενα πρέπει να εκλείψουν. Τα επείγοντα πάνε στα επείγοντα, τα τακτικά παίρνουν μια σειρά. Και για να μην υπάρχει μεγάλος χρόνος αναμονής για τα χειρουργεία, χρειάζονται περισσότερα νοσοκομεία και περισσότερο προσωπικό.

  12. #147
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Ο καθηγητής, εάν χειρουργεί μέσα στο ωράριο εργασίας του μέσα σε δημόσιο νοσοκομείο, δε θα πρέπει να ενδιαφέρεται εάν τον επέλεξε ο ασθενής ή όχι. Τι διαφορά έχει; Τα χειρουργεία είναι η δουλειά του. Εάν ο καθηγητής προτιμάει να πληρώνεται από τον ίδιο τον ασθενή και όχι από το κράτος, ας πάει να εργαστεί σε ιδιωτική κλινική. Το μικτό σύστημα δεν έχει νομιμοποιηθεί στην Ελλάδα.
    Όταν λες ότι παραβιάζει το πρωτόκολλο, τι εννοείς; Την παράκαμψη της λίστας αναμονής; Αυτά τα φαινόμενα πρέπει να εκλείψουν. Τα επείγοντα πάνε στα επείγοντα, τα τακτικά παίρνουν μια σειρά. Και για να μην υπάρχει μεγάλος χρόνος αναμονής για τα χειρουργεία, χρειάζονται περισσότερα νοσοκομεία και περισσότερο προσωπικό.
    Ok να σου κάνω μια απλή ερώτηση έχει δικαίωμα κάποιος ασθενής να ζητήσει συγκεκριμένο γιατρό για επέμβαση ναι ή όχι;

  13. #148
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ok να σου κάνω μια απλή ερώτηση έχει δικαίωμα κάποιος ασθενής να ζητήσει συγκεκριμένο γιατρό για επέμβαση ναι ή όχι;
    Δε γνωρίζω.

  14. #149
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Δε γνωρίζω.
    Δεν έχεις δικαίωμα και για αυτό ο κόσμος δίνει το φακελλάκι. Με το φακελλακι χειρουργείται από το γιατρο που θέλει το συντομότερο δυνατον

  15. #150
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Δεν έχεις δικαίωμα και για αυτό ο κόσμος δίνει το φακελλάκι. Με το φακελλακι χειρουργείται από το γιατρο που θέλει το συντομότερο δυνατον
    Δεν έχω δει κάποιο ΦΕΚ που να το απαγορεύει. Το φακελάκι είναι παράνομο έτσι κι αλλιώς και βρίσκονται υπόλογοι και ο γιατρός και ο ασθενής. Εγώ μπορεί να θέλω να χτίσω ένα αυθαίρετο, θα λαδώσω και μετά θα δικαιολογήσω το λάδωμα με το ότι ήθελα ωραία θέα;

Page 10 of 13 FirstFirst ... 89101112 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΕΜΒΟΛΙΑ Η ΒΙΟΧΗΜΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ?
    By mairh in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 31-10-2009, 18:47

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •